LA PUEBLA DE LA BARCA ARDENNER Kapriool pp 13 detfüeleeii Een afscheidsdineetje Gevulde artisjokken- bodems Maca roni Mökje? Asperges met eieren en ham Huzarensla Hollandse zeggen (W)etens- (w)aaïdig- heden De toptijd van perziken ligt in juli WIJN VAN DE MAAND BIJ AH: Artisjokken i® groenefondue ^oof kamef bewoners Prince de Bretagne de koning der artisjokken Fruit salade Citroen limonade Veeleisende katten Cat's Pride CU albert heijn Mmm9 toetje! w ak 2^4 kilo 2?^ -ÜflEI vers bier Vakmanschap is Meesterschap Yerrukkelij van Yersi Sterf ALLERHANDE Liefhebbers van Ardenner specialiteiten kunnen van 7 t/m 12 mei hun hart ophalen. AH houdt dan, evenals vorig jaar, weer een Ardennerweek met een keur aan produkten. In de filialen met een deli catessen-afdeling (alle Super- Marts en enkele Zelfbedie ningszaken) zijn uiteraard te vinden de onvervalste rauwe Ardennerham 1.85 per 100 gr.) ook gekookte 1,40 per 100 gr.), pain de veau (ƒ0,89 per 100 gr.), echte Ar denner landworst (ƒ1,29 per 100 gr.) en zo'n zeven ver schillende paté's, al dan niet smeerbaar, en per soort rijk voorzien van kostelijke ingre diënten als lever, wildzwijn vlees, champignons, paprika, truffels en vanzelfsprekend verse kruiden. Ook vindt u er echte Ardenner hoofdkaas (Grogne d'Ardenne). In alle filialen zijn tijdens die Ardennerweek tal van zgn. stuks-artikelen; allerlei soorten worstjes en paté's in glazen of keramiek schaaltjes. En omdat picknick danwel camping weer voor de deur staan, zijn er tevens Arden ner specialiteiten als conser ven (aluminium kuipjes met verschillende soorten paté en glazen potjes met paté) die, omdat ze zeer goed houdbaar zijn, gemakkelijk kunnen worden meegenomen. U kunt een waar wondertje verrichten met 1 liter melk, 5 eetlepels water, 150 g poedersuiker, 250 g chocolade in repen, 3 hele eieren en 4 eierdooiers. U begint met de chocolade in stukjes te breken en u lost deze al roerende op in de 5 eetlepels water. Intussen brengt u de melk aan de kook. En terwijl dit alles gebeurt, roert u de eier dooiers, de suiker en de hele eieren goed schuimig. U giet vervolgens de kokende melk bij de gesmolten chocolade en van het vuur voegt u er beetje bij beetje de schuimig geroerde eiermassa bij waarbij u constant goed dient te roeren. Daarna roert u alles door een zeef boven een diepe schaal. U zet deze schaal in een bain marie en laat het ge heel bakken gedurende ongeveer 35 minuten in een vrij warme oven. U neemt het dessert niet uit de schotel, integendeel u laat het geheel er in afkoelen en schept deze heerlijke toe vervolgens op de individuele bordjes. Tjaen dan zijn er natuurlijk nog smulpapen die hier apart nog wat stijfge klopte slagroom bij geven! 1E verrassend snelle verkoop van de Spaan se MARQUÉS DE RIS- CAL, die vorige maand als ivijn-van-de-maand menige Nederlander heeft geleerd hoe gul van geul en soepel van smaak een Spaanse wijn ivel kan zijn, heeft AH's wijnkopers doen besluiten opnieuw een Spanjaard tot wijn- van-de-maand te bekro nen. Deze tweede Spaanse wijn in successie heeft neg niet de faam van de Mar qués de Riscal verworven, hetgeen tot gevolg heeft dat hij genoegen moet nemen met de voor de konsu- ment zeer aangename opvallend lage prijs. Geen mindere Dit betekent echter niet dat hij in kwaliteit de mindere zou zijn van zijn adellijke voorganger. Wél is de Puebla de la Barca ge heel anders van smaak en geur. Was de Marqués im het bezit van een zwoele geur en volle smaak die kenmerkend is voor oudere wijnen, de Puebla doet eerder denken aan de speelse Beaujolais: de geur van fruit en de smaak die best 'prikke lend fris' genoemd mag wpr- den. Het is zonder meer opmerke lijk, dat een wijn met de kwa liteiten van de Puebla de la Barca zolang vrijwel onbekend kon blijven. In de geboorte streek van de wijn, het zuid westelijké deel van het Rioja- district met de plaats Fuen- mayor als handelscentrum, wordt hij gewaardeerd als de wijn die op tafel gezet wordt bij bijzondere gelegenheden. Wel verdiend - In het - buitenland heeft hi'j op de verdiende waardering moeten wachten tot zijn Franse 'soortgenoot', de Beaujolais, tengevolge van de sterke prijs stijging onbetaalbaar zou zijn geworden voor de gemiddelde wijn-liefhebber. In Tilburg heb je het w\jd en zijd bekend staan de Textielmuseum en ook het Scrjjf- en Scrijfmachi- ne Museum. De gekste schrijfmachines laten zich hier bekijken. Een apparaat bijvoorbeeld dat zich slechts met één vinger laat betypen. Verder hier een uitgele zen lsollektie inkstellen, an tieke pennen, briefopeners en zandstrooiers. Hier ook ter bezichtiging de plak, het zogenaamde schrijf- tuchtmiddel, waarmee den onwillige leerling aan het werk werd gebracht. Dit moment is nu bereikt; in de befaamde bódegas AGE (Azpili cuenta -Garcia Lafuen- te Entrena), waar men er met benijdenswaardige vaardigheid in slaagt de wijn ieder jaar weer exact dezelfde geur, smaak en kwaliteit te geven, wacht men met spanning op het oordeel van de Nederlandse wijndrin ker. De vaardigheid van de Rioja- keldermeesters om bepaalde ty pen wijn elk jaar weer te re produceren, is er de oorzaak van dat het jaartal op de Spaanse wijnen van weinig of geen belang is. Terwille van de buitenlandse afnemers, die meer vertrouwd zijn met de werkwijze in de Franse wijn bouw, willen de Spaanse wijn huizen nog wel eens een jaartal op hun etiketten laten afdruk ken, maar van wezenlijke bete kenis is een dergelijke aanvul ling niet. Zonder enige schroom herha len zij de cijfers van een zeer geslaagd jaar op de etiketten van volgende jaren. Men zou dit misleidend kunnen noemen, ware het niet dat de wijnen uit die volgende jaren inderdaad dezelfde kwaliteiten bezitten. Dit gevolg van Spaanse zor geloosheid èn vakmanschap, maakt het kiezen van een goe de fles heel wat gemakkelijker. Heeft men eenmaal een Spaan se wijn als de Puebla de la Barca leren waarderen en dat zal snel het geval zijn dan heeft men tevens de zeker heid verworven dat hij ook in de komende jaren zi'ch op de-: zelfde wijze zal presenteren. De wispelturigheid van de Franse wijnen is hem volko men vreemd. Ook in dat op zicht is de Puebla een waardig vertegenwoordiger van de kwa liteitswijnen uit het Spaanse Rioja-district Puebla de la Barca (AGE, Fuenmayor) 3,95. (Niet in alle filialen verkrijgbaar) ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 66 cent, pijpje 50 cent, want alle waar is naar zijn geld. Het menu is als volgt sa mengesteld Consommé met tomaat Gevulde artisjokkenbodems Asperges met eieren, ham en botersaus Nieuwe aardappelen Fruitsalade van verse vruchten Koffie De consommé trekt u van ossestaart of runderschen kel. U maakt een zeer ge concentreerde bouillon en laat een prei, wat wortel tjes, peterselie, selderij plus een blaadje laurier en wat foelie meetrekken gedu rende het laatste uur. Zeef de bouillon, breng ze op smaak met zout en vers ge malen peper, breng ze aan de kook en voeg er vijf mi nuten voor het serveren de tomaten bij. Tomaten pel len, harde kernen, pitten en vocht verwijderen en de grove stukken tomaat in de bouillon even laten war men. Kook de goed gewassen arti sjokken op de voorgeschreven wijze gaar, laat ze uitlekken en afkoelen. Verwijder de blaadjes (bewaar ze en geef ze met een vinaigrette-saus de volgende dag aan de lunch), haal het hooi van de bodems en leg deze laatste in een beboterde vuur vaste schaal. Bedek de bodems met een dikke ragout van garnalen (u De naam zegt het al: ze komen uit Bretagne dat, door de war me golfstroom die het warme zeewater diep landinwaarts stuwt door de vele inhammen, een ideaal klimaat heeft voor de teelt van deze fijne groente. "Prince de Bretagne" artis jokken zijn groot en bolrond van vorfn en vol, mals en sap pig. Vanaf juni zullen ze in ve le AH-filialen verkrijgbaar zijn. Er zijn vele bereidingswij zen, waarvoor receptuur wordt verstrekt. De basis-bereidingswijze is als volgt: De artisjokken moeten eerst met stromend water gewassen worden. Daarna de 3 of 4 on derste bladeren wegnemen en de steel afsnijden. De artisjok ken onmiddellijk in kokend en gezouten water dompelen en er een weinig citroensap bijvoe gen. Van 40 tot 45 minuten la ten koken (in een snelkookpan 20 min.) Om te weten of de artisjokken gaar zijn een blad afbreken, als het gemakkelijk los gaat kunt U ze opdienen, na ze eerst goed te hebben laten uitdruipen. Vooral opdienen voor diner of hors d'oeuvres. Vers vindt u in mei: aard beien, appelen, bananen, me loen, perzik, sinaasappelen, grapefruit, nog een énkele peer. Uit blik is er de welkome aan vulling van de geurige ananas. Uit het potje zijn er de maras- quin-kersen die bijzonder geurig, smakelijk en decoratief zijn. Maak uw fruitsalade zo gevarieerd mogelijk, giet wat citroensap over banaan en ap pel tegen het bruin worden, voorzie de vruchtensla van een ferme scheut marasquin en schep alles voorzichtig door el kaar. Laat enige uren staan met een deksel erop. Drink bij uw diner een witte Vin du patron. Smakelijk etenl weet wel: een stevige saus van bloem en boter glad geroerd en vermengd met melk en op smaak gebracht met een ge raspt uitje, zout, peper en noot muskaat, waar de garnalen doorgeroerd worden). Bestrooi de gevulde bodems met een mengsel v?n paneermeel en ge raspte belegen Goudse kaas, giet er wat gesmolten boter over, laat er in de oven een goudbruin korstje op komen en de bodems gloeiend worden. Daarna volgen dan do onvol prezen Ja, Yaa Verstegen! Erg gemakkelijk. Met zo'n btokjto maakt U in een wip Macaroni. Vrd&g ernaar! Ook blokjes voor Naasi Goreng, Bami Goréag Schil de asperges, maar schil ze vooral goed. Als u ze name lijk té dun schilt dan hebt u meer vezels dan plezier in de mond! Schroom ook niet om aan de onderkant de harde stukken drastisch weg te snij den, ook zij zijn geen genoegen, ook niet in een crème dasper- ges want ze blijven stokkig. Kook uw asperges gaar en ser veer ze op een schotel die ber dekt is met een gevouwen ser vet, omringd door de 'benodigde hard gekookte eieren (gepeld en door midden gesneden, dat staat aardiger), de plakken ham naar verkiezing even gewarmd in boter of koud (het laatste is minder machtig). Zorg voor nootmuskaat, witte peper en zout en voldoende gesmolten boter. In een dekschaal komen de nieuwe aardappeltjes. Met elkaar een vreugdevol eten! Maak de huzarensla van koud vlees, bij voorkeur van koud gebraden 'varkensvlees of een andere gare vlees soort. Vermeng het gesnipperde koude vlees met de blokjes koude aardappel, met gesnip perde ui, blokjes augurk, de blokjes zure appel en ver meng alles met de pittige mayonaise die in dit geval ge baat Is met wat extra mosterd en een vleugje geperste knoflook. Garneer met hard gekookt el, de zilveruitjes, wat kappertjes, een olijfje en wat stukjes tomaat ont daan van vellen, pitten en vocht. Ook in dit geval serve ren op een ondergrond van knapperige slabladen. Mimiitem-toetje: m3k hdgeredg de reepjestesveden en over de iomsfen- pfckken gelegd, eji eieren: v&; een fanaanj een 5ojjf.ham,urieer neem zoveel ermie ran een aU de roer er.de mug en devn het ei, dai inmiddels brd iègékookb, n door ca. lo monden Mmenjwig^eden met een kïe. een klein broodje ivater (Sandeme. 1 broodje ia mr één péfocn_ meer cm voldoende, de sneef ea '.urn en niet te dun rmiboier.duur en niet zo ieei Uin engezonaheicL er m. erg lekker JZ'B:de andere jan de vla iA TD& de VJXj it hét ui IJicpsp. rik onderhuizen de aan een vork en houd ze even in de denderde hele kramgodal de over de ham adodeh en leldehcd Zèérgeó&gd Zé de hmhwatiemet. Idierkodpcg of de ielé eenvuudisér liécudS mei echte liefhebbers-van egeé r hel is echter niel de Mcelird dal ergemrd tvurc&jNp hel hord mhuidyk 7i irvtden. ud hm h -'hóehieg een Hein Achehx/' isni/d ze in vlakken en Mze lij net uitje w de&kepan. f Zout HOLLAND, ZE ZEGGEN.. Holland, ze zeggen: je grond is zo dras, maar mals zijn je weiden en puik is je gras en prachtig je glanzende koeien Misschien komt het nog wel eens bij u op, dat Oud hollandse liedje als u in deze mooie tijd door ons land rijdt. We worden dan weer geconfronteerd met al die rustig grazende koei en die een produkt leveren dat zo veelzijdig en gezond is dat het gewoon niet uit ons voedselpatroon is weg te denken. Melk; een eeuwenoude drank en telkens weer in het nieuws. Albert Heijn heeft sinds kort z'n eigen merk melk en melkprodukten en re gelmatig lezen we ook over verschillende vetgehaltes van melk en dat alles is voldoende aanleiding om melk eens na der te bekijken. Voedingswaarde. Melk, in welke vorm dan ook, bevat praktisch alle voedingsstoffen die ons lichaam nodi'g heeft en bovendien in een uitgelezen onderlinge verhouding. Het dierlijke eiwit in melk is van hoge kwaliteit en van groot belang voor de groei, en het „in vorm houden" van ons li chaam. Het zeer licht verteer baar dierlijk vet is een om streden zaak, omdat vet dik maakt en omdat dit soort vet minder goed voor hart en bloedvaten is dan plantaardig vet: maar niemand drinkt zo veel melk dat hij alleen daardoor teveel vet zou bin nenkrijgen, gebruik verder bij voorkeur plantaardig vet of door Heieen Nieuwenliuis nog liever dieetmargarine. Ook bevat melk nog koolhy draten en veel mineralen waarvan de belangrijkste kalk is, u weet wel, zo belangrijk voor botten, gebit en nagels. En laten we de vitamines A, B, C en D in de melk niet over het hoofd zien. Noemt u nog maar eens een voedings middel waarin zoveel goeds zit! Melksoorten. Hoewel u bij de boer tegenwoordig weer rauwe melk mag kopen (niet ontroomd dus met een hoog vetgehalte) laten we deze soort buiten beschouwing. Volle melk, dit is de melk waar we gewoonlijk aan den ken als we het over melk heb ben, i's melk met een vast vet gehalte van 3,2 pet. Lijnbe- wuste mensen moeten hier re kening mee houden, de melk- fabrikanten hebben dit ook gedaan en brengen halfvolle en magere melk in de handel. Deze melksoorten zijn in min of meerdere mate ontroomd en aan de nu minder vette melk zijn veelal droge melkbestand- delen zonder vet toegevoegd, zoals eiwit. Deze melksoorten proeven dan ook niet zo wate rig als hun namen doen ver moeden. Melk is een zeer bederfelijk artikel maar er wordt van overheidswege goed gewaakt over onze gezondheid, vee en melk zijn aan strenge wette lijke bepalingen onderworpen. Zo moet alle consumptiemelk gepasteuriseerd of gesterili seerd worden, welke methode is toegepast staat altijd op de verpakking. Pasteuriseren: de melk wordt in een dunne laag door de „pasteur" gevoerd waardoor elk melkdeeltje een temperatuur van 72 tot 80 gr. C bereikt, alle ziektekiemen en de meeste bacteriën zijn dan vernietigd. Deze melk is in de koelkast bewaard 3 da gen houdbaar, het belang van een goed leesbare verkoopda tum op de speciale AH-ver- pakking is zondermeer duide lijk!' Steriliseren: de melk wordt nu verhit tot 110 112 gr. C waardoor deze melk een lichte smaakverandering ondergaat die niet door iedereen ge waardeerd wordt. Gesterili seerde melk is wel 3 maanden houdbaar. De verpakking is van grote invloed op de houdbaarheid en de kwaliteit van de melk. Het belangrijkste nadeel van de bekende melkfles is dat het daglicht vrij kan inwerken op de inhoud waardoor smaak en vitamine B- gehalte achteruit gaan. de modeme hygiënische kartonnen verpakking onder vangt deze gebreken. Melk is goed voor elk. jawel maar hoeveel hebben we per dag nodig? Hieronder leest u de hoeveelheid melk of melk produkten die ieder lid van het gezin nodig heeft. kinderen 1 7 jaar: 2 bekers kinderen 20 jaar: 2lh tot 3 bekers volwassenen: 2 tot 3 bekers TLTEERLIJKE perziken, diep- geel van kleur van rode blosjes en met een velletje zo zacht dat u ze, letterlijk, met huid en haar kunt oppeuze len. Albert Heijn haalt ze uit Italië, waar in Emilia Ro- magna de boomgaarden lig gen. Ze zullen worden aange boden in het bekende plastic mandje en op schaaltjes, overdekt met film. Ze zullen per kg-gewicht worden ge prijsd en in juli zijn ze het goedkoopst! Was ze in een kom met water waarin wat ijsblokjes, net als men in Ita lië doet, en geniet van zo'n sappige verkwikking op een warme dag. Wilt u ze be paald gepeld eten, houd ze dan in een zeefje een paar tellen in kokend water, dan is het velletje gemakkelijk te verwijderen. Perziken bevatten veel vi taminen A en C en puur ge noten belasten ze u niet met veel calorieën, hetgeen in deze tijden van afslanken van grote waarde Is. Bewaar ze koel, nog beter: bewaar ze niet maar eet ze meteen op! Een kleurige folder met vele gebruiksmogelijkheden ligt vanaf begin juli voor u klaar in alle AH-filialen- Half mei komt AH met twee liter koolzuurvrije citroenlimo nade in éénmalige verpakking. Precies voor de (hopelijk) war me tijden, wanneer limonade in grote hoeveelheden door dorsti ge kelen pleegt te gaan. En dan is zo'n tweeliter-verpakking meer dan welkom. Dat mag tenminste gevoeglijk worden afgeleid uit het gebleken succes met de tweeliter sinas, die AH ongeveer twee jaar geleden in troduceerde en die er nu dus een zusje met een totaal andere smaak bijkrijgt. De prijs van de citroenvruchtenlimonade is dezelfde als die van de sinas (198 ct), maar ter introduktie geldt .tijdelijk een prijs Van 179 ct. en hun niet minder 'V veeleisende eigenaars geven de voorkeur aan De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht airect en volkomen absorbeert.

Allerhande | 1973 | | pagina 9