Ballerina Alexandra Radius. Ouders en vrienden nodigen we uit om gezamenlijk kerstfeest te vieren. Echt een familie- en vriendenfeest maken we ervan (als we niet hoeven te werken) en dat concentreert zich toch rond dat kerstdiner. Om een uur of vier al wat hapjes en din- getjes, ik heb meestal wel een pate gemaakt, maar de kroon op de dag is toch wel het kerstdiner. Er wordt wel eens minachtend gedaan over kerstdiners, maar ik vind het werkelijk het sum- mum van gezelligheid om met tien, twaalf mensen Voor zo'n kerstdiner maak ik ook zoveel mogelijk vantevoren al klaar, om zo min mogelijk van de gezelligheid binnen te mis- sen. Want het is een heel speciaal soort gezelligheid met kerstmis. Door de ver- sieringen, de kaarsen, de mooie kleren - ik vind het altijd heerlijk. We zijn toch wel minstens met tien personen. Soms zijn het er meer. Als we iemand weten die met kerst alleen zit, halen we hem of haar er zo bij. witte wijn. Dan een heldere preisoep met tuinkers, vlees- bouillon en petefselie. Als gezellig om een mooie tafel te zitten en dan nog lekker te eten ook. Ik maak alles zelf en ik doe het helemaal alleen, want ik vind het verrukkelijk werk. Het is echt een ontspanning voor me om lekkere gerech- ten klaar te maken, al zeg ik er meteen bij dat de voorbe- reidingen ontzettend effi cient moeten worden gedaan. Dagen, eigenlijk weken van te voren, begin ik al met de inkopen voor kerst Dat wil dan zeggen: de basis- dingen waar je op zo'n feest- dag beslist niet zonder mag zitten. Dus bronwater, tonic, suiker, koffie, meelspijzen, boter - dat soort spullen. Maar ook toiletpapier, keukenrollen. Dat is echt iets van goed organiseren, want ik haal alles zelf en dat moet's och- tends voor elven of's mid- dags om kwart over vijf nog even. Dus soms maak ik lijsten en ga dan samen met Han even op de koopavond naar de supermarkt voor het echte sjouwwerk. Dit jaar denk ik te beginnen met Iceberg- sla, waarop plakjes avocado met plakjes gerookte zalm en daar overheen een sausje van sour cream. Daarbij drinken we een Blanc de Blancs of een andere droge Avocado, lamsbout, gebakken spruitjes, kaas en sinaasappels met Grand Marnier. hoofdgerecht twee lams- bouten. Die kerf ik in, zodat er hele knoflookteentjes in kunnen. Wat rozemarijn en zeezout erbij en dan bakken in de boter. Als groente: poffen. Daarbij drinken we een stevige rode wijn, een Corbieres of een Cotes du Rhone. Daarna een kaas- schotel, met sla, witlof en rauwe champignons. Voor toe maak ik sinaas appels met Grand Marnier. Kun je ook lekker van te voren klaarmaken. Met slag- room erbij, voor wie dat wil. Tenslotte heel sterke koffie in kleine kopjes, met bonbons en taart of cake. Wie wil kan dan nog een likeur of cognac bij de koffie krijgen, maar ik doe Chinese boontjes en spruitjes. Geen gekookte spruitjes, maar even gebakken in de koekepan met thijm en knof- look. Het laatste halfuurtje van het lam schuif ik ook de aard- appelen in de oven om ze te daar zelf niet aan mee. Na zo'n diner blijf ik liever bij de wijn." 4 I 2daals. Datvoeljeophettoneel. Cll Albert Heijn Alle'rHande/21

Allerhande | 1980 | | pagina 21