™^'tAH Bakkerswinkeltje wsmt maar ook „op de vloer". Bruin of wit knipbrood bijvoorbeeld wordt in het blik gebakken. Het dankt z'n naam aan het feit, dat de bovenkant van het deeg, vlak voordat het de oven ingaat, even wordt ingeknipt met een speciale schaar. Casinobrood wordt gebakken in een gesloten blik. Daardoor heeft het die kenmerkende vier- kante vorm. Een bekende broodsoort die op de vloer wordt gebakken is tijgerbrood. Waarom die naam? Voor het bakken wordt het deeg met een papje van rijstebloem, suiker en water bestreken. In de oven scheurt dit papje uit elkaar en krijgt het brood de karakteristieke knapperige bovenkant. Maanzaadbolleti es worden voor het bakken bestrooid met blauw maanzaad. Zo krijgen ze hun extra smakelijke aroma!" Natuurlijk: brood vormt de hoofd- schotel van het assortment in't AH Bakkers winkeltje. Behalve „gewone" brood- soorten vindt u hier ook verschillende bijzondere en luxe soorten, uit binnen- en buitenland. bovendien een uitgebreid assortment roggebrood, knackebrod, beschuit, toast, koek, koekjes en biskwie. De AH-bakker aan 'twoord: „Brood is een van de oudste voedingsmid- delen die de mens kent. Brood is eigenlijkzo gewoon, dat we er eigenlijk nauwelijks bij stil staan hoe't wordt gemaakt, of waarvan. Mag ik dat nog eens even kort vertellen? Brood wordt in principe gemaakt van tarwe. De korrel van deze graan- soort bestaat uit: baard, zemel, meelkern en kiem. Voor witbrood gebruiken we tarwebloem. In dat geval is dan alleen de meelkern vermalen. Tarwemeel is de gemalen zemel en meelkern. Dit wordt gebruikt voor bruinbrood. Meestal bestaat bruinbrood uit een mengsel van 40% tarwebloem en 60% tarwemeel. Vol- koren brood bestaat uit 100% tarwemeel. Het is bekend, dat dit gunstig is voor een gezonde spijsvertering. Toerkistan brood bestaat Wit en bruin knipbrood, volkoren en casinobrood liggen dus broederlijk naast Toerkistanbrood, Dr. Vogel brood, ham- broodjes, tarwebolletjes, zemelenbrood, volkoren- brood met geplette tarwe, tijgerbrood en Frans wit en bruin stokbrood. Vers en smakelijk, stuk voor stuk, brood voor brood. Ambachtelijk gebakken en rechtstreeks 2x per dag vers geleverd door de plaatselijke bakker. In de winkel gratis voor u gesneden. En naar keuze verpakt in plastic of papieren zak. Maarook in ovenvers banket heeft 't AH Bakkers winkeltje elke dag volop ke\is. En, zoals u dat mag verwachten bij een echte bakkerswinkel, vindt u er uit een mengsel van tarwemeel, roggemeel, sesamzaad en geplette haver. Dr. Vogel brood wordt gemaakt van tarwemeel en een speciaal mengsel van gebroken tarwe en rogge. En dan: het eigenlijke bakken. Je kunt brood in een blik bakken, 6/AIIerHande

Allerhande | 1980 | | pagina 6