ASPERGES op alle mogelijke manieren GROTE PAASVERR Overvloed sappige van heerlijke aardbeien Wat bij een gezellig drankje hoort RATATOUILLE! Aardbeien-soufflé IRINA Geen Paasosmaar een Paas-kalkoen kuiken Tam konijn a Ia crème Rosbief, maar dan met VRUCHTENTAARTJES Rijstgerecht ^OÈ,'^on met asperges -Ar Asp erge- cocktail met veel,héél veel golden wonder kroepoek Asperge salade Asperges met kip vers bier Vakmanschap is Meesterschap APRIL ALLERHANDE TAe asperge, is een groente waar we echt wel "U" tegen mogen zeggen. Niet alleen omdat ze, vers, een bijzon dere delicatesse vormt en de beroemde aspergemaaltij den bijna iets van een happening hebben, maar vooral ook omdat de asperge ingeblikt, alle goede eigenschappen behoudt en ons het grootste deel van het jaar in staat stelt om onze beminden toch op elegante wijze te ver wennen. Immers slechts 6 weken per jaar sieren de verse asperges onze dis en we kunnen alleen maar dankbaar zijn voor de in geblikte blankheid waarvan wij de rest van de tijd mogen ge nieten! Op bijgaande plaat staat een hoeveelheid aan gerechten waarin de asperge een belang rijke rol speelt want culinair gesproken is de asperge ook nog met bijna alles te combine ren. Op de voorgrond een vers gemalen witte peper, een weinig kardamom, wat papri kapoeder (edelsüsz), wat ko riander (gemalen, evenals de kardamom) en als u het bezit, een draadje of twee saffraan. U roert dit alles goed door elkaar en bakt de rijst voorzichtig wat aan. U laat asperges goed uit lekken (ca. 500 g) en warmt ze in een snippertje boter en dat zelfde doet u met een half blik je fijne doperwten. Tot slot mengt u de, in stukjes gesne den. asperges en de doperwten voorzichtig door de rijst. U kookt 250 g rijst, van de mooie langkorrelige soort, vol gens voorschrift gaar en droog. Laat twee eetlepels boter smel ten in een vuurvaste schaal en roer er de rijst door die u daarna op smaak brengt met Advertentie Trek 1 liter kippebouillon en breng die gloeiende bouillon op smaak met 3 eetlepels sherry, 3 eetlepels soja, een snuifje cayennepeper en zout naar smaalt. L7 bindt deze bouillon heel licht met 1 eetlepel maïze na even met een klein beetje water aangemaakt. Zodra de soep gebonden is, voegt u er 400 g. in stukken gesneden, uit gelekte asperges bij, die u zon der dat de soep verder kookt, een minuut of 5 laat trekken en warm worden. Laat de asperges goed uitlek ken en verdeel ze daarna in stuitjes. Op 400 g. asperges hebt u 200 a 250 g krab uit blik no dig of als u heel uitbundig wilt zijn: kreeft. U ontdoet het schaaldier van kraakbeentjes, vocht e.d. en verdeelt het in stukjes. U mengt deze beide in grediënten door elkaar en ver deelt. ze over de glazen cou pes. Een. paar mooie rode stuk ken krab of kreeft houdt u achter om te garneren. Maak een heerlijke mayonaise klaar. U mengt er wat geraspte ui door, evenals een beetje mos terd, vers gemalen witte peper, zout naar smaak, een beetje roosmarijn-azijn en een paar lepels voor 3/4 stijfgeklopte slagroom zonder suiker. Bedek het mengsel van asperges met krab met een royale laag van deze mayonaise en bekroon het geheel met de mooie achtergehouden rode stukken. asperges, in reepjes gesneden komkommer, stukjes gepelde tomaat ontdaan van vocht en pitten, geraspte ui en in stukjes verdeelde sperzieboontjes uit blik (goed onder koud water afgespoeld) wordt bedekt met een pittig aangemaakte mayo naise en gegarneerd met kleine bosjes sterkers. Het is een zeer smakelijk en gemakkelijk te bereiden slaatje. Een mengsel van in stukken gesneden, goed uitgelekte Daartoe laat u eerst de asperges goed uitlekken, u ver deelt ze zonodig in stukken en warmt ze heel langzaam in een weinig boter. U houdt ze warm terwijl u borstfilet van kip in de koekepan in boter aan bei de kanten mooi bruin en gaar laat worden. U zout en pepert naar behoefte en laat de filets zachtjes voortsudderen. In een tweede koekepan bakt u uitgelekte schijven ananas in zeer weinig boter even bruin. U serveert de kip-filets be dekt met eerst: een schijf ana nas, daarop een bosje asperges en u garneert het geheel met een paar reepjes ham die u even met de asperges warm hebt laten worden, maar beslist niet hebt laten bakken. U ziet het: de asperge is een veelzijdige! Bij ons is het z.g. „bor reluurtje" bijzonder populair en het is het moment waarop familie en goede vrienden in jolige kout bij elkaar zitten en zich het goede der aarde wel laten smaken. Als huisvrouw zet men dan meestal niet alleen maar een groot assortiment van alle mo gelijke zoute nootjes, zoute pinda's, kaasdomino's, mini- frietjes e.d. op tafel, maar men beijvert zich ook nog om een verscheidenheid aan „hap jes" te produceren. Deze kun nen warm of koud zijn al naar behoefte. Kaas speelt hier een grote rol en blokjes Emmenthaler of stukjes- Camembert zijn dan ook bijzonder in trek naast onze goede eigen Goudse jong belegen kaas die, met ook al weer een pittige mosterd, tot de plezierige begeleiding van een oud-vaderlands kelkje be hoort. Overigens, in de speciale aanbieding, kost de Duitse Emmenthaler per stukje van 100 gram 0,38 en de Camem bert. 1,69 per stukje van 240 gram. Naast deze, heerlijkheden is' een toostje met schel vislever helemaal verukke- lijk en voor de echter lief hebbers gewoon „het einde"! Een tip: als u de schelvislever even een heel klein beetje „aanwarmt" echt even lauw maakt en u doet er veel vers gemalen witte peper en zout naar smaak bij plus een klein partje citroen zo hier en daar om de schotel met deze toost- jes te garneren, dan heeft u eeri heel bijzonder en vooral niet duur „borrel-hapje". Mos selen in pikante saus komen tot ons uit Spanje. liet zijn de meest malse, dikke en grote mosselen die men zich maar wensen kan in een typisch pittig sausje en u hoeft er al leen maar een houten prik kertje in te zetten en men laat ze als sneeuw voor de zon verdwijnen. De schelvislever kost ƒ0.89 per blikje van 125 g en de mosselen a l'escabèche zijn 1.05 per blik van 120 g. Zo maar op een toostje: To nijn a la Provengale (Royal Dutch) per blik van 185 g in de prijs van 1.45. In de warme sector zijn na tuurlijk de bitterballen het meest vaderlandse hapje dat men zich kan wensen. Zou ooit een bureau voor de statis tiek wel eens hebben nage- j gaan hoeveel per jaar van de- j ze lekkernij door ons volk wordt gesavoureerd? Als u kunt frituren is het i een eenvoudige zaak en dan j tracteert u, uzelf en de uwen voor ƒ1,49 voor 18 stuks van deze „must", waarbij u vooral niet moet vergeten om ook al weer een ferme pot mosterd op tafel te zetten. En nu de drankjes! Pale sherry 887, medium dry, (en dat drinkt men toch altijd nog het liefst) kost per magnum van 2 liter slechts 9.95. Nieuw is: Advocaat met rum, een pittig drankje voor de advocaat-liefhebsters, per fles van 0,75 ltr: van 6.30 in de speciale Paas-aanbieding: 5.75. Een niet geringe kor ting! Als altijd vindt u bij AH alle mogelijke heerlijke wij nen en waarom zoudt u niet van het begin tot het eind van het feest u tot de wijnen be palen, ze zijn er interessant genoeg voor en een wijn laat zich zo heerlijk en gemakke lijk drinken! Wij hopen dat u heel prettige Paasdagen zult doorbrengen! Een heerlijke combinatie is ratatouille (de naam doet iets aan het Nederlandse woord „ratjetoe" denken) met de rood gebraden rosbief waar de meeste mannen zulke geweldi ge liefhebbers van zijn. De -ratatouille bestaat uit: 230 g courgettes, 170 g. aubergines, 350 g langwerpige, zeer geurige en vlezige tomaatjes, 180 g groene paprika, 100 g uien, 1 of 2 knoflookjes en een klein scherp groen pepertje. U hebt er voor nodig wat olijfolie, zout, vers gemalen pe per en een scheutje water. U ontvelt de tomaten en ver wijdert de harde kernen waar na u ze in. niet te kleine stuk ken snijdt. U wast de courget tes, droogt ze af, pelt ze niet en snijdt ze eveneens in stukken. De aubergines kunt u beter heel dun schillen omdat ze evenals de tomaat een vrij taai vel hebben. Nadat u ze geschild hebt snijdt u ze ook in stukken. Verwijder zaden en zaadlijsten van de gewassen paprika, snijdt hem in reepjes, snipper de 'gepelde ui zeer grof en druk de gepelde knoflookteentjes (en u moogt er gerust nog wat aan toe voegen als u er dol op bent!) door een persje. Nu gaat u de kleine groene peper te lijf en u doet dat liefst met huishoudhandsehoenen aan. Als u de peper, zo klein Geweldig wat een trac- tatie: heel ouderwets, heel klassiek zijn natuurlijk de aardbeien met een verruk kelijke pluim van de meest blanke, goed geklopte slag room erop! Zo maar omdat A.H. dit alles voor u kan verzorgen. Maar met aardbeien valt zo eindeloos veel meer te doen zoals bijvoorbeeld deze: Een kostelijk dessert waar voor u allereerst een mooie rijstebrij bereidt. U neemt daarvoor een kopje rijst en kookt dat op een zeer zacht pitje gaar met twee koppen melk en een heel klein be- wijsje zout. Afhankelijk van de soort rijst die u gebruikt, zal de gaar-tijd langer zijn en zult u mogelijk wat meer melk nodig hebben. Een kwes- teie van af en toe roeren, kij ken en proeben. Als de rijste brij gaar en stevig is, dan roert u er twee eetlepels sui ker, een pakje vanillesuiker, de geraspte schil van een goed geborstelde sinaasappel en de geraspte schil van een gebor stelde halve citroen door. Van het vuur klopt u er met stevi ge hand stuk voor stuk drie eierdooiers door en daarna één stijfgeklopt eiwit. Neem een beboterde vuur vaste, vrij diepe, schotel en vul die met de rijstebrij. Laat de rijstebrij in een matig war me oven een goudgeel kleurtje krijgen. Neem de schotel uit de oven en beleg de gloeiende rijstebrij met ontsteelde, ge wassen en goed uitgelekte aardbeien (dicht aaneenen bedek op hun beurt de aard beien met schuim ban drie eiwitten, die stijf geklopt wer den met ca. ISO g suiker. Zet het gerecht in de oven terug en laat er bij zeer hoge tem peratuur even een kleurtje opkomen. Serveer deze soufflé onmiddellijk en geniet van dit exquise dessert als slot van een feestelijk Paas-diner. Zo'n kalkoenkuiken heeft een gewicht van ca. 1800 g en is voldoende voor 4 personen ten zij ze Hollebolle-Gijzen zijn. Deze laatsten kunnen zich dan toch beter aan de Paas-os hou den! Vul de kalkoenkuiken op de volgende manier: u mengt 100 g gehakt vet spek met 100 g kalfsgehakt, een flinke zeer fijn gesnipperde ui, 200 g broodkruim, een stuk of 6 kip- pelevers (afhankelijk van het formaat), fijngehakte peterselie, zout naar smaak, veel witte pe per uit de molen, een snufje salie, een snippertje tijm, Wat marjolein en met dit mengsel vult het kalkoenkuiken (vooral niet al te stijf stoppen) en naait het gevogelte dicht zodat de vulling niet ontsnappen kan. Sauteer de kalkoen in bo ter tot hij aan alle kanten mooi goudbruin ziet en bestrooi de buitenkant daarna met een weinig zout. Laat de vogel gaar worden in de braadpan. In de oven braden kan wel eens lei den tot uitdrogen, daarom deze kalkoen liever bovenop het for nuis. Maar wel af en toe be druipen, hce meer er bedropen wordt des te smakelijker wordt de kalkoen. Wie een kip braadt), "zó "gaar 'dat hij bijna van 'zijn botjes valt, zal ook de kalkoen vol- doende braadtijd gunnen, mo gelijk tussen de anderhalf a twee uur. Dien de kalkoen in zijn volle glorie op en zorg bij het voorsnijden dat iedereen ook wat van de geurige vulling krijgt. Geef als garnituur een heerlijke macédoine de legu mes, merk Bonduelle, de prijs van een half blik is ƒ0.69. De macédoine uit laten lekken, even onder de koude kraan af spoelen en warmen in wat bo ter. Zet verder een pikant aan gemaakte gemengde salade op tafel. als hij is, n.l. opensnijdt om de pitjes te verwijderen en u doet dat met de blote hand (terwijl u de handen vervolgens duch tig wast) en u strijkt daai'na per ongeluk langs uw ogen dan gaat dat zeer onaangenaam cn pijnlijk branden. Vandaar! Ai de klaar staande groenten mengt u door elkaar in een pan, u giet er wat olijfolie over, U voegt er een snippertje water bij en u laat de groenten op zacht vuur gaar smoren. Daar na voegt u er zout en peper naar smaak bij-. Serveer deze ratatouille tesamen met spa ghetti bij de malse rosbief, het is een ongemeen goede combi natie. N.B. vervangt u dat kleine scheutje water eens door een zelfde hoeveelheid witte wijndat is heel geurig zij het onorthodox! De ratatouille behoort ten slotte door elkaar gestampt te worden, maar als u dat niet doet zal niemand er iets van zeggen. De stukken konijn worden in dit geval gedurende een uur of vier in de volgende marinade gezet: U fruit wat fijngesneden prei, ui, wortel en peterselie in wat boter tesamen met een paar teentjes knoflook uit het persje. U voegt er daarna zo veel droge witte wijn bij dat de stukken konijn in een zo klein mogelijke kom erdoor bedekt worden. Daartoe laat u dan eerst de marinade helemaal afkoelen, -u zet de stukken konijn erin, u voegt er nog een stukje ci troenschil bij en dekt de kom goed af. Als het grote moment van braden gekomen is, dept u de stukken konijn helemaal droog en u verwijdert eventue le aanhangsels van de marina de. U bestuift de stukken konijn met wat bloem en u braadt ze in boter aan alle kanten mooi goudbruin. Daarna zeeft u de marinade door een doekje, u verwarmt het vocht even an ders schrikken de stukken ko nijn zo van de kou en u giet de marinade in de pan bij de braadboter en het konijn. Laat dit daarna op zacht- vuur volkomen gaar sudderen. Het spreekt vanzelf dat u na het aanbraden een en ander van zout naar smaak en vi'ij veel vers gemalen witte peper hebt voorzien. Wanneer het konijn gaar is, legt u dc stukken op een ver warmde schotel en u maakt de saus af door er ongeklopte room bij te gieten. Op hoog vuur laat u onder voortdurend roeren de saus fluwelig binden. U proeft even of er nog wat ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijkbrouw- en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 66 cent, pijpje 50 cent, want alle waar is naar zijn geld. zout en:of peper bij moet en tot slot giet u er een scheutje - cognac bij, Giet deze saus over de stukken konijn op de schaal en serveer onmiddellijk. Geef er eens aardappelpuree bij en een groene groente. Met een champignonsoep vooraf en een feestpudding met vruchten en bitterkoekjes toe, 'serveert u een heel smakelijk d inert je. Geef er een witte Vin du Pa tron bij en iedereen zal content zijn! maken wanneer u een doos koopt met 6 Wener gebakbodems (speciale aanbieding: ƒ0.98) die u vult met de vruchten uwer keuze zoals ananas, halve perziken, fruitcocktail. perzikschijfjes (merk Spedis) of rode bessen (Jonker Fris). Al deze vruchten zijn op zware siroop. Het is zeer eenvoudig om de sappen even te binden met een klein snippertje aardap pelmeel. ze blijven dan toch hel der. U belegt de taartbodems met de vruchten uwer keuze die u goed hebt laten uitlekken en daarna bedekt u deze vruchten met een dun laagje van het afge koelde. even gebonden sap. Natuurlijk spuit u ze ter -meerdere feestelijkheid dan ook nog op met een ibzetje mooi stijfgeklopte slagroom van A.H. Helemaal nieuw en dus in een voordelige aanbieding n.l. ltr. van ƒ1.49 voor 1.29 en 1/8 ltr. van ƒ0.98 voor ƒ0.79. Overigens: de vruchten zijn ook in een spe ciale aanbieding, n.l. A.H. ananas. 8 hele schijven in 1/1 blik van ƒ1.39 voor ƒ1.19, A.H. halve per ziken 1/1 blik van 1.59 voor ƒ1.39, A.H. fruitcocktail 1/1 blik van 1.90 voor 1.79 en perzik schijfjes in blik van 240 g voor ƒ0.59. De rode bessen van Jonker Fris tenslotte maken niet alleen een zeer spectaculair en bijzonder smakelijk gebakje, maar ze val len ook in de bijzondere aanbie dingen: voor 1/4 blikje betaalt u slechts ƒ0.69. Overigens wie zich zeer be kommert om zijn of haar lijn: natuurlijk kunt u de beste, verse slagroom 'van A.H. vervan- gén door Klop Klop, een plant aardig produkt dat per pakje van 80 g 1.27 kost.

Allerhande | 1973 | | pagina 9