troleren of de indeling van 1932 nog wel geldig was. Een nieuwe jury van wijndes- kundigen ging aan het werk. En...uiterst kritisch! Want toen in 1977 tenslotte de re- sultaten bekend werden ge- maakt, bleken van de 442 uit- verkoren"Crus Bourgeois" uit 1932 nog maar 123 de selektie overleefd te hebben. Deze 123 overgebleven Medocwijnen (voortreffelijke wijnen, maar dus niet van't topniveau van de selekte groep Grand Crus Classes) zijn onderverdeeld in 3 klas- sen, die zich mogen sieren met de benaming Grand Cru Bourgeois Exceptionnel, Grand Cru Bourgeois en Cru Bourgeois. Afgesproken werd dat deze wijnen als Crus Bourgeois door het leven zouden gaan, of, zoals de bekende wijn- schrijver Hubrecht Duijker ze noemt"de Burgers van Bordeaux." Om verwarring te voorkomen werd bovendien afgesproken, dat deze nieuwe titels voor- lopig niet zouden worden ge- bruikt. Mede omdat het hier niet ging om een officiele classificatie, maar om een eretitel. Het is daarom ook niet ver- plicht deze titel op het etiket te vermelden.al zullen de meeste chateaux er zo trots op zijn dat ze dit toch doen. Er bestaan ook wijngaarden die het niet nodig vinden om de kwaliteit van hun wijn nog eens extra te onderstrepen met zo'n titel. Aan de andere kant zijn er ook chateaux die nog steeds vol trots hun titel uit 1932 vermelden, maar de strenge selektie van 1977 niet hebben overleefd. In ieder goed wijnboek kunt u echter de juiste, up-to-date kwali- teitsindeling vinden. Over bewaren en drinken van de Cms Bourgeois. De Crus Bourgeois behoren dus tot de betere Bordeaux- wijnen. Een kenmerk van deze wijnen is, dat ze enige tijd nodig hebben om zich vol- ledig te ontwikkelen. Ideale wijnen dus om een tijd lang weg te leggen, en enkele jaren later volop te genieten van hun grote klasse. Wanneer is precies het hoog- tepunt in de ontwikkeling bereikt? Dit hangt er van af in hoeverre de ideale opslag- omstandigheden worden be- naderd. Het beste kunt u na een jaar of drie, vier eens een fles proberen.Een nog niet geheel ontwikkelde Cru Bour geois (of Grand Cru Classe) is nog wat stroef en gesloten van karakter. Heeft de wijn zijn hoogtepunt bereikt, dan is hij fluweelzacht van smaak en vol-robijnrood van kleur! Geselekteerd door Albert Heijjn. De wijninkopers van Albert Heijn hebben voorlopig de volgende (betaalbare) wijnen geselekteerd uit de Grand Crus Classes van 1855 en de 123 laatst overgebleven "Crus Bourgeois" van 1977: 1978 Chateau Hanteillan Een wijn uit de gemeente Cissac, in het hartje van de Haut-Medoc.Een Cru Bourgeois. f 9.95 1978 Chateau Du Breuil Een chateau met een roem- ruchte geschiedenis, die Over het verschil tussen een Premier Grand Cru Classe, een Cru Bourgeois Superieur, een Grand Cru Bourgois Exceptionnel, en andere benamingen voor bijzondere Bordeaux-wijnen. door Dolf ter Schure teruggaat tot de lOe eeuw. Gerangschikt als Cru Bourgeois, f 10.95 1978 Chateau Duplessis Een wijngaard uit de bekende Medocgemeente Moulis, die in hoge mate zijn reputatie dankt aan de vroegere eige- naar Haushecome.die be kend stond als een expert- wijnbouwer en als zodanig zijn persoonlijke stempel drukte op deze wijngaard. Een Cru Bourgeois f 11.95 1978 Chateau Citran Een wijngaard in de gemeen te Aversan, met een kasteel waarvan de geschiedenis teruggaat tot de 13e eeuw. Gerangschikt als Cru Bourgeois. f 13.95 1978 Chateau Beaumont A1 in 1932 werd dit chateau in de gemeente Cissac be- schouwd als een van de betere Crus Bourgeois Superieurs. fl4.95 1978 Chateau Lestage Een bijzonder fraai Medoc- kasteel, in de gemeente Listrac. Een Cru Bourgeois, f 15.96 1978 Chateau Fonreaud Deze wijngaard ligt op het mooiste plekje van de ge meente Listrac, en maakt deel uit van een landgoed waar eeuwenlang aristokratische families genoten van de rust in deze landelijk Medoc gemeente. Gerangschikt als Grand Cru Bourgeois Superier. f 16.95 1978 Chateau De Lamarque Een kasteel dat een belang- rijke rol heeft gespeeld in de geschiedenis van Aquitanie, zoals het Bordeaux-gebied vroeger heette. Deze wijn mag zich rekenen tot de betere Crus Bourgeois. f 17.95 1978 Chateau De Camensac Een echte Grand Cru Classe van 1855,deze aristokratische wijn uit Saint-Laurent. Door Hubrecht Duijker een "uit- schieter"genoemd. f 18.95 i Albert Heijn AUerHande/23

Allerhande | 1980 | | pagina 23