wild flower EEN VERRUKKELIJK GESCHENK VOOR HAAR. Voorhaaralleen de verrassende charme van Limara; exclusief parfum, toegepast als basis voor de meestvrouwelijke deodorant. Hou van Limara, het is voor jou. Roller 4,25 Spray >35 4,95 Creme zeep JrSCT 3,25 1 Eau de parfum, spray 27 ml. 8.30 2 Eau de parfum, flacon 19 ml. 6.50 3 Eau de toilette, flacon 50 ml. 7.75 Fatal, 'n geurig kompliment voor Moeder. Over AH gesproken... Albert Heijn winkels zijn onder- verdeeld in kleinere „winkel- tjes", elk met een kompleet en eigen assortiment. Zo bezoekt u, als u een AH winkel binnen- gaat, meteen een kruidenier, een slager, een groenteman, een bakker, een vleeswarenwinkel, een zuivelwinkel, een drogist en een wijnwinkel! Makkelijk. Gezellig. En.door de vele inte- ressante weekaanbiedingen ook altijd extra voordelig! Heeft uw eigen AH winkel elk artikel in huis? Niet elke AH winkel verkoopt ieder artikel dat u in adverten- ties of folders ziet. Om u snel en makkelijk te laten zien of een bepaald produkt nu wel of niet in een bepaalde AH winkel ver- krijgbaar is, heeft Albert Heijn een handig systeem ingevoerd. Dat werkt zo: Bij elke AH win kel kunt u op de winkeldeur duidelijk zien welk cijfer de betreffende winkel heeft: 1,2,3 of 4. Ziet u in een advertentie het nummer van uw „eigen" AH winkel achter een artikel? Dan weet u zeker dat u't daar kunt krijgen! Versheidsgarantie. AH artikelen met een beperkte houdbaarheid, zoals zuivelpro- dukten, diepvriesgebak, verpakt brood, vlees en vleeswaren, zijn voorzien van een speciaal etiket of stempel. De zg. Uiterste ver- koopdatum code, afgekort U.V.D. Achtereenvolgens vindt u hier vermeld: de prijs, tot welke datum het produkt uiter- lijk verkocht mag worden, plus hoeveel dagen daarna het nog vers blijft. Zo weet u altijd zeker dat u produkten koopt die gega- randeerd vers zijn! Onvoorwaardelijke kwaliteitsgarantie. Het is mogelijk dat u niet hele- maal tevreden bent over een artikel dat u bij AH heeft gekocht. Bij de honderdduizen- den artikelen die dagelijks wor den geproduceerd en verkocht, kan tenslotte ook wel eens iets mis gaan. Daarom: Mankeert er volgens u iets aan een artikel dat u bij AH heeft gekocht? Vindt u het niet elke cent waard die u er voor heeft betaald? Breng het even terug. U ont- vangt dan van de bedrijfsleider of cassiere zonder enige beden- king direkt een nieuw artikel of uw geld terug! 'n Winkel vol kwaliteits- winkeltjes. AllerHande/55

Allerhande | 1980 | | pagina 55