KERST-GALLERY Kerstplatenkeuze van Pim Jacobs orkest onder Muziekvind ik altijd een heel aparte kant van het kerstgebeuren. De platenmaatschappijen vinden het kennelijk ook, want het hele najaar door stromen de platen binnen, van zwaar klassiek tot het populaire werk. Speciaal met het oog op de kerst geprodu- ceerde platen. Zo gaat dat al jaren en steeds valt het me op dat het kerstrepertoire in een bepaald kringetje rond blijft draaien: de Christmas- song van Mel Torme, prachtig hoor, kom je op vrijwel iedere plaat tegen, Jingle-bells en ga zo maar door. Je loopt dus altijd de kans dat kerstplaten elkaar overlappen. Op zich niet zo erg, omdat het altijd wel aardig is om te horen wat die ervan gemaakt heeft en hoe of het in die versie klinkt Dit jaar heb ik een kleine keuze gemaakt uit wat er op platengebied aangeboden wordt, zodat mensen die voor Kerstmis nu eens een fijn stuk muziek in huis willen halen een kleine aan- wijzing hebben waar ze eens naar kunnen kijken. In de klassieke hoek is er een schitterepde plaat van Elly Ameling en Thijs van Leer, opgenomen in de kerk van Monnikendam. CBS 84009. Het is een lichter werk dan het overigens prachtige Weihnachtsoratorium van Bach, waarvan de sopraan- partij eveneens door Elly Ameling wordt gezongen, op Philips 6703 037. Onder leiding van Eugen Jochum. Een mengeling van klas sieke kerstliederen en volkswijsjes, gezongen door Caroline Kaart, is te vinden op een Philipsplaat 6440 159. Om maar even bij de Nederlandse artiesten te blijven: Herman van Veen heeft samen met het Barok- ensemble een buitengewoon originele kerstplaat gemaakt (Harlekijn 2925 545*) waar nu eens niet al die over- bekende kerstliedjes op staan en van Wieteke van Dort verschijnt een plaat (Philips 6423 391) maar dat heb ik alleen van horen zeggen, dus die heb ik nog niet kunnen beluisteren. Het idee is leuk: heden- daagse kinderkerstliedjes die kinderen op school leren en die voor de meeste ouders onbekend zijn. Van buitenlands talent wil ik zeker Barbra Streisand noemen: een schitterende schijf 'A Christmas Album' (P1967 Columbia 9557), waar natuurlijk weer Torme's Christmas Song op voorkomt, maar ook Counod's Ave Maria. En Streisand kan dat hoor. Wie ook fantastisch voor de dag komt is Julio Iglesias (CBS 83237*) met 'Ein Weihnachtsabend mit Julio Iglesias', een sfeerplaat met het bekende repertoire. Daarnaast de voor velen favoriete Peggy Lee met het leiding van Billy May op 'Christmas Caroussel' (Mono Capitol T1423). Dat is echt nostalgisch werk uit de vijftiger jaren. Capitol brengt deze platen opnieuw in de oorspronkelijke hoezen op de markt. Een andere evergreen is het Perry Como Christmas Album (RCA ANL 11929*) een schijf vol verrukkelijke liederen, op dezelfde lijn natuurlijk als de fantastische Bing Crosby met Merry Christmas (EMI 050-95780*). Als we dan overgaan op wat meer eigentijdse muziek: The Singers Unlimited met zeventien nummers - allemaal korte stukjes close harmony van de bovenste plank, MPS 2020904. Nou kan ik me voorstellen dat er gezinnen zijn met kinderen, die dit allemaal wel leuk vinden, maar die zelf toch liever iets anders horen. Voor die groep is er een hele goede plaat van The Carpenters 'Christmas Portrait' A M 64726* en natuurlijk Stevie Wonder met 'Some day at Christmas', Motown 5c038-98227*. Het is natuurlijk maar een greep, want er is veel en veel meer in de handel. Jim Reeves en Elvis Presley bijvoorbeeld - ik kan er persoonlijk weinig van zeggen, omdat ik niet genoeg van dit soort muziek afweet, maar ik weet dat er enorm veel belangstelling voor staat: Jim Reeves 'Twelve Songs of Christmas' (RCA INTS1188*) en Elvis Presley 'Christmas Album' (RCA INTS 1126*). Dan wil ik vanwege de fabelachtige kerstsfeer ook nog even de Mastreechter Staar noemen met 'Kerstconcerf (Philips 6423123*) en tenslotte Christmas with James Last (Polydor 1249088*). Vakwerk van de eerste orde waar werkelijk iedereen graag naar luistert Een ding staat vast: Kerst en muziek - dat hoort bij elkaar. Beierende klokken, sneeuw, dennegroen, gezang. Je kunt je eigenlijk geen Kerstmis voorstellen zonder muziek, welke muziek je ook kiest! *verkrijgbaar in AH-filialen met grammofoonplaten. Cfl Albert Heijn AllerHande/27

Allerhande | 1980 | | pagina 27