Taarthulp. HONIG MIX 3.25 1.09 Jfet lukt zoveel beter niet Kgopmansi Meet dan ttOO^zen! Koopmans Pannekoekmix speciaal. HONIO HONIG had nog van die jam over. Dat restje heb ik even op la- ten stijven met wat gelatine in een glas met de grootte van dat gat. Zoiets plakt na- tuurlijk vast, dus even onder de warme/hete kraan en ver- volgens keren in het midden- stuk. Even voor het opdienen met de slagroomspuit erover en versier die slagroom nog maar weer als je het leuk vindt. Heerlijk met schuim- wijn! Champagne dus. Even proberen? We moeten toch nog even op mijn oventaartje wachten. Minuutje of tien nog. Keurige keuken, niet- waar? Ja, ik werk vrij netjes. Niet zoals de cartoons laten zien van alles vies en onder de spatten. Wei links- handig, maar netjes links- handig. Smakelijk he? Ik zal intussen even vertellen wat er in de oven staat. Dat is de stille kracht-taart. Pisang Ambon zit erdoor. Je begint met bladerdeeg uit de diep- vries. Met bloem op het aan- recht even uitrollen tot een dun lapje, waarvan je de helft op de ingevette vormbodem legt. Invetten doen we altijd met Cooky. Dat kent haast niemand, maar dat is een handig spuitbusje, dat de vette vingers of kwastjes ver- vangt. Op die dunne plak leg je een garnering van schijljes banaan, snippers peer, die door de basterdsuiker gehus- seld zijn, en dat besprenkel je met citroensap en Pisang Ambon. Je strooit er kaneel overheen en bedekt dit alles met je tweede lap blader deeg. De restjes kneed je goed samen voor straks. Met een kwastje eiwit plak je bo- ven- en onderlaag tegen el- kaar, zodat de zaak goed hecht en nu moet de oven aan op 160 graden. Deovergeblevenbal deeg rol je opnieuw en daar- mee kun je alles doen wat je leuk vindt. Ik had toevallig de dop van de Pisang Ambon fles nog op het aanrecht lig- gen, dus daar ben ik rondjes mee gaan uitsteken. Sliertjes die overblijven gaan er als zonnestralen tussendoor. Wie een uitsteek-instru- mentje heeft, kan hartjes, ruitjes - weet ik wat - ter ver- siering maken. En tenslotte meng je een eidooier met wat koffiemelk om de boven- kant mee te bestrijken. Een half uur in de oven en er komt iets verrukkelijks uit. Bestrooien met poedersuiker of eenjoekel slagroom er overheen - iedereen kan pre- cies zijn gang gaan. et is een kwestie van 1 fantasie en vertel me nou niet dat mannen geen fantasie hebben. Met moe- derdag krijgt moeder leuk ontbijt op bed, maar daar had ze vast al op gerekend. Maar zo'n speciale taart bij de thee - nee. Nooit gedacht. Ik heb het toch ook moeten bewijzen?" Da's taart bakken in de koelkast. Met Oetker Taarthulp is't een koud kunstje om zelf een verrukkelijke lichtverteerbare taart klaarte maken van minstens 12 punten. Oetker Taarthulp in 6 verschillende smaken: Kwark, Kwark-Citroen, Kwark-Kersen, Yoghurt, Perzik-Slagroom en Aardbeien-Slagroom. 3se Gemakkelijk, beslag klaar in 10-sekonden. Lekker, Y is een gezonde kombinatie van tarwe- bloem en boekweitmeel. Niet duur, voldoende voor 4 personen iWW! fir Voor fijne cake, van .2^3"voor 1.79 Voor taart, van -2r23"voor 1.79 Voor appeltaart, van J.8T voor 1.49 |l'l| Voor boterkoek, van T&3 voor 1.49 11 i/ikir: COOKING AARTHULP VOOR Met speciaal recept voor het bakken van franse cr£ mgx HONIG; HONIG HONIG HONIG 12 3 0 AllerHande ;iy

Allerhande | 1980 | | pagina 39