Wegwijs in de wereld van de wijn. Zelfs de grootste wijndeskun- dige raakt nooit uitgestu- deerd over wijn,al houdt hij zich er een leven lang mee bezig. Zoveel geheimen heeft deze drank, die al zo'n 2800 jaar geleden door de Griekse dichter Homerus werd be- zongen. En waarschijnlijk al lang daarvoor werd ver- bouwd.bereid en gedronken. Gelukkig is't echt niet nodig dat u eerst een wijnkenner wordt, voordat u er met voile teugen van kunt genieten, bij een etentje of zomaar'n gezellig avondje thuis. Wei zijn er een paar elemen- taire dingen die u als (begin- nend) wijnliefhebber moet weten. Om u een beetje wegwijs te maken in de wereld van de wijn,geven wij u hier de be- langrijkste informatie over het lezen van etiketten - het visitekaartje van elke wijn. Nieuwe aanwinsten in het AH wijnassortiment. Rineau Rouge Bordeaux Superieur. Rineau Blanc Sauvignon. Chateau Haut-Perron, een witte, droge Bordeaux. Ideaal als aperitief, de nieuwe wijntrend. Chateau Fonroque, een rode droge wijn Chateau Faubernet, een typische rode droge wijn. Chateau Loudenat, een voile stevige rode wijn. Goede bewaarwijn. Kwaliteitsklassen Franse wijnen In de Franse en Duitse wijn- wetgeving (maar sinds enige tijd ook in de Italiaanse, de Oostenrijkse en de Luxem- burgse wijnwetgeving), worden de wijnen verdeeld in bepaalde kwaliteitsklassen, die op het etiket moeten worden genoemd.De Franse indeling heeft vier kwaliteits klassen Vin de table (ook wel vin de consommation courante genoemd). De allereenvoudigste en goedkoopste wijn, waarvoor geen bijzondere voorschrif- ten gelden, alleen een mini- mum-alkoholgehalte. Vin de pays Eenvoudige wijnen, afkom- stig van erkende wijnstok- ken, en uit een bepaalde streek afkomstig, die ook op het etiket moet zijn aange- geven. Ook staan de wijnen onder een regelmatige kon- trole en dat is natuurlijk een plezierig idee. Vanzelfspre- kend mogen aan deze wijnen nog geen hoge kwaliteits- eisen worden gesteld. Wel zijn het prettige wijnen, voor uiterst redelijke prijzen. V.D.Q.S. wijnen Vins Delimites de Qualite Superieur, ofwel: wijnen uit een bepaald afgebakend ge- bied, van redelijke tot goede kwaliteit.Een interessante groep van meestal zeer schappelijk geprijsde wijnen, waar men wel degelijk iets aardigs van mag verwachten. Ze moeten uit het gebied ko- men dat op het etiket is ver- meld,van bepaalde druive- rassen worden bereid en de wijnboer mag niet meer dan een bepaalde hoeveelheid per hektare oogsten. Dit om te voorkomen dat hij kwaliteit gaat opofferen aan k wantiteit. De wijnen zijn bovendien onderworpen aan een ver- plichte smaakproef A.C. wijnen Wijnen met een Appellation d'Origine Controlee, ofwel: gekontroleerde herkomst- benaming. Dit zijn meestal echte kwaliteitswijnen. De eisen voor deze wijnen zijn natuurlijk hoger dan die voor V.D.Q.S. Ze moeten uit het met name genoemde gebied (distriktof gemeente) komen, van bepaalde toegestane druiverassen afkomstig zijn en aan bepaalde smaaknor- men voldoen. De opbrengst per hektare is beperkt, want hoe kleiner de kwantiteit, des te hoger de kwaliteit. Natuurlijk zijn niet alle AC- wijnen van hetzelfde niveau. De eisen worden per gebied vastgesteld, waarvan de ene streek hogere eisen stelt dan de andere. Bekende Franse AC-gebieden zijn: Bordeaux, Bourgogne, Cotes du Rhone, Beaujolais, Elzas (Alsace) en Anjou. Nieuwe aanwinsten in het AH wijnassortiment Beaujolais Villages, uit het gebied van de 42 dorpen, die de betere Beaujolais produceren. Macon Superieur, een rode, droge wijn uit Macon, ten zuiden van Bourgogne. Cotes du Rhone Villages, een superieure rode, droge wijn uit de zuidelijke Rhonestreek. De beste Franse en Duitse wijnjaren Elke waardering van een oogstjaar geeft alleen maar een gemiddelde - per streek of distrikt kan het weer na- melijk sterk verschillen. Ook blijft het mogelijk dat in een slecht jaar voor bij- voorbeeld Bordeaux in het algemeen toch enkele bijzon Jaar Rode Bordeaux Witte Bordeaux Rode Bourgogne Witte Bourgogne Rode Cotes du Rhone Alsace Duitsland verklaring van de cijfers: 5=teleurstellend 6= redelijk 8=goed tot zeer goed 9= uitstekend 10= zeldzaam der goede Bordeaux-wijnen worden geproduceerd. Uitzonderingen bevestigen ook hier de regel. Laat u zich daarom niet uitsluitend leiden door dit soort beoorde- lingen. Iedere wijn verdient het om op zichzelf te worden beoordeeld! Om u toch enig houvast te geven, volgt hier een over- zicht van de laatste 10 jaren: 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 6 9 7 6 7 7 9 8 6y2 8 6 8 7 7 7 6 8 7 7 7 7 6 8 7 7 7 7 8 6 8 8 7 7 7 7 7 7 8 6 7 6 7 7 6 8 7 8 7 7 8 7 8 8 6 8 7 8 8 7 8 7 6 9 6 7 7 9 8 6 7 7= middelmatig tot goed Wat is een Chateau? Meestal denkt men dat, als er "chateau" op een etiket staat, men ook met een kwaliteits- wijn te maken heeft. Dit hoeft echter helemaal niet het ge- val te zijn. De aanduiding "chateau" betekent letterlijk wel "kasteelT maar bij Bor deaux betekent het gewoon: wijngoed.Elke boerderij die over eigen wijngaarden en kelder-installaties beschikt, wordt een chateau genoemd. Er zijn wel prachtige chateaux, die wij ook inder- daad kasteel zouden noemen, maar die zijn ver in de min- derheid. In het Bordeaux- gebied zijn enkele duizenden chateaux. Op sommige wor den klassewijnen gemaakt, op andere heel eenvoudige. Het gaat er dus om welk chateau het betreft, en welke AC er op het etiket vermeld staat. Ziet u op een etiket staan Appellation Bordeaux Controlee!'dan is het een be- trekkelijk eenvoudige wijn, althans voor de Bordeaux- wijnen, en dat er een naam van een chateau bij staat, betekent op zichzelf ook nog weinig. Ook op etiketten van wijnen uit andere delen van Frankrijk ziet men wel wff" iN E At RlNEAU 24/Albert Heijn AllerHande

Allerhande | 1980 | | pagina 24