Met Kerstmis hebben we altijd een speciaal publiek. Dat voel je als je op het toneel danst Je merkt het aan de sfeer in de zaal, je kunt het horen bij het applaus. Het zijn altijd fijne voorstellingen. De mensen komen duidelijk naar het theater om iets van hun Kerstfeest te maken. Ze komen niet speciaal voor het Nationaal Ballet, want dat kunnen ze een week later ook wel zien. Nee, het zijn mensen die iets willen doen in plaats van de hele dag in huis rondhangen totdat ze het kerstdiner krijgen. Fijn uit naar een matinee-voorstelling, half vijf, vijf uur thuis en dan gezellig met z'n alien aan tafel. Ik kan me dat heel goed voorstellen. Het zijn toch al van die eetdagen en zo doe je nog iets. Ook de vierentwintigste 's avonds hebben we vaak voorstellingen. Dan gaat een deel van het publiek na afloop naar de nachtmis. heel anders. Veel koeler. Maar Amerika is ook veel koeler, vind ik. Kerstmis is daar natuurlijk het feest, het kadootjesfeest zoals bij ons Sinterklaas, en de straten en de etalages zijn allemaal versierd en verlicht, maar je krijgt daar nooit de kerstsfeer die wij hier hebben. Ik weet niet hoe je het moet omschrijven, maar hier leeft in die tijd iets, wat ik daar volkomen mis. Lekkere dingen klaar maken, ik vind het verrukkelijk werk. er op het toneel afschuwelijk uitzien. Vorigjaar hebben Han en ik de Pas de deux "Voorbijgegaan" tijdens de kerstmatinee gedanst, die Rudi van Dantzig voor ons twintigjarigjubileum gemaakt heeft (het is later ook op de televisie geweest) en na afloop hadden we een kerstdiner Han (Ebbelaar, Alexan dra's echtgenoot Red.) en ik hebben twee jaar in Amerika gewoond en ook daar tijdens de kerstdagen gewerkt, maar daar is het bij vrienden. Dat was een kerst om nooit te verge - ten natuurlijk. Verder is het, afgezien van het fijne publiek, gewoon werk. Sta jein een matinee-voorstelling die om twee uur begint, dangajeom elf uur "s ochtendsaan het werk. Inspringen,bewegen. Net als een voetballer. Die kan ook niet zo vanuit zijn stoel, hup de auto in en het veld op. Dan heb je nog je make-up, je body-make-up, want onze schmink gaat natuurlijk verder dan alleen gezicht en hals. Armen, oksels, rug- dat moet allemaal bijgewerkt worden, anders zouden we Hetzelfde geldt voor de avondvoorstel- ling: zes uur beginnen, anders haal jehet niet Van een kerstdiner komt dus niets terecht als wij moeten werken: om een schouwburg, dus als we zowel's middags als 's avonds moeten dansen kunnen we altijd even naar huis. Maar mensen die verder weg wonen eten dan even een kleinigheidje in de kantine. Dat lijkt heel kaal op kerst- dag, maar ze proberen er achter het toneel echt wel iets aan te doen. Met een kransje op je kleed- kametdeur, versiering in de kantine, kerst - brood op de tafels. Maar het blijft werk he? We hebben een samowar die ik met kerst altijd opsier met witte lelies, W chrysanten, dennegroen, eucalyptus- dat is voor mij kerst Rood, daar zie ik niets in. Groen en wit - prachtig. Wat mistletoe op de deur met een zilve- ren strikje en dan natuurlijk de men- sen. uur of vier eet je even een stukje vlees, wat soep of sla, met een voile maag kan je onmogelijk dansen. Han en ik wonen gelukkig vlakbij de f 'nKerstvoorstellingis 'iets spec CD Albert Heijn AllerHande/20

Allerhande | 1980 | | pagina 20