Niet kopen, maar huren GEBRUIKTE Goudhaantjesgijn zeldzaam AUTO'S MET EN ZONDER RISICO AH-magazine INFORMATIE OVER VOEDINGSWAARDE Nieuw AC-wegrestaurant in Sevenum geopend I [het betere Franse wijngebeuren Tarieven en adressen keuringen Financieren of lenen Betrouwbare occasions Zonder overdrijving Het „tweedehandsje" Zelf expert spelen In gesprek Duidelijkheid Doe-het-zelf aardappelen MEI 2 Zowel de technische dienst van de ANWB als die van de KNAC vcr_ richten hun aankoopkeu ringen behalve voor hun leden ook voor niet-Ieden. De ANWB-keuringen worden in één van de technostations van de bond verricht; de auto moet daarheen worden gebracht. De experts van de KNAC komen de auto ophalen (en brengen hem dan na derhand terug) voor een keuring in een van hun technostations. of ze komen met een auto vol meet apparatuur en keuren ter plaatse. Het tarief van de ANWB aankoopkeuring is voor leden 65 gulden en voor niet-leden 75 gulden. Af spraken kunnen worden gemaakt met de plaatse lijke ANWB-kantoren, of via het hoofdkantoor: tel. 070—264426. Het tarief van de KNAC aankoopkeuring is 66,70 gulden. Afspraken moeten worden gemaakt via het hoofdkantoor, afd. techni sche dienst, tel. 070—184130. auto scheef, zoals sommige honden lopen. Zo'n auto heeft een flinke aanrijding gehad en is „krom". Nooit kopen. Pak de wielen aan weers kanten vast en beweeg ze op en neer. Als er duidelijk beweging in zit, duidt dat op lagerspe- ling. Controleer evenzo of het stuurwiel kan worden bewogen zonder dat de voorwielen vol gen. Te grote speling is niet goed. Kijk of de banden een behoorlijk profiel hebben en controleer of alle banden yan hetzelfde type zijn. Bekijk de uitlaat. Als er een vettige zwarte aanslag in zit, gebruikt de motor olie. Is de pijp droog en grijsachtig, met misschien wat roestvor- ming, dan zit het met oliege- bruik en de carburatie wel goed. Trek de oliepeilstok eruit. Een schone oliepeilstok wijst op een schone motor. Aanslag op de peilstok wijst op drab in de motor, hetgeen een gevolg kan zijn van veelvuldig gebruik op korte afstanden (en door zo'n gebruik slijt een motor extra). Let bij een goed warme motor op kloppende geluiden. Als die te voorschijn komen bij gas geven en verdwijnen bij gas loslaten, zijn de lagers niet in orde. Ze in orde laten bren gen, is vrij kostbaar. Verwar het geluid niet met het getik van kleppen; dat is een k\yestie van even bijstellen. Ten slotte: controleer bij een. proefrit of de motor góed reageert op het gaspedaal, of de auto vlot trekt, of de remmen goed functioneren, of de auto prettig stuurt, of de auto trekt naar links of rechts, of de kopr peling correct werkt. En zet de auto op een brug om te kijken of de bevestigin gen van schokbrekers (de wer king daarvan controleren door de auto naar de grond te du wen en te kijken of hij blijft staan schommelen) en de veren goed zijn, of de leidingen van het remcircuit niet zijn geroest, of de uitlaat er mee door gaat, of de bodem redelijk roestvrij is, of er olielekkages zijn. Het geld is vaak een pro bleem apart. Wie het niet uit een oude kous kan halen, moet kiezen tussen financiering ef lenen van een bank. Bij financiering is de auto onderpand. Daarom wordt een all-risks verzekering geëist. Een banklening wordt gegeven op de kredietwaardigheid van de aanvrager. Daarom wordt een jaarinkomen van tenminste drie keer de te lenen som ver langd. Nog afgezien van de geëiste all-risks verzekering is finan cieren duurder dan een bankle ning. Als alle terug te betalen termijnen bij elkaar worden geteld, blijkt dat bij financie ring veelal 17-20 pet. van de te lenen som extra moet worden terugbetaald. Bij een bankle ning is dat omstreeks 14 pet. Via zogenaamde continu-kre- dieten of plan-kredieten nog iets minder, 12-13 pet. "LTelemaal geen auto kopen, •maar er eentje zo nu en dan huren, spaart een heleboel problemen uit. Goedkoop is het echter niet. Een behoorlij ke middenklasser komt op 23—27 gulden per dag, met de benzine voor eigen rekening. De tarieven schelen per ver huurbedrijf nogal wat. In het algemeen kan worden gesteld dat de bedrijven die op de Amerikaanse manier werken (haal uw auto overal in Euro pa op en laat hem achter waar u wilt) duurder zijn dan be drijven waar de auto moet worden teruggebracht op de plaats waar ze worden afge haald. Diverse bedrijven hebben weer speciale tarieven voor langere termijnen of voor weekeinden. Een half uurtje aan de telefoon gaan zitten en wat tarieven opvragen, loont zéér de moeite. Drie weken een Opel Re- kord huren en daar driedui zend kilometer mee rijden kan voor 808 gulden (Tromp Gara ge, Den Haag), maar ook voor 1047 gulden (Avis). Daar moet bij worden aangetekend dat de Tromp Garage voor dat geld een '72-er model verhuurt en Avis een '73-er. Andere verhuurbedrijven schommelen tussen deze uitersten. Een andere mogelijkheid is een all-in vliegreis nemen en ter plaatse een auto huren. Twee weken een Fiat/Seat 850 met 1500 kilometer rijden kost in Malaga bij Hertz 264 gul den. Dat is een soort reclame tarief. Andere verhuurders komen voor hetzelfde op ruim vijfhonderd gulden. Ook hier geldt dus weer dat het de moeite loont om in Nederland al uit te zoeken wat het gun stigste is. Verder is het zaak om ln Nederland de huur al te rege len. Wie dat niet doet is aan hotelportiers en hostesses overgeleverd, die er ook weer wat aan moeten verdienen. Het rare van het beroerde soort tweedehands auto's is, dat ze altijd in garages hebben gestaan, dat ze vaak van dames zijn geweest die er alleen maar boodschappen mee deden of van families die er alleen bij goed weer mee naar de kerk gingen, óf dat óók een fijne variatie de vorige eigenaar wegens zijn hart niet meer mocht rijden. Aldus de verhalen. Van een speciale medewerker Er is ook een ander soort gebruikte auto's: de occa sions die in rijen op het terrein van een garage of handelaar staan, keurig voorzien van prijskaartjes en keuringsrapporten. En tussen de twee catego rieën door „scharrelt" de parti culier die van zijn auto af wil. Hij is vaak erger dap de slechtste handelaar en' nooit zo goed als een betrouwbare garagehouder. Het gebruikelijke beeld van een betrouwbare gebruikte auto: te koop aangeboden door een garage, eerst door die gara ge ingeruild tegen een nieuwe auto, niet ouder dan hooguit drie jaar, niet meer gelopen dan zo'n 60.000 kilometer als het een lichte auto is of zo'n 90.000 als het een zware auto is, een prijs van minimaal een derde van de nieuwprijs. Zo'n auto pleegt door de ga rage nagezien te zijn en waar nodig te zijn gerepareerd. Bij zo'n auto hoort ook een schrif telijke garantie. Bij alle betere occasions is dat automatisch de Bovag-garantie. Wie in dit be tere genre uitsluitend auto's koopt met dat Bovag-garantie- bewijs, sluit in één klap al erg veel risiko uit. Ook bij een dergelijke auto is het nog altijd erg verstandig om eerst een keuring te eisen en de aankoop van het resul taat daarvan af te laten han gen. Mét een keuringsrapport en mét Bovag-garantie is een gebruikte auto een betrouwba re zaak geworden, hetgeen ech ter nogal fors in de prijs tot uiting pleegt te komen. Betrouwbare occasions kun nen ook van particuliere zijde komen, gewoon van de man die een nieuwe auto wil kopen en de inruilprijs op zijn eigen auto te laag vindt. Een dergelijke auto moet zeer beslist eerst worden gekeurd. De prijs moet lager zijn dan bij een garage, omdat de particuliere verkoper geen enkele garantie kan ge ven. Bij elkaar doet het wereldje van de gebruikte auto zo niet erg vertrouwenwekkend aan, maar ook dat beeld moet niet worden overdreven. Er zijn he le legers automobilisten die hun auto's elk jaar of elke twee jaar vervangen. Dat levert dan gebruikte auto's op zonder fantasieverha len, gewoon auto's die half op zijn en in ruil daarvoor voor minder dan de helft van de nieuwprijs worden verkocht. De kunst is. het kaf van het koren te scheiden. Dat redt alleen degeen die eens rustig om zich heen kijkt en die geen geloof hecht aan alle mogelijke fraaie verhalen. „Goudhaantjes" (vakterm voor een uitzonderlijk goede occa sion) zijn zeldzaam en als een handelaar een „goudhaantje" goedkoop aanbiedt, klopt er iets niet. Waarom zou de man zijn winst weggeven? Na de elite van de gebruikte auto's, komen de veel goedko pere wagens, de „tweedehands jes". Ze worden zowel door ga rages als door handelaren ver kocht. Er wordt wel vaak een of andere eigen garantie op ge geven, maar de Bovag-garantie is er nooit bij. De prijzen va riëren van, ruwweg, vier- tot tweeduizend gulden. Wat voor minder dan tweeduizend gul den wordt verkocht, belooft ge woonlijk niets dan ellende. Dit soort auto's wordt meest al verkocht zoals het binnen komt. Als er wat aan wordt op geknapt, blijft dat toch beperkt tot interieur en koetswerk. Onnodig te zeggen dat een keuring bij dit soort auto's be slist noodzakelijk is. Daarbij moet geen genoegen worden genomen met de zogenaamde veiligheidskeuring. Die zegt al wel wat, maar nog lang niet genoeg. Voorwaarde voor de aankoop van een dergelijke auto is een aankoopkeuring. Bij dit genre auto's proberen verkopers vaak die aankoop keuring weg te praten; dat is op zich al reden tol extra wan trouwen. Ook dit soort gebruikte auto's worden aangeboden, die dan trouwens" nogal eens verkapte handelaren zijn. De aankoopkeuring is dan nóg noodzakelijker. En zorg er altijd voor naam en adres van de verkoper te krijgen, voor het geval er naderhand bekeu ringen binnenkomen of er ger voor het geval de auto gestolen blijkt te zijn. Er kan niet genoeg worden gehamerd op de waarde van een aankoopkeuring. Zelf zon der vakkennis voor expert spe len is vragen om narigheid. Voor wie het, eigenwijs, toch doet, enkele tips. Bekijk het koetswerk van alle kanten en buk daar regel matig bij. De lichtval op het plaatwerk moet strakke strepen trekken. Waar de lichtstraal gebobbeld is, heeft de auto schade gehad. Let ook erg op kleurverschillen van de lak. Kijk of de merkjes in de zijrui ten allemaal hetzelfde zijn. Als er afwijkende zijruiten in zit ten, heeft de auto waarschijn lijk een flinke oplawaai gehad. Beoordeel het interieur. Als dat een erg afgeleefde indruk maakt, is de auto technisch waarschijnlijk ook niet veel zaaks meer. Flink versleten pe daalrubbers en een lage kilo meterstand kloppen niet. Bijna nieuwe pedaalrubbers en een doorgesleten vloermat kloppen pok niet. Een flink versleten rubber op de koppeling en een bijna niet versleten rubber op de rem wijzen op een rustige vorige berijder. Laat de auto een eindje door een ander rijden en rij er zelf achteraan. Soms rijdt een (vervolg van pagina 1) Met andere woorden: AH stelt zich bij de bepaling van het beleid telkens opnieuw vra gen omtrent de wérkelijke be hoeften van de consument. Die behoeften staan in nauwe rela tie met het levenspatroon. Het is dat patroon dat de laatste tientallen jaren voortdurend gewijzigd is en het laat zich niet aanzien dat daarin voorlo pig stilstand zal komen. De consument is kritischer geworden, prijs- en kwaliteits bewuster, wil inspraak (ook in hetgeen anderen denken dat hem/haar „moet" worden voor geschoteld) en formuleert meer en meer een duidelijke mening omtrent de eigen behoeften en verlangens. Daarbij komen tal rijke vragen en aspecten te voorschijn, die een (vooral in formatieve) verbreding en ver dieping van het kontakt tussen leverancier en afnemer gewenst maken. Met andere woorden: Albert Heijn wil met zijn uitgebreide klantenkring in gesprek komen. AH wil meer dan tot dusver reeds mogelijk was de klant-consument aan het woord laten, een begin maken met hem of haar een „georga niseerde" vorm van inspraak te geven. AH wil hen de mogelijkheid bieden meningen te uiten (op aspecten van de moderne le- vensmiddelenvoorziening bij voorbeeld), en suggesties en voorstellen tot verbetering en verandering te doen. En AH wil daarop reageren met te zeggen (eventueel uitvoerig uit te leggen) waarom iets wel of niet kan, of waarom iets op een bepaalde manier gedaan wordt of wordt nagelaten. Welnu, voor dit alles bood een nieuwsblad als AllerHande te weinig mogelijkheden. Als nieuwsblad was AllerHande (ook als zodanig bedoeld) een echte krant en derhalve min of meer „vluchtig" van aard. Een aantrekkelijk, veelkleurig ma gazine met vele illustratieve mogelijkheden daarentegen blijft doorgaans wat langer in de lektuurmand liggen en kan zich derhalve veroorloven wat meer „diepgang" te hebben, geen snel vervagend nieuws (al zal het ook daaraan niet ont breken), maar vooral veel meer gedegen informatie van be - schouwende aard, informatie over achtergronden en infor matie, gericht op de praktische bruikbaarheid. Alles de. moeite waard om ook „de volgende week" nog te worden gelezen. Vandaar Idé. Het „hoe" en het waarom zal duidelijk worden verklaard. Ook in de behandeling van suggesties, voorstellen en pro blemen zal Idé proberen het AH-gebeuren r met een assor timent van vele duizenden arti kelen voor de consument zo Gezien de grote oplage doorzichtig mogelijk te maken, van Idé zal het niet mo- Sll"4,'1 iswaar'. som.s zie M gelijk zijn een abonne- I ment op dit magazine te nemen. Diegenen die een abonnement op Aller Hande hadden, ontvan gen tot eind 1973 Idé per post thuis. door de meer!) bomen het bos niet Maar dat is natuurlijk niet alles. Idé wordt een volwaardig tijdschrift met talrijke interes sante rubrieken en artikelen, die voor alle leden van het ge zin van belang zijn. Een echt gezinsmaandblad dus, waarvan de redaktionele inhoud geheel in het teken van de direkte ge bruikswaarde voor het moderne gezin zal staan. Met andere woorden: veel onderwerpen zullen sterk praktisch gericht zijn, zo volledig mogelijk geënt op bestaande, aktuele praktijk situaties. De Idé-lezer(es) krijgt in eer ste instantie sterke realiteit voorgeschoteld, direkt bruikba re suggesties en uitgewerkte voorstellen, onverschillig of de redaktie zich bezighoudt met bekende terreinen als recep tuur, beter wonen, mode, schoonheidsverzorging dan wel met nieuwe interessegebieden als consumentisme, milieu, budgettair gezinsbeheer, eman cipatie enzovoort. Ook onderwerpen als milieu - bewustheid, warenkennis, voe dingsleer, gezondheidsgedrag, vrije-tijdsbesteding e.a. zullen Idé tot een boeiend tijdschrift maken, waarmee de moderne consument niet alleen veel ge noeglijke uurtjes kan beleven, maar in velerlei opzicht ook z'n winst kan doen. (vervolg van pagina 1) De huisvrouwen, die niet kunnen wennen aan de nieuwe aardappelprijzen, kunnen dank zij een initiatief van AH hun doe-het-zelf-kwaliteiten in schakelen. Naast de bekende, nu relatief duur geworden ge wassen aardappelen zullen te gen een lagere 'prijs ook onge wassen produkten worden ver kocht. even rijk aan vitamine C en ook i'n koelhuizen bewaard, maar de koopster zal er meer werk aan hebben: er is meer afval en er moet zorgvuldiger worden gepit. In afwachting van de nieuwe aardappels kan iedereen zelf uitmaken, waar aan men de voorkeur geeft, of men het wassen en selecteren zelf wil doen of het door ande ren laat verrichten. In welke vorm men de aard appelen ook koopt, zy blijven een waardevolle bijdrage, aan de dagelijkse voeding en een smakelijk middelpunt van de warme maaltijd, de prijs ruim schoots waard. pjOEVEEL eiwitten heeft een volwassene gemiddeld per dag nodig? Hoeveel kilo-calorieën? Hoeveel vitaminen? Hoe veel mineralen? Met wel ke levensmiddelen stel je een verantwoord menu ja- De gemiddelde Neder lander weet op dergelijke vragen nauwelijks ant woord te geven. En toch Aan de snelweg Eindho venVenlo, nabij de ge meente Sevenum, is op donderdag 26 april jl. het nieuwe AC-Restaurant Se venum officieel in gebruik genomen. De opening werd ver richt door de bekende ca baretier Jules de Corte. .Het zelfbedieningsrestaurant heid voor 89 personenauto's en biedt plaats aan 128 gasten, het 25 vrachtwagens of bussen. Eethuisje „De Crayenhut" aan 50 en de speciale Snelwegcor ner, die dag èn nacht geopend is, aan 26 gasten. Het restau rant is voorzien van een baby- room en een kleutertoilet. Èr zijn speciale voorzieningen ge troffen voor invaliden o.m. aangepast toilet, aparte keerplaats en drempelvrije op rit voor irivalidewagens. Voor degenen, die rond deze tijd het nieuwe wegrestaurant aan doen, er staan voor deze maand de volgende aanbiedin gen in het Eethuisje „de Crayenhut" op het programma: van 3/5 t/m 9/5 Schaschlik par- voor tjg halve prijs 4,95); van 10/5 t/m 17/5 Fondue Speciaal voor de halve prijs Er is ruime parkeergelegen- 5,90). zeggen artsen en andere deskundigen ons dagelijks, dat wij wat meer aan onze gezondheid moeten denken. V oorlichtingsactie Albert Heijn gaat zijn klan ten daarbij helpen. Enkele maanden lang zal via een .voor lichtingsactie in alle AH-win- kels van ongeveer zestig ver schillende soorten levensmidde len worden aangegeven hoeveel eiwitten, vitaminen, mineralen, 'koolhydraten, kilo-calorieën en natrium er in zitten. Bovendien krijgt het publiek tijdens deze actie zeven door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag sa mengestelde nauwkeurig uitge dokterde menu's aangeboden. Menu's waarbij je gezond blijft. Bovendien kan iedereen met de door Albert Heijn over de levensmiddelen verstrekte informatie zelf ook gaan kom- bineren om van vandaag af wat verantwoorder te gaan eten. Puntensysteem Het gaat zo: Om te beginnen kan men in deze krant nauw keurig lezen om welke le vensmiddelen het gaat, hoe men de verschillende levens middelen kan kombineren, hoe men zelf verantwoorde menu's kan samenstellen, hoeveel voe dingswaarde er in de verschil lende produkten zit, enzovoort. Maar het belangrijkste is de informatie die AH volgens een puntensysteem ook in zijn win kels gaat geven over zijn le vensmiddelen. De punten zijn 'zo gekomen, dat een volwassene met lichte tot matige zware arbeid (zoals administratief personeel, win kelpersoneel, chauffeurs, on derwijzers, journalisten, huis vrouwen) van elke voedingsstof (eiwitten, mineralen, vitaminen) dagelyks tien punten nodig hebben. Het is een proef vertelt Albert Heijn zijn klanten ook nog hoeveel gram aan vet en kool hydraten in iedere portie van de verschillende levensmidde len zitten en hoe je die hoe veelheden kunt afstemmen op de individuele dagelijkse be hoefte. Tenslotte worden ook nog de kilo-calorieën en de milligrammen natrium aange geven. Iedereen kan ln het vervólg verantwoord eten, wanneer men zich althans houdt aan de informatie die in deze krant staat en die dé komende maan den in alle vierhonderd filialen van Albert Heijn regelmatig zal worden herhaald. Wellicht, dat de klanten met een dergelijke voorlichtingsac tie hun voordeel zullen doen. Voorlopig wordt de actie nog als een proef beschouwd. Wan neer het publiek belangstelling blijkt te hebben voor dergelijke informatie over voedingswaar den en aanverwante zaken, dan zal het pakket levensmiddelen dat erbij betrokken is, in de toekomst zeker worden uitge breid.

Allerhande | 1973 | | pagina 2