is vakantie in hotel duurder dan in appartementen? Paithnette.i Waardevolle auto-suggesties voor individuele vakanties voordeel Kenia, een vakantie- voltreffer Zeg maar U tegen de UI... Wetens- (waardig heden SUBSTRAL C. Pieters: Gun moeder nou ook eens een echte vakantie Klusj es mee Voorbeelden Bed-wetenschap Transtrek, het bittere einde Duitsland Italië Zwitserland Oostenrijk ÏÏASQX vers bier Vakmanschap is Meesterschap Spanje 4 \S kwartjes MAART ALLERHANDE 7 Appartementsrei- ZEN zijn de laatste ja ren steeds meer favo riet bij de Nederlandse va- kantie-vierders. Onder het motto: „Vrijheid blijheid ook in mijn vrije tijd", prik ken velen in de reisgidsen juist die aanbiedingen er uit, waar gigantische ap partementspaleizen de gast in spé zon-zekere privacy garanderen. Die geheide voorkeur verde digt men dan ook graag nog met de (hand op het hart gege ven) zekerheid, dat men voor een appartementsreis stukken minder betaalt dan voor een vakantie in een redelijk hotel in dezelfde plaats. „Hotels", zegt men schou derophalend, „zijn voor mensen zoals wij niet te betalen. Dat is leuk voor de jetset, de upper- ten. Maar deze bruin kan een dergelijke luxe wagen niet trekken". Albert Heijn vakantierei zen heeft voor 1973 de on verbiddelijke vakantie-top hit gelanceerd: Kenia-rei- zen voor populaire prjjzen. Van 8 november af van het vorig jaar, toen de eer ste zwerftocht naar deze exotische Afrikaanse be stemmingen begon, is de animo voor volgende edities van dit warmhartige avontuur overweldigend geweest. Begrijpelijk, want de prijzen, die men bij AH- vakantiereizen betaalt voor deze exclusieve king-size vliegavonturen, zijn onge hoord laag: vanaf 1395 gul den bent u bij AH-vakan- tiereizen al veertien dagen onder de Afrikaanse pan nen. Voelt u er ook voor? Vul dan nu de bon in, die el ders in dit nummer van Aller Hande is afgedrukt. U krijgt dan alle inlichtingen prompt thuis in uw bus. En omdat de doorsnee Neder lander dit stug blijft beweren en als het moet ook nog met sprekende voorbeelden uit een dubieuze praktijk op de prop pen komt, blijven tienduizen den Nederlandse huisvrouwen ook op vakantie redderen en sloven in hun riante tweede huis. Van hen worden in die periode dezelfde routine-werk zaamheden geëist als in het grijze vaderland: bedden op maken, eten koken, stofdoek over de tafels en stoelen halen en boodschappen doen. Met die wetenschap voor ogen is de heer C. Pieters, Ge neral-manager van Albert Heijm-Vakantiereizen eens aan het rekenen geslagen. Hij nam uit de grote stapel aanbiedin gen van zijn organisatie twee willekeurige voorbeelden uit het hoogseizoen. Geen voordeli ge prezen dus, die het beeld zouden kunnen vertroebelen. Maar recht toe recht aan- vakanties in de maanden, waarin het gros der vaderlan ders op reis gaat. En dit waren zijn bevindin gen: „In Lloret de Mar, één van de populaire vakantiebestem mingen aan de Costa Brava heb ik de appartementen van Catalonia vergeleken met het twee sterren hotel Imperial. Dit op basis van de doorsnee ge zinssamenstelling: man, vrouw en twee kinderen. De uitkomst is dan voor het hoogseizoen: Catalonia: 4 x 391 gulden is 1564 gulden. Hotel Imperial: 4 x 499 gul den voor vol pension is 1996 gulden. Het hotel is dus 432 gufden duurder en dat voor een 15-daagse vliegreis. Per persoon per week komt dat neer op 54 gulden. En voor die prijs moet moeder alle maaltijden op tafel brengen: ontbijt, lunch en di ner. Bovendien wordt uw bed opgemaakt en de kamer dage lijks schoongehouden. Op Mallorca heb ik de appar tementen Don Alberto vergele ken met hotel Pinos Mar. Dat gaf dit beeld: Don Alberto: 4 x 427 gulden is 1708 gulden. Pinos Mar: 4 x 569 gulden is 2276 gulden. Verschil is 568 gulden, wat per persoon neerkomt op 71 gulden. Mijn conclusie is dan ook: in vele gevallen blijkt een hotel vakantie niet of nauwelijks duurder te zijn dan een appar tementsreis. En dat, terwijl in een hotel ook de vrouw des huizes volledig kan genieten van een echte rust-vakantie. Het lijkt mij de moeite waard om deze overwegingen wat vaker bij het nemen van beslissingen te betrekken". Palthe reinigt mini-rokjes-tot 40 cm.- voor mini-prijs; schoon en fris. Bij alle Palthe-winkels, Palthenettes en rijdende verkopers. ^Palthe Ik zou graag nadere informaties willen hebben over: O Het Zomerprogramma 1973 van Albert Heijn Vakantiereizen. O TransTrek. Kenia-reizen voor populaire prijzen. O Londen-weekend. (Maak het gewenste rondje zwart). Stuur de bon per omgaande naar: Albert Heijn Vakantiereizen, Postbus 500, Zaandam, of bel nu: 02980 92070/92180 en geef uw voorkeur door. U krijgt dan de programma's prompt thuis per post. VOOR de doe-het-zelvers onder ons, de getalen teerde doordouwers, die het liefst op vakantie ook hun eigen spoor uitzetten, heeft Albert Heijn-reizen een uitgelezen aantal voor rangswegen naar exclusie ve bestemmingen klaar liggen. Voordeel van deze trips voor individuele toeristen (de prak tijk heeft uitgewezen, dat Al- bert Heijn-reizen in vergelij king met andere Nederlandse touroperators juist deze catego rie aanspreekt) is, dat men zelf bepaalt, hoe de reis heen en terug wordt gemaakt en hoe lang men er over doet. Men is niet gebonden aan vaste tijden voor maaltijden en noodzakelij ke pauze's en behoeft geen re kening te houden met de col lectieve wensen van tientallen mede-passagiers. U bent op de ze AH-reizen volledig uw eigen baas. Extra en onschatbaar voor deel is echter, dat u, eenmaal aangeland in de door u gekozen vakantiebestemming, in een op gemaakt bed komt. U loopt dus niet het risico, Transtrek, de specialist in het organiseren van tientallen reizen voor avontuurlijke jongeren, blijkt een formule te heb ben gevonden, die aanslaat bij Nederlanders tussen 18 en 35 jaar. Deze tochten, anders dan anders, afwijkend tyan het geijkte vakantiepatroon, zijn voor 1973 al voor een groot deel volgeboekt. Er is echter nog hier en daar plaats op enkele expedities naar onbekende bestem mingen in Europa en Afri ka. Wilt ft alsnog inhaken op dit machtig avontuur, vraag dan de speciale Transtrek-reisgids aan via de speciale bon, die u el ders in dit nummer van Allerhande vindt. dat u na een vermoeiende reis voor allerlei dichte hoteldeuren komt en telkens een nieuwe portier verontschuldigend hoort zeggen: „Er is voor u geen plaats in deze herberg." Vooral in het topseizoen loopt een reiziger, die op de bonne fooi naar de horizon is getrok ken, vlot de kans dat hij meni ge nacht op de achterbank van zijn eigen auto doorbrengt. En reken er nu maar vast op, dat uw rug daar niet van terug heeft. "Vrijheid en zekerheid zijn dan ook de pluspunten van el ke AH-auto-trip. Een ideale formule, met name voor ouders met kinderen, die de strakke gebondenheid van een groeps reis vaak als een knellend cor set ervaren. Voor deze catego rie is er nu een pasklare oplos sing voor alle reisproblemen: De AH-autotrip. En dit zijn ze: de auto-sug gesties van Albert Heijn-reizen, waarvan u nog gebruik kunt maken voor uw vakantie in 1973: pension, van 221 tot 276 gulden. In Röthis staat hotel Rössle voor u klaar. Per persoon per week, vol pension van 183 tot 241 gulden. Tirol: in dit bij Nederlanders geliefde berglandschap, tipt AH-reizen in Wenns hotel Hu- bertus, vol pension per week per persoon van 205 tot 227 gulden. Gardameer (velen zijn u reeds voorgegaan en hebben in het noorden van Italië de handwarme, levende prent briefkaarten aan zichzelf ge stuurd). Liefhebbers van ap- partementsreizen komen hier volledig aan hun vakantietrek- ken in Bardolino. Daar staat het appartementengebouw Tre Cara veile, stenen neusje van de toeristenzalm. Voor een vier- persoons appartement in het voorseizoen van 110 tot 170 gul den per week, in het hoogsei zoen van 310 tot 500 gulden per week. Ook ligt voor u hier het hotel Nettuno, vol pension per persoon per week van 177 tot 244 gulden. In Peschiera staan de apparte menten Ai Capuccini. Voor een vierpersoons appartement be- Sauerland (uitgelezen zomer- stek voor zon- en rustzoekers, die dichtbij huis alles van hun gading vinden). Hier staat voor u in Warstein klaar het hotel Lindenhof. Ober-Harz (een fantastisch natuurgebied met uitgestrekte bossen, rustieke boerendorpen en een bruisend vakantieleven). Uw hotel heet Waldschlössche en u vindt het in het Lau^ thenthal. Schwarzwald: (van oudsher favoriet bij wandelaars, na tuurvorsers en zo maar luie va- kantievierders). Het hotel is het sportieve Sporthotel in Kniebis. Bodensee (kruispunt van drie landen. Een zee van mogelijk heden voor uw vrije tijd). In Überlingen, pal aan het meer, staat hotel Heidehöhlen. In deze hotels betaalt u per persoon per week voor vol pen sion van 153 tot 200 gulden. Vierwoudstedenmeer (goede wijn behoeft geen extra vakan- tiekrans. En reken er op, dat die gul wordt geschonken aan de romantische oevers van deze onverbiddelijke Zwitserse reis- topper). In Schwyz vond Albert Heijn-vakantiereizen het voor treffelijke Wysses Rössli en ver derop in Beckenried hotel Mond. Vol pension per persoon per week in deze hotels van 174 tot 373 gulden. Salzkammergut (ja, dat is be kend: Da kann mann lustig sein. En een hoop plezier bele ven van de spreekwoordelijke Oostenrijkse gastvrijheid). Aan de veelbezongen Wolfgangsee. waar de golven van de roman tiek onwaarschijnlijke hoogten bereiken, ligt in Ried hotel Forster Hof. Per persoon per week en uiteraard vol pension van 263 tot 359 gulden. Vorarl- berg (één der stenen poorten van Oostenrijk, die massief op rijst uit de Bodensee. Bekend om zijn natuurschoon en zijn lage prijzen). In Vandans ligt pension Kasper. Logies met ontbijt, 1 week per persoon van 66 tot 73 gulden. In het hoger gelegen Lech favoriete wintersportplaats van onze koninklijke familie vindt u na uw reis hotel Berg hof, per persoon per week, vol (Advertentie) ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijkbrouw- en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfies 66 cent, pijpje 50 cent, want alle waar is naar zijn geld. taalt u in het laagseizoen per week van 125 tot 180, in het hoogseizoen van 295 tot 465 gulden. Italiaanse Rivièra (de kust der bloemen en van de eeuwig blauwe, zonovergoten zee). In Pietra Ligure vindt u hotel L'Hermitage, vol pension, per persoon per week van 143 tot 227 gulden en de appartemen ten Milano Mare, vier personen laagseizoen van 273 tot 340, hoogseizoen 471 gulden. Costa Brava (één der zonnige troeven, die Spanje nu al jaren voor tienduizenden Nederlan ders uitspeelt). In Lloret de Mar twee mogelijkheden: ap partementen Catalonia, vier personen van 165 tot 250 gulden per appartement en het luxe hotel Monterrey met eigen ten nisbanen, zwembad, luxe res taurants en discotheek. Per week per persoon vol pension van 218 tot 272 gulden. U ziet het: ook voor 1973 biedt Albert Heijn-reizen u volop mogelijkheden om prij zenswaardige vakantie-initia tieven te nemen. Keus volop, landen te over. En als u even de mogelijkheid hebt: reis dan in het voor- of naseizoen. Uw gulden is dan overal meer dan een daalder waard. Wilt u er meer van weten? Vraag dan vandaag nog inlich tingen bij Albert Heijn-reizen, postbus 500 in Zaandam. Of nog eenvoudiger: bel even 02980 - 92070 of 92180. U krijgt dan automatisch uitgebreide informaties over deze indivi duele voorrangswegen naar de zon. TA, zeg maar gerust U, want de ui is zéér res pectabel. Dat geldt na tuurlijk voor z'n culinaire kwaliteiten en zijn ouder dom (al duizenden jaren worden uien geteeld)maar ook zijn familieleden mo gen genoemd worden. De belangrijkste zijn immers de prei, de knoflook en de bieslook; met elkaar be horen ze tot de grote en eerbiedwaardige familie der leliën. Wat wij als ui kopen is het onderste deel van de bladeren dat onder de grond groeit en waarin het reservevoedsel van de plant is opgeslagen. Zo'n ui is eigenlijk merkwaardig sa mengesteld uit een groot aan tal 'rokken', dit geheel smakelijk en veelzijdig is weer omgeven door een dun droog velletje, in kleur varië rend van paarsrood tot geel bruin. Plezierige bijkomstig heden van de ui: hij is gezond, meestal goedkoop en het hele jaar door verkrijgbaar. Voedingswaarde: 100 gr schone ui bevat aan: vet: een te verwaarlozen hoeveelheid, eiwitten: 1 gram, koolhydra ten: 10 gram, mineralen: voor al calcium en spore-elemen ten; vitaminen: vitamine C, rauw 10 mgr, gekookt 5 mgr en calorieën: 45. Attentie: behalve gezond is de ui dus ook voedzaam! Al met al is de ui terecht in Nederland populair: met ca. 3Vs kg per persoon per jaar is hij één van onze meest gege ten groentes. Het schoonmaken van uien gaat snel als u eerst het topje door Heieen Nieuwenhui§ en de wortelkrans wegsnijdt, het velletje en de direct daar onder liggende groenige rok ken laten zich dan gemakke lijk verwijderen. Het 'uienver driet' is helaas geen onbekend verschijnsel, toch kan dat ver velende tranen van de ogen belangrijk, verminderen als we de uien schoonmaken onder een flinke straal koud water of voor een open raam. Af hankelijk van de richting waarin de ui met een scherp mesje verder wordt klein ge sneden, ontstaan uieringen of uieplakken, deze laatste laten zich dan nog tot snippers fijn- snijden. Dat gaat trouwens ook heel prettig met een uiesnijder. Nieuw in AH's ver se groentenassortiment zijn de schoongemaakte en gesneden uien (pakjes van 500 gr) waar mee we het 'uienverdriet' de finitief buiten onze keuken kunnen houden! Prei. Naast de vertrouwde bossen prei zullen we binnen kort in de groenteafdeling van de AH-Supermart dit produkt ook kant-en-klaar, d.w.z. schoongemaakt, gewassen en gesneden, aantreffen. Daar door is dit lid van de uienfa- milie 'panklaar' verkrijgbaar geworden, een reden temeer om van de zachte smaak van prei te genieten. Knoflook. Hoog geprezen, soms ook verguisd. Toegege ven: dit lid van de uienfamilie vraagt om een speciale behan deling en meer en meer Ne derlanders krijgen de smaak te pakken! Knoflook bestaat uit 10 tot 12 kleine bolletjes (de 'teentjes') die bijelkaar in een droog wit huidje zitten. De milde en uiachtige smaak is bijzonder doordringend en daarom moeten we er werke lijk zeer zuinig mee omgaan: één teenje knoflook is voor de meeste gerechten al vol doende! Snijd het zo klein als maar mogelijk is of gebruik een knijper om alleen het sap te verwerken. Een uitstekende methode om knoflook te leren kennen is het inwrijven met een doorgesneden knoflook- teentje van de te gebruiken braadpan, slabak, sauspan of pot voor de kaasfondue. Bieslook. Hier gaat het om de lange dunne stengels van het 'uiegras'. De fijne smaak van dit uiensoort komt uitslui tend tot z'n recht als het rauw gebruikt wordt in soepen, rauwkostsalades en over aard appelgerechten om maar wat te noemen. Koop eens een bieslookplantje in een potje om zo in de vensterbank van uw keuken te zetten. U merkt dan dat er oneindige moge lijkheden zijn om deze verte genwoordiger van de uienfa milie te gebruiken. U ziet het, zeg maar U tegen de hele familie ui!

Allerhande | 1973 | | pagina 7