Hans Croiset maakt van klassiek theater boeiend eigentijds toneel PMC brengt ook toneel PMC verdubbelt de A.Ph.O.-concerten m Kamperen PUBLIEKS-THEATER Nieuw Amsterdams gezelschap GEEN TELEURGESTELDEN MEER in het seizoen 73-74 april 125 gram 4 porties Triomfen Gastankjes Spray Ritssluitingen F oto-apparatuur Ook in Arnhem Dit zult u horen ALLERHANDE 13 Ik vind het eigenlijk leuker en nog eens een keer zinniger ook om in de RAI te slaan, mensen toe spreken over toneeldan zelf op dat rol toneel te slaan. Alles ivat je daar doet doe je voor mensen die toch al gewonnen zijn. Het toneel heeft iververs nodig. Mensen die een link kunnen leggen tussen publiek en theater. Ik heb de indruk dat die rol me aardig ligt. Hans Croiset, toneel speler, regisseur, zakelijk leider. Nu nog bij Het Am sterdams Toneel. Straks vanaf 1 september van de nieuwe Amsterdamse groep Publieks-Theater, want Het Amsterdams Toneel gaat verdwijnen. HERKENBAAR Publieks-Theater, de naam zegt het al. We willen terug naar het publiek met herken baar toneel. In feite is dat hele Publieks-Theater een volledig terug naar de basis. Het is een opnieuw beginnen vanaf het nulpunt. En dat was hard no dig. Er is de afgelopen tien jaar zoveel problematiek ontstaan rond het Nederlandse toneel- gebeuren. Er is zoveel gepro beerd en geëxperimenteerd en als je dan kijkt naar wat het uiteindelijk aan resultaat heeft opgeleverd dan zie je alleen maar dat de vervreemding tus sen de man in de straat en de man op de planken met de dag groter wordt. Het grote publiek laat het afweten en wie daar even hard aan meedoet is het toneel zelf. Vanuit de veiligheid van de jaar in jaar uit verlengde kontrakteri is de toneelspeler bijna een automa tisch vertolker van rollen ge worden. Wat er om hem heen in de wereld gebeurt ontgaat hem. In plaats van voorman van die wereld, van die maatschap pij te zijn, wat toch uiteinde lijk zijn taak is, is hij bezig de aansluiting met z'n eigen tijd steeds verder af te kappen. Hij is er al zover mee gevorderd dat zelfs het meest trouwe deel van het toneelpubliek hem al als een anachronisme aan het beschouwen is. Bijsturen? Het toneelbeleid waarin dit zijn oorsprong vindt stuur je niet meer bij. Dat is al te verkalkt. Als je wilt verbeteren is er nog maar één weg. De weg te rug. Opnieuw beginnen vanuit de plaats waar het theater thuishoort, te midden van het publiek. Want wat is theater anders dan een ambiance tus sen toneelmaker en toneelbe- kijker. Alleen vanuit die oor spronkelijke plaats kan het to neel naar mijn gevoel weer to neel zijn. Kan het zijn rol weer opnemen als aanklager, als uit dager, als bewuste toekomst verkenner. (Advertentie) 12 CENT Toen ik met mijn voorstellen bij de Amsterdamse wethouder Lammers aankwam heb ik ge zegd dat ik best wat aan die ver kalkte zichzelf ziekdiscussiërende toneelsituatie wil gaan doen. Maar dan vanuit een beschei den opzet die in de gaten te houden is. Niet vanuit een ge zelschap dat 180 voorstellingen in eigen huis moet geven en dan ook nog eens twee voorstellingen per avond per week het land in moet. Dat is een fabriek. Bij toneelgroep Theater heb ik acht jaar ?o'n onderneming geleid. Dat is een aaneenschakeling van konses sies doen. Bij elke fles wijn ging een liter water. Omdat je zovéél moet doen. Je moet een repertoirepakket bieden waar alles in zit, klassiek, modern, thrillers, amusement. Het is uitgesloten dat je dat als toneel groep volhoudt. En helemaal niet als je streeft naar een re delijke kwaliteit. HANDZAAM Daarom in de nieuwe Am sterdamse toneelstituatie geen toneelgigant meer, maar een klein handzaam gezelschap met een beperkt repertoire. Het Pu blieks-Theater wil dit jaar vier stukken gaan doen. Maar dat moet dan wel toneel worden. Die opzet moet slagen. De mensen kunnen veel ge motiveerder werken. Met zo'n beperkt repertoire van vier stukken die allemaal een beetje in dezelfde sfeer liggen behoef je als acteur ook niet meer van de ene dag op de andere in een stuk te gaan staan dat je vol slagen wezenvreemd is. Want reken erop dat dat frustrerend werkt. Vandaag speel je een rol die je op de h\xid geschreven is om je nog geen etmaal later in een rol te wringen waar je je niet anders dan unhappy in voelt. Ik geloof dat in dat streven naar'gevarieerdheid een van de basisredenen schuilt van de Nederlandse toneelkrisis. Voor het publiek bestaat er geen ze kerheid meer. Is het door een bepaald stuk geboeid geraakt waardoor het plotseling trek heeft gekregen om ook het vol gende stuk te gaan zien dan wordt het plotseling gekonfron- teerd met iets verschrikkelijk experimenteels, waar het dan ook prompt geen raad mee weet. Wat ben je dan als gezel schap aan het doen? Ben je dan bewust bezig de afstand tussen publiek en toneel te slechten? Of ben je alleen maar bezig met jezelf? Lekker expe rimenteren over de hoofden van je publiek heen. Ik heb niets tegen experimenteren, maar wél als het gebeurt op plaatsen waar het niet thuis hoort; op momenten dat je al je energie nodig hebt het publiek dichter naar je toe te halen. We moeten mensen niet voor expe rimenten zetten waar we zelf nog niet uit zijn. Akkoord, als je weer eens een behoorlijk stuk goodwill gekweekt hebt dan kun je wel weer eens een gok in je pakket opnemen, i maar zeg het dan wel van te voren. Wat er in experimentele theaters gebeurt staat hier na tuurlijk buiten dat zijn onze laboratoria. Het publiek dat daar naar binnen loopt weet waar het voor kotnt. EIGEN STIJL Voor het grote publiek waar van het merendeel echt niet gemotiveerd naar een schouw burg gaat, geloof ik in een rea listische repertoirekeuze gekop peld aan zo mogelijk een dui delijk herkenbare eigen speel stijl. i Overigens een geloof dat ge baseerd is op de ex-varing. Onze ervaring met het huidige Am sterdams Toneel. Dat mag dan straks wel verdwijnen, maar niet omdat het niet liep. Bij deze groep heb ik gezien dat je met een realistisch repertoire een enorm groot publiek be reikt. Op basis van deze ervaring hebben we het repertoire van Publieks-Theater samengesteld voor het seizoen 1973/74. Twee maal Shakespeare: Droom van een Midzomernacht en King Publieks-Theater o.l.v. Hans Croiset: Droom van een Midzomernacht (Shakespeare) 9 Koning Lear (Shakespeare) de Revisor (Gogol) de Ronselaar (Farquhar) in de Stadsschouwburg Amsterdam op: vrijdag 19 okt., woens dag 19 dec., zondag 17 febr., vrijdag 29 maart. in de Schouwburg, Rotterdam op; donderdag 25 okt., donder dag 22 riov., vrijdag 11 jan., zondag 10 maart. Voordelige prijzen: 1e rang: 4x8,75= f35,- 2e rang: 4x6,25= 25,- incl. verm. bel., vestiaire en bespreekgeld. PMC CONCERTSERIE 73-74 Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes: 10e seizoen m m.v. o.a. Theo Olof (viool), Bella Davidovitsj (piano) en Annie Fischer (piano) Concertgebouw, Amsterdam op: serie rood: 30 nov., 12 jan., 29 jan., 8 maart, 27 april; serie groen: 1 dec., 11 jan., 22 jan., 9 maart, 26 april. Musis Sacrum, Arnhem op: serie wit: 29 nov., 9 jan., 18 jan,, 6 maart, 24 april. Prijs: 18,- (5 concerten) N.B. Beide series te bestellen op PMC bestelbewijs. inc.l. verm. bel., vestiaire, bespreekgeld en omgramma Lear; de Revisor van Gogol en van Farquhar de Ronselaar. Klassiek toneel. Maar wel Ijzer- sterk van inhoud. Ik geloof dat dit soort stukken, geschreven door de grote voormannen, de basis van ons toneel vormen. KWALITEIT Het is toneel van een kwali teit zoals je die aantreft bij de muziek van Bach. Het laat zich prachtig modern bewerken. Van zo'n tweehonderd jaar oud Het is misschien een gedachte, waar u even aan moet wennen: maar wanneer u bezoeker bent van de Amster damse PMC-coneerten van het Amsterdams Philharmo nisch Orkest dus behoort tot de meer dan 2.000 ge lukkigen die een plaatsje hebben kunnen bemachtigen hoeft u maar één uwer geliefden of be vrienden mee te nemen in het komende seizoen en de dubbele serie is wéér geheel uitverkocht. Dirigent Anton Kersjes, in dit geval letterlijk achter het IJzeren een vreedzame missie in het muziekland hij uitstek dat Rusland was Gordijn, maar dan toch met en is. Waarschijnlijk hebt u al ver nomen dat PMC en het A.Ph.O. hebben besloten om voor het seizoen ,1973/74 de 5 concerten o.l.v. Anton Kersjes te herha len. Het IS een waagstuk, ac- coord: de Grote Zaal van het Concertgebouw IS groot. Maar het was niet leuk, steeds weer tal van aanvragers te moeten teleurstellen en aan trouwe be zoekers ook de minder goede plaatsen te verkopen. Bij een dubbele serie wordt dus de kans op een goede plaats voor de vroege aanvragers vergroot! Voorts is er een belangrijke factor die de organisatoren me de hebben overwogen: er zijn nog tallozen die niet weten, DAT er zulke goedkope en prachtige concerten zijn, en die niet weten, HOE ze zijn. Die Anton Kersjes nog nooit heb ben zien opkomen, de hoge trap in het Concertgebouw af, naar de microfoon grijpen om mon deling, in puntige, eenvoudige bewoordingen de muziek in te leiden die hij en zijn mensen gaan spelen. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest trekt volle zalen, getuige deze opname die vorig jaar werd gemaakt tijdens een succesvolle tournee door Rusland. De grote Tsjaïkowsky-zaal vn Moskou was er goed voor. G. F. Handel - Concerto grosso op. 65 J. Haydn - Pianoconcert F. Liszt - Totentanz v. piano en orkest Borodin - Polowetzer dansen v. koor en orkest Mijne Heren, Aangezien ik van plan ben in de paasvakantie van de kinderen enige dagen te gaa(n kamperen, zou ik u willen vragen of ik nog bijzondere voorzieningen kan treffen tegen koude en vocht bij liet slapen op luchtbedden in een bungalowtent, gezien het prille jaargetijde. Moet ik voor mijn fotoappara tuur ook nog specifieke maatre gelen treffen? A. van C. te G. Niet alleen in het voorjaar maar ook in de zomer kan uiter aard afhankelijk van de plaats waar men kampeert vocht en koude uit de grond optrekken. Een goede methode is de grond van scherpe steentjes en dergelij ke aan de oppervlakte te zuive ren en hierover een stuk stevig plastic ter grootte van het grond zeil te leggen. Hierover een oude plaid of deken en dan het grond zeil spannen. Dit heeft ook het voordeel dat bij het inpakken van de tent na het kamperen de buitenzijde van het grondzeil droog is en het beschermt ook uw grondzeil. Is het erg koud dan is afdekken van het luchtbed met een deken of dunne laag schuim- plastic aan te bevelen, maar zo'n opgerolde laag schuimplastic vraagt in de bagage wel wat meer ruimte. Controleer uw tentgrondzeil van tevoren op waterdichtheid. Even tegen het licht houden is al voldoende om scheurtjes te ont dekken. Bij repareren van scheurtjes wel de juiste plakmid delen gebruiken. Canvas kan met normale solution, maar voor Zijn de gastankjes gevuld? Roestige' branders eerst schoon maken met wat petroleum. Con troleer thuis of uw brander het goed doet en de vlam goed regel baar is. Luchtbedden moeten ook nog worden gecontroleerd. In een lig bad vol met water gedompeld zal een eventueel lek zich snel verra den door de luchtbelletjes uit het Tent-spray is ook in sportzaken! opgeblazen bed. Plakkertjes met te kopen. In een spuitbus zit een solutie brengen hier uitkomst. kunststof zoals P.V.C. zijn er spe ciale middelen nodig en dan ook verkrijgbaar in iedere goede sportzaak. Scheurtjes in het tent doek kunt u zelf gemakkelijk re pareren door er een stukje stof op te naaien. Gebruik dan wel het juiste waterdicht tentdoek. Na het naaien de naden even aanspuiten met tentspray. gemaïdtelijk te verstuiven middel om de tent waterdicht te maken. Ook grote plekken of desnoods de gehele tent als hij al wat ouder is kunt u hiermee behandelen. Zet hiervoor de tent op bij windstil weer en laat na het be spuiten de tent goed drogen. Stroef lopende ritssluitingen lo pen weer glad en soepel als u langs de tandjes even een kaars haalt of met wat grafietpoeder bestrijkt. Konti'oleert u voor uw vertrek ook of u voldoende haringen voor alle grondsoorten bij u hebt en of de scheerlijnen niet verweerd zi'jn. Stilstand is achteimitgang. Dat kan ook het geval zijn_ met een fotocamera die lange tijd niet is gebruikt. De beste controle is er een proef filmpje aan te wagen. Hebt u een automatische belich- tingsmetex-, maak dan opnamen onder verschillende omstandighe den, bij zon, bewolkt weer even als binnenshuis. Dan blijkt of uw belichtingsmeter en uw flitser in orde zijn. Wanneer u op deze manier uw vakantie voorbereidt, komt u be slist niet voor ongewenste verras singen. Ik wens u veel plezier en goed weer. Indien u tot diegenen behoort die het orkest niet kennen, wist u wel dat dit nu 20 jaar jonge orkest het eerste Nederlandse ensemble was dat in de Sow- j et-Unie verwend met uit stekende orkesten vorig jaar een succesvolle tournee heeft gemaakt? In Moskou en Lenin grad o.a. hebben zij triomfen behaald. Dat orkest kunt u 5 maal in de beste concertzaal van Ne derland beluisteren, het Am sterdamse Concertgebouw, voor een totaalbedrag van...,, ƒ18, waarbij garderobe, programma zijn inbegrepen. Niet alleen in Amstei-dam (in een rode en een groene serie) kunt u van deze unieke concer ten genieten, ook weer in Arn hem. Ook voor Arnhem moet u zich gaan haasten om een goe de plaats te bemachtigen, want vooral het laatste seizoen was het zéér druk in ,:Musis Sa crum" (een uitstekende con certzaal!) Juist omdat u de komende maanden aan weekends buiten en vakantie zult denken, doet u er goed aan, NU de winter maanden te reserveren voor 5 concerten van de bovenste plank. 1974 9 januari (Arnhem) 11 en 12 januari (Amsterdam) solist: Miklós Perényi, cello W. A. Mozart - Ouv. Figaro's Hochzeit J. Haydn - Celloconcert C gr-t- A. Bruckner - 3e Symfonie 18 januari {Arnhem) 22 en 29 januari (Amsterdam) solist: Theo Olof, viool C. M. v. Weber - Ouv. Euryanthe H. Henkemans - Vioolconcei-t C. Saint-Saëns - 3e Symfonie (met orgel) 6 maart (Arnhem) 8 en 9 maart (Amsterdam) soliste: Bella Davidowitsj, piano F. Chopin - 2e Pianoconcert I. Strawinsky - Le baiser de la Fée. M. de Falla - II sombrero de tres picos 24 april (Arnhem) 26 en 27 april (Amsterdam) soliste: Annie Fischer, piano o.a L. v. Beethoven - 4e piano concert J. Strauss - Walsen en Pol ka's. Om plaatsen te reserveren kunt u gebruik maken van de op deze pagina afgedrukte bon. Hier zijn de data en de voor lopige programma's: 1973 29 november (Arnhem) 30 november en 1 december (Amsterdam) solist: Michele Campanella, piano, m.m.v. het Amsterdamse Toonkunstkoor, BESTELBON Ondergetekende naam: adres: woonplaats wenst t.z.t. te ontvangen: A. abonnementen A.Ph.O./PMC 73/74. (In Amsterdam of Arnhem)* Serie groen/rood* Babonnementen Publieks Theater (In Amsterdam of Rotterdam) le rang/2e rang Opzenden in ongefrankeerde envelop aan: PMC Antwoordmachtiging No. 250, Zaandam-1400 N.B. PMC bestelbewijs toevoegen doorhalen wat niet gewenst is script maak je toneel dat vol slagen hedendaags is zonder dat je krampachtig behoeft in. te grijpen in de oorspronkelijke tekst. Zo'n modem bewexkt klassiek stuk toneel slaat enorm bij het publiek aan. Te recht ook. Het gaat van kontro- leerbare feiten uit, het handelt over zaken die iedereen kent uit zijn eigen omgeving. Ik ge loof zelfs dat er fragmenten in zitten die experimenteier zijn dan wat we vandaag de dag in de Brakke Grond te zien krij gen. Vandaar onze keuze. De kwaliteit van deze stukken is onaantastbaar. Iemand die voor het eerst de schouwburg bin nenloopt jaag je er niet mee uit en iemand die het stuk voor de honderdste keer heeft gezien zal er zelfs tijdens die hon derdste keer nieuwe dingen in kunnen ontdekken. MODEL Zo'n Koning Lear, ik weet zeker dat dit stuk het publiek aanspreekt. Als jonge mensen ernaar kijken zullen ze zonder moeite de relatie tussen hen en hun ouders erin terugvinden, oudere mensen in het gedrag van de koning het gedrag van hun eigen generatie. Het is een verhaal, maar dan wel een ver haal dat tot voorbeeld gewor den is, een model. Van dat soort stukken zijn er maar vier of vijf in de wereldliteratuur. De figuren uit King Lear, de gróte motoren uit het stuk, zijn nooit door latere schrijvers op een andere manier benaderd. Het zijn dan ook modellen. Het zijn optimale literaii'e blauw drukken van de werkelijkheid. De Revisor. Was in 1870 al in Rusland verboden. En nu weer. Dat bewijst toch wel zijn ak- tualiteit. Het pakt de korrupt- heid van de mens aan en pakt het nog eens een keer zo aan dat een regime anno-nu zegt: als we dit laten gaan zetten we onszelf te kijk. EVENWICHTIG We hebben er erg lang over gedaan om een evenwichtig en semble te krijgen. Vaak hebben we tegen goeie mensen gezegd, laten we niet met elkaar in zee gaan. Gewoon omdat je merkt dat zo'n man nog veel te veel vast zit in dat oude patroon, dat patroon waar wij zo graag van af willen. We gaan met veel jonge mensen in zee. Maar ook bekende zoals Eric Schnei der, Petra Laseur, Sigrid Koetse, Jan Retèl, Max Croiset, Henk Rigters als gastrol, Nel Kop pen. Niet gekozen om hun be kendheid maar om de authenti citeit die ze meebrengen, BASTION ...Dat spelen in de Stads schouwburg, het is nogal een bastion. Maar het is ook maar een plek. Er moet tenslotte er gens aandacht aan dit type re pertoire besteed worden. Overi gens zullen de aktiviteiten van de groep niet uitsluitend gericht zijn op de Stadsschouwburg. Het is meer een uitvalspunt. Tenslotte wil Publieks Thea ter de stad Amsterdam bespe len en niet een willekeurig pand al is dat honderd maal de Stadsschouwburg. Ik geloof dat het zo in de geloofsbelijdenis van Publieks Theater staat: „Het gebouw nog altijd in de kwade reuk van' de bezittende vorige eeuw moet opengebro ken worden en omgewerkt tot een huis dat de gemeenschap dient, tot een gemeenschaps huis."

Allerhande | 1973 | | pagina 13