AH TEST INFORMATIE SYSTEEM OVER VOEDINGSWAARDE ó2> (52)'" (22)Veuen (22) y AH pleegt nauw overleg Voorlichtingsbureau voor met het de Voeding Zeven voorbeelden van dagmenu's i SCHRIJF AAN POSTBUS 555 ZAANDAM Eiwitten Vitamines Te veel eten Waarom voorlichting? Schreeuwende behoefte Koolhydraten Hoe de voedingswaarde-informatie gegeven wordt: OVERZICHT DAGMENU'S )e voedingswaarde informatie wordt gegeven per 1 -persoons-portie en niet per verpakking Als u dit symbool op koortjes in Al- bert Heijn winkels tegenkomt, dan weet u dat er op die kaartjes informatie over voedingswaarde gegeven wordt. Door de grote keuze uit nieuwe en bestaande produkten is het voor de huisvrouw geen eenvoudige zaak om voor haar gezin een verantwoorde maaltijd samen te stellen. Vooral omdat zij meestal niet kan zien wat de voedingswaar de van al die produkten is. Daarom gaat Albert Heijn informatie geven over voedings waarde van de artikelen. Er wordt begonnen met informatie over 64 artikelen, die dage lijks gebruikt worden. Deze eerste stap moet gezien worden als een test om te kun nen vaststellen in hoeverre deze informatie aanslaat. Wat zijn de belangrijkste voedingsstoffen en hoe wer ken zij? Eiwitten zijn nodig voor de opbouw van het lichaam. Eiwitten komen vooral voor in: vlees, vis, eieren, peulvruchten, melk en kaas. Vitamines geven bescherming tegen nadelige invloeden en zorgen voor een goed verloop van de lichaamsprocessen. Er zijn veel vitamines, maar de belangrijkste zijn wel: A, BI, B2 en C. Belangrijke vitamine A-bronnen zijn: boter, margarine, lever en groente. Vitamine BI komt vooral voor in bruin brood, graanprodukten zoals havermout en brinta, peulvruchten, vlees en groente. Melk, melkpro- dukten, kaas en vlees zijn goede leveranciers van vitamine B2. Vita mine C krijgen we van aardappelen, groente en fruit. Vooral citrus vruchten, aardbeien, bessen, paprika, kool en spruitjes zijn rijk aan vitamine C. Mineralen Ook mineralen zijn onmisbaar voor de opbouw en het functioneren van het lichaam. De belangrijkste mineralen zijn kalk en ijzer. Kalk is nodig voor beenderen en gebit. Het zit vooral in melk en melkpro- dukten. IJzer hebben we nodig voor de vorming van het bloed. Lever, mager vlees, bruin brood, groente, peulvruchten en appelstroop bevat ten veel ijzer. Keukenzout is de belangrijkste bron van natrium. Wie weinig zout mag gebruiken, moet óók op het natriumgehalte van de voeding letten. Zoutarm wil zeggen per dag niet meer dan 1000 mg. natrium. De in deze krant aangekondigde voorlichtingsaktie wordt in nauw overleg gevoerd met het in Den Haag gevestigde Voorlichtingsbu reau voor de Voeding: Een volledig door de overheid gesubsidieerde or ganisatie die sinds de Tweede We reldoorlog de bevolking ondermeer via artsen, verpleegsters, diëtisten, koks en het onderipijs (waaronder huishoudscholen) laat weten wat je moet doen om gezond en verant woord te eten. Want voeding en ge zondheid gaan hand in hand. Juist in deze tijd van welvaart, ge jaagdheid, in deze tijd waarin veel mensen een zittend leven hebben, is goede voorlichting over hoe en wat wij moeten eten van enorm belang. Want als wij niet oppassen vervetten wij tot de dood erop volgt. Mej. ir. J. Hammink, wetenschappelijk mede werkster van het bureau, vindt het een trieste zaak, dat er in Nederland ondanks alle waarschuwingen van artsen eigenlijk veel te veel wordt ge geten. Een gemiddelde volwassene heeft per dag niet meer dan zo'n 2400 kilocalorieën nodig. Haar ervaring is, dat het merendeel van de bevolking dagelijks tenminste drieduizend kilo calorieën binnen krijgt. „De mensen gaan door met eten, ook als zij eigenlijk allang genoeg hebben gehad. Zij kennen hun grenzen niet meer. Zij kauwen hun zenuwen weg, hun spanningen, hun stress... Of ze kauwen door uit gewoonte." Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding verzamelt in binnen- en bui tenland wetenschappelijke informatie over onze voeding en vertaalt dat in voor het publiek begrijpelijke taal. Bovendien geeft het bureau adviezen, stelt recepten samen voor verantwoor de menu's en test, die recepten in eigen keukens, bekijkt welke gezonde voedingswaren wel en welke niet in het gemiddelde gezinsbudget passen, verspreidt folders en brochures, houdt lezingen... Je vraagt je af, waarom al die voor lichting nou eigenlijk nodig is. Eten wij in Nederland dan werkelijk zó verschrikkelijk ongezond? De aan het bureau verbonden diëtis te en voedingsvoorlichtster Bonnie Buurke zegt, dat het in gezinnen met kinderen doorgaans wel meevalt. „Het probleem ligt vooral bij alleenstaan den die zich vaak niet of nauwelijks de moeite geven, om voor zichzelf een verantwoorde maaltijd te koken. In gezinnen met kinderen vormen vooral de tussendoortjes zoals zakken patat frites een probleem. Juist dergelijke extraatjes zorgen ervoor, dat de men sen veel te veel kilocalorieën naar bin nen krijgen." Mej. Hammink en Bonnie Buurke zijn blij met de aktie die Albert Heijn op stapel heeft staan, „want het pu bliek is zich inderdaad te weinig be wust wat het eet en hóé het eet. Wij hebben A.H. bij deze aktie met raad en daad terzijde gestaan, want er is een schreeuwende behoefte aan objec tieve informatie over voedingsmidde len." Tenslotte: „Als andere levensmidde- lenbedrijven het ook zouden aandur ven om hun. klanten met dergelijke informatie bij een .verantwoorde voe ding te begeleiden, dan zijn wij graag bereid om dezelfde medewerking te geven die Aiberb Heijn van ons heeft gekregen." Vetten en koolhydraten leveren de energie voor het op peil houden van de lichaamstemperatuur en voor het verrichten van lichamelijke arbeid Deze energie wordt uitgedrukt in kilocalorieën (deze eenheid wordt in het dagelijks leven gewoon Calorie genoemd). Het energie verbruik verschilt per persoon en per dag. Iemand die lichamelijke arbeid verricht, verbruikt meer kilocalo- rieën dan iemand die een zittend leven leidt. Voor volwassen vrouwen varieert het dagelijks verbruik van 1800 tot 2400 kilocalorieën. Voor volwassen mannen van 2200 tot 2800 kilocalorieën. Wie meer vetten en koolhydraten tot zich neemt dan nodig voor het energieverbruik wordt dikker. Uitgegaan wordt van volwassenen die lichte tot matige arbeid ver richten, zoals administratief personeel, winkelpersoneel, chauffeurs, onderwijzers, journalisten en huisvrouwen. De dagelijkse behoefte aan eiwitten, de 4 vitamines en 2 mineralen wordt voor elk van deze stoffen gesteld op „10 punten", zie hieronder: Een volwassene heeft gemiddeld dagelijks nodig: EIWIT 10 punten VITAMINE A 10 punten VITAMINE BI 10 punten VITAMINE B2 10 punten VITAMINE C 10 punten IJZER 10 punten KALK 10 punten Vetten Koolhydraten Voordeze voedingsstoffen wordt de behoefte niet in pun ten opgegeven omdat dit per persoon verschilt. Bij verschillende levensmiddelen wordt voor elk van deze zeven stoffen het aantal punten vermeld, dat in een bepaalde hoeveelheid (Met verliezen ten gevolge van de bereiding is rekening gehouden). Bij het samenstellen van het dagelijks menu is het van belang, om voor elk van de 7 voedingsstoffen op gemiddeld 10 punten te komen. Heeft u de ene das iets minder dan 10 punten opgenomen en de andere dag iets meer da 10 punten dan'is dat geen probleem. Een tekort kunt u de volgende ag inhalen, iets te veel is niet schadelijk. Om u hierbij te helpen, vindt u op de volgende pagina's voedingswaarde-informatie over 64 produkten, die vetten en natrium een portie bevat en hoeveel kilocaloneen het «a leveren. Dit wordt echter niet in punten uitgedrukt, omdat de behoe te aan deze stoffen en het verbruik van kilocaloneen per Persoon verschilt. Van eiwitten wordt naast het aantal punten ook het ge wicht vermeld, omdat dit van belang kan zijn voor wie eiwitarm of -rijk wil eten. Eiwit Vit. A Vit. BI Vit. B2 Vit. C Kalk Uzer K-cal. 4 t/m 6 jaar 7 t/m 10 jaar meisjes 11 t/m 19 jaar jongens 11 t/m 19 jaar be jaar den 7 punten 6 punten 7 punten 7 punten 10 punten 10 punten 8 punten 1600 9 punten 7 punten 9 punten 9 punten 12 punten 10 punten 10 punten 2000- 2200 10 punten 9 punten 10 punten 11 punten 15 punten 15 punten 15 punten 2200- 2400 12 punten 10 punten 12 punten 13 punten 15 punten 15 punten 15 punten 2600- 3200 10 punten 9 punten 8 punten 9 punten 10 punten 10 punten 10 punten 1600- 2000 Deze menu's zijn zoda nig samengesteld dat u over één week gerekend, elke dag ongeveer 10 punteri eiwit, 10 punten vitamine A, 10 punten vitamine BI, 10 punten vitamine B2, 10 punten vitamine C, 10 punten ijzer en 10 punten kalk opneemt. Als u de ene dag wat minder neemt, kunt u dat de volgende dag weer inhalen. In de menu's zijn geen extraatjes zoals slasaus, soep, koekjes, frisdran ken, zoutjes e.d. opgeno men. Deze extraatjes leveren alleen kilocalorieën en nauwelijks eiwit, vitami nes en mineralen. De hoeveelheid kiloca lorieën van de dagmenu's is echter zo dat er nog ruimte is voor wat ex tra's. Gebruikt u te veel ex traatjes dan neemt u da gelijks te veel kilocalo rieën op en het gevolg is dat u dikker wordt. EERSTE DAG Ontbijt: 2 sneden bruin brood 10 gram margarine 1 x jam, 1 x kaas 40 Vt liter melk thee met suiker 's Morgens: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk Lunch: 4 sneden bruin brood 20 gram margarine 1 x kaas 40+, 1 x worst 1 x appelstroop, 1 x to maat V* liter melk 's Middags: 1 kopje thee met suiker Diner: varkenslapje 20 gram margarine om te bakken bloemkool aardappelen 1 appel 's Avonds: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk. TWEEDE DAG Ontbijt: 2 sneden bruin brood 10 gram margarine 1 x jam, 1 x pindakaas thee met suiker Deze tabel geeft het aantal punten per voedings stof en het aantal kilocalorieën aan van de 7 dagme- nu's op deze bladzijde. Eiwit Vit.A Vit.Bl VitB2 Vit.G Kalk IJzer Kiloca- le dag 2e dag 3e dag 4e dag 5e dag 6e dag 7e dag TOTAAL Een volwassene heeft gemiddeld nodig 11 10.5 13 9.5 10.5 11 74.5 's Morgens: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk Lunch: uitsmijter van: 2 sneden wittebrood 10 gram margarine 2 plakjes ham 2 eieren 10 gram margarine 's Middags: 1 kopje thee met suiker Diner: Macaroni: 30 gram kaas 40 Vi bakje champignons 20 gram margarine om in te bakken kropsla met radijs Vt liter yoghurt (magere) 1 sinaasappel 's Avonds: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk DERDE DAG Ontbijt: 2 sneden geroosterd witte brood 10 gram margarine 1 x ham 1 x jam thee met suiker 's Morgens: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk Lunch: 2 sneden bruinbrood 10 gram margarine 1 x snijworst, 1 x tomaat 2 stuks knackebrod met 2 plakken kaas 11 11.5 21 13 10.5 8.5- 12.5 14 14 9.5 10 12 24.5 13.5 10.5 9 12 12.5 14.5 9.5 9.5 10 6 9.5 10.5 10.5 9 7 8^5 11.5 13 29 16 13 15.5 71.5 96 101 86 77.5 7 X 10 7*10 7X10 7x10 7x10 Vi liter karnemelk 1 peer 2200 2000 2025 2240 1959 1865 2340 's Middags: 1 kopje thee met suiker Diner: biefstuk 10 gram margarine om te bakken doperwten aardappelen, gebakken, in 20 gram margarine vla met aardbeien 's Avonds: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk. VIERDE DAG Ontbijt: 1 snee geroosterd witte brood 1 snee volkorenbrood 10 gram margarine 1 x jam, 1 x 20 kaas thee met suiker 's Morgens: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk Lunch: 2 sneden wittebrood 1 snee volkorenbrood 1 x 20+kaas, 2 x snijworst 15 gram margarine Vi liter melk 's Middags: 1 kopje thee met suiker Diner: Vi grapefruit Vi kip (gegrild) appelmoes aardappelen Vi bakje champignons 25 gram margarine om champ, en aard. in te bak ken vla 's Avonds: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk. VIJFDE DAG Ontbijt: 2 stuks knackebrod 1 plakje 40+ kaas 1 gekookt ei 10 gram margarine thee met suiker 's Morgens: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk^ Lunch: 3 sneden bruin brood 15 gram margarine 1 plakje 40+ kaas 1 x pindakaas 1 radijs 114 dl. melk 's Middags: 1 kopje thee met suiker Diner: gehakt 20 gram margarine om in te bakken andijvie aardappelpuree (dl. melk - 5 gr. marg.) banaan 's Avonds: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk. Dit is gedaan om het u gemakkelijker te ma ken. Want u. kunt nu di- rekt per portie de voe dingswaarde zien. Wan neer deze informatie zou worden gegeven in hoe veelheden per verpak king, bijvoorbeeld voor een heel blik doperwten zeerfijn, dan zou u de gegevens weer om moe ten rekenen tot porties voor uw gezinsleden. ZESDE DAG Ontbijt: 2 sneden bruin brood 10 gram margarine 1 x appelstroop 1 x 20+kaas thee met suiker 's Morgens: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk Lunch: 2 sneden bruin brood 2 sneden volkoren brood 20 gram margarine 2 x snijworst 2 x pindakaas V4 liter magere yoghurt Hebt u vragen of opmerkingen over dit nieuwe Albert Heijn initiatief, stuur dan een briefkaartje aan AH-Klan- tenservice, postbus 555 te Zaandam. Wij zijn benieuwd naar uw reacties. Mocht u nog een of meerdere exemplaren van dit artikel over voedings waarde willen ontvangen, dan is een kaartje aan post bus 555 vbldoende. 's Middags: 1 kopje thee met suiker Diner,: gestoofde kabeljauw (Vi citroen) 10 gram margarine om te stoven worteltjes 10 gram margarine aardappelen liter magere yoghurt Vi peer *s Avonds: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk ZEVENDE DAG Ontbijt: 2 sneden bruin brood 10 gram margarine 1 x kaas 40 1 x appelstroop thee met suiker 's Morgens: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk Lunch: 4 sneden bruinbrood 20 gram margarine 1 x kaas 40+ 2 x boterhamworst 1 x pindakaas Vi liter karnemelk 's Middags: 1 kopje thee met suiker Diner: blokjes varkenslever met Vi ui, Vi paprika. 1 tomaat 20 gram margarine om in te bakken portie rijst komkommer yoghurtvla (Vi vla - Vi yoghurt) 's Avonds: 2 kopjes koffie met suiker en koffiemelk.

Allerhande | 1973 | | pagina 11