DE VELE GEZICHTEN YAN KIP Smakelijk en probleemloos FINO SAN PATRICIS Kip met perziken 1 Kip op z'n Marokkaans I I Luxueus gerecht nu feestmaal voor elke dag Wijn van de maand voor de sherry-fijnproever NOG MEER SMULMENÜ'S kapriool t]p Q eipHeleeii Kip diep' Uw wijn-van-de-maand leveranciers: Veeleisende katten Cat's Pride 01 albert heijn CTbofkamef bewoners het betere Franse wijngebeuren Vakmanschap is Meesterschap Braadharing ret bovenstaande moge u wat vreemd voorkomen, maar de tijden dat men gewoon alleen maar „een kip" kocht liggen lang achter ons. De vroegere kip werd, keurig opgezet of opgebonden, in gezelschap van het levertje, maagje en hartje verkocht opdat de vogel recht toe recht aan gebraden, meestal in gezel schap van appelmoes en/of compote als bijzondere lekkernij een feestelijke dis kwam opluisteren. „Hak witte bonen zijn niet voor niets zo lekker" „Hak bruine bonen 1 zijn niet voor f niets zo lekker? in „Hakje weet watje koopt? JANUARI ALLERHANDE 7 Advertentie (SoiÖX vers bier ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelflesöSeent, pijpje 50 cent, want aBe waar is naar zijn geld. Voortreffelijk gebakken haringen, ingelegd in het zuur, royaal van kruidjes en uiringen voorzien, 5 stuks in een pot die uit de visbakkerij van de Fa. J. Tuyp Zn. Volendam, ko men. Ze zijn beperkt houdbaar en moeten koel bewaard worden, maar één keer ge proefd zullen ze daar de kans niet voor krijgen! Een tractatie bij de boterham, maar waarom eigenlijk niet met een ferme kom ge mengde salade en een schaal gebakken aardappe len of knapperige frites? Probeert u 't maar eens! Dat gebeurde ergo niet al te dikwijls want de kip werd als een luxueus en duur gerecht beschouwd en u weet het: wij zijn niet gauw geneigd het geld over de kip, par don!, de balk te gooien, dat verhoede onze ingeboren zui nigheid! Maar sinds de kip of het kui ken in groteren getale gefokt wordt, behoort ldp tot een zeer voordelig item op onze tafels en om eventuele verveling te voorkomen geven we er een zeer gevarieerde presentatie van. Vers kunt u het grillklare hele kuiken (zonder maag, hart, lever en nek) kopen dat zich behalve voor grilleren voor tal van an dere bereidingswijzen leent. Daarnaast zijn er: borststukken (2 of 3 per verpakking), dijen, drumsticks, bouten (ook alweer 2 of 3 per eenheid), poulet, soep pakketten die uitsluitend hele vleugels bevatten, levertjes en borstfilets. Door het verdelen van die kuikens is de mogelijkheid ge schapen om te komen tot, o wonder!, de kip met de vier po ten! Immers de kippepoot geldt nog altijd als een van de lek kerste stukjes, maar wat zijn nu twee poten als het gezin uit vier personen bestaat? U kunt dus een hele kip kopen met daarbij verpakt twee aparte poten: sim ple comme bonjour! En daarnaast is dan, na een lange absentie, de brave soepkip, goudgeel van kleur en goed ge mest, weer ten tonele versche nen, in de vorm van V* exem plaar. En nu maar aan de Rip! Advertentie Advertentie JN de overtuiging dat on der de Nederlandse sherry-drinkers meer fijn proevers zijn dan algemeen ivordt be weerd, hebben de ivijnko- pers van Albert Heijn het gewaagd een sherry van zeer voorname klasse te kiezen als wijn-van-de- maand januari. \Het is de Fino San Pa tricio, afkomstig uit de WE horen u al denken: hm kip niet zo erg uitgesproken van smaak en dan nog eens met zoete perziken, en u ziet het allemaal niet zo zitten. Maar luister. U neemt een fraaie kip en in deze tijd: een heel blik van de beste perziken op zware siroop. (In de zomer hebt u er van die verse grote oranje geweldena ren uit Italië voor nodig.) U maakt een kruidenmengsel van: kaneel, gemalen kruidna gelen en gemberpoeder plus IK/fEN NEME een goede pan- klare kip, strooie er wat dragonblaadjes in en brade de ze op zacht vuur met een schuine deksel op de pan, wen dend en kerend goudbruin en dat goudbruine nog een beetje aan de Lichte kant. Men zoute en pepere. In een andere pan smelt men intussen een stukje boter en men stooft erin: het zeer fijn gesneden wit van een prachtige prei of drie tesamen met een snufje tijm, een kruidnagéltje en wat zout. Dit betekent dat men de prei vooral niet laat kleuren, slechts smoren. Giet er als de prei zacht be gint te worden een kwart liter droge witte wijn bij en eenzelf de hoeveelheid heldere bouil lon. Laat smoren en sudderen nadat u er voorts ook nog een snufje gedroogde dragonblaad jes bij hebt gevoegd (in de zo mer zullen het verse moeten zijn). Als de prei werkelijk boter zacht is dan wrijft u deze saus door een zeef en u voegt haar bij de lichtbruine kip in de pan die in deze geurige massa !uer- der gaar zal smoren en gelooft u mij: de lekkerste kip valt van zijn botjes van plezierige gaarheid en malse sappigheid! Doe de kip als het grote mo ment aangebroken is op een verwarmde schotel en maak de saus in de pan af met wat fraai rode paprikapoeder (edelsüsz) en ongeveer een dl ongeklopte ongezoete slagroom. Giet een klein beetje van de saus over de kip op de schaal en serveer de rest er apart bij. Variant: voeg bij de saus di rect na het zeven eens wat in boter bruin gebakken, gesneden champignons en roer er dan ook nog een snippertje toma tenpuree door. Met kip valt zo oneindig veel te doen Terms Hmtevacep: voor twee kciidc èmuiei: Nodig voor één persoon ZSOgr. drcv'e peiil- vrmtien, heem éér i Soort h: bruins bonen ■witte bonen, linzen of een mmgel hier- va n; X sa rabppden Zout, peper; laurier blad. bouillonblokje ccnekmd U/aa de bonen en mee 1 liter water ïZ tob zfr wnr laten weken. avonds alweer aan net eten van mengen denken! keek de bonen Sn het weelwater,zoui,peper; ai een laurierblad $392* in ten mrgist netgrooistegedeelte van neb kookvocht af maar bewaar het out het straks tveerioe te Vcedbt, het laurierblad jnéjg nn wel wgg£ffioi& vérden. de boh&üjxd fijnstampen en de puree weer verdunnen ftiet het afgegoten kookvocht, mi worden de Inmiddels geschilde aardappelen in dóbbel- ateentjes gesneden en bij de soep gèda3n, samen met de soep lo iet 15 min. laten koken, een paar takjes peterselie en Selderie vossen en jijnknippen en samen hel bonekmid tij de soep doen. verderop smaak af maken meteen bmillonUdtje of Soeptablecmi tot3 minuten wondt een m klontje margarine in cfe koekèpansnel ge-fmüt en als extra smaakmaker in de Soep gestrooid, de vintersoep is klaar. at] es: rsoon: lit margarine, haarde korstjes van de boterham en stijg er in de breedte niet te dunne reepjes ran. im.M bak de reepjes met een klem klontje magarine in dé koekepangoudbruin, zet de sMaahesin de soep of laat ze er In xivzmnen, dit gebeurt pas op het taaiste moment. Citrusvrucht: êlsjrisae hap 'na' zal een sinaasappel, gmpefniit/tiandarijn of clementine zéker smaken Nb: er zitgcen vlees in de soep endathxfb ook niet want peui- imtckten zijn voor een keertje uitstekende Cen goedkope) iprvargers. nalltwiiïk, je kunt ookpeidvkkhte uitblik nemen en die meteen gaan stampen, maargedroogde peul- inickten- beaerven op een droge plaats in ■geen maanden. zout en vers gemalen witte pe per. Een deel van dat mengsel strooit u in de kip. De perziken hebt u uit laten lekken en 2 of 3 perzikhelften, natuurlijk afhankelijk van de grootte van de kip, snijdt u in schijven die u eveneens met het kruidenmengsel bestrooit. U schilt, heel dun, een stuk schil van een sinaasappel af. Nu vult u de kip met de schijfjes gekruide perzik, het stukje sinaasappelschil en u giet er 2 eetlepels droge witte vermouth bij. U sluit de kip heel goed af door de losse huid zorgvuldig met houten prikkers vast te zetten. Dit is even een geduldwerkje, maar het loont de moeite om het goed te doen. Daarna wrijft u de buitenkant van de kip nog - eens -royaal- met -het -kruiden mengsel in. U laat ongeveer 50 g boter in de pan smelten, lichtbruin kleuren en daarin braadt u dan de kip op matig vuur aan alle kanten lichtbruin (met de deksel op de pan met een kiertje open kunt u dat doen zonder gevaar voor spat ten, wist u dat?). Zodra het gevogelte mooi bruin is, verwarmt u, in een soeplepel een glaasje goede cognac. U steekt de cognac aan en giet hem brandend over de kip die op deze wijze fraai ge flambeerd wordt zoals het eigenlijk hoort: n.l. in de keu ken. Daarna sluit u de pan en u laat de kip op zacht vuur gedu rende zeker een half uur verder smoren. Dan giet u er het sap van een sinaasappel en dat van, een halve citroen bij. U be druipt de kip vrij regelmatig. Laat verder gaar worden en voeg er een minuut of vijf voor het opdienen de rest van de uitgelekte perzikhelften bij. Reken 2 van deze helften per persoon. Verwarm intussen de schotel voor het serveren. Zodra de perziken warm zijn, legt u de kip op de schotel en omringt hem met de perzikhelf ten. Zet het vuur onder de pan hoog, giet bij de gloeiende saus nog een 4 eetlepels droge witte -3 «- -3 -3 -3 Om altijd in voorraad te ü- jj. hebben: kip in de diep- g -3 vries. j* A.H. heeft voor u: kip in zijn geheel (850 tot 1350 gram), kuikenborstfilet (500 «- g op een schaal), 3 stuks g -3 hele kuikenpoten in één ij- li verpakking (500 g), een 5; soeppakket van 500 g. een ij. -s verpakking van kippele- <;i vertjes (heerlijk om paté '3 van te maken) van 250 g en 'f. tenslotte voor de zeer haas- ïj; -3 tigen een voorgebraden ij. kuikenrollade van 500 g. Natuurlijk kunt u van de x;. diepgevroren kuikens en h hunne onderdelen dezelfde g -3 gerechten bereiden als van ij- de verse mits u ze in alle -3 rust laat ontdooien, maar y. door en door en ze daarna -S zeer goed droogt met een xy doekje of papier van de keukenrol. Heeft u een strijkbout waarvan de zool een geel aan slag vertoont? Staalfix of Jif of heel fijne staalwol 0000 maken uw strijk bout weer als nieuw. vermouth en strooi er cayenne peper naar smaak bij. Neem als de saus weer kookt de pan van het vuur, los er al roerende ongeveer 50 g boter in op, zet de pan niet weer op het vuur maar serveer de saus apart in de sauskom bij de reeds wachtende kip met perzi ken. Een werkelijk uitmuntende manier om de kip eens anders dan anders te bereiden en.... te genieten! N.B. Laat niets u let ten in de kip ook nog wat ge snipperde gemberbolletjes te doen als uw smaak u dat zou ingeven. Het samenspel van kruidensmaakjes is zeer geraf fineerd. Met droge rijst of een vers gekookt aardappeltje. beste solera's van het be faamde sherry-huis Garvey in Jerez de la Frontera. De klasse van deze wijn is al even opmerkelijk als de lage prijs ervan (ƒ6,50). De redelijke prijs zal vele sherry-drinkers met een ont wikkelde smaak in staat stellen kennis te maken met een sher ry die door de kenners hogelijk wordt geprezen, maar die tot- nutoe voor de meeste liefheb bers vrijwel onbetaalbaar was. Wie gewend is een sherry te drinken met een groot of mid delmatig zoet-gehalte, zal de San Patricio niet bij de eerste slok herkennen als een 'makke lijke' sherry. Het is een onver valste fino: licht van tint ('stro geel' wordt dat vaak genoemd, hoewel de kleur aanzienlijk ge nuanceerder Is), niet zoet ('droog', zeggen de kenners) en van een zeer subtiele geur- en smaakkwaliteit. Een elegante wijn, die het verdient met aan dacht geroken en met bedacht zaamheid gedronken te worden. Geen wijn om achteloos door te drinken, maar wel een wijn die de gave lijkt te hebben op de somberste dag de zon te doen doorbreken en die, vooraf genoten, het eenvoudigste maal tot een feestmaaltijd kan ma ken. De kennismaking met de Fi no San Patricio zal voorts dui delijk maken dat er ook op, het gebied van sherry zeer grote smaak-verschillen bestaan. Omdat sherry's slechts uiterst zelden gemaakt worden van de druivenoogst van één jaar dit in tegenstelling tot andere wijnen maar via een vele jaren vergend proces worden samengesteld uit soms zeer vele oogsten, is het misverstand ont staan dat alle sherry's gelijk zijn. De werkelijkheid is, dat er vele typen en smaken bestaan, zoals dat ook bij andere wijnen het geval is. Het grote verschil met die 'gewone' wijnen wordt gevormd door de voor sherry kenmerkende (noten)geur smaak en door de constante 'kwaliteit: een bepaald type sherry zal elk jaar dezelfde ka rakteristieken vertonen. Enkele maanden na de oogst worden de gegiste, druivensap pen door experts gescheiden in twee hoofdgroepen: Finos en Olorosos. Het zijn beide droge wijnen. Eerst later, na een her keuring, worden de verschillen groter gemaakt door toevoeging van het geconcentreerde sap van zoete druiven aan sommige Olorosos. De Finos'blij ven zoals zij zijn: droog. Uiteindelijk na een lang durig en ingewikkeld produk- tieproces worden de fïnos verdeeld in drie klassen: Fino, Amontillado (soms een oudere fino, soms een vluchtig gezoete en iets donkerder variatie) en Palma (lager in alcoholgehalte en niet op de Nederlandse markt). Voorts is er nog de Manzanilla (zeer dröog, enigs zins bittere afdronk en afkom stig uit de kuststreek van het sherry-gebied). De Olorosos zijn. hoewel van huis uit eveneens droog, ge woonlijk ronder van smaak, zwoeler van geur en donkerder van tint. Zij dienen vaak als basis voor de zoetere sherry's die als abocados, amorosos, brown sherry, golden sherry etc. op de markt komen. Daar naast wordt er nog een speciaal druiventype gekweekt, de Pe dro Jimenez, die een zeer zoete wijn oplevert. Hiermee en met de hoofdtypen kunnen veel combinaties gemaakt worden. In de loop van de jaren is daardoor het aantal typen sherry zeer uitgebreid gewor den en hebben ook de top-mer- ken gepoogd het de sherry-lief hebber gemakkelijker te maken door te volstaan met aandui dingen als: dry, medium en cream. Hoewel een dergelijke indeling het leven van de sher ry-drinker inderdaad gemakke lijker maakt, blijft de gerouti neerde liefhebber zoeken naar, pure sherry-typen, waarvan de Fino San Patricio een vooraan staand voorbeeld is. Wilt u meer weten over sher ry, vraag dan het boekje „Sherry" aan, dat verkrijgbaar is bij het „Genootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn". Ankersmidplein 2 te Zaandam. Alkmaar Geert Groteplein 7 Amstelveen Binnenhof 61-63 Groenhof 144 Amsterdam Helmholtzstraat 63 Osdorpplein 33 Gelderlandplein 25 Stad ion weg 43 Rijnstraat 122 Joh. Verhulststraat 149 Overtoom 306 Apeldoorn Deven terstraat 10 Arnhem Hanzestraat 145 van Lawick van Pabststraat 73 Assen Kruisstraat 2 Badhoevedorp Zeemanlaan 2 De Bilt Looydijk 18 Bilthoven Julianalaan 1 Bloemendaal Bloemendaalseweg 70 Boxmeer Steenstraat 136 Breda de Burcht 1 Moerwijk 2 Valckeniersplein 2 Bussum Koekoeklaan 88 Delft Martinus Nijhofflaan 15-19 Deventer van Vlotenlaan 1 Doetinchem Dr. Huber Noodtstraat 2 Den Dolder Dolderseweg 93a Doorn Dorpsstraat 25 Drachten Raadhuisplein 85 Eindhoven St. Petr. Cunisiuslaan 49 Woensèl 1 Limburglaan 2 Markt 32 Eist Dorpsstraat 42 Emraen De Weiert 40 Enschede Boulevard 1945 335-343 Epe Markt 15 Etten-Leur Winkelcentrum 45 Geleen Rijksweg 2 's-Gravenhage De Stede 10 Kleine Loo 438 De Sav. Lohmanplein 20 Theo Mann. Bouwmeesterlaan 5—11 Theresiastraat 292 Weissenbruchstraat 116 Van Hogenhoucklaan 82 Groningen Van Lenneplaan 99 Eikenlaan 39 Herestraat 28 Haarlem Floridaplein 2 Soendaplein 18 Grote Houtstraat 99-99a Haren (Gr.) Kerkstraat 27 Heemskerk Kerk weg 51 Heemstede Binnenweg 161 Zandvoortselaan 169 J. van Goyenstraat 2 Heerlen Homerusplein 9 Heiloo Kennemerstraatweg 115 Helmond Markt "9 's-Hertogenbosch Westerpassage 1 Markt 11 Hilversum Langestraat 53 Kapittelweg 267 Laren (NH) Zevenend 2 Leidschendam Jasmijnhof 34 Lochem Markt 20 Maassluis Rembrandtlaan 19-21 Maastricht Brusselsepoort 55 Schamerweg 110 Nijmegen Daalseweg 200 Oostprbeek Pastoor Bruggemanlaan 1 Oegstgeest Irislaan 83 Overveen Bloemendaalseweg 228 Ridderkerk Ridderhof 25 Roden Julianaplein 13 Rotterdam Bentinekplein 40 Streksingel 69 Rijswijk (ZH) In de Boogaard Cl-14 Schiedam Oranjestraat 1-5 Sittard Tempelplein 1 Soestdijk Van Weedestraat 48 Son Heistraat 12 Stadskanaal Europaplein 2 Terneuzen Bellamystraat 141 Tilburg Westermarkt 17 Heuvelstraat 47 Uden Markt 25 Utrecht Troosterhof 17 Jan Scorelstraat 60 A v. Starkenborghhof 132 Valkenswaard Corridor 24 Venlo Mgr. Nolensplein 51 Voorburg Kan. Julianalaan 263 Voorschoten Leidseweg 22 Vught Marktveldpassage 6 Wageningen Stadsbrink 375 Wassenaar Stadhoudersplein 4 Winschoten Venne 50 Zaandam Vermiljoenweg 5 Zwolle Diezerstraat 31 (Advertentie) en hun niet minder veeleisende V.f&y'lo/*® eigenaars seven da fjffifïjjfe voorkeuraan NpfSSf. De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht direct en volkomen absorbeert. Neem- voor kip op z'n Marokkaans een zeer fraaie braad kip en laat deze mooi bruin worden in ongeveer 80 g boter en een eetlepel olijfolie. Zout de kip daarna en voorzie haar niet alleen van een goede dosis vers gemalen zwarte peper, maar voeg er een behoorlijke hoeveelheid cayennepeper bij. Doe dit laatste geleidelijk aan en proefvoortdurend, want alhoewel dit gevogelte in Marokko goed scherp wordt genoten, dient u het begrip „te" in deze wel te vermijden! Voeg er daarna nog een stukje boter en een scheut olijf olie aan toe en voorzie het gerecht van vier grote uien die in zeer dunne schijven zijn gesneden. Laat ze glazig worden en heel licht bruin, maar niet te zeer fruiten. Van tevoren hebt u in lauw water een half pond rozijnen laten wellen en die gaan dan eveneens in de pan. Laat alles met elkaar sudderen tot de kip bijna van haar botjes valt. Neem de kip uit de pan, deponeer het meng sel van uien en rozijnen als een bedje op een verwarmde schaal, leg daar de kip op en serveer de saus apart in een sauskom. Droge rijst smaakt hier uitstekend bij. (Advertentie)

Allerhande | 1973 | | pagina 7