Tuin ontluikt als een bloemenruiker Een betere keuken Toch lekker warm eten Hoe alle balkonbezitters eigenaar kunnen worden van een groene gevel oase Ook al hebt u ns geen tijd: Bolbloemen Bloeiers Eenjarigen Bloembakken In groepen Bloembakken Puzzelrit Geen haast De prijsvraag Welke planten? De wand Zaaien De ventilatie Kleur en verlichting APRIL ALLERHANDE 3 Het voorjaar en bloemen horen by elkaar. Na het eerste aarzelende begin met de elzenkatjes, sneeuw klokjes en crocussen, volgt april met een uitbundige bloemenpracht van voor- jaarsbollen en vroeg bloeiende heesters zoals de gele Forsythia (chinees klokje) en de Ribes, met z'n fleurige hangende bloem tros jes. Zodra het weer een beetje meewerkt en de zon schijnt, heeft iedereen zin om iets met bloemen en planten te doen. Bij de tuincentra en op de markt staan veel planten uitnodigend te wachten op een koper en of u nu een tuin hebt of een bal konnetje op 8-hoog: bloemen en. planten kunnen door iedereen worden gekweekt! En nu is het de tijd voor ac tie. V Van tulpen, hyacinthen, nar cissen en al die kleine gewas- jés, die met elkaar "bijgóed" worden genoemd, kunnen we nu genieten, maar te doen valt er weinig. De bollen en kpollen worden immers in het najaar geplant. Maar tuinieren is vooruit denken, en ook vooruit-doen: u kunt nu de namen noteren van de planten, die u erg mooi vindt: dat vergemakkelijkt het kopen in de herfst. Als u naar een bolbloèmen- tentoonstelling gaat, is daarom het notitieboekje een belangrijk attribuut om mee te nemen: De naam van de plein t, plus de bloemkleur en de groeihoogte, zijn de belangrijkste gegevens. En let u dan vooral eens op de laagblijvende botanische tul pen, die, dikwijls gestreept blad hebben: erg mooi! Ze zijn bij uitstek geschikt voor bloembakken op een flat balkon, Want ze hebben grote, kleurrijke bloemen, maar heb ben door hun laagblijvende groei (ca. 30 cm) geen last van windschade. Hebt u een kaal balkon, een saaie entree bij uw voordeur of een leeg plekje in de, tuin, dan kunnen nu nog planten worden gekocht, die in bloei of bijna in bloei kunnen worden verplant. Ze bloeien dan enkele weken uitbundig en kunnen daarna worden vervangen door de vele zomerbloeiende plantjes. We bedoelen de viooltjes, die tot diep in de zomer kunnen doorbloeien, dc lekker ruikende muurbloemen fluweel rood bruin en ook vlammend oranje de gezellige duizendschonen en niet te vergeten de vergeét- mij-nieten en de prachtige ijs- landse papaver. Deze laatste is minder alge meen, maar bijzonder fraai. Al deze planten zou u ook zelf uit zaad kunnen opkweken, maar 7 dat .vereist een beetje geduld, want het zaad moet dan al de "oorafgaande zomer de grond in. Men noemt deze planten Wee jarig, omdat ze groeien van zomer tot zomer (dus: iïi nvee verschillende jaren). Kiest u voor bloembakken bij uw ctagewoning steeds lage planten, bijvoorbeeld viooltjes of laagblijvende duizendscho nen. Op eer.r beschut plekje doet ook de fel gekleurde oran je muurbloem het goed. De typische zomerbloeiende planten, die veel kleur geven, maar tegen het najaar afster ven, zijn de eenjarigen. Voor weinig geld kunnen we bakken T T woont op een flat. Heel gerieflijk. Maar toch mist u iets? Een tuin. En clat terwijl u zo van tuinie ren houdt; dol bent op plan ten. Jammer, ofschoonis het eigenlijk wel écht waar dat u niet tuinieren kimt? U heeft toch een balkon. Wist u dat u met heel weinig middelen zelfs van een zonarm balkon een luisterrijke gevel-oase kunt maken? Een natuurlijk ver lengstuk van uw kamer; een heerlijk plekje om op zwoele zomeravonden samen met vrienden een glas te drinken, om uit gebreid te barbeeuën. beplanten en er vele maanden van genieten. Sommige laten zich gemakkelijk zaaien, in de bak en in de tuin, zoals Alys- sum (heel laag, wit of paars), Cosmos, Tagetes (afrikaan) en Zinnia. Heel veel kunnen we bloeiend aanschaffen en dat is natuurlijk het meest gemakke lijk. Maar pas vanaf half mei is het veilig voor deze planten, want zolang er nachtvorsten kunnen optreden brengt het planten risico met zich mee. Petunia's, met hun bekervor mige bloemen in vele kleuren, lenen zich goed voor bakhe- plantlng, omdat ze zo leuk over de rand groeien. Dat geldt trouwens ook voor de hang-ge- ranium (Pelargonium pelta- tum). maar die is wat duurder in aanschaf. Als u BLOEMBAKKEN wilt kopen, is het belangrijk om op de volgende punten te letten: ■ft langwerpige bakken (as- bestcement) van 20 cm hoog en breed geven langer mooie planten, dan die Van 15 cm: -ft een lengte van 80 cm is vol doende. anderszijn ze met grond en planten niet meer te tillen ft afvoergaten moeten altijd in de bodem worden geboord; -ft als de bakken niet worden opgehangen, moeten ze op blokjes of bakstenen worden gezet; -ft Ongeglazuurd aardewerk rood steen) is decoratief, maar droogt sterk uit. Er zijn ook leuke hangpot- ten en manden, maar die moe ten bij hoogbouw wel heel goed worden bevestigd. Als u Wufte.' Wa^d4A4 <jct\ erg hoog woont, kunt u de bakken trouwens beter aan de binnenzijde van het balkon hangen. Bij het aanschaffen van PLANTEN zijn er ook en kele belangrijke punten: de kluitjes of potten mogen niet droog zijn: verkooppunten, waar de plan- t:en in zon en wind staan uit te drogen, zijn uitermate on gunstig: bij aankoop behoeven er nog niet vee! bloemen te zijn, die komen toch gauw génoeg: het gewas (bladeren en sten gels) mag niet slap en ijl zijn: otichtfve t-u. dc bfxW vW. p rCj ju*, [sIct-vUc^ cvofcet tl. Uaa U. IoAjia 'iitX. oAuAW.VtAa.„ U»o«~ dl. Uv, tv. J. itUn wsrelfc IW. el*. o<W.Um.c\ -teivjiv, avo-u<L Cw\ Voor jov-.6^a. wtncH de. (yt>fod.d«]>) \nX |>So-vvfcJ>v btvocS*.iu{|öL gedrongen planten zijn veel sterker en mooier. Als u dan alles hebt ook verse potgrond, want ze moeten er vele maanden mee doen zijn er bij hei; planten nog enke le belangrijke aanwijzingen te géven. Het. sukses van uw aan plant hangt namelijk van klei ne. maar uitermate belangrijke dingen af. Als u de bak hebt gevuld met een laagje grónd, nadat op de afvoergaatjes -een potscherf is gelegd, kunnen de plantjes erin. Éérst moeten ze zich goed hebben kunnen vol zuigen in een emmer water, want dat is veel belangrijker clan een flinke plens na het planten! Hangplanten komen aan de hoeken en langs de rand en rechtop groeiende planten fzoals de gewone geranium) in het midden van de bak. Daama wordt de grond aangevuld en goed aangedrukt. Ook de bo venste wortels moeten goed' on der de grond zitten. Na afloop: lekker gieten en liefst niet di rect in de zon plaatsen. Pas na een maantl beginnen met (kamerplanten) mest geven. In de tuin zetten we de planten meestal in groepen hij elkaar, of we maken er een kleurige rand van. Zachte kleuren komen vooraan, felle wat meer achterin. Laagblijvende planten steeds dicht bij de grasrand of liet ter ras plaatsen, hogere mogen wat meer achteraf groeien. Ook bij planten in de tuin: kluitjes eerst laten volzuigen. Voor lichte schaduw zijn er ook zomerbloei'ers: Fuchsia, Ni- cotiana (siertabak), geranium, ipotmargriet en begonia. Steeds terugkerende werkjes zijn: veel gieten en af en toe mest geven en uitgebloeide bloemen afpluk ken. Uit dankbaarheid voor zo veel goede zorgen zullen de planten tot diep in de nazomer bli'jven bloeien. Om een balkon bewoonbaar te maken moet u ervoor zorgen dat de inkijk zoveel mogelijk belemmerd wordt. Tenslotte willen we van ons balkon een verlengstuk van de kamer ma ken. Afschermen doet u met rietmatten. Maar glaswanden, canvas of plastic zijn even ge schikt. De planten die u natuurlijk een vruchtbare voedingsbodem moet geven zet <u in bloembak ken gevuld met goede aarde. Bloembakken vindt u te kust en te keur bij elk goed gesor teerd tuincentrum. Vooral bloembakken van asbestcement (ze zijn er in vele vormen en maten) voldoen uitstekend. Denkt u er echter wel aan voor J< OllllCidt het planten de -bodem van de bloembakken van gaatjes te voorzien. Zou u dat vergeten dan heeft het overtollige water geen kans om weg te lopen. Het gevolg is dat de aarde snel verzuurt. Vijf gaatjes per me ter zijn voldoende. Om te voor komen dat de gaatjes verstop pen legt u onderin de bak een stuk schuimplastic of wat grind of potscherven. (vervolg van pagina 1) routes uit te stippelen. Het wer den er drie: 1 Een stadswandeling door KAMPEN met desgewenst een autoroute paar Genemuiden, Vollenhove en Blokzijl. 2 een stadswandeling door GOUDA en 3 een autoroute door het bij velen onbekende Land van Heusden en Alten a. Drie tochten, stuk voor stuk de moeite waard. Neem alleen al zo'n tocht door het rivieren gebied tussenMaas en Waal, het land van Heusden en Alte- na. Heerlijk ontspannen auto rijden over hoge dijkruggen, met aan de voet knusse boerde rijtjes, boomgaarden en kleine plaatsjes waar nog vrijwel on gerepte rust heerst. Het prach tig gerestaureerde Heusden. het historische Woudrichem met in de onmiddellijke nabijheid het slot Loevestein. voorts de kas telen te Ammerzoden, Well en Dussen: het zijn alle hoogtepun ten op deze tocht. Maar laten we Gouda niet vergeten, eeu wenoud en afgeladen met his torische monumenten, en unie ke musea net als Kampen, Vol lenhove en Blokzijl. De PMC-puzzeltochten zijn niet georganiseerd als rally. U bepaalt zelf uw tempo. Elke stadswandeling neemt inclusief museumbezoek doch exclusief onderbrekingen voor lunchen drie a vier uur in beslag. Voor de complete autotochten mag u wel zo'n vier a vijf uur uittrek ken. De toegang tot de beziens waardigheden is overigens voor uw eigen rekening, maar deze prijzen zijn werkelijk zeer be scheiden. Zo doet u mee met de prijs vraag: Vraag bij PMC, postbus 175, Zaandam (tel. 02980-92131 van 912 uur en 1316 uur) gratis wedstrïjdformulieren aan. U kunt er zoveel krijgen als u wilt, doch ieder huisadres kan slechts éénmaal per tocht in zenden. Geeft u wel duidelijk aan HOEVEEL formulieren u verlangt en van WELKE ROU TE. Op de wedstrijdformulieren vindt u een uitgebreide route beschrijving, doorspekt met al lerhande historische feiten. Voor de prijsvraag dient u ca. 12 vra gen te beantwoorden. Vragen die verband houden met de route en die u stellig kunt beantwoorden als u onder weg uw ogen goed de kost geeft Een oergezellige prijsvraag voor het hele gezin, waar geen en cyclopedie aan te oas behoeft te komen. Maar let op, zo hier en daar schuilt er een addertje onder 't gras! Tenslotte dient u een twee regelig rijmpje te maken waarin de namen Kampen of Gouda of Altena voorkomen. De tochten kunnen gemaakt worden in de periode tussen 1 mei en 31 au gustus 1973. Oplossingen dienen uiterlijk 7 september 1973 in het bezit te zijn van PMC. Postbus 175, Zaandam. Een deskundige jury beoordeelt de inzendingen en zal de winnaars voor 30 sep tember aan de winnaars en in hel blad IDÊ bekendmaken. Als prijzen zyn een groot aan tal PMC artikelen w.o. auto matische grills, luxe vulpensets en cassetterecorders beschikbaar met aks hoofdprijzen: 1. PMC artikelen naar keuze ter waarde van 750 2. PMC artikelen naar keuze ter waarde van 500 3. PMC artikelen naar keuze ter waarde van 250 Wat het formaat van de bloembakken betreft: een goede bloembak is minstens 15 cm breed en 20 cm diep. Neem lie ver drie kleine bakken dan één lange. Het wat kleinere for maat hanteert u gemakkelijker. Het ophangen van de bloem bakken aan de balkonleuning of de wand is geen probleem. In elk goed tuincentrum kunt u handige bloembakken kopen. Dat hangt af van de ligging: Is het een zonnig balkon dan staan vrijwel alle planten tot uw beschikking. En dat zijn er VERBETERING IN PPS-LIJST In het februarinummer is een onjuistheid geslopen in de lijst PPS saus en olie. Voor Calvé Holl. slamix (inhoud 0.5 liter, prys 2,24) is de PPS 100 ml. 0,448 en voor Calvé Hol. sla mix (inhoud 0,5 liter, prijs 2,24) eveneens 0,448. TN de meeste gewone A huizen is er aan de keuken weinig gedaan. De maten zijn nogal beperkt en door de houwer van het huis is er meestal een aan- reclitblok in gezet met een geiser en een stel kastjes er boven. Dat alles in crème of wit, evenals de paar rijtjes tegels welke aan de wand zijn geplakt. De ge zelligheid straalt er niet bepaald van af en dat zou wel moeten. De vraag is, wat we er zelf aan kunnen doen; aan de hand van een voorbeeld is dat het beste uit te leggen. We nemen een keuken van 360 cm lang en 200 cm breed, welke 260 cm' hoog is. Lang, smal en hoog dus en daarin is het al een verbetering om het plafond te verlagen tot deur hoogte om een plezieriger ver houding te krijgen, maar daar naast ook om wat minder wit te ervaren, want zo'n verlaging maken we het liefst van houten schrootjes. Het volgende wat we kunnen opknappen zou de wand boven het aanrecht kunnen zijn. Daar zijn de geiser met een stel kastjes gegeven, welke meestal niet zo mooi zijn. Bovendien zijn deze kastjes vaak onprak tisch, omdat ze diep zijn en de spullen er achter elkaar een heel wat. Deze bijvoorbeeld: de Ageratum, het Leeuwenbekje, Lathyrus, Salvia's, Tagetes, Ge ranium, Petunia en nog vele tientallen andere soorten. En als uw balkon in de schaduw ligt? Dan nog zijn er vele mo gelijkheden. Zomaar een greep: Fuchsia, Impatiens, Calceolaria, Begonia. En als u van veel groen houdt staan de weinig eisende klimopsoorten tot uw beschikking. Wist u overigens ook dat u in uw balkonbakken met uitste kend resultaat kunt zaaien? Dat u wat de zaaitijd betreft niet gebonden bent aan een be paalde maand in het jaar. Om de beste resultaten te bereiken zijn de maanden april-mei het gunstigst. Wist u overigens dat elk goed tuincentrum u graag van ad vies dient. Over de keuze van uw eenjarige zomerbloeiers tot de beste manier van bemesten en zaaien toe. Waarom zou u daarvan geen gebruik maken? ALLEEN MAAR EEN DEURTJE AFVOER LUCHTJES FORNUIS VERLAAGD PLAFOND plaats in krijgen. Daarom halen we deze er af en vervangen ze voor een rij nieuwe, die minder diep zïjn en waar de dingen netjes naast, elkaar geborgen kunnen worden. Maar dat is niet het enige. Ook de geiser kan weg, althans boven de gootsteen. Die vormt daar een storende pukkel, die beter ergens opzij kaïn worden weggewerkt. Op het hierbij getekende voorbeeld ziet u hoe dat .gedaan is. Naast het aanrecht kwam het fornuis de wasautomaat en toen bleef er nog ruimte over voor een kast, waar de geiser in kon. Twee leidingen liepen vandaar naar een meng- kraan boven de gootsteen en omdat deze leidingen ook niet zo mooi waren, werden ze weg gestopt achter een mooi stuk waterbestendig triplex. Daar mee- waren tegelijkertijd ook die ellendige witte tegels weg gewerkt. wat de gezelligheid weer ten goede komt. De kast waar dé geiser in zit loopt door tot aan het plafond. De bovenkant ervan is open. zodat de afvoergassen over het verlaagde plafond naar buiten kunnen verdwijnen. Goed en onzichtbaar en datzelfde ge beurt ook met de luchtjes van het fornuis. En dan niet met een afzuigkap, maar met een opening in het verlaagde pla fond. Zoals u op de tekening kunt zien hebben de kastjes boven het aanrecht allemaal deurtjes. Alleen achter het deurtje bo-. ven' het fornuis zit'geen kastje, daarachter zit alleen maar een gat in dat plafond,, waardoor de afvoer plaats vindt met behulp van een grote ventilator in de buitenmuur. GEGEVEN PLAFONDK VERLAAGD PLAF ONDIEPE KASTJES MET DEURTJES VOOR TL-BUIZEN TRIPLEX WATERLEIDING AAN RECHT - BLOK VLOER OUDE PLAATS GEISER GEISER ACHTER EEN DEURTJE OPENING AANVOER "LUCHT Op deze wijze was er al een' heleboel wit verdwenen, maai er was nog maar weinig kleur. Daarom werd hier een oranje rode kleur in de vloer (gewoon linoleum) gekozen, terwijl de onderkastjes in een donkere tint groen werden overgeverfd met zijdeglansverf. De boven kast jes werden in dezelfde tint afgewerkt, alleen met wat wit bijgemengd, om ze niet zo zwaar te tonen. De verlichting tenslotte werd opgelost door een rij TL-buizen onder de kastjes boven het aanrecht te monteren. Deze ge ven een goed licht c-p hef werkvlak, maar waren zelf niet zichtbaar, omdat de deurtjes van de kastjes naar onderen uitstaken. Overigens toonde het licht van deze buizen ook niet koud. Enerzijds niet, omdat een goede kleur gekozen werd (hier no. 32, maar het had ook de nat minder lieht gevende kleur 27 kunnen zijn). Anderzijds, om dat de onderkant van de kast de metalen delen van de arma tuur rood waren geschilderd, zodat het licht via deze kleur weerkaatst, veel warmer erva ren werd. Ziehier een mogelijkheid om een keuken op te knappen, vrijwel geheel in de doe-het- zelf sfeer (behalve geiser-ver plaatsing). Er zïjn natuurlijk ook nog wel andere mogelijk heden, want op al deze ideeën zijn weer variaties mogelijk, die u wellicht zelf wel kunt be denken. aangepast aan uw wensen en aan uw keuken. W/E mogen het een goede Nederlandse gewoonte noe men om elke dag zo rond een uur of zes een warme maaltijd op tafel te zetten. Maar laten we eerlijk zijn, het is niet altijd even makkelijk om u daar zo stipt aan te houden. Het kopen, voorbereiden en koken van een compleet maal kost nu eenmaal tijd. En hoe vaak gebeurt het niet dat die tijd er om de een of andere reden nauwelijks of he lemaal niet is? Zo kan het voorkomen dat u op het laatste moment nog even de deur uit moet. Of u wordt onder weg eens opgehouden. Of u krijgt al vroeg in de avond visite. Of en dat komt tegenwoordig ook nogal eens voor er is een voet balwedstrijd op de TV waar iedereen naar wil kijken. En zo kent u zelf ongetwijfeld nog wel een aantal oorzaken die uw kook- plannen behoorlijk kunnen door kruisen. Iglo heeft daarvoor een oplos sing. Met de kant-en-kiare Iglo Diners. Het zijn complete maal tijdschotels in diepvries. Het re sultaat dat u op tafel zet, heeft daardoor precies dezelfde kwali teit en smaak als op het moment dat de maaltijd werd verpakt. Er zijn 16 smaak-variëteiten ver krijgbaar b.v. kip met champig nons; runderlap, gesneden sper ziebonen en aardappelen; kabel jauw met saus. En voor alle maaltijden geldt dat ze in 30 mi nuten klaar zijn. U hoeft niet an ders te doen dan het aluminium bakje in z'n geheel in de oven te zetten. Indien u geen oven heeft, kunt u toch ervaren wat een uit komst de Iglo Diners voor de mo derne huisvrouw betekenen. Iglo stelt n,l. een speciale Iglo-Diner - snelverwarmer beschikbaar, die u- op het gas'kunt zetten. U betaalt er 8,50 voor. Maar bij inlevering van 20 Iglo Diner zegels krijgt u dat bedrag weer contant terug. De Iglo-Diners worden in onderstaande A.H.-filialen ver kocht: Amstelveen: Binnenhof 61-63 Amsterdam: Buikslotermeer- plein 158; Helmholtzstraat 63; Gulden Winckelplantsoen 19 Delft: Mart. Ny hof f laan 15 Enschede: Boulevard 1945 335 Gorinchem: Drossaartstraat 2 's-Gravenhage: de Sav. Loh- manplein 20; Theo Mann Bouw- meersterl. 5 Groningen: Eikenlaan 39 Haarlem: Floridaplcïn 2; Soendapleiu 18 Laren N. H.: Zevenend 2 Leidschendam: Jasmynhof 34 Tilburg: Korvelplein 26 Uithoorn: Zijdelwaardpleïn 5 Utrecht: v. Starkenborgh- hof 132 Venlo: Mgr. Nolensplein 51 Voorburg: Kon. Juliana- laan 263 Wageningen: Stadsbrink 37o Wassenaar: Stadhouders plein 4.

Allerhande | 1973 | | pagina 3