ONTDEKKINGSREIS DOOR SAHARA De woestijn in met Albert Heijn en Transtrek Cola drinken in een oase HARD/ZACHT Wasmiddelen WATER AH vergelijkt de prijzen tot op tienden van eenten Wasmiddelen schadelijk? het betere Franse wijngebeuren Normen Kastje Ontharders Wens consument met veel, héélveel golden wonder kroepoek -fc Slokdarm -fo Huisarts Vakmanschap is Meesterschap yzi CSoSÖX vers bier FEBRUARI AI.LKRH V\DK J)AAR rijden we dan met een mini-busje door de on eindige verlatenheid van de Noordafrikaanse Sahara Urenlang zien we geen mens, geen dier, geen andere auto. We staren wat suffig naar het felle, gele zand van de woestijn. De stilte is beklemmend. Nee, dit is geen andere wereld meer, dit is een andere planeet, denken we. in het zuiden duidelijk minder) een soort nationaal volksver maak; op de lange duur wel wat hinderlijk. Waar je ook komt zwermen jongetjes (8 tot 14 jaar oud) om je heen, die alles voor je doen, als je maar met geld op de proppen komt. Ze bieden ste nen te koop aan of kettingen, willen je gids zijn in de kron kelige straatjes van de oude Arabische stadswijken, dragen je tas en hebben altijd hasj aan te bieden. Het is moeilijk om de zeer hardnekkige, in alle talen brabbelende en zo nodig vloe kende knaapjes kwijt te raken. Als het je lukt komt onmiddel lijk weer een verse lichting op je af. Inkopen doen in Marokko is een verrukkelijke, maar uiterst vermoeiende bezigheid, want onderhandelen over de prijs is een 'must'. De handelaar heeft alle tijd om te jammeren over je eerste lage bod, maar laat je toch vriendelijk uit, als je 75 pet. korting op de eerste vraagprijs hebt weten te krijgen voor je schapenvachtje, je geborduurde blouse of je koperen pot. MARRAKECH Een van de meest overrom pelende steden, die we bezoe ken is Marrakech met zijn be roemde plein Dejemaa El Fna, centrum van dagelijks, opwin dend volksvermaak. Hier zien we slangenbe zweerders en vuurvreters op treden, kijken we naar dres suur van apen en vossen. Een tandentrekker doet zijn werk in de open lucht. Dit is het voor ons puur middeleeuwse toneel van de verhalenvertellers, de brief schrijvers, de wonderdokter, de bedelaars, de muzikanten en de dansers. Er waait een bedwelmende geur van mierzoet gebak, vers brood, geroosterd vlees en hasj op dit plein, die nog sterker wordt in de smalle straatjes rondom. VROUWEN Paarden, ezels, een enkele kameel, gesluierde vrouwen met de baby op de rug, mannen in lange mooie gewaden (dje- bella's) bepalen het stadsbeeld, waarvoor ons begrip 'levendig' vele malen te kort schiet. TVROEGER werd er nooit over gesproken, nu zijn huisvrouwen in gebieden met hard water min of meer jaloers op huisvrouwen in streken met zacht water. Vroeger kon er niet ojuer gesproken worden, omdat men toen het gemak nog niet kende van geiser, boiler, was- en afwasmachine en het zijn juist die apparaten die de kwestie hard en zacht water op gang hebben gebracht Want vroeger hoefde het water alleen maar gezond en betrouwbaar te zijn, maar nu moet het ook nog geschikt zijn om verwarmd te worden in die toestellen en als dat water dan hard is, hetgeen vrij veel voorkomt, komen er problemen. De hardheid van water wordt veroorzaakt door de aanwezig heid van opgeloste calcium- en hetgeen de vermelding van een medisch advies zelfs riskant zou maken. Normen vanwege de waren wet vormen een mogelijkheid, omdat aan de hand daarvan kan worden bepaald of en hoe de gebruiker kan worden ge wezen ap de eventuele schade lijkheid van bepaalde produk- ten. Het stellen van normen is echter geen taak van de was middelenfabrikant. Hoe het in de toekomst nog eens worden zal en welke ver melding er nog eens op de ver pakking zal komen, er zullen altijd kinderen zijn die snoepen van produkten die niet voor in wendig gebruik bestemd zijn, maar zo angstig dicht onder handbereik worden opgeborgen. Behalve een hermetisch afge sloten medicijnkastje hoort er in een huishouding met kleine kinderen toch eigenlijk ook een afsluitbaar kastje voor produk ten als bleekwater, spiritus, verf, ammonia, toiletreiniger, chloor en die chloor bevattende vaatwasmiddelen. Mogelijk kunnen er om ieder risico te vermijden ook de an dere wasmiddelen bij opgebor gen worden; niet eenvoudig misschien met die grote draag- kartons en tonnetjes van tegen woordig, maar die kunnen ook wel hoog worden neergezet of als ze dan zonodig naast de wasautomaat moeten staan afgesloten worden door middel van een goed dichtgebonden plastic zak bijvoorbeeld of door er een mand overheen te zet ten. magnesiumzouten. Water dat hiervan véél bevat wordt hard genoemd, dat weinig ertuan be vat, zacht. Voorop zij gesteld, dat het water in ons land in de eerste plaats veilig drinkwater is, dat moet voldoen aan de in de waterleidingwet gestelde eisen. Pas daarna komt het euvel hard waterdat menige huisvrouw kopzorgen geeft. De grootste nadelen van hard water zijn een hoger verbruik van wasmiddelen, verhoogde textielslijtage en ketelsteenaf zetting; met name het laatste kan kostbare gevolgen hebben want als zich op het verwar mingselement van b.v. de boiler een te dikke laag ketelsteen heeft afgezet kan het element doorbranden. Vervelend éven- goed is als er bij het vaatwas- sen in afwasautomaten na het opdrogen vlekken te zien zijn, ook alweer een gevolg van hard water. Om een gedeelte van deze moeilijkheden het hoofd te bie den zijn er wasmachines en af wasmachines in de handel ge komen met ingebouwde onthar ders. Bovendien kan er vlak voor die machines, die geen in gebouwde ontharder hebben, een ontharder worden ge plaatst. Daarmee zijn de nade len van hard water uit geiser en boiler echter niet opgehe ven. Het plaatsen van een ont harder daarvoor kan, maar dat moet wel zo gebeuren dat het voor de consumptie bestemde water niet 1via de ontharder loopt omdat water dat een ont harder is gepasseerd teveel bacteriën kan bevatten. Om die reden is het dan ook niet toe gestaan een ontharder te plaat sen zonder toestemming van het waterleidingbedrijf; het is trouwens ook niet toegestaan zonder toestemming een ont harder te plaatsen op de bin nenkomende leiding in de wo ning, waardoor al het water (ook het drinkwater) onthard zou worden. Nog los van de mogelijke schadelijke gevolgen voor de gezondheid is het plaatsen van een centrale ontharding in huis vrij duur. De beste oplossing is, en daar wordt hard, aan ge werkt, dat het water tijdens het zuiveren door het waterlei dingbedrijf centraal wordt ont hard. Maar ook daarmee zijn hoge kosten gemoeid, die dat ligt voor de hand aan de gebruiker moeten worden door berekend. Hoe het gesteld is met de hardheid van het water in uw eigen woonplaats en of er in de nabije toekomst Wordt overgegaan op centrale onthar ding kan het best geïnformeerd worden bij het waterleidingbe drijf. De huisvrouw kan overigens zelf wel iets doen om in be paalde getallen minder hinder te hébben van hard water. Voor een handwasje namelijk kan het te gebruiken water vrij eenvoudig zachter worden ge maakt door in een pannetje heet water wat soda op te los sen (wie tien liter waswater nodig heeft neemt één afgestre ken eetlepel kristalsoda)de verkregen oplossing moet in het warme waswater worden gegoten en even worden door geroerd. De witte troebeling die ontstaat wijst op het neerslaan van de kalkzouten. Voeg soda en zeep nooit gelijktijdig toe, want soda heeft een klein half uur nodig om het water zacht te maken. Op dezelfde wijze kan het water voor de kuipwasmachine worden onthard en hard spoel water kan wat worden ver zacht door toevoeging van heel weinig synthetisch afwasmid- del. Wie woont in een gebied (vervolg van pagina 1) Hoe belangrijk deze prijsver gelijkingen zijn, blijkt uit ge noemd schema. In een enkel geval is een grotere verpakking niet voor deliger dan een kleinere. Niet onvermeld mag blijven dat bij de PPS-aanduidingen uiteraard geen kwaliteitsbeoor deling wordt gegeven. Met de vermelding van de prijs per standaard-hoeveelheid voor wasmiddelen meent Al- bert Heijn tegemoet te komen aan de wens van talrijke huis vrouwen, zoals daaraan op alle mogelijke manieren (door mid del van consumentenorganisa ties, akties en onlangs ook in een advies van de Sociaal-Eco nomische Raad) uiting is gege ven. De wens namelijk te ko men tot optimale voorlichting aan en informatie van de con sument, opdat hij of zij niet in het minst ook door de moge lijkheid van eerlijke prijsver gelijking op het moment van aankoop- een zo verantwoord mogelijke keuze kan maken. Albert Heijn heeft thans een nieuwe stap in deze richting gezet, een stap, die zeker door soortgelijke maatregelen t.a.v. andere produktengroepen zal worden gevolgd. Dat is uiter aard mede afhankelijk van de ervaringen die nu zullen wor den opgedaan en van de wijze, waarop de huisvrouw op deze (voor Nederland unieke) bege leiding door de wasmiddelen doolhof zal reageren! Een dag later overvalt ons na al dit rumoer de stilte van dt woestijn. Een groter contrast lijkt onmogelijk. We maken een ritje op eeo kameel, zitten rond een kamp. vuur met de plaatselijke bevol. king en bezoeken primitieve nederzettingen. We rijden niet op wegert, maar volgen sporen van ban den en van kamelen. We zetten de tenten op mid den in de Sahara en zien hier 'j morgens de zon opkomen. Een overgetelijk kleurenspel, dat je even dreigt te verblinden in dit land van het licht. We dringen met ons busjs door in streken, waar toeristen nog een bezienswaardigheid zijn. Bescheiden ontdekkingsreizi- gers vinden we ons zelf, flink vervuild en een beetje verwil- derd aan het einde van de trip, 9 KOSTEN Voor de goede verstaander; Albert Heijn en Transtrek or- ganiseren dit jaar nog vele van deze reizen voor jonge mensen van 18 tot 35 jaar. De twee- weekse reis, die wij maakten kostte ƒ550 (inclusief de vlieg reis vanaf Londen). De (tamelijk bescheiden) kos ten voor de maaltijden en de overnachtingen in hotelletjes zijn voor eigen rekening, even als de reis van Nederland naar vertrekplaats Londen. Met een zakgeld van ƒ15 per dag kwam iedere deelnemer ruim uit. Zonder een licht sportieve en in ieder geval gemakkelijke in stelling is het vrij zinloos om aan een dergelijke reis deel te nemen. Het Transtrekprogramma brengt ons deze zomer behalve naar Marokko ook naar Tune sië, Algerije, Griekenland en Turkije. Btf AH Reizen, Postbus 500 in Zaandam (tel, 02980-92070 en 92180) ligt een speciale brochure van het ex peditieprogramma klaar. met hard water en wast in een automaat zonder ontharder doet er verder goed aan zorg vuldig te experimenteren met de hoeveelheid toe te voegen wasmiddel. Er is weliswaar méér wasmiddel nodig dan in gebieden met zacht water, maar overdosering, wat nogal eens voor wil komen is beslist uit den boze omdat de was er heus niet schoner door wordt, (Advertentie) VOORWAS- EN IN WEER MIDDELEN (Advertentie) Maar dan opeens staan we weer met beide benen in de wereld, ook al is die dan wat anders dan de onze. We hebben een oase bereikt, een primitieve nederzetting met lemen hutten en dadelpalmen, gegroepeerd rond de bron van leven voor de woestijnbewoners: de waterput. COLA Merk Verpakking inhoud ver prijs in koop per grammen prijs 100 HOOFDWASMIDDELEN gram Albimatic pak 850 1.98 23,2 Albimatic draagkarton 3.000 6,15 20,5 Albinet zak 2.500 4,50 18,0 Dobbelman gezinswasmiddel zak 2.500 6,15 24,6 Dixan pak 780 3,10 39,7 Dixan draagkarton 2.120 8,15 38,6 Dixan vat 4.800 17,95 37,3 Dixan vat 6.400 22,95 35,8 Omo E3 pak 750 2,95 39,3 Omo draagkarton 2.100 7,45 35,4 Omo vat 4.600 16,75 36,4 Sunil E2 pak 500 1,98 39,6 Sunil E3 pak 750 2,90 38,6 Sunil draagkarton 2.100 7,45 35,4 Sunil vat 4.600 16,30 35.4 Persil E3 pak 780 2,85 36,5 Persil draagkarton 2.150 7,65 35,5 Persil vat 4.680 15,90 34,0 TOTAAL WASMIDDELEN Albitotaal pak 850 2,25 26,4 Albitotaal draagkarton 3.000 7,25 24,1 A1IE3 pak 700 3,35 47,8 AH draagkarton 2.080 8,20 39,4 All vat 4.550 17,45 38,3 Dash pak 500 2,05 41,0 Dash draagkarton 2.100 8,20 39,0 Dash vat 4.250 15,70 36,9 Albitex pak 600 1,80 30,0 Albitex draagkarton 2.000 5,95 29,7 Ariel E2 pak 675 2,79 41,3 Ariel draagkarton 2.100 7,95 37,8 Biotex blauw pak 310 1,40 45,1 Biotex blauw pak 640 2,75 42,9 Biotex blauw draagkarton 2.200 8,95 40,6 Biotex groèn pak 250 1,05 42,0 Biotex groen pak 550 2,30 41,8 Biotex groen draagkarton 2.200 8,75 39,7 FIJNWASMIDDELEN Albi fijn E2 pak 500 1,69 33,8 Dreft El pak 225 0,98 43,6 Dreft E2 pak 460 1,96 42,6 Dreft E5 pak 1.100 4,59 41,7 Dato E3 pak 680 2,98 43,8 Fleuril E3 pak 665 2,98 44,8 Fleuril E5 pak 1.125 4,98 44,3 Perwoll E2 pak 425 1,98 46,6 Biolon E2 pak 475 2,04 42,9 BONTWASMIDDELEN Albitex pak 600 1,80 30,0 Albitex draagkarton 2.000 5,95 29,7 Duo bont pak 375 1,39 37,0 Duo bont draagkarton 1.400 5,10 36,4 Sunlight bontkracht 60 graden E3 pak 710 3,15 44,3 Sunlight bontkracht 60 graden draagkarton 2.100 7,95 37,8 We halen toch een beetje verlicht adem en drinken een onvermijdelijk glaasje cola: on verwoestbaar symbool van de beschaving. Ook hier te koop. Via het glaasje cola in de oase gaan onze gedachten on vermijdelijk even uit naar Al- bert Heijn, ons aller superkrui denier, die deze reis naar de Sahara even gemakkelijk te koop aanbiedt als een blikje erwtensoep. We maakten eind december een expeditiereis naar die Sa hara van Marokko, georgani seerd door de Engelse reisorga nisatie Transtrek. De afdeling Reizen van Albert Heijn heeft voor deze trips, die het hele jaar door georganiseerd wor den, de alleenverkoop voor Ne derland. FLEXIBEL Het zijn reizen, die duidelijk anders zijn dan de andere. We vormden voor onze mini-expe ditie van twee weken een groepje van elf man: zes Ne derlanders, twee Engelse meis jes, een Australisch echtpaar en een Engelse chauffeur reisleider: allemaal vrij spor tieve mensen tussen de 25 en 35 jaar, die wisten te geven en te nemen. Dat moet je ook wel op zo'n expeditie-kampeerreis, waar je volledig afhankelijk bent van je groep. Je. kookt samen, zet samen de tenten op en be spreekt elke avond het meest wenselijke programma voor de volgende dag. Er is een basis route, maar die blijkt uiterst flexibel. HOTELLETJE Soms laat de groep de tent de tent en kiest voor eigen re kening voor een overnach ting in een eenvoudig hotelletje (kosten 5 tot 7). Op een andere dag hebben we genoeg van de kookkunst van de met voedsel uit blikken goochelende Engelse meisjes en •besluiten we onderweg een in heems restaurantje aan te doen, waar je voor 3,50 een stevige maaltijd achter de kie zen krijgt. Onze reis begint in Tanger. We zijn vanaf Londen naar Gi braltar gevlogen en per boot overgevaren. We rijden langs de kust via Casablanca en Ra bat naar Marrakech en zakken van daar af naar het zuiden. Via Fez komen we door de At las terug in Tanger. Een trip goed voor een dikke 3000 km. We zitten per dag gemiddeld 5 a 6 uur in het Transit busje. INDRUKKEN Om een lang verhaal kort te maken een paar herinneringen nu aan de vele indrukken, die we opdeden. Je beseft pas goed, waar je bent en wat je aan het doen bent als je ergens een oude richtingaanwijzer ziet staan met de vermelding Timboektoe (52 dagen). Even nadenken en je weet, dat hier sprake is van kameeldagen! o» Even later passeert ons busje een lange kameelkaravaan. Kleurig geklede Berbers zwaaien vriendelijk, maar als het op foto's maken aankomt moeten we menige Dirham (een munt, die ongeveer 70 cent waard is) betalen. Het kloppen van geld uit de zakken van toeristen is bijna overal in arm Marokko (alleen (Advertentie) ZIJN wasmiddelen scha delik voor de gezond heid? Over die vraag wordt de laatste maanden nogal veel en vaak in heftige be woordingen gesproken. Het voorlopig resultaat bestaat uit lichtelijk verontruste huisvrouwen en hooglqk verbaasde wetenschaps mensen, van wie de laatste de gehele affaire als „nogal overtrokken" ervaren. Hun, op tal van onderzoekingen gebaseerde, zienswijze: schadelik in de zin van gif tig beslist niet, ook niet bi toevallig inwendig gebruik. Dit inwendig gebruik komt. en helaas vrij geregeld, nogal eens voor bij kinderen die van een sopje drinken en van een wasmiddel in poedervorm snoe pen. Vast staat, dat daarbij het slijmvlies wordt aangetast en dit kan een irritatie van het slijmvlies veroorzaken. Irritatie echter is het gevolg van een afweerreaktie van gezond weefsel en de optredende stoor nissen (zoals braakneigingen) zullen, tenzij er grote hoeveel heden zijn ingenomen, snel voorbij zijn. Bij poedervormige wasmid delen bevindt de zgn. alkaliteit zich beneden de kritische grens, d.w.z. dat er beneden die grens totaal geen gevaar be staat. Indien de stof in de maag is aangeland is het gevaar van verbranding nauwelijks aanwe zig, omdat de aanwezige maag zuren de alkaliteit neutralise ren. Een tijdelijk, maar niet ernstig tekort aan zuren, is wel mogelijk. Daarom kan in het algemeen gesteld worden, dat wasmiddelen alleen wat irrita tie aan de slokdarm kunnen doen ontstaan. Anders ligt het met de vaat- wasmiddelen. Deze namelijk bevatten chloor, dat een oxide rende en brandende werking heeft, hetgeen slecht is voor de slijmvliezen en zelfs verbran ding van de slokdarm tot ge volg kan hebben. De meeste vaatwasmiddelen bevatten chloor, behalve de Alva van AH. Wat moet nu een huisvrouw doen als haar kind van een wasmiddel of vaatwasmiddel heeft gesnoept. Een ding slechts: de huisarts waarschu wen. Deze namelijk kent het onder het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid ressorte rende Vergiftigingen Centrum in Utrecht, waar alle wasmid delenfabrikanten hun receptuur hebben gedeponeerd. In dit centrum zijn tevens de tegengiffen bekend, die aan de huisarts (nooit aan leken) tele fonisch (tel. 030-789111) worden doorgegeven. Blijft de vraag waarom er op de verpakking van wasmidde len niet een bepaalde vermel ding wordt aangebracht. De wedervraag is welke. Een medisch advies op de verpakking moet van de hand worden gewezen omdat bij in wendig gebruik van het middel de omstandigheden niet beoor deeld kunnen worden en bo vendien bestaan er t.a.v. be paalde therapieën verschillen van inzicht onder de medici, beugelfles 66 cent, pijpje 50 cent, want alle waar is naai zijn geld. ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt.

Allerhande | 1973 | | pagina 2