Uitleengaleries, een veilige weg om kunst te kopen Lenen van kunst: wat het kost - hoe het gaat Van Leger- tot Martelmuseum Schilder Paul Rollmann maakt royaal vijfduizend schilderijen per jaar het betere Franse wijngebeuren) Artotheek K unst-van-nu Vraag Behoefte Zonder winst Kwaliteit met veel,héél vee! golden wonder kroepoek „Wat koop ik ervoor?" Vereenvoudigd Mossel met sneeuw Weelde van armoe Exclusief" vers bier Vakmanschap is Meesterschap Voor de mazzel MAART ALLERHANDE 3, fJUNKERT U soms ook zo naar een echt schilderij aan de muur? Naar zo'n lekker modern kunstwerk, stevig van kleur en liefst vervaardigd door een mees ter van klasse? Behoort u dan ook tot die groep van mensen die allang de hoop hebben op gegeven dat zo'n kunst werk er ooit zal komen, omdat u toevallig te kam pen heeft met een c.a.o. die veel toelaat behalve het aanschaffen van kunst? Zo ja, dan kan dit verhaal u soulaas bieden, want hieruit zal blijken dat het niet per se no dig is om kunst te kopen als u per se kunst in huis wilt heb ben. Echte kunst, kunst van klasse kunt u huren, lenen. Te gen een luttel maandelijks be drag. En nu plotseling komt er iets treurigs in uw blik. Huren... of we niets dekadenters kunnen verzinnen. Pronken met een ding aan de muur dat niet van ons is. Inderdaad, een veel gehoord argument. Het stoelt alleen nergens op. Het is toch ook niet dekadent om een boek te le nen? Ja maar, wordt er dan weer geroepen, boeken zijn nodig. Met boeken verrijk je je geest. Dat is geen luxe. Alsof kunst dat wel is. Kunst is net zo menselijk als de mensheid zelf en nog eens een keer net zo oud ook. De meest primitieve homo sapiens heeft kunst ge maakt. Gewoon, omdat kunst een uitnemende methode blijkt om er gedachten mee uit te drukken. Daarom is goeie kunst ook zo boeiend. Omdat het iets te zeggen heeft. En vraag niet wat, want daarin schuilt nu precies dat vreemde van kunst; laat hon derd mensen een schilderij zien en ze reageren er alle honderd verschillend op. De één wordt lyrisch, de ander wordt onge duldig omdat hij er niets in ontdekt, weer een ander begint honderd uit te praten over al lerlei onverwerkte jeugdtrau- "\7"OOR het uitlenen van kunst bestaan twee syste men. Dat van de SBK in Am sterdam en het Artotheek-sys teem in Den Haag. Zo biedt de Artotheek de mogelijkheid om een geleend schilderij net zo lang te houden als u zelf wilt. Bij de SBK en al haar lande lijke depots (Haarlem, Tiel, Den Bosch, Middelburg, Zwol le) kan de abonnee een schil derij niet langer dan zes maanden houden. Een ander belangrijk ver schil. De SBK past selektie toe op de haar aangeboden kunst werken; de Artotheek doet dat niet. Zij accepteert werk van elke kunstenaar mits aange sloten bij een zogenaamde be roepsvereniging, en vakorga nisatie. Beide typen uitleenga leries werken met abonne menten: 15 gulden per maand, minimale deelname een jaar. Wat krijgt u voor zo'n jaar abonnement? Bij de SBK één schilderij naar vrije keuze en onbeperk te waarde dat om de drie maanden omgeruild kan wor den. Een andere mogelijkheid: twee werken tot een gezamen lijke waarde van 850 gulden. Bij de Artotheek één werk per abonnement. Gelegenheid om elke drie maanden om te ruilen. Bij beide galeries spaart de abonnee een bepaald bedrag. Dit bedrag is bij de SBK hoger dan bij de Artotheek. De reden hiervan is dat de SBK voor elke deelnemende kunstenaar een CRM-subsidie ontvangt. U kunt ook kopen. U betaalt het door de kunstenaar vast gestelde bedrag minus uw spaartegoed en.... 20 pet. Rijkssubsidie. Het Rijk betaalt dus 20 procent van uw kunst aankoop. Het kan voorko men dat u op deze manier zonder bijbetaling in het bezit van een kunstwerk kan ko men. De kunstenaar ontvangt voor zijn deelname een be paalde vergoeding. Bij de Ar totheek bedraagt deze vergoe ding 6 gulden per uitgeleend kunstwerk per jaar. De SBK- kunstenaar ontvangt huurbe taling in de vorm van 10 pro cent per jaar over de bruto prijs van het werkstuk gebon den aan een maximum van 75 gulden. Bij verkoop van het schilderij ontvangt de kun stenaar van Artotheek het volle bedrag. Bij de SBK wordt bij afrekening een bepaald per centage ingehouden. Dit zijn de adressen: Den Haag, Artotheek: Denneweg 14a. Tel: 070 - 180245; Amster dam, SBK: Amstel 34 Tel: 020 - 239215. Haarlem, SBK: Ged Oudegracht 121 Tel: 023 - 327895; Gelderland, SBK-Tiel: St. Agnietenstraat 2 Tel: 03440 - 2441; Zeeland, SBK-Middel- burg: Schuitvlotstraat 30 Tel: 01180 - 2688; Den Bosch, SBK: Kruithuis, Citadellaan Tel: 04100 - 40988; Zwolle. SBK: Marie Koe-nenstraat 36 Tel: geen. ma's en dan zijn er gelukkig ook een heleboel die niets zeg gen doordat ze geboeid zijn. En dan is er nog iets merk waardigs, iets dat we lang niet altijd van alles wat we aan huisraad om ons heen verza meld hebben, kunnen zeggen. Een goed schilderij verveelt nooit. Telkens opnieuw trekt het je aandacht. Soms maar even, maar het is altijd weer lang genoeg om het je net even iets te laten doen. En wat is er nou tegen, om als het geld voor kopen ontbreekt, een dergelijk boeiend ding te lenen? Tot voor kort was er in Ne derland maar één instelling waar kunst werd uitgeleend. De SBK, Stichting Beeldende Kunst te Amsterdam. De be langstelling voor het verschijn sel van de kunstuitleengalerie, dat je nergens anders dan in ons land aantreft, is de laatste jaren zo toegenomen dat ook in andere gemeenten dergelijke artotheken zijn opgericht. Zo is er nu één in Haarlem en sinds kort ook in Den Haag, Den Bosch, Zwolle, Tiel en Middelburg Dan zijn er onder meer in Delft, Tilburg, Rotter dam. Breda, Eindhoven, Deven ter, Leeuwarden en Groningen initiatieven aan het groeien tot oprichting van uitleengaleries. De uitleenmethode is simpel. U abonneert zich tegen een be drag van 15 gulden per maand voor minimaal een jaar. In de ze periode kunt u viermaal van kunstwerk wisselen. Het ple zierige is bovendien dat u van die maandelijkse 15 gulden een bepaald bedrag spaart, waar- meè u later een kunstwerk kunt kopen. Meer over het uit leensysteem leest u elders op deze pagina. Kunst uitkiezen bij zo'n uit leengalerie is een plezierige be zigheid. Er is niemaa.id zoals in. een museum die u op de vin gers tikt als u alleen al de hand in de richting van de lijst uitsteekt. In de artotheek mag u overal aanzitten, omkeren, van de spijker halen, beklop pen en beloeren. En dat net zo lang tot u iets gevonden heeft waar u helemaal tevreden mee bent. Of het kunstenaars van naam zijn die hun werk via zo'n ar totheek in roulatie brengen? Welzeker, er zijn meesters on der die in de kunstwereld hoog staan aangeschreven, schilders en beeldhouwers ook van wie nu al bekend dat ze het straks helemaal, zullen gaan maken. Het zijn echter wel kunste naars van nu, van het moderne werk. De makers van heide landschappen kompleet met wollige schapen en vriendelijke herders treft u in de uitleenga lerie niet aan. Evenmin als het werk van de klassieke mees ters. U vindt er bijvoorbeeld werk van Eugène Brands, van Latas- ter, Blans, Sjoerd Bakker, Bal, Vlag, Verkaik, van honderden anderen. Zo beschikt de SBK over werk van circa 260 beel dende kunstenaars. De Arto theek in Den Haag over zo'n 150 kunstenaars, maar deze laatste instelling bestaat dan ook nog maar kort. De belangstelling voor de kunstuitleengalerie neemt jaar lijks toe. Zowel in Den Haag als in Amsterdam komen er ruim 200 abonnementen bij. Scholen maken er gebruik van. maar ook bedrijven. De SBK heeft op dit moment 3000 kunstwerken in omloop. Het is een opvallend ver schijnsel dat met het jachtiger worden van onze wereld, met de steeds groter wordende toe vloed aan indrukken die we dagelijks te verwerken hebben, de konsumptie van kunst ge staag toeneemt. Er wordt steeds meer kunst gekocht, door steeds meer mensen en niet al leen door hen die het beste bij kas zitten. Het kopen van kunst is bezig uit te groeien tot een algemeen verschijnsel. Zo blijken plotse ling grote warenhuizen kunst te verkopen. Een experiment? Die fase zijn ze allang voorbij. Er is domweg vraag naar, en dan vooral vraag naar betaal bare kunst. Dat zijn dan geen schilderijen maar etsen, litho's, zeefdrukken. Dingen waarvan de kunstenaar er via een be paalde afdruktechniek meerde re van kan maken. De verkla ring van de groeiende kunst-honger? Voor een deel speelt geldbelegging een rol. Daarbij is het steeds meer mo de aan het worden moderne kunst in huis te hebben. Toch (Advertentie) is er nog een andere verkla ring. We schijnen steeds meer be hoefte te hebben aan een kon- frontalic met onszelf. Bij dat verlangen onszelf te ontdekken blijkt kunst een akticve rol te kunnen spelen. Het funklio- neert als het ware als een spie gel. Via de afgebeelde emoties van de kunstenaar ontdekken we plotseling verborgen emo ties van onszelf. Een goed kunstwerk behoudt zijn waarde. Het is zelfs zo, dat de waarde van bepaalde schil derijen na verloop van jaren aanzienlijk kan toenemen. Voorbeelden genoeg. Neem Ka- rel Appel. Werk van hem dat 10 jaar geleden voor 500 gulden verkocht werd brengt nu vaak het tienvoudige op. Een uitzon dering? Allesbehalve. Met het werk van honderden andere kunstenaars is hetzelfde ge beurd. Al met al is een uitleengale rie er niet om het publiek te helpen een waardevolle kollek- tie kunstwerken aan te leggen. Uitleengalerieën zijn stichtin gen, die zonder winst na te streven, proberefi een beter kontakt tussen publiek en kunstenaar tot stand te bren gen. Dat is dan ook de reden dat het Rijk in het bestaan van deze instellingen geinteresseerd Met moderne kunst moet je leren leven en de artotheek wil daarbij helpen. Het opvallende is, dat als dat gewenningspro ces eenmaal op gang gekomen is, onze smaak snel verandert. Zij die voorheen nooit voor abstrakte kunst zouden kiezen, zie je na verloop van jaren zelfs abstrakte kunst kopen. Een belangrijk voordeel van een artotheek is dat men in be trekkelijk korte tijd met het werk van veel kunstenaars in aanraking kan komen. Daar door kun je verschillen gaan ontdekken tussen het werk van de ene kunstenaar en dat van een ander. Ook kwaliteitsver schillen. Zo merk je plotseling dat een bepaald schilderij stierlijk gaat vervelen, terwijl het andere blijft boeien, zelfs na jaren. Waarschijnlijk komt dat doordat het ene schilderij wel kwaliteit heeft en het an dere niet. Ware kunst verveelt nooit en is tijdloos bovendien. Kunstwerken die hieraan vol doen zijn het waard om te ko pen. Met het systeem van de arto theken kunt u nu zelf ontdek ken of een schilderij de moeite van het aanschaffen waard is. U kunt net zo lang lenen, zon der het minste risico, tot u een een ding gevonden heeft dat u voor geen geld meer wilt af staan. Als u zo koopt, koopt u iets waaraan u een lang leven lang plezier zult beleven. rpENEINDE een goed in- zicht te krijgen waarheen eeuwenlang voor een belang rijk deel ons belastinggeld is gevloeid, doet men er goed aan een bezoek te brengen aan het Legermuseum in Leiden. Hier treft u een indrukwek kende Verzameling vechtge- reedschap-door-de-eeuwen- heen aan. Er ligt een bronzen bijl van 1200 v. Chr., er hangen voet- en handbogen, hellebaar den, sabels, oude voorladers en alles waarmee wij mensen el kaar steeds maar weer het le ven zuur trachten te maken. Dan plotseling staat u voor de goud-betreste dolman, ofte wel liuzarenjas van de Prins van Oranje, kompleet met gat veroorzaakt door de kogel die de prins bij Waterloo verwond de. Het Leids Legermuseum- heeft in Delft een dépendance Het Armentarium. Hier treft u (Advertentie) een uiterst mistroostige edoch unieke verzameling oorlogstuig uit de jaren 40-45 aan. Ook de V I en V2. En dan ligt er ook nog een onschuldig uitziend vulpennetje dat bij nadere be schouwing een smerig gemeen pistooltje blijkt te zijn. Nu we toch op oorlogspad zijn ligt een bezoek aan de Haagse Gevangenpoort voor de hand. Hier leert u hoe onze Voorvaderen bekentenissen af dwongen, hoe onze voorvaderen hoofden van rompen deden scheiden, hoe handen werden afgehakt en leden uitgerekt. Dit alles gebeurde in de Pijn- kelder, zo'n honderd jaar gele den eens aardig beschreven door ene heer Ising, een be faamd Haags auteur. een houten, ruw naar het menselijk lichaam gevormde bank verheft zich een paar voet hoog op houten staken. Ronde gaten zijn er voor de touwen waar mee de patiënt er op vastge bonden werd. Ter hoogte van het hoofd een holte met vier gaten en pennen er nevens Even weinig zorg is besteed aan de zware bijl, die tot onthoofding diende. Het ijzer waarvan de vorm aan een reusachtig kaasmes doet den ken, is in het midden bevestigd aan een houten steel. Daarnaast staat de geselpaal, met den ijzeren beugel, die den patiënt om het middel vatte, en het windas waarmee de koord, die om de polsen wrong, opgewon den werd om het naakte lijf te strekken... Aldus een aardige verpozing voor druilerige woensdagmid- (Advertentie) DENK toch asjeblieft niet, dat in deze daverende dagen alleen een Ne derlander als Karei Appel met zijn artistieke klodders een dik belegde boterham kan verdienen, want dat zou niet eerlijk zijn tegen over Paultje Rollmann uit de Noordhollandse Beem- ster. Vanmorgen tussen ne gen en twaalf heeft hij nog vijftig nieuwe schilderijen gemaakt, die nu, dicht naast elkaar en krom van de hitte, in de droogtrom- mel hangen. Hij vist er één uit, strijkt met de achterkant van zijn mouw de kreukels glad en zegt: „Sorry hoor, maar ik kan moei lijk wachten, totdat ze uit zich zelf droog zijn geworden. Dit is tientjeswerk, snelheid Is mijn grootste kracht, Drie, vier minuten hooguit, dan heb ik het wel bekeken met zo'n schilderij. Ik zou natuurlijk zo'n clownskoppie heel precies kunnen afwerken. Sterker nog: ik denk wel eens: „als ik de tijd had, zou ik die ogen nog verdrietiger maken". Maar als de klant er niet om vraagt, vertik ik het toch mooi. Ik ben persoonlijk gek op Rubens, maar die man leefde in een andere tijd. Die stond op zijn dooie gemak aan een romi ge dame te werken en het geld interesseerde hem geen fluit. Misschien zou ik op den duur ook zo kunnen schilderen als hij, maar wat koop ik er voor? Zal ik een week op een clowns- kop zitten, me volledig uit de naad werken om er een door leefd smoeltje van te maken. Wie garandeert me na afloop dat er een vent opdaagt, die er twee rooien voor neertelt? Kijk, nu maak ik er twintig in een uur en die verkoop ik als broodjes van de warme bakker. Vier, vijf tientjes, dat heeft de gemiddelde burger over voor de kunst en voor dat bedrag krijgen ze van mij een clownskop op origineel linnen. Of twee abstracte paardjes of een stilleven met molen. Ik heb een breed oeuvre met voor elk wat wils. Als ik vroeger een stilleven maakte, stonden er tien bomen op. Dat had je bij andere schil ders gezien en je wilde niet achterblijven. Maar als je op tempo werkt kun je dat niet volhouden. Dan moet je op een gegeven moment vereenvoudi gen. Ik heb eerst één boom minder geschilderd en toen er geen protest kwam uit de klan tenkring, ben ik stap voor stap verder gegaan. Nu staat er nog één boom op mijn stillevens en de mensen blijven het prachtig vinden. Echt, het is geen kunst om een paneeltje te verven, waar de duivel en z'n ouwe moer op staan, maar waar is de piepel, die al die moeite naar waarde wil belonen? Ik ga er liever hard te genaan, ik maak zo'n 5000 ori ginele Rollmannen per jaar en de zaak marcheert. Ik heb een fijn huis, een zwembad in de tuin, een boomgaard met nacht uilen en een stal met acht hengsten. En als het straks len te wordt bloeien er hier dui zenden rozen. Het zal me echt een zorg zijn, dat ik over twin tig jaar niet naast Rubens in het Rijksmuseum hang. De instant-Rembrandt uit de Beemster is achteraf zielsge lukkig, dat zijn vader het suc ces van zijn zoon nog net heeft kunnen meemaken. „Ik moest vroeger met hem mee, als hij mosselen verkocht in de Jordaan. Alleen kon hij die zware kar niet tegen de bruggen opdouwen. En als het begon te sneeuwen, liep ie ge lijk te fluiten, want dan gingen er minder mosselen in een kilo. Achter me hoorde ik hem schreeuwen: „Veel sneeuw d'r in Paultje. Denk om de han del". Vader is altijd een sappelaar geweest en daarom was hij zo blij, dat het mij wel lukte. Ik ben een rare doordrammer, ik kan ook met geen mogelijkheid voor een baas werken. Net als vader. Toen mij het water tot de lippen was gestegen heb ik eens tegen mijn vrouw gezegd: „Cor, ik geloof toch, dat ik maar een baantje zoek". Ze was wit heet. „Heb ik daarvoor twintig jaar armoe geleden", riep ze. Een type als ik moet nu een maal een vrouw hebben, die mee wil doen. Cor en ik hebben gelukkig de weelde van de armoe gekend. Dat blijft de kop voor je ver haal. We kochten na Sinterklaas de overgebleven chocoladelet ters voor een krats op en die braken we dan in stukken, want gebroken letters kun je tot Kerstmis verkopen. Ik kocht ook afgedankte boterton nen op en maakte van de roes tige hoepels Adventskransen. De sparretakken kreeg ik op de pof. De vaste prijs was éénvijf tig, maar de laatste tien heb ik voor twintig gulden verkocht aan een pastoor, die zijn kerk wilde versieren. Ik heb in mijn leven alles aangepakt om aan mijn bikken te komen. Ik kocht balen twee dehands kleren die in de Am sterdamse haven lagen te ver rotten. Het was een schenking van de Amerikaanse vrouwen beweging aan het noodlijdende Europa. Ik spreek nou van vlak na de oorlog. Maar hier waren ze er vies van. Cor stond de hele dag te wassen, te strijken en nieuwe knopies aan te naaien. ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 66 cent, pijpje 50 cent, want alle waar is naar zijn geld. Ik liet ondertussen pamflet ten drukken, waarin stond, dat we via een Amerikaanse za kenrelatie de hand hadden we ten te leggen op een partij ex clusieve kleding, 's Avonds was mijn hele trappehuis zwart van de mensen, die voor vijf piek een knap jurkje of een net pak wilden hebben. Tegen elven heb ik ook nog alle kleren van Cor verkocht. Ik had trouwens ook mijn eigen colbertje verpatst. Ze noemden me de Sjaak Fath van de Jacob van Le.nnepstraat. Soms denk ik: misschien ben ik wel voor de mazzel geboren. Ik werd op school de klas uit gestuurd, als we zangles had den. En terecht, want ik zong zo vals als een kraai. Maar evenzogoed maakte ik vorig jaar wel een camavalshit met een koortje van goddelijke so pranen. „Daar staat Paultje van de mosselenkar", denk ik op zo'n moment. Ik schrijf drie boeken, die als treinen lopen. Mijn schilderijen gaan met koffers tegelijk naai* mijn oudste zoon in Amerika. „Pa, stuur per omgaande nog wat clownskoppies", telegrafeert ie, „ik ben er finaal doorheen". Een moordknul. ..Waar heb ik het allemaal aan verdiend?", denk je op zo'n ogenblik. Ik zit één avond bij Willem Duys in de vuist en de volgende dag zie ik hier op de dijk een vrouw in een invalide wagentje naar me wuiven. Ze was helemaal uit het dorp ge komen om me te zeggen, dat ze van mijn verhalen genoten had. Ik begin langzamerhand te geloven, dat mijn grootmoeder wel degelijk helderziend was. Ze riep altijd: „Paultje haalt de reis wel. Die rijdt nog eens in zijn eigen auto uaar zijn eigen huis. Het heeft wel tot 1965 ge duurd, voordat haar voorspel lingen uitkwamen. Gelukkig heb ik ook het ge duld van haar geërfd".

Allerhande | 1973 | | pagina 3