GIGONDAS De onbekende buurman van Chateauneuf- du-Pape Vólk van Nederland, u doet uzelf tekort. Om eens wat anders te eten dan aardappelen Wel eens een koude fondue gegeten? cRook^ Kapriool IJtf11 d°e^IMeerir l £rMoofkameï~ bewoners Ovenschotel met Chiquitabananen Veeleisende katten ff Cat's Pride 0(1 albert heijn En eet vooraf eens 'n gezellig schelpje WIJN VAN DE MAAND BIJ AH 1 MAART ALLERHANDE AH-Wimpy's werden Boffy's Een 1970-er Naam kwestie Afgekeken Toekomst Waarheid Smakelijk lunclihapje ak 2^4 kilo 2.25 Recept van een lezeres Bananensalade Qp 1 maart jl. is Albert Heijn Restaurants B.V. gestart met een nieuw pro ject: de vestiging van twee "Boffy" coffeeshops in Am sterdam. De nieuwe vesti gingen zijn ingericht in de voormalige Wimpy's aan de Leidsestraat en het Damrak. Het assortiment van de Boffy's is in vergelijking met dat van de Wimpy's op 2 plaatsen gewijzigd: het kop je koffie van ƒ0,75 is ver vangen door 2 kopjes koffie voor 0.90 en er werd een nieuw artikel ontwikkeld, de j "Boffy", een langwerpig j broodje van zeer bijzondere samenstelling met een spe- i ciaal ontwikkelde Frankfur- ter worst, waarop een dres- sing van barbecue-saus en mayonaise. Het broodje is in eigen bakkerij ontwikkeld; het worstje in het AH-vlees- waren - produktiebedrijf in Wijhe. Wat de verdere plannen I voor dit jaar betreft: de gro- tere AC-Restaurants zullen worden voorzien van een Eethuisje. Dit jaar zullen de- ze worden gerealiseerd in de A.C.'s in Lage Weide, En schede, Leiden en Heerlen. De nieuwbouwplannen con centreren zich op de bouw van wegrestaurants: Seve- num (eind april open), Stroe en Oosterhout. EN heleboel mensen ver- |jj dragen het „fonduen" niet zo goed omdat de lucht van de olie té door dringend is zodat men het er een beetje benauwd van krijgt. Voor hen een „fon due" zonder olie. U maakt verschillende saus jes: een getomateerde mayonai se (mayonaise met mosterd, ge raspt uitje, zout, vers gemalen peper en zoveel tomatenpuree dat de mayonaise diep rozerood van kleur is), kerrie-mayonaise (op dezelfde basis maar dan de tomatenpuree vervangen door een passende hoeveelheid ker rie plus een scheutje worces- tersaus), groene-kruiden-mayo- naise (alweer dezelfde basis, maar de kerrie vervangen door een flinke hoeveelheid fijn gehakte peterselie, selderij (iets minder), kervel en bieslook). Geef ieder van de aanzitten- den, drie kommetjes met de verschillende sausjes bij zijn bord. Zet in het midden een prach tige grote schaal die u belegd hebt met verschillende vlees waren. Die kunnen gesneden zijn in dikke of dunne plakken, de dunne plakken rolt u op en steekt u vast met een houten prikkertje, de dikke plakken snijdt u in dobbelstenen, ook daar zet u prikkers in. Denk bij de vleessoorten aan het geweldige assortiment hammen, aan Kasseler-rib, aan gerookte tong, gekookte Gel derse worst, tongeworst, lachs- schinoken, cervelaatworst, osse- worst, boterhammenworst en wat dies meer zij. Verder zet u op tafel: schaal tjes met augurkjes, blokjes komkommer, zilveruitjes, olijf jes met verschillende vullingen, piccalilly en wat u verder nog passend vindt. U serveert bij deze „fondue" in boter gebak ken sneden brood dan wel ge roosterd brood (maar zet dan wat boter op tafel) of Franse toost en het is natuurlijk bij zonder aantrekkelijk om een deel van de gebakken of ge roosterde broodjes even van een vleugje knoflook te voor zien. Drink hier nu een goed glas bier bij en laat de gasten na afloop genieten eerst "van een frisse, pittig aangemaakte groene salade, daarna van griesmeel met bessesap (u weet wel zo'n mooie ouderwetse pudding!). JJ'IT de meer dan 300 mil joen liter wijn die jaar lijks uit de opbrengsten van de wijngaarden aan de Cöte du Rhone wordt ge perst, kozen de vnjnkopers van Albert Heijn als wijn- van-de-maand maart 1973 de in Nederland nog on bekende Gigondas, een ste vige rode wijn die druk doende is de befaamde buurman Chateauneuf-du- Pape in geur en smaak naar de kroon te steken. Gekozen werd voor de oogst van het bijna volmaakte en overvloedige oogstjaar 1970, omdat de Gigondas evenals de overige kwaliteitswijnen uit de zuidelijke Cötes du Rhöne een wijn is die tenminste twee jaar nodig heeft om soepel voor de dag te kunnen komen. Hoewel de faam van de 'nieuweling' uit de Rhöne-wijn- gaarden zich snel heeft ver spreid en hij door menige wijn koper reeds voor tien gulden of meer op de kaart werd gezet, zijn AH-wijnkopers erin ge slaagd de prijs gedurende de maand maart te beperken tot 6.95 per fles. De onbekendheid van de Gi gondas betekent niet dat het een wijn uit een jonge wijn gaard zou zijn. In feite werd de geboortegrond van de Gigondas reeds duizenden jaren geleden met wijnstokken beplant. Deze grond behoort, mèt de overige wijngaarden uit de zuidelijke Cötes du Rlböne, tot de oudste wijnproducerende gebieden van Frankrijk. Tot voor enkele jaren hadden de wijnboeren niet het recht de naam van hun dorp Gigondas op de etiketten te voeren. In tegenstelling tot de bevoorrech te collega's uit het naburige Chateauneuf-du-Pape, moesten zij hun wijn verkopen alsof hèt een gewone Cöte du Rhöne- wijn was. Deze naam op het etiket duidt, in combinatie met de woorden appellation controlée, reeds op een meer dan middel matige kwaliteit, maar de wijnboeren van Gigondas wa ren (terecht) van mening dat hun wijn een nog hogere on derscheiding verdiende. Zij meenden dat hun wijnen min stens zo fraai van kleur en zo temperamentvol van karakter waren als die van Chateau- neuf-du-Pape. In samenwerking met de col lega's uit enkele naburige dor pen (Chusclan en Laudon e.a.) gingen zij de etiketten van hun Wiéèe hemen in Tmuteusmis: een^klein bonen in iomai, vera o, venvarn de bonen in eendedoten pannebje laad ze niet koktfi met het oog op hei Éhukgaarf? maan de- bonenpol lekker met peper en fijttfekniple JJ Selderij, eengoede aanlïidvg on een polletje raid dit groen te kopen hel kruid, een Cn de keuken'. Witlofsla: Jfodgvm- een persoon; een struikje witlof typei; Gebakken bbedwm£p\ ■mayonaise of slasaus, selderij blad. was de lof en sni" de struik m 'kleine Slakjes. tui nog een extra keertje wassen kan heslist gen kwaad, even laten uitlekken en het hnalbdvoer Diegen met slasaus of mayonaise, en de weer is fijngeknipte Selderij dé smaak maker en bovendien een log&treier. Smjdt de appel in plakjes en de lloedwunsi in dobbelsteentjes, bah alles S memden in dekoekepan en kruid Tiaar smaak m et zou t en peper. Kamemelksepap met brume suiker or I Sireïïp: Xodigyon- een persoon: een liter pap-, /Strop of suiker na Sviaak.giet ivai pap I zn een kommetje en f en garneer mèt het Zpetmuddel. jeugdsentiment rnaak van desire of suiker de le leder van je naam. Up; wLiie bonen in tomatensaus pijn nóg I beier met een. 1 gejïuil "uitje en reepjes gebakken paprika. wijnen sieren met de niet offi cieel erkende onderscheiding 'Cötes du Rhöne Villages'. Met deze van de Beaujolais- collega's afgekeken aanduiding probeerden de wijn-producen ten van Gigondas de wijn-lief hebbers duidelijk te maken dat zij streefden naar een hogere kwaliteit dan die der gemiddel de Cötes du Rhöne-wijnen. Dit streven werd enkele jaren gele den beloond: Gigondas bezit nu een eigen appellation, hetgeen zoveel wil zeggen als dat de wijnen uit Gigondas voldoen aan de wettelijke eisen voor een wijn met een zo nauwkeu rig omschreven herkomst-bena- ming. Afgezien van de hoge kwali teit van de Gigondas, blijft het opmerkelijk dat de betrekkelijk jonge wijn uit het Rhönedal (in feite het dal van de Ouvèze, een riviertje dat even boven Avignon in de Rhöne uitmondt) reeds zo volwassen is van geur en smaak. Wijnen uit deze streek, met de befaamde Chè- teauneuf-du-Pape aan het 'hoofd, hebben immers de naam dat zij zeer lang moeten liggen om hun mollige en tegelijker tijd pittige smaak volledig te ontwikkelen. Deze overtuiging stamt uit de tijd dat de syrah-druif (die ter plekke serine wordt ge noemd) de toon aangaf in de Rhöne-wynen. Deze druif pro duceerde een wijn die in zijn jongste jaren zeer hard en vrij wel ondrinkbaar was; pas na vele jaren kon men het soepele en fluwelig-zachte karakter van de druif in de wijn terug vinden. Nu echter de grenache- druif een deel van de taak van de syrah heeft overgenomen, is het mogelijk een wijn te pro duceren die veel eerder aange naam drinkbaar is en die des ondanks een hoge ouderdom kan bereiken. Deze opmerkelijke combina tie van gunstige eigenschappen is ook te vinden in de Gigondas 1970, een nog onbekende wijn die een grote toekomst tege moet gaat. Het is overigens zeer goed mogelijk dat al heel wat Nederlanders Gigondas hebben gedronken, zonder er zelf erg in te hebben. Want was het. niet de gewoonte om, toen omstreeks de jaren '20 de Chateauneuf-du-Pape wereld vermaard was geworden, ook de wijnen uit de omliggende gebieden onder die naam te verkopen? En daar moet af en toe stellig een partij Gigondas bij hebben gezeten. Tengevolge van de ver scherpte controle is een derge lijke manipulatie met wijnen uit verschillende gebieden heel wat moeilijker geworden. De wijnboeren uit Gigondas heb ben er bovendien geen behoefte meer aan; zij hebben nu het recht hun dierbare wijnen te verkopen onder de naam van hun eigen dorp. Vele jaren hebben ze hard ge werkt om dat recht te bereiken men kan hen geen groter ge noegen doen dan te vertellen dat hun wijn al die inspannin gen niet verloochent. En daarmee doet men niet anders dan de waarheid vertel len: de Gigondas 1970 is een bijzondere wijn, die ook bij pittig gekruide vleesgerechten en bij hartige kazen tot zijn recht komt en die bovendien ook over vijf jaar of meer nog altijd een bijzondere wijn zal zijn. Gigondas 1970 (Cötes du Rhöne) ƒ6.95 U doet uzelf tekort, door te weinig grapefruits te eten. Want een grapefruit bevat veel minder calorieën dan een sinaasappel. Maar geeft per 100 gram veel meer vitamine C dan een sinaasappel. Grapefruits maken dus niet dik, maar geven wel veel gezondheid. Wat vooral interessant is, als u weet dat grapefruits over het algemeen nogal groot, dus tamelijk maagvullend zijn. U doet uzelf ook tekort, door bij het ontbijt, bij de lunch, als voorgerecht, als nagerecht of als sapje tussendoor geen grapefruit te nemen. Want een grapefruit balanceert elke maaltijd vitamineus uit, laat zich als voorgerecht èn nage recht eten en perst nog lekker uit óók. Variatie bij de vleet dus, zodat grapefruit van z'n leven geen sleur wordt. Leg op een beboterde snee witbrood, een laagje koude kip. Daar het kippevlees wel eens wat flauw wil zijn, voorziet u het van zout en vers gemalen witte peper naar smaak. Ver volgens bedekt u de koude kip met een omeletje met tomaten waar u een snippertje geraspte ui aan toevoegde plus natuur lijk zout en peper. Overheer lijk! Als u het in huis hebt be strooit u het geheel nog met wat fijngehakte peterselie. N.B. Hebt u geen koude kip, maar wel wat koude kalfs- of varkensfricandeau bij de hand dan is dat natuurlijk ook voortreffelijk en denkt u in dit verband ook eens aan een plakje koud gehakt. TAIT is een geweldig goed nagerecht wanneer u vooraf een dikke voedzame soep ser veert en het hoofdgerecht laat vervallen. U heeft er voor nodig: 5 sne den droog witbrood zonder korst, 5 bananen, 60 g rozijnen, 1 borrelglaasje rum, 70 g boter. 8 eieren, suiker naar smaak, V» liter melk en wat geraspte cho colade. U laat de rozijnen in een weinig warm water wellen en u besmeert het brood met een deel v,an de zachte botei*. U be botert een vuurvaste schotel zeer dik met de rest van de boter. Daarna bedekt u de bo dem met de sneden brood. U pelt de bananen en snijdt ze in plakjes. Daarna belegt u de sneden brood om en om met een laag schijfjes banaan en de uitgelekte gewelde rozijnen. Als alles verbruikt is, giet u er de rum over. Vervolgens klopt u de eieren goed los met de suiker en daar na giet u er beetje voor beetje de melk bij onder voortdurend roeren. Dit mengsel nu giet u over de belegde boterhammetjes in de vuurvaste schotel en u schuift deze in een voorverwarmde, middelwarme oven. Laat het. gerecht ca 25 minuten bakken, dien het warm op bestrooid met»geraspte Chocolade. Een voedzame toe na bijvoor beeld een heerlijke Italiaanse minestrone. (Advertentie) en hun niet minder veeleisende eigenaars geven de voorkeur aan De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht direct en volkomen absorbeert. Statiegeld In afwijking van hetgeen is vermeld in het januari nummer kan by onder staande adressen GEEN glas meer worden ingeleverd: BUSSUM, Huizenveg 41; Vlietlaan 12; Parklaan 16; Floralaan 2: Regentesselaan 17: Lange Heul 181; Cein tuurbaan 211; Randweg 161; A. Dekenlaan 199; Lotha- riuslaan 70;?'s Jacoblaan 12; C. Huygenslaan 30; v. Osta- delaan 38; L. Majoorlaan 43; Gooilandseweg 8; Melk- straat 10 „Bantam"; Bolle- laan 10; J. Bellamylaan 30. Mevrouw Berendsen-Teij- nant stuurde ons het volgende recept van een heerlijk andijr viegerecht. Voor 4 personen hebt u nodig; 1 kg andijvie, IVs ons vers spek, 1 grote ui en 1 blikje tomatenpuree. U begint zoals gewoonlijk met de andij vie goed te wassen, klein te snijden, in licht gezouten water gaar te koken en ze af te gie ten. Voor dit speciale gerecht adviseren wij om de andijvie vooral tijdig te koken zodat de groente goed uit kan lekken. Vervolgens, tegen de tijd dat u wilt gaan eten, snijdt u het spek in dobbelsteentjes en u bakt deze op laag vuur uit, tot ze goudbruin en bros zijn. Zo dra de spekjes klaar zijn, vist u ze uit het spekvet waarin u de gesnipperde ui onder voortdu rend roeren eveneens goud bruin laat worden. Zodra dat het geval is, roert u er de to matenpuree door, u voegt er .zout. en vers gemalen witte pe per bij en roert dit mengsel door de andijvie die u daarbij warm laat worden. Intussen hebt u gezorgd voor een heerlijke, luchtig geklopte aardappelpuree. U neemt een vuurvaste schotel, legt er een rand van de puree in, vult het midden op met de andijvie, strooit er de spekjes overheen en zet het gerecht nog even in de oven tot het door en door gloeiend is. Verrukkelijk en weer eens wat „anders dan an ders!" U"EN exclusieve macaroni- -L/ schotel maakt u als volgt: U zorgt voor mooie ham, bijvoor beeld een goede gekookte Gel derse en u neemt voor 4 perso nen 8 plakken die ongeveer 3 mm dik gesneden zijn, u moet ze n.l. kunnen vullen en oprol len zonder dat ze kapot gaan. U zorgt voor 250 g mooie cham pignons, die u wast, in plakjes snijdt en in wat water met zout en wat citroensap laat blanche ren. Daarna laat u ze goed uit lekken. U maakt een halve liter be- c'namelsaus: 40 g boter met 40 g bloem tot een glad papje roe ren. Daar onder voortdurend roeren beetje bij beetje een halve liter melk bijvoegen, zodat u een fraai gebonden gladde saus verkrijgt. Al roerende deze saus nog wat door laten koken tot ze gaar is. Voeg er vervol gens zout naar smaak aan toe evenals vers gemalen witte pe per, geraspte nootmuscaat en een geraspt uitje. U houdt de saus op een laag pitje warm maar u laat ze niet meer ko ken. Daarna kookt u de macaroni in zeer. zeer ruim, licht gezou ten kokend water gaar, zodat ze nog een beetje weerstand „aan de tand" biedt, m.a.w. „al dente" zoals de Italianen dat zo terecht noemen! Voor dit hoofdgerecht kunt u wel 500 g macaroni rekenen. Beboter een vuurvaste scho tel, vooral niet te zuinig. Doe er de goed uitgelekte macaroni in. schik de ham op. Die plakken ham hebt u in het midden be legd met de champignons en daarna opgerold. Over dit alles giet u dan de béchamelsaus en het geheel bestrooit u met een mengsel van paneermeel en ge raspte belegen Goudse kaas. Giet er een weinig gesmolten boter over en laat er in de oven een prachtig bruin korstje op komen terwijl het gerecht door en door gloeiend wordt. Met een kom gemengde sala de een uitgelezen etentje. Een schelpje op het bord als een voorafje staat zo gezellig en gelukkig kimt. u ze voor weinig geld tegenwoordig weer in alle mogelijke zaken kopen. Leg op de bodem van de schelp een fraai knapperig slablad en- in het midden daarvan een bergje haringsla voor de lief hebbers of huzarensla voor hen die de haring niet zo beminnen. Nu is het maken tvan beide soorten sla niet erg moeilijk, maar voor hen die weinig tijd of gelegenheid hebben om ze zelj te maken moet gesteld worden dat men ze in uit stekende kwaliteit zo in pot jes kan kopen. Het bergje van. de ene of de andere sla gar neert. u vervolgens met. partjes hard gekookt ei, zilveruitjes uit het zuur, een waaiervormig ge sneden augurkje, wat geraspte wortel als het huzarensla be treft en een extra blokje biet wanneer het om de haringsla gaat. U zult zien hoe zeer er van deze ouderwetse slaatjes in ouderwetse schelpen genoten wordt! Wilt u na een voedzame soep, een frisse salade dan kunt u een prachtige schaal maken door de Chiquita-bananen te com bineren met blauwe druiven, partjes mandarijn, gesnipperde amandelen en wat marasquin-kersen (zijn in een potje te koop, heel lekker en helder rood van kleur). U legt de bananen, gepeld, in schijfjes gesneden en met citroen sap bedruppeld tegen het bruin verkleuren, in het midden van een schaak U omringt ze met een rand blauwe druiven en daar omheen schikt u een rand uitgelekte mandarijn-partjes als u een blik gebruikt, maar nog liever verse mandarijnpartjes. De uit gelekte marasquinkersen legt u als decoratie op de bananen in het midden. Het is natuurlijk heel aantrekkelijk om wat marasquin over de bananen te druppelen.

Allerhande | 1973 | | pagina 9