Hugh Jans is illustrator van beroep. Hij tekende voor uitgeverijen, kranten en weekbladen en stond voort- durend in contact met boeken- en krantenmensen.En kook- te voor ze. "Ik maakte een grote Elzasser zuurkool, ging de kroeg in en lokte dan die mensen mee naar huisl' Hugh's maaltijden waren (en zijn) beroemd.Hij kreeg de vraag'Waarom schrijf je er niet over?' Dat ging hij proberen. Recepten voor Vrij Nederland.Hij doet het nog steeds, al bijna dertig jaar. kensslacht, waardoor je weer allerhande worstsoorten kunt krijgen. Het is alleen wel de duur- ste tijd. Wild is bijna niet meer te betalen, cantha- rellen kosten ik-weet-niet-wat per ons - maar o,ze zijn zo lekker. Een paar dobbelsteen- tjes spek met notenolie en een klontje boter in de pan (niet te veel) en dan die cantharel- len met een uitje en een knof je bakken. Zout en peper erover - dat is voor mij een voile dis. Mijn moeder kookte vre- selijk goed. Ik heb mijn jeugd doorgebracht in Indo nesia en daar is eten erg be- langrijk.dus mijn belang- stelling werd al vroeg gewekt. Zelf ben ik pas na mijn acade- mie-opleiding in Den Haag, toen ik in Amsterdam kwam, aan de gang gegaan. Allerlei mensen kwamen eten - jon- gens van uitgeverijen, jour- nalisten.Rijk de Gooyer heeft nog een tijd bij me ge- woond en die is bij mij begon- nen met koken.Heel handig is-ie en hij houdt van lekker eten. Zoals ik. Champignons - ookzo ver- rukkelijk, maar dat is tegenwoordig niet meer ty- pisch herfstachtig, want ze zijn het hele jaar door te krijgen. Dat is wel opvallend, dat de seizoenen zo wegvallen Alles komt aldoor uit allerlei landen: paprika's hebben we het hele jaar door, koolrabi is vrijwel ieder jaargetijde te krijgen, de koolsoorten zijn er steeds - al wordt de rode kool in het najaar wel goed- koper en zijn de spruiten en de boerenkool het lekkerst als de vries erover is geweest. Toen ik eenmaal als kook- schrijver begonnen was groeide het meteen uit: een rubriek in'Vrij Nederland, een rubriek in het Vrije Volk, vertaling en bewerking van Time Life boeken voor Albert Heijn. Herfst: tijd voor lekker- bekken. "Voor mensen die zo op eten ingesteld zijn als ik en die zo graag eten als ik is de herfst een hele mooie tijd. Omdat dan de wildtijd begint en de mooie periode van de padde- stoelen. De nieuwe wijnen komen en we hebben de var- Niet wassen, maar borstelen. Maar die champignons - ze zijn er in verschillende soor- ten. De gekweekte champig nons, de grotchampignons - ze zijn verrukkelijk, maar het is zo zonde dat Hollanders altijd meteen beginnen te wassen. De paddestoelen zijn vrij sponzig en als je ze in het water legt, neem je wat smaak weg, maar ze zijn dan ook moeilijker te bakken door al dat opgenomen vocht. Alleen als je ze gaat pocheren, kun je ze even spoelen, maar voor het bakken is het het beste om ze zo droog moge- lijk te laten. Gewoon het voetje afsnijden en verder droog borstelen met een zacht rond kwastje. Het is wel even een werkje,maar je kunt het kijkend naar de televisie doen. Het gaat tenslotte al leen maar om het knarserige eraf te halen. De hitte van het bakken zorgt wel voor de bac- terien, dus wat dat betreft is het wassen helemaal niet nodig. Goed - de afgeborstelde champignons zijn heel smakelijk te verwerken: gebakken of gepocheerd.in plakjes of heel gelaten. Of rauw: je neemt twee ons champignons, je roert vier eetlepels (4 maal 15 cc) zure room en vier eetlepels goede mayonaise door elkaar in een kom of schaal (als je het maar niet in metaal doet). Zout, peper en nootmuskaat erbij, een theelepel (5 cc, dus een flinke theelepel en niet zo'n klein Hollands gevalletje), verse tijmblaadjes en cayen- nepeper. Tenslotte een scheutje citroenjenever, wat het nog iets leuker maakt. Daarin laat je de champig nons twee uur staan. Ze hou- den op die manier hun gepro- pa ddef£ \c«^c 34/Albert Heijn AllerHande

Allerhande | 1980 | | pagina 34