AI I start met informatie systeem voedingswaarde OVERWINTEREN I HET MEN Grootste consumenten- Punten- aanduiding voor bouw stoffen Aardappelen voor doe- het-zelvers magazine verschijnt augustus a.s. Albert Heijn biedt drie ontsnapping- mogelijkheden NIEUW GRATIS GEZINSMAANDBLAD IDÊ: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiii Waar voor uw Oogst Zuid-Europa V oedingsstof f en Vermelding Eigen keus Dienstverlening Nieuwsblad van Albert Heijn N.V. Zaandam Verschijning iedere, maand. Verspreiding gratis in verzorgingsgebied AH winkels, Redaktie: Public Relations Adviesbureau G. J. van Hulzen. Advertenties: Albert Milhado Co N.V., Plantage Middenlaan 38 Amsterdam. Correspondentieadres en bezorgklachten Aller Hande Postbus 200 Zaandam. Aller i?Hande HOFLEVERANCIER SAHO01000205 Allerhande mei 1973 Mei 1973 oplage 2.010.840 19e jaargang nr. 6 (204) Drie uitgelezen ontsnap- samenwèrking met het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag zal voorlopig een experi menteel karakter dragen n zich daarom in eerste instantie beperken tot een 64-tal verschil- pingsmogelijkheden biedt Albert Heijn voor de ko- mende winter. Drie exclu sieve vakantiebestemmin gen in de luwte van de Spaanse wintermaanden. Stuk voor stuk bieden ze een solide dak boven het hoofd en geven ze het meest denkbare comfort. Zie pagina 3. Iedereen kan voortaan een verantwoord menu samenstellen met belmlp van het „informatiesy steem over voedings waarde*', dat Albert Heijn Supermart B.V. begin mei in al baai- winkels gaat introduce ren. Onbetwiste topper van dit seizoen in de mode is de salopette, óf op z'n Hollands: de tuinbroek. Een broek, het liefst van scrubbed denini met bovenstukke en brede bretels. Voor mannen, vrouwen en kinderen. Een heerlijk gemakkelijk ding, reuze vlot en goed te combineren met alle mogelijke soorten bloesjes en truitjes. DE gewassen, geselecteer de aardappel is min of meer een merkartikel ge worden. Na een zorgvuldige behandeling en koele bewa ring liggen ze, verpakt per 2Vz of 5 kg in de winkels. Zelfs niet meer zo jonge landgenoten zullen ze nau welijks nog in verband brengen met de vuile, onge lijkvormige exemplaren vooral in het voorjaar voor zien van veel uitlopers die in vooroorlogse tijden uit houten bakken werden geschept. In de voeding namen de aardappelen toen trouwens een belangrijker plaats in dan te genwoordig: het jaarlijks ver bruik was ca. 150 kg per hoofd, zodat zorgzame huisvaders een omvangrijke wintervoorraad in hun kelder stouwden. Inmid dels heeft de gemiddelde Ne derlander voldoende aan 72 kg en kelders zijn uit de tijd ge raakt. De aardappel is een produkt van de vrije Nederlandse en zelfs van de Europese markt en dat betekent dat de prijs wordt bepaald door vraag en aanbod. Boeren, dile ze jaren onder de kostprijs hebben moeten verko pen omdat het aanbod te groot was voor de vraag, zijn op an dere produkten overgeschakeld. I-Iet gevolg ligt voor de hand: ook de aardappelen' dobberen op de branding van de prijzen- zee tot verontrusting van de huisvrouwen, die het zo lang zo goed gewend zijn geweest. Op het ogenblik wordt al meer dan veertig cent per kilo af boerde rij betaald en dan gaat het om ongewassen aardappelen, niet gesorteerd en met de grond er nog aan, zodat iedereen' kan begrijpen dat Albert Heijn, die dan nog met het transport, de reiniging en de sortering moet beginnen, er zelfs bij een prijs van omstreeks zestig cent nog nauwelijks wat aan kan ver dienen, Toch is zelfs nu de aardappel Zie verder pagina 2 nog een voordelig voedsel: voor een gulden heeft men een schaal vol en het zou niet mee vallen, een ander gelijkwaardig produkt te noemen, dat daar mee kan concurreren. Trouwens, de prijs is nu la ger dan in de zogenaamde goed kope tijd. In 1953, toen men per hoofd en per jaar nog 110 kg nodig had, betaalde men per kilo twlntïg cent voor slechtge- sorteerde onooglijke aardappe len en in die tijd was het ge middelde gezinsinkomen min der dan een derde van nu. In deze maand gaat de voor keur van velen al uit naar nieuwe aardappelen, zoals de beroemde Malta's, die men als lenteverschijnsel ook steeds in de AH-winkels heeft kunnen vinden, Helaas heeft dit voor jaar heel Europa lang onder een koude deken gelegen en als gevolg daarvan komt de nieu we oogst uït Zuid-Europa later dan in andere jaren. lende levensmiddelen. Wanneer echter blijkt dat een en ander aanslaat, wordt deze groep artikelen medio september uiige- gebreid. Aangegeven zal worden welke de belangrijkste voe dingsstoffen zijn die een volwassene dagelijks nodig heeft. Dit betekent, dat aan de volgende voedingsstof fen aandacht wordt be steed: eiwit, vitamines (a, bl, b2, c), mineralen'(kalk, ijzer)koolhydraten en vet ten. Een volwassene heeft dage lijks een vaste hoeveelheid nodig onafhankelijk van het soort werk dat men doet. Deze wordt voor de eiwitten, de 4 vitamines en de 2 minera len wordt voor elk van deze stoffen gesteld op „10 punten". Voor vetten en koolhydraten wordt de behoefte niet in pun ten opgegeven omdat dit per persoon verschilt. Albert Heijn zal bij de be trokken levensmiddelen voor elk van deze zeven stoffen het aantal punten, dat in een be paalde hoeveelheid (portie) zit, vermelden, o,m. in de winkels. Bovendien wordt van elk produkt aangegeven hoeveel koolhydraten, vetten en na trium een portie bevat en-hoe veel kilocalorieën het kan leve ren. Dit wordt echter niet in punten uitgedrukt. Van eiwit wordt naast het aantal punten ook het gewicht vermeld, om dat dit van belang kan zijn voor wie eiwitarm of -rijk wil éten. Het nieuwe van het Albert Heijn informatie systeem is o.m. dat de voedingswaarde is herleid tot punten. De consu ment kan nu op basis van het aantal punten op gemakkelijke wijze zelf een verantwoord me nu samenstellen. Bij wijze van voorbeeld heeft het Voorlich tingsbureau voor dc Voeding ten bate van het publiek zeven menu's uitgedokterd. Zie verder de kieurenbijlage. Eind augustus verschijnt het eerste nummer van het nieuwe AH- consumenten tijdschrift Idé dal zoals al eerder werd aangekondigd het vertrouwde AH-Nieuws- blad AllerHande gaat ver vangen. Met een oplage van 2V2 miljoen exem plaren,/ in vrijwel geheel Nederland huis-aan-huis verspreid, wordt dit liet grootste magazine voor consumenten in ons land. Een modern, veelkleurig en pakkend maandblad, dat beter dan in AllerHande mogelijk was de gele genheid zal bieden (ook il lustratief) uitgebreider, dieper en gerichter in te gaan op allerlei ontwikke lingen, die de consument van-deze-tijd raken en in teresseren. Het is langzamerhand in bre de kring wel duidelijk dal Al- bert Heijn Supermart zich niet beschouwt als „leverancier van levensmiddelen zonder meer", maar zichzelf ziet als „dienst verlenend bedrijf" in de allereerste plaats. Een geraffineerd modieus eendelig badpak van Tri umph International. Het is gemaakt van zwart lycra met als enige garnering schuine ajoernaadjes over de buste. Cups zijn er niet, de lijn is vloeiend gehouden. De rug"is zeer diep uitge sneden, de schouderbanden sluiten achter de nek aan elkaar. Deze voorlichtingsaktie, die is voorbereid in nauwe

Allerhande | 1973 | | pagina 1