Max en de Mooie Mannen Snoekbaars als feestgerecht Een nieuwe manier van wonen in Doorn. Vrij. Zonder betutteling. En toch met illes bi] de hand. r, Ons vers broodje 1 omjn- schotel LINZEN Eet u wel eens maïskorrels? gezonde lekkermi Paté aux champignons in ons land te iveinig gegeten (Verzorgd Wonen n.v Ikheb-belangstelIing-Bon" JANUARI ALLERHANDE 5 JIIANNEN menen in de zo- genaamde schoonheidsver zorging een typisch vrouwelijke aangelegenheid te mogen zien. Jaren geleden dachten enkele Amerikaanse kosmetika-bedrij- ven dat de tijd rijp was voor kosmetika voor mannen, maar dat hadden zij verkeerd gezien. Een man heeft zijn flesje scheerwater geaccepteerd, hij is bereid een deodorant te gebrui ken, maar daarmee is het met de mannelijk schoonheid vol gens hem wel bekeken. En zo is het gekomen dat de verzorgingsprodukten uit de kosmetika-lijnen nimmer aan de man zijn gekomen. Vrouwen als Helena (Rubinstein), Mary (Quant) en Elizabeth (Arden) bleven de sfeer bepalen. Het was slechts schijn want reken erop dat het mannen zijn die de kosmetika uitdenken, doen ver vaardigen en propageren. "Zelfs de kosmetïka-concerns die eerlijk uitkomen voor hun mannelijke achtergrond Max Factor bijvoorbeeld hebben niet de moed de man op te roe pen tot meer kosmetika-bewust- heid. Het moge blijken uit een resent rondschrijven van Max. Hij schrijft: „Omdat er naast zoveel vrouwen ook nog zoveel mannen zijn, creëerde Max Fac tor zijn Factor for Men in de geur Fresh Amber." Dat van die zovele mannen naast zovele vrouwen getuigde van een scherp opmerkingsvermogen. Maar het was meerhet was moedige taal. Eindelijk een durfal die de naam van zijn be drijf op het spel zet en het waagt voor eens en altijd dui delijk te maken dat de huid van een man niet zoveel verschilt van die van een vrouw en dat ook de mannelijke huid verzor ging nodig heeft. Goed zo Max, zo mogen we het horen. Geen man zal erin trappen, maar het moest maar eens gezegd wor den. En wat laat Max op zijn moe dige uitspraak volgen? Dit: „De serie bestaat uit: Lazy Shave, Body Talc, After Shave Lotion en Cologne". Maar hoe hebben we het nou? Eerst flink uit de kosme- tika-voor-mannen-hoek komen en dan weer ijlings in de schulp van de doodgewone artikelen kruipen? Ze kunnen heel bruik baar zijn, maar ze zijn niet ge schikt om een man schoon heids-bewust te maken. Mis schien zit er toch niets anders op dan dat een vrouw het heft in handen neemt bij het één of andere kosmetika-bedrijf en zij op haar eigen, vrouwelijke wij ze de water-en-zeep-mannen zal pressen tot het gebruik van een ordentelijke reinigings- crème. Dat lijkt ons voorlopig vol doende. De volgende fase een opvallende maquillage laten we graag rusten tot de markt onderzoekers er een opening voor zien. Het moeten natuur lijk wel vrouwelijke markton derzoekers zijn, want anders xoordt de man nooit mooier dan hij is. Mijne heren, Tegenwoordig wordt door de bakkers brood in diepvrieskas- ten bewaard, waardoor het lan ger vers blijft. Ik heb zelf mijn brood in de koelkast bewaard en ook in het vriesvak; over het resultaat was ik niet erg enthou siast. Kunt u mij zeggen, hoe het brood het langst vers blijft? Mevr. A. v. C. te Leeuwarden. U bent niet de enige, die met dit probleem tobt. Door de me chanisatie van de bakkerijen, de daardoor hoge investeringskos ten en de noodzakelijke efficien cy bij het gebruik van de kost- Uit de Ardennen, alwaar men een ontstellend grote hoeveel heid pètè'e kent en maakt, be trekt Albert Heijn, een zeer smakelijke, bijzonder fraaie PStè aux Champignons. Deze pSté die gemaakt wordt in een mooie ovale aardewerk-schaal van fer me afmetingen is op de meest elegante manier versierd met een motief van champignons, prei- 8elbeeren, laurierbladeren, alles overtrokken met een laag gelei. Door het pèté-mengsel zitten gesnipperde champignons. Deze kruidige, geurige pêté is zeer smakelijk als ouverture voor de maaltijd, In plakken gesneden met verse too9t en boter of als hapje bij een drankje vooraf en dan in blokjes gesneden, waarin een houten prikkertje met voor de liefhebbers een geurige, pit tige mosterd. Waarmee natuur lijk niet gezegd wil worden, dat deze pèté aux champignons de lunch niet uitzonderlijk zal op sieren! rpi U laat de tonijn uit blik goed uitlekken, want de olie hebt u niet nodig. Op de volgende manier maakt u een saus: u roert gelijke hoe veelheden boter en bloem tot een glad papje en roert er zo veel melk door dat de saus goed gebonden is, eigenlijk nog te dik is, want dan voegt u er al roerende zoveel van een dro ge witte wijn bij dat de saus de juiste consistentie heeft ver kregen. Voeg er dan nog wat geraspte ui bij, veel vers gemalen witte peper, zout naar smaak, een snuifje tijm, een snippertje basilicum, een weinig laurier en wat geraspte nootmuskaat. Proef of het sausje naar uw zin is en roer er de uitgelekte, in stukken verdeelde tonijn door. Neem een vuurvaste schotel, leg er een rand luchtig geklopte aardappelpuree in (door de zeef geroerde, afgegoten, droog ge stoomde aardappelen, waardoor een aangename hoeveelheid ko kende melk en een goed stuk roomboter geklopt worden, dat is de ware aardappelpuree!), vul het midden op met de to nijn-ragout, strooi daar een mengsel van half paneermeel, kunt u opdienen met lof, hele fijne doperwtjes of asperges uit blik. Laat snoekbaars fileren en verdeel de filets in individuele porties (tenminste als de vissen van een fiks formaat zijn). Neem een vuurvaste schotel en besmeer deze dik met boter. Strooi een laagje zeer fijn ge hakte ui op de bodem en leg daar de'stukken snoekbaars op. Voorzie ze heel licht van zout en maal er witte peper naar smaak over. Giet over bijvoor beeld 1 kg vis, 4 dl van een goede droge witte wijn (dat kan een Macon Villages van het Domaine Arcelin zijn of een goede Muscadet, want deze laatste witte wijn is een per fecte component van de vis) en het sap van een citroen. Sluit de schotel af met een stuk folie en laat de vis in een matig warme oven gaar wor den. Snijd de kapjes af van een paar tomaten, verwijder vocht, pitten en harde kernen en strooi er een klein beetje zout in. Zorg voor wat gebonden witte saus, u vindt ze kant en klaar in blikjes en anders neemt u een sachet. Meng de saus met een klein beetje geraspte belegen kaas en roer er een redelijke hoeveel heid garnalen door of uitgelekte langoustines uit blik (als er geen garnalen verkrijgbaar zijn). Met dit mengsel vult u dan de to maten. Van een dubbel vel folie vouwt u met een beetje handig heid een bakje waar u de ge vulde tomaat in kunt zetten (voor ieder één bakje) en zet deze bakjes tegelijk met de vuurvaste schotel op het rooster in de oven. Deze tomaten vormen een zeer goede begeleiding van de snoekbaars. Geef er naar ver kiezing aardappelpuree of ge kookte aardappelen (door wat boter en fijngehakte peterselie gerold) bij en u serveert een „godenmaal"! Linzen vormen een uitsteken de begeleiding van varkenvlees, dat kan dan een haasje, een carbonade of een fricandeau zijn. U laat de linzen een paar uur weken en u kookt ze in het weekwater in gezelschap van een, met een paar kruidnagelen bestoken, ui, een paar wortel tjes, een laurierblad en een paar takjes tijm langzaam gaar. Vervolgens verwijdert u ui, worteltjes en alle kruiderijen en u giet het kooknat van de linzen af, maar bewaart dit om er een soepje van te maken. Pureer de linzen, voeg er zout naar smaak bij alsmede vers gemalen witte peper en een heerlijke stuk verse boter. Wanneer u de linzenpuree bij varkensvlees (ook voortreffelijk met een varkensrollade!) ser veert, geef er dan een ferme schotel met gemengde salade bij waar gerust een bewijsje knof look in te bespeuren mag zijn! Whole kemel Golden Corn komt tot ons uit Israël in blikken waarvan de prijs f 1.50 is. Ook voor mais geldt weer: u kunt er van genieten in saladevorm of u kunt ze eten als warme groente. In dat laatste geval warmt u de uitgelekte maïs met wat boter. Dat is heel simpel. Maaru kunt er natuurlijk meer mee doen. Neem eens een rode en een groene paprika en snijd die na het schoonmaken in smalle reepjes en die reepjes weer in kleine stukjes, het resultaat doet dan een beetje aan confetti denken. Deze knapperige paprika-confetti roert u door de maïs en u laat ze mee warm worden. De combinatie van sma ken is een heel bijzondere; goed bij tal van soorten vlees vooral varkensvlees of pikant aangemaakt en goed ge braden gehakt, bij kip en kalkoen, bij tam konijn. U kunt van de uitgelekte maïskorrels ook een zeer goede salade maken, door ze te vermengen met mayonaise waar door een betamelijke hoeveelheid geraspte ui, mosterd en kerrie plus zout en peper en wat citroensap geroerd is. Te combineren met koude kip, partjes zeer goed gepelde sinaasappel, uitgelekte parten grapefruit (uit blik), man darijntjes eveneens uit blik en wat gesnipperde amandelen (zonder bruine vel). Alles door elkaar scheppen en ge nieten! bare machines, wordt het invrie zen van brood de laatste jaren steeds meer toegepast. Daar ech ter ook het invriezen een dure kwestie is, wordt steeds getracht zo weinig mogelijk in te vriezen. Men heeft vele wetenschappe lijke onderzoekingen verricht over het oud-worden van brood en hoe dit proces is tegen te gaan. Het invriesprocédé behoort tot het meest praktische, het in vriezen moet echter zeer snel ge beuren, in circa vier uur moet de goede temperatuur -20° C zijn bereikt. Nu zult u begrijpen, waarom uw poging om brood in de koelkast te bewaren misluk te, n.l. de kapaciteit van uw vrieslichaam is veel te klein. Men heeft wetenschappelijk vast gesteld, dat het oud worden van brood, niet alleen een kwestie is van uitdroging, maar nog meer het gevolg is van de afbraak van het zetmeel. Tijdens het bakproces verstijf- selt het zetmeel bij een tempera tuur van 40-65°, njaar deze che mische reaktie is omkeerbaar. ■Bij lagere temperatuur wordt het zetmeel afgebroken, hetgeen de geringe veerkracht van het brood veroorzaakt. Nu verloopt dit proces het snelst bij tempe raturen tussen circa +10° c en 7° c, sneller dan boven 10° en lager dan 7°. Hieruit volgt dus, dat bewaren in kelder of koelkast het brood juist sneller oudbakken maakt. In de diepvriescellen van de bakkerijen kan het brood 2 a 3 weken mals blijven. Het ontdooien moet snel ge beuren, hetgeen in de bakkerij in ontdooicellen gebeurt, zodat de korst croquant blijft. Wanneer men zelf over een diepvrieskast beschikt, moet men er rekening mee houden, dat na tien dagen bewaren de korst minder croquant wordt. Bewaart men echter het brood in de diepvrieskast kortere tijd, dan kan men de korst zo cro quant krijgen als vers brood door de broodjes 6 k 9 minuten in een „lauwe" oven (150 te plaatsen. Groot en klein brood met zachte korst kan men het best ontdooien bij kamertemperatuur. Wanneer men niet beschikt over een diepvrieskast kan men het brood het best bewaren in de provisiekast, daar bij een tem peratuur boven de 10 de minste zetmeelafbraak plaatsvindt. Na tuurlijk is het raadzaam het brood voor uitdroging te behoe den door de verpakking zo lang mogelijk gesloten te houden. Door uw eigen voordeur komt u in een modern en ruim appartement, met een groot aantal comfortabele extra's. U woont volstrekt zel&tandig. U hebt metniemand wat te maken, tenzijudatzelf wilt. In de huur is inbegrepen: ^t-hetgebruikvanveledei retreat ie-mogelijkheden, waaronder een luisterrijk park. Bovendien "V kunt u - naar vrije keuze en alleen op eigen verzoek - gebruik maken van een uitgebreide service. U betaalt dan slechts voor de verzorging die u kiest. In het Woonpark Boswijk, aan de weg Doorn-Driebergen,vordert snel de bouw van een uniek apparte menten-gebouw. Het is ontworpen voor mensen die zelfstandig willen wonen, maar die vanaf het moment dat ze dat zelf nodig achten, verzorgd willen zijn. Dat zijn dus veelal ouderen. Maar ook echtparen zonder inwonende kinderen en werkende vrijgezellen. Wat is er zo uniek aan deze flat? Dat is in de eerste plaats de facultatieve (niet verplichte) service. Elke bewoner kan gebruik maken van een of meer diensten uit een servicepakket, dat uitgebreider is dan dat van een doorsnee-verzorgings appartement, Maar niets hoeft. De bewoner is vrij in zijn keuze. En de kosten variëren dan ook naar de aard en de mate van het service- gebruik. Ook de appartementen zelf zijn trouwens, uniek. De woonkamer is groot. Er is een ruime slaapkamer, een keuken met kookapparatuur en koelkast, een badkamer met zitbad, douche en wastafel, een apart toilet en een loggia, tuin of dakterras. Elk appartement heeft bovendien: centrale verwarming (individueel te regelen), een eigen boiler, aansluiting op de centrale antenne, rijkstelefoon aansluiting huistelefoon). De woonkamerramen zijn van isolerend dubbel glas voorzien. En er is nog meer. De bewoners beschikken bijvoorbeeld over een prachtig park van bijna 6 ha. Over tuinen, een restaurant, een biljartzaal, een foyer. Let wel, dit alles is in de prijzen inbegrepen. Daarnaast is er dan nog de facultatieve service, waarvan u naar keuze gebruik maakt, in de mate die u zelf verkiest. Zo kunt u uw warme maaltijden laten verzorgen en van een huishoudelijke hulp gebruik maken. Tot uw beschikking staan bovendien: verpleeghulp, diëtiste, fysiotherapeut, pedicure en een ziekenafdeling (onder leiding van een arts). Er komt in het complex: een restaurant en een hobby ruimte; in het park: een volière, een plantenpension en een dierenpension. Bovendien zijn er logeerkamers voor uw gasten. De centrale antenne is zo gemaakt, dat u overdag (op uw eigen toestel) hef t.v.-programma kunt zien, dat u de vorige avond hebt moeten missen. Er is in het gebouw een storingsdienst voor kleine reparaties. En een wasserette, kapsalon, supermarkt, tij dschriften- kiosk, bloemist, bank, postkantoor. Nogmaals: niets hoeft. Maar als u wilt bent u compleet verzorgd. Dat is ons project Woonpark Boswijk te Doorn. Een goed project, dachten wij. Vooral ook omdat de kosten die aan een en ander verbonden zijn bepaald meevallen. De huurprijs van een appartement (twee personen) in het Woonpark Boswijk varieert van f674,- tot f 1.124,- per maand. Dit, afhankelijk van het type appartement dat u kiest, de ligging en de grootte. De kosten van de uitgebreide basis service zijn begroot op f200,- per maand per appartement. Voor de facultatieve service worden de werkelijke kosten in rekening gebracht. Met verstrekking van een lening van f3.000,-, welk bedrag weer tot uw beschikking komt na beëindiging van de bewoning (en waarvoor u 6% rente per jaar vergoed krijgt),zal de huur gedurende 10 jaar niet worden verhoogd. Bent u 65 of ouder dan zal er ook na die 10 jaar géén verhoging van huur meer plaats vinden, zolang u in Boswijk woont. Als u de vrijheid liefhebt en u wilt toch - voor de zekerheid - Alles bij de hand hebben, dan moest u eigenlijk onderstaande bon eens invullen en opsturen. Let wel: dit verplicht u tot niets. Het is voor ons alleen maar een teken, dat u wat meer wilt weten. Wilt u reeds deze zomer in ons Woonpark komen wonen, maak dan een afspraak voor een bezoek aan de ingerichte model-appartementen. Plantage Middenlaan 34, Amsterdam. Telf. (020) - 94 30 03. In open envelop, zonder postzegel, opsturen aan N.V. Verzorgd Wonen, Antwoordnummer 7065, Amsterdam- 1004. Ik wil meer weten over „Woonpark Boswijk" te Doorn. Naam Adres Plaats Telefoon:......

Allerhande | 1973 | | pagina 5