1 y Afe fcr 7i\ Calve Boefies. Calve borrelnootjes. ken dat ik met mensen om me heen met de frituuurpan zou moeten werken. Maar eerlijk - deze balletjes zijn zo. Je neemt een pond runderge- hakt, liefst van het staart- stuk gedraaid. Dit vermeng je met twee stijfgeslagen ei- witten (dooiers maken de boel vaak zo zwaar), twee fijngewreven beschuiten, een heel fijn gesneden ui, een uitgeperste knoflookteen, paprikapoeder, een snuifje kurkuma (geelwortel is dat), wat zout naar smaak en dan een flinke lik sambal erdoor. Niet sambal oelek, maar sambal batjak. Goed heet dus, maar lekker! A Is je het tenminste niet verpest door die hele zaak te pletten. Het draaien van een balletje gehakt moet heel licht - eventjes maar - tussen de handpalmen ge- beuren. Zo houd je het luch- tige van de eiwitten en het paneermeel (de beschuiten). De boel wordt veel te stijf als je maar blijft hannessen met die dingen. Dit mengsel gaat niet te lang in vrij heet fri- tuurvet, zodat de balletjes een bruin-korstje hebben en van binnen nog roze zijn. Als die dingen afgekoeld op een schaal liggen, nog even rijke- lijk bestrooien met heel fijn geknipte verse bieslook. Dat is het hoor." Martine Bijl: „Ik heb ook nog een warm aan- deel in het geheel. De hele avond kan iedereen aan- schouwen hoe mijn bouillon staat te trekken op het petro- leumstel. Wijn mag dan zwak-alcoholisch zijn - het heeft zijn effecten en aan het eind van zo'n avond zie ik liever niet al die dierbaren zo in hun auto's stappen. Koffie helpt niet, weten we nu. Dus ik heb een warm kopje bouillon bedacht. Dat staat gewoon klaar. Als iemand op het punt staat om weg te gaan kom ik eerst nog even met een kom- metje krachtige bouillon. Ik doe wat fijn gesnipperde rau- we en wat fijngeknipte bies look onderin de kom en giet de bouillon eroverheen. En als dat op is, zeg ik ze harte- lijk gedag." genootschap voor de Welkom bij het Genootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn. Dat kost u niets. Dat verplicht u tot niets. En dat geeft u vele voordelen. Zoals: gratis wijninformatie, aanbiedingen, voordeeltjes, zeldzame wijnen, etcetera. Zo bouwt u een fraaie voorraad op voor heel wat minder geld. Nou, dan vult u toch zeker de bon even in? Hij staat er voor. Ook die AH-Service is mee- genomen! 4 Flessen Cairanne. Appellation Cotes du Rhone Contrdlbe. Caves des Coteaux de Cairanne. Soepele, rode, droge wijn. a 5.95 23.80 4 Flessen Chateau du Ruau. Appellation Cabernet d'Anjou Controlde. Een betere Rosb d'Anjou, demi-sec. a 4.95 19.80 4 Flessen Maikammerer Mandelhohe. Scheurebe, q.b.a. Reinpfalz, Niet zo maar een witte, iets zoete Rijnwijn, maar met een geheel apart karakter. d 4.95 19.80 _q f 63.40 Vanvoor Inclusief B.T.W. franco huis. Gelieve mij toe te zenden de Speciale Aanbieding Genootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn en mij gratis en vrijblijvend in te schrijven als lid van het Genootschap. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: Zenden naar: Genootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn, Ankersmidplein 2,1506 CK ZAANDAM. 'n Bevrijdend lekker zoutje. Zak 60 gram 1.09 Cocktail, Special Mix of Poesta. Zak 150 gram AllerHande/49

Allerhande | 1980 | | pagina 49