-I ris Bordeaux en Bor- deaux. In't algemeen kan over de kwaliteit van wijn veel gezegd of geschre- ven worden - een eenstemmig oordeel is bijna uitgesloten. Wijnproducent, handelaar, wijnproever en konsument zullen het maar zelden hele- maal eens zijn. Hoewel de meeste wijnlanden bepaalde (strenge!) wettelijke voor- schriften en voorwaarden hanteren voor de vervaardi- ging van kwaliteitswijnen - bijv. wat betreft druivesoort, minimum alkoholgehalte, samenstelling en bouquet - blijft het beoordelen van wijn toch een zaak van persoon- lijke smaak. En zoals hetoude gezegde leert, valt over smaak nu eenmaal niet te twisten. och zijn er dagelijks duizenden mensen bezig met het uitwisselen van gege- vens en het geven van menin- gen over smaak en kwaliteit van vele soorten wijn. Het gilde van de wijnproevers. Erkende experts, met de gave van een goed en betrouwbaar smaakgevoel, dat is versterkt en verfijnd door jaren achter- een sterk op elkaar lijkende wijnen te proeven en te ver- gelijken.Zo zou men de me- ningen van een grotere groep wijnproevers eigenlijk toch als een soort"objektief" oordeel kunnen bestempelen. Hoewel u zich natuurlijk bij de aanschaf van wijnen vooral moet laten leiden door uw persoonlijke voorkeur, kan het toch interessant zijn om te weten hoe de meningen zijn van de erkende wijndes- kundigen.Deze meningen worden voor de verschillende wijngebieden of -distrikten min of meer regelmatig gege- ven, in de vorm van kwali- teitsindelingen ("classe- ments"). 1855: de eerste classi- ficatie van Bordeaux wijnen. De bekendste kwaliteitsinde- ling is die van Bordeaux wij nen, meer in't bijzonder van de Medoc, het betere distrikt van deze belangrijke (en grootste) Franse wijnregio. Ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling in Parijs in 1855 werd een selek- tie gemaakt van de aller- mooiste Bordeaux wijnen, door een jury van onaf han- kelijke wijnmakelaars ("cour tiers"). Zij selekteerderi een 60-tal chateaux.de aristokra- tie van de Medoc wijnen, en een rode Graves (Chateau Haut Brion), die de naam Grand Cru Classe mochten voeren. Daarbinnen was dan weer een verdeling in 5 klas- sen aangebracht.Zo mochten de uitverkoren wijnen zich in aflopende volgorde "Premier Grand Cru Classe" tot en met "Cinquieme Grand Cru Classe" noemen. Deze kwali- teitsindeling is ook vandaag de dag in grote trekken nog geldig, al zal niet elk chateau het eens zijn met z'n plaatsje op de lijst.Een wijngaard is in 1973 officieel "bevorderd" van deuxieme cru tot premier cru, het bekende chateau Mouton Rothschild in de ge- meente Pauillac. De Crus Bourgeois van 1932 Het voorbeeld van de offici- ele Medoc classificatie vond de nodige weerklank, en werd na verloop van tijd nagevolgd in andere wijngebieden, niet alleen binnen dezelfde Bor- deaux-regio (het distrikt Graves bijv. kwam in 1959 met een classement, Saint- Emilion volgde in 1969), maar ook in andere delen van Frankrijk. In 1932 gingopnieuw een com- missie van wijndeskundigen in de Medoc aan de slag, dit- maal om naast de Grands Crus Classes nog een groep kwali teitswijnen te selekteren. Na de aristrokatie volgt de burgerij, vandaar dat de 442 wijngaarden die deze selektie overleefden, verdeeld in twee groepen, de namen Crus Bourgeois Superieurs en Crus Bourgeois kregen. (Onder deze Crus Bourgeois komen overigens wijnen voor die van dezelfde "adel" zijn als een quatrieme of cinqui eme cru classe!) Ontwikkelingen in de wijnbouw Nu is natuurlijk ook zo'n in- deling niet voor de eeuwig- heid bestemd, en ook in de wijnbouw blijft niet alles bij het oude. Wijngaarden ver- anderen van eigenaar of worden gesplitst, bij elkaar gevoegd of houden op te be- staan. Ook zijn de wijnberei- dingsmethoden in de Borde- lais (maar ook daarbuiten) tamelijk ingrijpend veran- derd, vooral de laatste 25 jaar. Zo worden de rode wijnen vandaag de dag veel milder bereid, met een lager ge- halte aan zuur en tannine (looizuur). De witte Bordeaux wijnen, vroeger meestal tamelijk zoet, worden tegenwoordig liever wat jong en fris gehou- den. Het traditionele houten wijnvat heeft meer en meer plaats gemaakt voor moder- nere materialen en methoden, bijvoorbeeld de roestvrij- stalen hogedruktank.waarin de gisting op modern-weten- schappelijke wijze wordt bei'nvloed en gekontroleerd. Toegegeven.een stukje ro- mantiek is zo verloren gegaan, maar het is wel de konstante kwaliteit ten goede gekomen. 1977: 3 groepen "Burgers van Bordeaux" In 1962 besloot men daarom in het Medoc-distrikt te kon- p 22/Albert Heijn AllerHande H r.„ I.,!

Allerhande | 1980 | | pagina 22