Reclame geeft vaak verkeerde voorlichting Cosmetica vandaag Skol spreekt uw taal, .waar u ook bent de handig om te weten serie van Royco Royco i" Dr. P. Kanaar (huidarts): FEBRUARI ALLERHANDE ||E invloeden die aan cosmetica worden toegeschre- ven vind ik een slag in de lucht, in die zin dat de werking van cosmetica veel meer suggestief is dan ob jectief meetbaar". Dit is de mening van Dr. P. Kanaar. Hij is dermato loog, huidarts, verbonden aan het Leidse Academisch Ziekenhuis. Zijn bezwaren tegen de cosmetica-industrie richten zich meer tegen de „oncontroleerbare bewe ringen van haar reclame" dan tegen de cosmetische wetenschap in het alge meen. „In de cosmetische industrie wordt veel serieus onderzoek verricht naar de fysiologie de werking en de functie van de huid. Zo ben ik ervan overtuigd, dat elke stof die in cosmetica gebruikt wordt, nauwkeurig onderzocht is op eventuele schadelijkheid. Begrijpelijk overigens. Geen enkele fabrikant van cosmetica wil het risico lopen beticht te worden cosmetica te maken die schadelijk is voor de huid. Mijn bezwaar richt zich veel meer tegen de reclame, die omwille van dc verkoop de cosmetica eigenschappen toedicht die geen enkele chemicus waar kan maken. Ik heb regelmatig contact met chemici uit de cosmetische industrie Deze mensen klagen steen en been over wat de re clame over de door hun geteste produkten beweert. Het is dan ook de reclame die de cosmeti ca de illusie van de eeuwige schoonheid meegeeft. Een illusie die vaak duur be taald moet worden. De cosmeti- ca-advertent'es mogen plezierig zjjn om naar te kjjken, aan het publiek brengen ze dikwijls een volslagen verkeerde indruk over ien aanzien van de fysio logie van de huid en de moge lijkheden om door middel van uitwendig aangebrachte midde len hierop in te grijpen. Ik spreek dus om misver stand te voorkomen over de zo genaamde illusie brengende cos metica zoals hormoonprepara ten, Royal Jelly en huidvitami nes. Voor de echte cosmetica als haarverf, rouge, lippenstift en mascara gaan mijn bezwa ren natuurlijk niet op." De hoge prijzen van veel cos metica? „Je zou denken dat deze ver oorzaakt wordt door de ingre diënten die in de dure huidver zorgingsmiddelen verwerkt zijn. Het is mogelijk dat som mige grondstoffen kostbaar zijn. Ofschoon je er nooit achter kunt komen om welke grond stoffen het gaat. De fabrikant van cosmetica doet over de samenstelling van zijn produkten akelig geheim zinnig. Zelfs tegen de huidarts. Het komt nog al eens voor dat je patiënten krijgt met huid aandoeningen die niet anders dan door het gebruik van een bepaalde soort cosmetica ver oorzaakt kunnen zijn. Niet doordat die cosmetica van slechte kwaliteit is, want slechte cosmetica behoort, dacht ik, tot het verleden. Bij dit soort huidaandoeningen gaat het dan ook meestal om een overgevoeligheid van de huid voor bepaalde stoffen in de cosmetica. Stoffen waar het merendeel van de vrouwen geen enkele hinder van ondervindt, maar bij een klein percentage huid klachten veroorzaakt. Allergi sche huidaandoeningen dus. Om deze gevallen goed te kun nen genezen is het vaak nood zakelijk om te weten uit wel ke grondstoffen die bepaalde cosmetica is samengesteld. Denk echter niet dat zo'n cos- meticafabrikant, als je contact met hem opneemt, bereid is je terw:!le te zijn. Het behoort tot de grote uitzonderingen als hij je iets meer vertelt dan op de gebruiksaanwijzing staat. Meestal zwijgt hij, zich verber gend achter zijn fabrieksge heim. Al met al heb ik sterk de i neiging te geloven dat het ar gument van dure grondstoffen weinig steekhoudend is en dat het vooral de verpakking, de reklame en de hoge winstmar ges zijn die de cosmetica aan haar prijs helpen." „Op het cosmetica-congres eind vorig jaar werd verteld over een proef met twee potten gevuld met precies dezelfde crème. Het ene potje was erg eenvoudig van uitvoering. Het andere bijzonder mooi. Alle da mes die met de proef meededen vonden zonder uitzondering de crème in het mooie potje qua werking de beste. Er is een streven in de mens dure dingen te kopen. Zeker als het om dingen gaat als cosme tica die rechtstreeks inhaken op onze neiging het ouder wor den te verdringen. Er werd op het congres dan ook kritisch gereageerd op het voorstel om in de cosmetica-reclame met objectieve, op werkelijkheid berustende argumenten te wer ken. De ervaringen waren, dat de consument helemaal niet geïn teresseerd is in de waarheid; dat hij zich plezierig voelt bij de illusie. Vandaar de mooie pot. Vandaar het verschijnsel dat dure cosmetica beter ver koopt dan de goedkopere soor ten." Hne komt het eigenlijk dat de cosmetische industrie na al die jaren van onderzoek er nooit in geslaagd is een prepa raat te maken dat werkelijk doet, wat de reklame beweert? „Dat vindt zijn oorzaak in de samenstelling van de huid. De huid heeft een zogenaamde barrière. Deze bevindt zich on der de hoorhlaag, het meest bo venste aeel van de huid. Deze barrière laat vrijwel geen en kele stof toe. De barrière-functie van de huid zorgt ervoor dat het con stante vloeistof-milieu waarin de cellen binnen ons lichaam zich bevinden gehandhaafd blijft. Water, zout en eiwitten wor den binnen gehouden en het binnendringen van een teveel aan water, mineralen en andere stoffen om ons heen wordt er door voorkomen. Als onze huid geen barrière-functie bezat, zouden we in een droge omge ving verschrompelen en omge keerd, als we een s bad zouden nemen, zouden we opzwellen als een spons. Een gave, gezonde huid laat dus maar weinig stoffen door. En zeker niet de stoffen,"zij het op een paar na, welke in de cosmetische industrie gebruikt worden. Dit betekent overigens niet dat je een droge huid, een droge hoornlaag dus, niet gun stig kunt beïnvloeden met crè mes. Met een vettige substantie en met vochtinbrengers kun je die bovenste laag best soepel hou den. Maar meer dan dat ge beurt er niet. Al die verhalen ever voedende crèmes moeten we dan ook met een flinke kor rel zout nemen. Het is zoals een Duits hoogle raar het onlangs schreef: Voe dende crèmes voeden niet de huid, maar slechts de fabrikant dis ze in de handel brengt." Maar er zijn dus inderdaad stoffen die door die barrière van de huid heen dringen? Kunnen dat ook de stoffen niet zijn waar de cosmetische in dustrie gebruik van maakt? „Vrouwelijke geslachtshor monen bijvoorbeeld. Ze komen in veel cosmetische, crèmes voor. Het punt is echter dat de ze hormonen niet alleen de huid beïnvloeden maar ons hele organisme. Daarom is het ge bruik van deze hormonen aan bepaalde strenge maxima ge bonden. Volgens het „cosmetica-be- sluit" mogen slechts minimale hoeveelheden in crèmes ver werkt worden, dit om een alge mene werking te voorkomen. De concentratie van vrouwelijke geslachtshormonen in cosmetica is dan ook zo gering dat we rustig kunnen aannemen dat ze ook onze huid in geen énkel opzicht zullen beïnvloeden." Waarom wordt er dan toch zo overvloedig met hormonen ge werkt. „Naar mijn gevoel louter uit reclame oogpunt. Het woord hormoon spreekt aan. Er gaat een grote suggestieve werking van uit. Hormonen en jong blijven hebben in het gevoel van het publiek met elkaar te maken. Aldus ligt het voor de hand dat de cosmetische indus trie hormonen-crèmes maakt, zij het naar mijn gevoel tegen beter weten in." Geldt dit voor alle ingrediën ten? In meer of mindere mate. Neem zo'n kreet als „extract van wilde kastanjes". Het sug gereert ontzettend veel. In wer kelijkheid is het een looistof die de hoornlaag van de huid tijdelijk wat strakker maakt. Crèmes met allerlei zoge naamde vet-oplossende vitami nen-toevoegingen: van de meeste vitamines is bekend dat ze niet verder dan de huidbar rière komen. En dat is niet ver genoeg om werkelijk iets positiefs uit te richten. Hexachlorofeen, voor het publiek ook zo'n tover woord. Objectief gezien is het niet meer dan een conserve ringsmiddel dat aan sommige crèmes wordt toegevoegd om bederf tegen te gaan. Beweringen als zou een crème de gezichtsweefsels verstevigen en rimpels voorkomen en ouderdomssymptomen onder drukken omdat er panthenol aan toegevoegd is, berusten op niets. Panthenol is een vitamine-B extract dat geen enkele diepte werking heeft. Net zo min als al die andere speciale extracten die voor weefselvernieuwing zouden kunnen zorgen en diep heten door te dringen in de huid." Als we in de cosmetische in dustrie dezelfde situatie zouden krijgen als in de geneesmidde lenindustrie waar de fabrikant met proefopstellingen moet be wijzen dat een geneesmiddel werkt zoals hij beweert dat het werkt, dan viel menig potje dure crème onmiddellijk door de mand. Niet wat de veilig heid betreft, want dat zit re delijk goed. Veel cosmetica zou sneuvelen op haar toegedichte werking. Via het „cosmetica-besluit" wordt strak bepaald wat er wel „Even Kijken" is de naam van een serie boekjes vol tekeningen, kleurenfoto's, ideeën en ideetjes, die in uw gezin van pas komen. Er zijn nu al 6 van die aardige „Even Kijken" boekjes. In de eerste serie van 3 zijn verschenen: „Heerlijke hapjes", door B. J. Noorman. Een keur van ideeën voor gezellige avondjes. „Nog... nachtjes slapen en dan...", door Martie Verdenius. Om de verjaardag van uw kinderen tot een succes te maken. „Handig in huis", door Hans Uylenburg. Alle mogelijke handige ideeën voor klusjes en karweitjes bij u thuis. En nu zijn er in de tweede serie 3 nieuwe bijgekomen: „Schik... met bloemen", door Jolina de Haan. Eenvoudige grondbeginselen van de bloemsierkunst om zelf toe te passen. „Avonturen van een naald", door Cécile Dreesmann. Vol nieuwe ideeën, voorbeelden en nuttige wenken betreffende borduren. En tenslotte „Vlekkenverdriet bestaat niet", door Heieen Nieuwenhuis en Lia de Koning Gans. Vlekken zijn bijna altijd tamelijk eenvoudig weg te krijgen. In dit „Even Kijken" boekje leest u hoe dat moet. AANVRAAG KAART Doe deze aanvraagkaart, de Royco zegels en de postzegels of ingevulde girokaart in een envelop en frankeer deze als brief. Stuur uw bestelling aan: Royco, Postbus 1350, Groningen. S.V.P. IN BLOKLETTERS INVULLEN: NAAM:- STRAAT:NR.: PLAATS: TELNR.:PROV.: Vlekkenverdriet bestaat niet Heerlijke hapjes Schtk... met bloemen Nog... nachtjes slapen en dan... Avonturen van een naald Handig In huls Elk boekje 5 zegels f 2.50 op een girokaart of aan postzegels. Totaal aantal ingesloten Royco zegelsstuks. Totaal bedrag op girokaart of aan postzegels f HOE KRIJGT U DEZE BOEKJES? Vul duidelijk met blokletters de aanvraagkaart In. Kruis het gewenste boekje aan. Vul op de daarvoor bestemde plaatsen het tótaal aantal ingezonden Royco-zegels in en uw wijze van betalen (zie linksonder). Doe deze aanvraagkaart, de Royco-zegels en de post zegels (niet opplakken) of uw girokaart in één envelop en frankeer deze als brief. Stuur uw bestelling aan: Royco, Postbus 1350, Groningen, WIJZE VAN BETALEN Houders van een GIROREKENING kunnen een blauwe girokaart uit schrijven (dus géén giro-betaalcheque) voor het totaalbedrag (f 2.50 per boekje) ten name van: Royco „Even Kijken", Postbus 1350, Groningen, gironummer219810. N.B.: De ingevulde blauwe girokaart, voorzien van uw handtekening, dient u dus niet naar de girodienst, maar samen met uw aanvraag in een envelop te zenden aan: Royco, Postbus 1350, Groningen. Niet-rekeninghouders kunnen uitsluitend betalen d.tn.v. het opsturen van f2.50 aan geldige postzegels (niet opplakken) per-boekje. .Levertijd van de bestelde boekjes is maximaal drie wek^n na ontvangst van uw bestelling. Levering geschiedt zolang de voorraad strekt. Eventuele reklames zijn alleen mogelijk binnen 14 dagen na ontvangst van de bestelde artikelen, ondervermelding van de besteldatum,aan: Royco, Postbus1350,Groningen. Wenst u nadere inlichtingen óver de boekjes-serie „EVEN KIJKEN", wend u zich dan tot Royco, Postbus 16, Delft. Er komen overigens nog veel meer boekjes In de „Even Kijken" serie; de volgende drie staan op stapel: „Anders koken - vlug - eenvoudig lekker" van Henriëtte Holthausen. U zult opkijken van de nieuwe eetdieetjes in dit boekje. „De kamerplantenkalender" van Mevrouw Mulder-ldzerda. Een kamerplant voor elke maand van het jaar en hoe u hem mooi houdt. En „Mam wat zullen we nu eens doen" van Vic Sjouwerman en Hetty Paerl. Heel leuk om uw kleintjes gezellig bezig te houden. U ziet het. Royco biedt u een handige bibliotheek voor thuis. Spaart u mee? gemaakt voor vrouwen met soepfantasie en niet in een crème gebruikt mag worden. Wat de reclame betreft is iedereen vrij om te beweren wat'hij wil. Neem zo'n anti-rimpelcrème. Daarvan zou ik de werking wel eens aange toond willen zien. En wat is er nou eenvoudiger dan het testen van zo'n crème. Je neemt een groep proefper sonen, vrouwen. Aan elk van haar geef je twee tubes met verschillende soorten anti-rim pel-crème. Laat ze gedurende een aantal maanden hun ge zicht met de inhoud van deze tubes behandelen, het linker gedeelte van hun gezicht met tube A, het rechter gedeelte met tube B. Als een van beide crèmes werkelijk goed is, moet er toch na verloop van tijd verschil te zien zijn. Een veeg teken dat geen enkele cosmetica-fabri- kant aan dit soort proeven wil. En begrijpelijk. Er zou hele maal geen verschil te zien zijn, want rimpels ontstaan op een plaats in de -huid tot waar geen crème door kan dringen." Als onze huid zo weinig stof fen toelaat en de bestaande cosmetische crèmes in feite niet meer doen dan de hoornlaag beïnvloeden, kun je dan net zo goed geen olijfolie of vaseline gebruiken om hetzelfde resul taat te bereiken? „Een huidverzorgingsprepa raat moet ook cosmetisch ver antwoord zijn. Een vrouw die zich met olijfolie of vaseline zou verzorgen, zou meer aan aantrekkelijkheid verliezen dan winnen. Vaseline is erg vet en blijft als een plakkerige laag aan de oppervlakten van de huid liggen. Dat is dan ook de verdienste van de cosmetische industrie: het vervaardigen van emulsies die in de hoornlaag dringen en daar vocht inbren gen. Om dat te béreiken heb je echter geen kostbare crème no dig. Met een goedkope vochtin- brengende crème kun je al be reiken wat nodig is. Vochtin- brengen is een reële zaak. Al het andere dat een. crème duur maakt behoort wetenschappe lijk tot de onmogelijkheden." Met goedkope crèmes bereik je hetzelfde resultaat als met de dure. Maar in hoeverre kun nen goedkope crèmes huidziek ten veroorzaken? Huidklachten door het ge bruik van cosmeticakomen re latief weinig voor. Er zijn cij fers bekend die aangeven dat op de 113 miljoen verkochte j produkten' 448 keer een onge- 1 wenste neven-reactie was op- j getreden. Andere onderzoekin- gen tonen aan dat - er van de I 25.000 huidziekten die er in een 1 periode van tien jaar werden I behandeld 550 werden veroor- j zaakt door het gebruik van cosmetica. Dat is dus 2 Bovendien zijn de door cos metica veroorzaakte huidafwij kingen meestal contact-exce- men. Dat zijn huidafwijkingen van allergische aard. Ofwel huidaandoeningen die iedereen met een overgevoeligheid voor bepaalde stoffen kan kriigen. Ook onze medische crèmes kunnen deze huidafwiikingen veroorzaken. Huidafwijkinsen door gebruik van cosmetica hebben over het algemeen dus niets te maken met de hoge of lase prils van cosmetica." Wat is er eigenlijk waar van het hardnekkige verhaal dat zeep slecht is voor de huid? „Vrouwen met een sezonde huid die van nature voldoende vettig is kunnen zonder be zwaar hun gezicht met water en zeep reinigen. Dit gaat zelfs op in tegenstelling tot wat men voorheen dacht voor een huid met exceemaandoe- ningen. •••i Taal der fijnproevers. Geurige kruiden, S3J. schotels en goed geschonken pils. SkolPak 'm beet '°™Lbier wordt in Holland oXs overal naar wereld.

Allerhande | 1973 | | pagina 6