2 e* omdat het niet zo gauw uit elkaar gaat staan, het is goed- koper en het is hygienischer. Als je na het poetsen zo'n borstel tenminste even goed uitwast onder een stromende kraan - niet dat kloppen in een glas, dat is niets - even- uittikken en dan rechtop wegzetten dat-ie goed droogt. Adviseren over tandpasta is vrij moeilijk omdat smaken nu eenmaal verschil- len. Het beste vind ik een fluoride tandpasta. Kinderen en poetsen is weer een geval apart. Zolang kinderen niet goed kunnen spugen, moet je ze gewoon met water laten poet sen. Zodra ze kunnen spugen mogen ze meteen over op de zachte fluoride tandpasta. Niet veel, maar dat geldt ook voor ouderen. Zo'n mondvol schuim is nergens goed voor. Het is ook niet de pasta die reinigt, reinigen doet de borstel. Ouders moeten alleen wel goed in de gaten houden dat kinderen jarenlang niet goed kunnen poetsen. Ze kun nen- het eenvoudig niet. Dat wil niet zeggen dat vader of moeder het altijd moet doen, want dan leert het kind het nooit. Laat ze zelf maar knoei- en met die borstel en dat water, maar doe het als ouder eenmaal per dag, het liefst 's avonds, nog een keertje na. Fluoride voor kinderen, het behoud van gebit En de fluoridetabletjes natuurlijk voor kinderen. Vanaf dat ze een zijn regel- matig de fluoridetabletjes totdat het gebit volgroeid is. Die regelmaat is ontzettend belangrijk. Gaat het kind een naehtje uit logeren.geef naast de pyjama en de tanden- borstel vooral die tabletjes mee, want de werking is niet optimaal als ze niet regel- matig worden gebruikt. Zuigen.die dingetjes (liefst verspreid over de dag)omdat ze dan direct op het gebit inwerken. Het ziekenfondspakket biedt trouwens gelegen- heid aan zes- tot zestienjari- gen voor fluoride-applicatie. Dan worden de tanden en kiezen grondig gereinigd, goed drooggespoten en ver- volgens met fluoride behan- deld. Zo'n behandeling wordt ieder half jaar herhaald en het is ook weer een belang- rijke bijdrage voor de gezond- heid van het kindergebit. Iets nieuws, wat in Amerika allang wordt toegepast, maar wat we nu in Nederland gelukkig ook doen, is het sealen van kinderkiezen.De eerste kiezen die rond het z-esde jaar komen zijn de eer ste paar jaar nog buitenge- woon kwetsbaar. Deze molaren kunnen tegenwoor- dig extra beschermd worden door dit nieuwe sealen. De groef jes in de kies, die natuur lijk het snelst gaatjes krijgen omdat de boel daarin vast gaat zitten, worden met een laklaag dichtgemaakt. Die vrij poreuze kiesjes krijgen dus een beschermende harde laklaag waardoor de kwets- bare gleufjes buiten bereik komen. Het is bepaald geen goedkope behandeling, maar gaatjes laten vullen is ook niet goedkoop en het is nooit iets waar kinderen zich op verheugen. Voor het behoud van een gezond gebit vind ik persoonlijk zo'n behandeling zeer aan te raden. En nu het moeilijke punt van snoepen. Het is rond- uit slecht voor het gebit, maar dat weet iedereen. Groente, fruit, hartigheid - veel ouders zijn werkelijk van goede wille, maar de behoefte van kinderen aan snoep is zo sterkdatvrijwelniemandhet Voor frisse adem tanden een frisse mond. Flacon 45 ml. Nu tijdelijk Voor wittere gezonde tanden Vlieg er eens uit met Macleans. Doe mee en maak kans op een van de vele prijzen. Het wedstrijd formulier zit in de verpakking. 2 Grote tuben. Rood of QC blauw. Nu 18/Albert Heijn AllerHande

Allerhande | 1980 | | pagina 18