Geneesmiddel en patiënt horen in Radboud Ziekenhuis weer bij elkaar AllerHande door de jaren heen GEEN FOUTEN DOOR EENHEID- DOSES Haringsla Artisjokken de groene fondue Artisjokken de groenefondue mmm Wmmm Riskant Hoogtepunten Mijlpaal PMC10 jaar Toetsing HERKENBAARHEID BETER dVjn'l/' Zadelpijn MEI ALLERHANDE ïs er een belangrijker levensmiddeldan een „geneesmiddel"? Al vanoudsher hebben geneesmidde len tallozen in leven gehouden, en de levensreddende rol van het geneesmiddel wordt nog voortdurend groter èn indrukwekkender. Niet zo verwonderlijk als het lijkt daarom, dat de de Albert Heijn studie-beurs 1971 voor distributiebevordering in april 1972 is toegekend aan eèn onderzoekerdie behalve als particulier, nooit iets van doen heeft gehad met de levensmiddelendistri butie. Maar die er met de hulp van vele anderen natuurlijk wèl in is geslaagd een nieuwe en effi ciënter vorm te geven aan de geneesmiddelendislri- butie in het ziekenhuis. I§||||| Dr. E, van der Kieijn (35 jaar Oud),' één van de zes apothekers van het St. Radboud Zieken huis iij Nijmegen, was de be giftigde met deze studiebeurs. Het idee een nieuw distri- butiésysteem op te zétten, kwam vanzelfsprekend niet zo van de éne dig op de andere bij hem op. Dr. van der Kieijn ging na zijn farmaceutische studie in Utrecht en zijn pro motie iri de farmacologie bij prof. Van Rössum m Nijmegen en nog een jaar post doctorale studie in San Francisco. In de' Verenigde Staten kwam hij in contactmet een jonge loot aan de stam van de farmaceutische wetenschap: de klinische farmacie. Klinische farmacie betekent de zorg voor de juiste inname, van het juiste geneesmiddel, in de juiste dosis, vorm, wijze en fre quentie, door de te behandelen patiënt. Populair wordt hier nog wel gesproken van "bedside farmacie", iets waar de hui dige aptothekers qua opleiding en aantal nog nauwelijks aan toe zijn. In Nederland zijn ziekenhui zen met meer dan 300 bedden verplicht om een eigen apothe ker in dienst te hebben, kleine re ziekenhuizen om zich van de voortdurende zorg van een apo theker veelal vanuit een parti culiere apotheek te verzekeren. Wettelijk is bepaald, dat de zie kenhuisbesturen zorg dragen voor zorgvuldig bewaren en be handelen van de geneesmidde len, Hoe gaat het nu ln dit op zicht overal in de prak tijk? De behandelend arts dic teert aan het bed van de pa tiënt aan een (hoofdverpleeg kundige welke medicijnen deze patiënt moet krijgen, in welke sterkte, vorm en met welke frequentie. Op basis van haar notities worden die middelen in de 1 ziekenhuisapotheek besteld, en zij verhuizen naar de voor raadkast, die op iedere ver? pleegafdeling aanwezig is. Van daar uit worden elke dag de afgepaste hoeveelheden klaar gezet op open wagentjes, en rondgedeeld. In beginsel door een verpleegkundige, maar in de praktijk niet zelden door een (jonge) leerling. j De zórg voor de geneesmid- delen vergt vele kostbare uren van dê verpleegkundigen. Bo- bovendien is een niet algemeen onderkend feit geconstateerd op 4 vele plaatsen in de wereld, dat de geschetste gang .van za- ken een hoog risico .van fou- ten met zich meebrengt, tot meer dan 20% toe/ r Dat zijn echter vrijwel nooit R ernstige fouten. Veruit de meeste worden zelfs door nie mand opgemerkt. Maar objec- tief bezien zijn het fouten, wel- - ke de genezing kunnen vertra- gen. De patiënt krijgt niet pre- cies wat de dokter heeft ge- li wild. Of dat nu komt bij een I* verkeerd verstaan bij het opge- t. ven van de medicijnen aan het bed van de patiënt, of bij het t ontvangen van de opdracht ln v de apotheek, of bij het maken, verzenden, aankomen, opber gen en weer uitzetten van de I geneesmiddelen, of bij de toe- diening, dat doet er niet zo veel toe. 6., Wat er ioel toe doet is: valt dat niet te voorkomen? Die vraag hebben klinische farmaceuten zich gesteld, en zij hebben er een misschien niet het t; maar toch een goéd antwoord £i op gevonden. Waarbij niet in de I laatste plaats ook is gekeken 4 naar de transportorganisaties in U grootwinkel-, hotel- en carte- ringsbedrijven. Zo ook in het St. Radboud, Ziekenhuis waar een soort drug-cartering is ontworpen. Hij onderscheidde daartoe drie onderdelen van het gehele 0 proces: L In de eerste plaats de infor- f matieverwerking, die fa.se van ontstaan van het recept aan het bed tot en met het ont- vangen van de opdracht in 1 de apotheek. Door het in- voeren van medicatieformulie ren kan nu nauwkeurig Worden vastgelegd wat de arts heeft bedoeld. Die instructies zijn in alle fasen van de distributie tip gemakkelijk te controleren, ter- wijl ook de toelichting vastge- legd wordt. In de tweede plaats heeft men de aandacht gericht op het fisische distributiesys- teem en de mogelijkheden tot verbetering die hierin ge- vonden zouden kunnen worden, w Met de hulp in het bijzonder tst van twéé studenten van de TH-Twenthe, de heren A. P. F, W. van Marle en U. A. Wöud- stra (welke laatste ln het bij zónder de voorraadbeheersing ln de apotheek analyseerde), ging .hij onder begeleiding van ir. Striekwold en prof., dr. W. Bakker na welk distributiepa troon nu het beste zou werken. De conclusie was: een eenhêids- a Regeringssysteem. In belangrijke mate stoelt dit systeem óp het traditionele pa troon: de medicijnen, nu in dosiseenheden, worden cen- heidsklaar in een verdeelwagen gezet en in een lade per pa tiënt langs het bed gebracht. Essentieel verschillend van het oude stelsel is, dat deze een heidsdoseringen worden samen gesteld door de apotheek, en dat bovendien de inhoud van de verdeelwagen ook daar wordt verzorgd. Niet meer noodzakelijk op de vêrpleegafdëling dus, waar ech ter nog wel de uitdeling plaats vindt, door de verpleegkundige. Sluitstuk van het. geheel vormt een controle via plakstrookjes die op de verpakking zitten en die op de kaart van de patiënt moeten worden gezet. Als dit alles gebeurd is, is de patiënt ook in het ziekenhuis wat zijn geneesmiddelen betreft, weer volop „individu" geworden, en zijn het zijn geneesmiddelen, onverbrekelijk met hem alleen vei'bonden. Er viel nog een derde fac tor te onderkennen aan het pro bleem van dé geneesmiddelen distributie in het ziekenhuis, een veelomvattend en voor vele werkers in het ziekenhuis be langrijk probleem. Hoe reageert namelijk de patiënt op het voor geschreven middel? In dit op zicht zou de apotheker terug moeten keren' naar zijn oor spronkelijk uitgangspunt, dat is verlaten toen de opmars van niët-zelfbereidé geneesmidde len op volle toeren kwam. De apotheker moet evengoed als d'e anderen die bij het ge? nt-yingsproces van de patiënt é/n rol spelen, in dit proces betrokken worden. In nauwe samenwerking met de arts, de verpleegkundige, en niet in de laatste plaats ook de patiënt zelf, moet het toedienen en de uitwerking van het geneesmid del worden bekeken. Allereerst de toediening zelf. Dé verpleegkundige krjjgt door het gestroomlijnde distributie systeem, tyd vry om het inne men of op andere wyze toedie nen van het geneesmiddel bij de patiënt menselijk en medisch te begeleiden. Zij kan vertellen waarom nu juist dit middel wordt gegeven (hijvoorbeeld als zétpil, of als injectie) èn zij kan letten op het effect van het mid del. Terwijl het eerste van groot menselijk belang is, speelt het laatste natuurlijk een voor name rol in het genezingspro ces. Hoe ingewikkelder en sterker werkend de geneesmiddelen worden en hoe meer men er mee kan doen, hoe duidelijker Ook het feit wordt, dat er wel standaardgeneesmiddelen zijn, maar geen standaardmensen. Wat voor de één een goede dosis is, kan voor de ander te veel, te weinig,! helemaal onverdraag lijk of zonder enig effect zijn. Dat is iets wat de verpleegkun dige kan waarnemen, waar de patiënt zijn ideeën over heeft, wat de arts wil en moet weten, en wat arts en apotheker sa men kunnen onderzoeken. DECEMBER 1954: de eerste AllerHande verschijnt. In zogenaamd weekend formaat -—dat is de helft van de paginagrootte van de huidige krant en in een oplage van 700.000 exemplaren. AllerHande is ontsproten aan een geza menlijk idee van Albert Heijn en zijn public relations-adviseurs, nadat hét be drijf tot dat moment alleen strooibiljetten en volledige prijscouranten had ge kend. Negéntien jaar lang verschijnt AllerHande sindsdien trouw: iedere maand geeft het een overzicht van speciale AH-activiteiten, ontwikkelingen van en binnen de onderneming, aanbiedingen, enz. Maar ook: informatie over mode, cosmetica of verhalen van algemene aard. Tips ook voor tuin en balkon. Tips voor de vakantie. Kortom, een breed scala van aller hande onderwerpen vindt een plaats in AllerHande. Nooit te laat en regelmatig met extra edities. En dat „precies op tijd verschij nen", 19 jaar lang, mag in onze jachtige, shelle 20e eeuw toch wel een opmerke lijke zaak genoemd worden. Een paar voorbeelden van voorpaginanieuws willen wij u niet onthouden: DECEMBER '54: de eer ste AllerHande verschijnt. AI gauw blijkt na een lezerson derzoek het merendeel (80 pet.) meer te voelen voor een krant. Het weekend-for maat verdwijnt en in. augus tus '55 komt de eerste Aller Hande ln de geijkte kran- tenvorm van de pers rollen. WE SLAAN 5 JAAR OVER. In het oktobernum mer van 1960 wordt trots aangekondigd dat de heer A. Hèijn Jzn., president-direk- téur, de eerste paal heeft geslagen voor „de grootste provisiekast van Neder land", het machtige Distri butiecentrum in Zaandam. JUNI '61. AllerHande concludeert: de opmars van de koelkast, is in ons land begonnen. Het lijkt nu, 12 jaar later, alweer zo ontzet tend lang geleden. MEI 62: de Premie van-de Maand Club wordt opgericht. Eerste premie: een compressor-koelkast met een netto inhoud van 142 liter. MAART 1966, een be langrijke mijlpaal. Aller Hande maakt melding van hét nieuwe „gezicht" van Albert "Heijn: een direct herkenbaar, modem/ en vriendelijk beeldmerk wordt ingevoerd. OKTOBER '68. Dé heer G. J. Heijn geeft in Aller Hande onverbloemd zijn mening over de verticale prijsbinding. „Zonder verti cale prijsbinding zouden wij onze taak beter kunnéri ver richten". En „de merkarti kelen kunnen 5 pet. goedko per". APRIL 1969: voor het eerst is een oplage van 2.000.000 exemplaren be reikt. AllerHande is daar mee de grootste krant van Nederland geworden en zal dat voortaan blijven JANUARI '71. Albert Heijn introduceert de Su? per-Obligaties. AllerHande meldt: 25Ó.OOO waardepapie ren liggen vóór u klaar. Met een stijgende rente, oplo pend van 8,5 tot 13 pet. en bovendien een aflossingspre mie van 5 tot 10 pet. NOVEMBER '71: Aller Hande verhaalt uitvoerig over het nieuwe hoofdkan toor van Albert Heijn ih Zaandam. DECEMBER '71: hét kérstnummer verschijnt ül 4 klèuren, MEI 1972. AllerHande constateert dat de Premie - van-de-Maand Club in 10 jaar tijd is uitgegroeid tót een exclusief postorderbe drijf, met een assortiment van zo'n 200 artikelen in prijs variërend van ƒ19,— voor 4 slopen tót ƒ2890, voor een fraai leren bank stel DECEMBER '72. Het kerstnummer van AllerHan de verschijnt opnieuw in een 4-kleurendruk. Cartoon isten Opland en Boost teke nen met vaardige hand een fraaie voorpagina. MEI 1973. De laatste Al lerHande verschijnt om plaats te maken voor een nieuw, aan de eisen van de ze tijd aangepast, magazine. Het is tegenwoordig goed mo gelijk bepaalde geneesmiddelen te „volgen", ook binnen het li chaam, en te toetsen op hun ef fect. Dat nu is een belangrijk deel van de taak van de klini sche farmaceut. Eentaak die dr. Vander Kieijn bijzonder benadrukt, en erg ter harte gaat. Uitvloeisel hiervan, maar even goed voorwaarde om een ratio neler distributie van geneesmid delen te krijgen, is geweest het. opstellen van een „formulari- um", een „zakboekje" met een opsomming van een groot aan tal veelgebruikte geneesmidde len, met beschrijving van aard, werking, risico's enz. afhetnut In twee opzichten is een for- mularium op 1 maart jl. In gevoerd in het St. Radboud Ziekenhuis van belang. In de eerste plaats is het voor een ziekenhuis niet efficiënt en- niet nuttig als elke arts zijn eigen voorkeur in geneesmiddelen voorschrijft, waar de apotheek dan maar op moet inspelen, vier of meer verschillende mer ken van hetzelfde middel in gebruik, waarbij bijv. ook niet werd gelet op het feit dat soms een Nederlandse versie vele malen goedkoper was dan een buitenlandse, of omgekeerd. Toch waren op ieder specialis tische afdeling vrij gemakke lijk een 25-tal geneesmiddelen aan te wijzen, die het meest werden gebruikt. Dat waren, samengevoegd, hormoonprepa- rateu. antibiotica, vitaminen, pijnstillers en kalmeringsmid delen. Uiteraard geven èn formula- rium èn het vermijden van de op hét ogenblik normale voor raden op de afdelingen duide lijk besparingen. Het nieuwe distributiesysteem kan dan ook zeker gelden als een van de in gangen voor eèn rationele kos- tenopstelling, niet Overbodig bij de snel stijgende geneesmidde- lênkosten. De artsen van het St. Rad boud Ziekenhuis zijn met de apothekers om de tafel gaan zitten, en hebben zich de moei te getroost een lijst op te stel len van de middelen en merken, die men uiteindelijk verkoopt. Die lijst is het St. Radboudfor- mularium geworden. Voortdu rend wordt dit boekje up-to- date gehouden. Het bewaken en begeleiden zjjn essentieel voor het bereiken van een meer beperkte en ratio nele geneesmiddelendistributie. Er is thans regionaal overleg gaande tussen huisartsen en apothekers of men er in de om trek van Nijmegen ook meer gebruik van zou kunnen maken. Dat zou bij opname van een patiënt de meditatie vaak be langrijk kunnen vergemakke lijken. Nu komt een patiënt het zie kenhuis binnen, soms met een tal vol geneesmiddelen, waar aansluiting op gezocht moet worden. Soms moet men zelfs de patiënt de eigen middelen laten doorgebruiken omdat zo snel geen omschakeling is te bewerkstelligen, ook al zou dat beter zijn. In het raam van de Kon. Ned. Maatschappijvoor Pharmacie bestaat al een boek met een honderd,tal standaardrecepten, dat steeds meer ingang vindt. Het ziekenhuisformularium zou hierop mooi aansluiten, in in deze of gewijzigde vorm. In het Radboud Ziekenhuis is drie jaar gewerkt aan het nieuwe distributiesysteem, waar Albert Heijn steun voor heeft verleend. Dankzij enthousiaste begeleiding van directie en kli nische staven, dankzij de hulp van velen, dankzij proefnemin gen binnen één een chirur gische afdeling gedurende een jaar, maar vooral dankzij voortschrijdende zorg voor de patiënt in het ziekenhuis, en volle aandacht voor zijn belan gen en noden, is in Nijmegen iets nieus van de grond geko men. Ook in Utrecht (Diaconessen- Ziekenhuis) en Tilburg (Maria- ziekenhuis) en Maastricht (St. Annadal) wordt op analoge wij ze geexperimenteerd vanuit iets andere gezichtshoeken of dezelfde (om zo gevarieerd mo gelijk de problemen te bekij ken. Het lijkt er soms op dat. een ziekenhuis een verpleegfabriek dreigt te worden. Als men in de toekomst in het Radboud Zie kenhuis, maar wellicht ook elders, die nette verdeelwagen- tjes over de afdelingen zou zien rijden, als er straks zoals het plan is. ook sterk geautomati seerd en- gecomputeriseerd zal worden m.b.t. de geneesmidde- lendistributie, zou men dat mis schien ook denken. Maar, zoals op zoveel terrei nen van het leven, betekent hier stroomlijning alleen een streven naar meer en betere zorg voor iedéré individuele pa tiënt. Deze voorraad geneesmid delen bracht één Duitse patiënt onlangs het Rad boud Ziekenhuis in Nijme gen binnen. Daarop aan sluiting zoeken en vinden is een niet geringe opgave voor medici en farmaceu ten. In het St. Radboud Ziekenhuis in Nijmegen krijgen ongeveer 850 patiënten per dag rond 3000 verschillende geneesmiddelen. Enkele jaren lang al wist men hier zowel als overal in de wereld dat er bij de distributie van die geneesmiddelen vele fouten werden gemaakt. Geen ernstige weliswaar, veelal niet eens opgemerkt maar toch fouten. Voorts dat er verbetering nodig was, en dat er te veel tijd werd verspild met de distributie, die beter besteed kon worden aan een goede zorg voor de patiënten zelf. Eén van de apothekers van het Radboud Ziekenhuis, be giftigd met de Albert Hêijnprïjs 1971, heeft kans gezien samen met vele andere,n deze fouten terug te dringen, en de controle zowel op de middelen zelf, als op hun kosten, op hun toediening en op hun effect, te vergroten. Een Nederlandse industrie ontwierp een verpakkingsmachine voor doordrukstrips met zogenaamde eenheid-doses van elk gewenst middel, zoals men op bijgaande foto ziet m.b.t. tabletten en capsules (hiér in dozen van 100 stuks). Deze eenheid-doses, die altijd herkenbaar zijn, worden per patiënt uitgeteld, en per dag gelegd in een bakje in één van de laden van de verdeelwagen voor een ziekenhuisafdeling (meestal 32 tot 36 bedden) (zie andere foto) waarin zich ook dê op daarvoor bestemde formulieren geschreven opdracht van de arts bevindt. Plus een kaart, waarop een plakstrookje, dat zich aan elke eenjieiddosis bevindt, moet worden geplakt na toediening, opdat gecontroleerd kan worden wat welke patiënt nu ook precies heeft gehad. Desgewenstkan ook geregistreerd worden met een aangehechte ponsband. Als de patiënt naar huis gaat, kan aan de hand van zijn kaart worden bekeken, of met hem worden doorgenomen, wat hij verder nog aan geneesmiddelen nodig heeft en hoe die toegediend moeten worden. Op deze wjjze is een betere informatie, registratie en identifi catie van het geneesmiddel t.o.v. de patiënt in het ziekenhuis verkregen, terwijl door analysering en rationalisering van het gehele geneesmiddelenpakket, ook een betere kostenbeheer sing mogelijk werd. En dat is door de Albert Hejjn studieprjjs onderstreept. "yoOR 4 personen hebt v u 2 haringen nodig biet, 2 zure appelen, 4 ïn de schil gekookte koude aard appelen, 1 ui, wat mayo naise, mosterd, zout, vera gemalen peper, 2 hard ge kookte eieren, zilveruitjes, een paar augurkjes, I ci troen. Verwijder van de reeds schoongemaakte ha ringen alle graatjes die u stellig nog zult ontdekken. Snijd ze vervolgens i» stukjes. Pel de aardappe len, verdeel ze in blokjes, doe hetzelfde met de, niet te kleine biet. Hak de ge pelde ui fijn. Maak de mayonaise aan met de mosterd, wat zout en vers gemalen peper plus wat citroensap. Roer de haring, de biet, de aardappelblokjes door de mayonaise. Schil de ap pelen, ontdoe ze van de klokhuizen, snijd het vruchtvlees eveneens ln blokjes en roer ze onmid dellijk door de andere in grediënteen, zodat ze niet bruin zullen worden. Proef of de sla naar uw zin is, voeg er anders nog wat zout, peper, of mosterd aan toe. Garneer de sla met parten of plakjes hard ge kookt ei, met wat van de, eventueel, achtergehouden biet, de zilveruitjes en de augurkjes. Hoe aardig is het Utrechts Nationaal Museum van Speeldoos en Pierement. Boordevol bellende, rinke lende en twinkelende rau- ziekdingetjes. In Utrecht ook het Spoorwegmuseum met al zijn heerlijke herin neringen aan de tijd dat de reis per spoor nog een groot avontuur was. Bent u wel eens naar Heerenveen naar het Twee- wieler Museum geweest? Als u in de buurt bent en het de moeite waard vindt om iets over 19e-eeuwse zadelpijn aan de weet te komen, moet u niet aarze len hier naar binnen te schieten. Op hét gebied van twee-wielers wat geeft het dat er hier en daar een drie-wielertje tussen staat is er vrijwel alles te zien wat er ooit op dit gebied gepresteerd iss En dan die verzameling volslagen on begrijpelijke accessoires.

Allerhande | 1973 | | pagina 7