Nederlandse kaas... de roem der natie vooruw (Wetens- Waardig heden KAT» 5 Ezeltje-in-de-oven x u Alleinfoi-m^iesen boekingen in AH-Supermarts met reisbalieof telefonisch bij AH-Reizen Zaandam, Postbus 500, tel. 02980-92070 of 92180 Kaasfondue van Nederlandse kaas Als u zeker wilt zijn van een zorgeloze vakantie, boek dan een Albert Heijn reis met de unieke Vakantiegarantie. Alles wat u weten wilt over Albert Heijn Reizen leest u in de nieuwe zomerreizengids. Hieronder ziet u een aantal mogelijkheden. Bel of schrijf voor informatie. SPANJE ITALIË ZWITSERLAND OOSTENRIJK JOEGOSLAVIË TRANSTREK UNIEKE VAKANTIE IN KENIA JANUARI ALLERHANDE 6 ra In alle Palthe-winkels, Palthenettes en bij de rijdende verkopers. Hoewel buitenlanders ons wel uitgemaakt heb ben voor „kaaskoppen" zijn wij nog steeds een volk van kaasmakers en -eters. Nederland is niet 5 voor niets ook nu nog een ■Dt weideland en de roem van onze kaas is tot ver over de grenzen doorgedrongen. Reden genoeg om ook aan de Nederlandse kaas wat aandacht te besteden. Het is overigens een oud ambacht, dat kaasmaken. Er zijn vele verhalen uit vroeger tijden bekend over het ont staan ervan. Eén verhaal ver telt dat de kunst van het kaasmaken door de goden aan de mensen is geleerd, ze wil den de stervelingen op aarde een blijvend geschenk geven. Ze kozen daarvoor de grote j* waarde van melk in de duur zame vorm van kaas. Een groot deel van de geheimzin nigheid rond het kaasmaken is -S verloren gegaan; nu komt kaas uit de moderne fabriek of de hygiënische kaasmakerij van het boerenbedrijf. Maar we genieten er niet minder van! Een prettige bijkomstigheid is de grote waarde van kaas 6 voor onze gezondheid: al die eiwitten, vitaminen en mine ralen kunnen we goed gebrui ken. De keus uit het rijke Neder landse kaasassortiment is iets persoonlijks, het is van belang te letten op: de ouderdom. Iedere kaas krijgt kortere of langere tijd om te 'rijpen'. Hoe ouder de kaas is, des te voller en scherper wordt de smaak. Bij A.H. is lichtbele- door Heieen Nieuwenhuis gen kaas ca, 2 maanden oud; belegen kaas ca. 4 maanden; extra belegen kaas ca. 6 a 7 maanden en oude kaas ca. 12-16 maanden. Het vetgehalte. Attentie voor de lijn! Roomkaas bevat minstens «60 pet. vet, volvette kaas (v.v.) minstens 48 pet. vet, 40+ en 20+ kaas resp. minstens 40 pet. en 20 pet. vet en magere kaas minder dan 20 pet. vet. Het vetgehalte wordt bere kend als deel van de droge stof van de kaas. Het vocht wordt dus niet meegerekend zodat het totale vetgehalte, met name van jonge kaas, toch wel wat lager ligt. De kaassoort. Het Neder landse kaasassortiment is vrij groot, al halen we niet het Franse record van ruim 400 verschillende soorten. Neder land biedt de kaasliefhebber o.a. Goudse kaas, deze is vol vet en ook verkrijgbaar met komijn. Vergeet ook niet onze onvolprezen boerenkaas. Ge maakt van de volle melk, zo van de koe en ongepasteuri- seerd. Een specialiteit bij uit nemendheid. Edammer kaas: bolrond en 40+ Leidse kaas: pittig ge kruid met komijn en gemaakt als 20+ en als 40+. Nagelkaas meestal oud, is gekruid met kruidnagel en komijn; kruid- kaas heeft alleen komijn; kan terkaas bevat geen kruiden. Deze laatste 3 soorten zijn als 20+ en als 40+ verkrijgbaar. Een bijzondere vermelding verdienen de Nederlandse des sertkaasjes. De bekendste zijn de Limburger- of hervekaas, pikant van smaak en geur; de Kernhemse kaas, lekker zacht met een hoog vetgehalte; de Bluefort, een blauw geaderde kaas met een scherpe smaak. En wat kunnen we al niet doen met die Nederlandse ka zen! Benut de eindeloze varia tiemogelijkheden: plakken kaas op brood, natuurlijk, maar ook gebakken bij de warme maaltijd. Geraspte kaas door macaroni of spaghetti, maar even goed door soep of saus of over schotels in de oven. Blokjes kaas 'uit het vuistje', maar niet minder op z'n plaats bij de borrel of het kinderfeestje. En dan al die snacks die je met kaas kunt maken omdat er zoveel andere heerlijke din gen zijn die zich met kaas zo goed laten combineren: ba naan, appel, ananas of gem ber; ham, bacon of salami; to maten. Bedek een boterham met een stevige plak kaas en leg er één of meer van die lekkere dingen op die hierboven staan genoemd, even in de koekepan of nog beter onder de grill, en klaar is zo'n smakelijke en ge zonde Nederlandse kaashap. U hebt nodig een fondue-pan of caquelon die u met een knof- lookteentje inwrijft. In deze pan verwarmt u 4 dl half droge jonge witte landwijn of Vin du Patron, zo gauw hij gaat brui sen roert u er 500 g zeer fijn gesneden jong belegen .Goudse kaas door, u blijft met een garde roeren tot het mengsel weer aan de kook komt en u gaat verder met roeren tot een mooie gladde massa is ont staan die u dan bindt met een volle eetlepel maïzena die u met een klein scheutje water hebt aangemaakt. U bindt de kaas-massa tot hij lobbig dik is, maakt hem af met vers gemalen witte peper en geraspte nootmuskaat waarna u er als bekroning een scheutje Kirschwasser doorroert. Mocht de fondue nog niet helemaal mooi glad zijn dan voegt u er, steeds roerende nog een scheutje van de witte wijn bij. Verschillende Nederlandse kaassoorten kunnen tot fondues verwerkt worden, o.a. Kern- hem, Bluefort e.d. Wilt u er meer van weten vraag dan de alleraardigste folder aan die uitgegeven is door het Neder lands Zuivelbureau, Postbus 30, Rijswijk 2109. Daar vindt u tal van tips in ook omtrent zoete fondues, er zijn er meer dan u denkt! Nog een foto van de mode van de naderende lente: miss Levi's in een gestreept truitje met blote schouders en een pantalon van witte twill. Als u uw slager om een „ezeltje" vraagt, krijgt u een mager stuk rundvlees van ca. VA kg in een langgerekte drie- hoekvorm. De vakman snijdt er rosbief en braadstuk van. Dit malse onderdeel van het rund smaakt bijzonder en laat zich voor de „lijnsters" en lieden die be slist héél mager moeten eten op een bijzonder plezierige ma nier bereiden. U legt het vlees in passende stukken verdeeld in een vuur vaste schotel (zonder boter!) en strooit er de inhoud van een sachet uiensoep over. Ver volgens giet u er een halve fles rode Bordeaux-wijn over en u laat het vlees, dat u af en toe moet keren, in een ma tig warme oven in 2 uur tijd gaar worden. Voordat u de schotel in de oven zet, heeft u het vlees van een behoorlijke dosis vers ge malen peper voorzien. Als wijn voldoet een Vin du Patron uitstekend, de helft om het ezeltje er in te prepareren, de rest drinkt u aan tafel op. Een heerlijke combinatiet De prijs van de wijn is f 3,50. Lof of knapperig gekookte spruitjes doen het er uitstekend bij! Zomerzon met Albert Heijn Reizen Mallorca: Hotel Pinos Mar. in El Arenai. Ka mers met bad/toilet en balkon. Zwembad bij het hotel. 15-daagse vliegreis, /\=jn vol pension vanaf nel0~ p.p. Hotel Aquarium... in Palma Nova. Prachtig hotel aan de boulevard - met zwembad en kleine kinderspeelplaats - airconditioned res taurant - bar en lounge. Alle kamers bad/toilet en balkon. 15-daagse vliegreis, vol pension vanaf. 004" p.p. Costa Brava: Hotel Imperial,, in Lloret de Mar. Rustig gelegen. Alle kamers bad/toilet/ bidet en telefoon. Groot zwembad en kinder bad - solarium - ruim terras. 15-daagse vlieg reis, vol pension reeds A-i C vanaf 4l O" Gardameer: Hotel Idania in Bardolino. Een vrij nieuw hotel op 200 meter van het cen trum van Bardolino. Alle kamers met douche en toilet. Tuin met zwembad. 15-daagse vlieg reis, vol pension Jinn 492-t vanaf p.p. Bloemenrivièra: Appartementen Milano- mare in Pietra Ligure. Een groots appartemen tencomplex op 1000 meter van het strand. Zwembad - tennisbaan - restaurant en snack bar op het terrein, 15-daagse vliegreis - logies bij 6 personen OC/I vanaf 004" p.p. Eigen vervoer- per week per appartement voor 4 personen 273" p.p. Hotel Cresta Sun in Davos. Een prachtig nieuw hotel in Davos Platz. Alle kamers met bad/douche, toilet, radio, telefoon en koelkast. 10- en 13-daagse vliegreizen, jioc vol pension vanaf 4ÖO~r p.p. ifllffh- Karinthië: Pension Buchenhof in Velden. Een goed pension in het riante - mondaine Velden aan de warme Wörthersee. 15-daagse vliegreis, vol pension Adf\ vanaf 4oU"f P-P- Tirol: Pension Austria in Westendorf. Een vrij nieuw pension - alle kamers met bad en toilet 10- en 13-daagse vlieg- n o C reizen, half pension vanaf OZO" p.p. Dalmatië: Hotel Park in Zadar Gelegen in het grote Borikcomplex biedt dit hotel veel comfort - o.a. tennisbaan - midgetgolf - tafel tennis - twee zwembaden (waarvan 1 ver warmd binnenbad) verder kapsalon en nacht club. Alle kamers met douche en toilet. 15- daagse vliegreis vanaf 504-p.p. (18-35 jaar). Transtrek Jeugdexpedities met minibussen of landrovers naar o.a. Marokko, Algerije, Tunesië, Griekenland, Turkije, Spanje/Portugal etc. 2 weken Griekenland/Thassos o >1A reeds vanaf 04U" Vraag de speciale Transtrekgids aan bij AH Reizen, Postbus 500 te Zaandam. 16-daagse vliegvakantie naar Afrika. De reis is opgebouwd uit 2 reisdagen, 4 dagen op wildsafari, 7 dagen zonnen aan de Afrikaanse kust en 3 dagen kennismaken met Kenia's hoofdstad Nairobi. Volledig verzorgde reis, incl. reisverzekering 000 Voor slechts f oc Per NLM naar iHï p p- U kunt gebruik m c5lphol verbinding van d^NUw vn" luch^~ Schiphol vertrekt. 9reizen van Maastricht - Sch'Ph°' Enschede fc£"Phol Eindhoven oCP!pho1 Wat een comfort; I I 8 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I

Allerhande | 1973 | | pagina 6