IblTO VROEDVROUW EEN HEERLIJK BOEIEND VAK OMDAT ELKE BEVALLING TOCH WEER ANDERS IS BAKERPRAATJES DE HISTORIE VAN DE WIEG uw dieet..anno nu! Veeleisende katten Cat's Pride „kZlU Ch albert heijn AIM fi EKE C. JENS: Pag. 3 ALLERHANDE - KERSTNUMMER 1972 't Mag misschien een beetje sen timenteel klinken, maar toch is het zo: 5000 bevallingen heb ik achter de rug, maar elke keer opnieuw als het gebeurd is en je zo'n kind ih de armen van de moeder ziet liggen gaat er iets door je heen. Ondanks je routine ontroert het je. Daarom is het zo'n boeiend vak. Omdat je er zo bij betrokken bent. ik vecht ook tegen dat koele gedoe, tegen die mensen, verpleegsters, jonge aankomende artsen die een moeder die moét bevallen louter als zakelijk object zien waar je alles mee kunt doen behalve ze met wat vriendelijkheid en warmte omringen. Natuurlijk, het ligt voor de hand die zakelijkheid, die koel heid, vooral in een ziekenhuis Amsterdam gewerkt, daarna hier in Leiden. Belangrijke dingen die er vanaf dat moment nu in de verloskunde veranderd zijn? Ja, in technisch opzicht is er nogal wat veranderd. Zo ben ik nog opgeleid zonder dat de resus-factor bekend was. Bijna niet te geloven goed, we wis ten wel iets bijvoorbeeld dat er een mogelijkheid bestond om een geel wordend kind met bloedtrans fusie te redden. Maar dat hielp lang niet in elk geval. Omdat we het fijne van de oorzaak niet wis ten. In 1947 kwam daar verande ring in toen de Amerikanen de op lossing voor het resus probleem ontdekten. In het algemeen kun je zeggen dat pil bij een bepaalde vrouw hinder lijke bijverschijnselen dan gaan we na welk ander merk pil voor deze vrouw geschikter is. En het werkt. Dat hebben we gemerkt. De poli kliniek met z'n voorlichting is er nu twee jaar en dit voorjaar was er een golf van bevallingen. Dat waren allemaal mensen die heel bewust gezegd hebben we gaan voor de vakantie een baby op stapel zetten en die wordt dan in het voorjaar, maart-april geboren. Ideaal natuurlijk. In de tijd dat het er niet zo op aankomt lopen ze dan met een dik buikje om een paar weken na de geboorte in een vrolijk sportief jurkje de zomer tegemoet te kunnen. waar bevallingen aan de lopende band gebeuren. Maardie moeder..., het is toch erg belangrijk dat dat mens zich veilig voelt, want voor haar is zo'n bevalling heel wat. Dat stuk menselijke warmte, dat is overal maar vooral in een zieken huis zo verschrikkelijk nodig. VERLOSKUNDIGE Als je zegt dat je vroedvrouw bent zijn er nog steeds mensen die je vreemd aankijken. Vroedvrouw, je hoort ze denken: een vrouw die vroet. Als je ze dan uitlegt dat vroed: wijs betekent begrijpen ze het helemaal niet meer. Het komt er dan ook steeds meer in om „verloskundige" te zeggen. Maar wat ze ook zeggen en vinden, als ze aan mij vragen wat ben je, zeg ik: vroedvrouw. Voor mij dekt het woord de lading helemaal. Het is een gedeeltelijk medisch vak. Niet para-medisch zoals het ver pleegstersvak, maar medisch. Een verpleegster verzorgt mensen on der leiding van een arts. Een vroed vrouw werkt volkomen zelfstandig. Daar ben je voor opgeleid. Drie jaar lang, op de vroedvrouwen school, waar je drie jaar lang voor een belangrijk deel bezig bent met het controleren van gezonde zwan gere vrouwen. Hier in het Leids Academisch Ziekenhuis ben ik hoofd van de verloskamer en hoofd van de poli kliniek voor normale zwanger schappen. Ik zorg ervoor dat beide afdelingen goed funktioneren. Daarbij hoort ook het begeleiden van co-assistenten, artsen in op leiding. Ik ben begonnen in 1945, in Amsterdam. Wat een stad, ver rukkelijke mensen. Tot 1968 in de zwangerschapscontrole uitge breider en kritischer is geworden. We weten veel meer over allerlei zaken die in de zwangerschap ge vaarlijk kunnen zijn. Vroeger moest je suikerzieke vrouwen en vrouwen met een hartafwijking domweg af raden een kind te krijgen. Gewoon omdat we de wetenschap misten dit soort problemen het hoofd te bieden. Dat is veranderd. Het is nu heel goed mogelijk dat suikerzieke vrouwen gezonde kinderen ter wereld brengen. De samenwerking tussen de ver schillende specialiteiten in de ge neeskunde, de verschillende disci plines zoals ze dat met een modern woord noemen, is enorm toege nomen. Wat ook veranderd is dat het aantal ongewenste zwanger schappen sterk is afgenomen. De ongelukjes nemen af. Begrijpelijk. De voorlichting over de anti-con ceptie is steeds beter aan het wor den. Hier bij ons in de kliniek bij voorbeeld krijgt iedereen die be vallen is anticonceptie voorlich ting. Een collega van mij heeft hiervoor in Amerika een speciale opleiding gevolgd. Voor de anti conceptie-cursus maken we ge bruik van een kleurenfilm, waarna alles op tafel komt wat er ter voor koming van de zwangerschap te koop is. We vertellen dat er verschil lende merken pillen zijn, pillen die elk hun eigen typische eigen schappen hebben. En dan hebben we hier in het ziekenhuis een uit gebreide controle op de vrouwen die aan de pil gaan. Elke pilge bruikster wordt regelmatig op geroepen. Klachten worden ge noteerd. Geeft een bepaald merk THUIS BEVALLEN Het thuis bevallen neemt af. Toch ben ik persoonlijk voor thuis be vallen. Tenzij het een zwanger schap met afwijkingen is. Thuis ben je het veiligst maar dan natuur lijk wel met een goede medische controle en met een goede kraam verzorgster. Thuis kun je bevallen zoals je wilt. In een ziekenhuis heb je je altijd aan de huisregels te houden. Sommige vrouwen wil len tijdens de weeën graag lopen. Nou, in sommige ziekenhuizen is daar geen gelegenheid voor. Daar is het: weeën? Gelijk plat op bed. Dat was hier ook zo in het begin. Gelukkig heb ik dat weten te ver anderen. We hebben nu een zit kamer waar de vrouwen die nog niet zo erg bezig zijn samen met hun man een sigaretje kunnen ro ken. Het is goed dat de man op de hoog te is van wat er tijdens de zwan gerschap aan de hand is en hoe de bevalling verloopt. Ik heb er dan ook altijd voor geijverd dat de vader een keer op de controle meekwam. Dan zei ik altijd: wat moet je nou doen als er plotseling iets gebeurt? Als dat kind zonder dat de dokter er is geboren gaat worden? Dan kreeg je van die moeders die hun veters uit hun schoenen haalden en riepen hier mee de navelstreng afbinden. En de vaders wisten het helemaal niet. Dan leg je ze uit wat ze moeten doen. Als de dokter of vroedvrouw nog even wegblijven en het kind is geboren, het kind als de navel streng niet om het nekje zit ge woon laten liggen. Niets afbinden. Als het kind goed ademt houdt de navelstreng vanzelf op te kloppen. Er gebeurt niets zelfs niet al zou de placenta, de nageboorte ko men. Voor veel mensen geeft dit stuk voorlichting geruststelling. bevruchting mag het geen pro bleem zijn, als het kind al een paar maanden oud is ligt de zaak toch volslagen anders. Op dat moment komen er, dacht ik heel terecht een aantal bezwaren om de hoek kijken. Maar direct na de bevruchting Overigens is elke zwangerschap die men wil onderbreken een mis lukte anti-conceptie. Daarom kan de nadruk niet genoeg op de voor lichting liggen. AMSTERDAM Amsterdam, ja dat was een ge weldige tijd. De mensen zijn daar anders. Het zijn meer levenskunste naars. Hier in Leiden tref je zoveel geslagen mensen aan. Als je hier een moeder uitlegt hoe zo'n beval ling nou gaat is het „Oh, wat eng", niet van de lucht, terwijl in Am sterdam je de mensen dat zonder problemen allemaal kunt vertellen. Amsterdam Ik heb ooit nog eens in de warme buurt gewerkt. Bij de vrouw van een bekende souteneur heb ik vier kinderen ge haald. Bij de laatste zitten we na de bevalling een kop koffie te drinken. Zegt meneer: „meid wat krijg je voor de behandeling?" Ik zeg: 55 gulden. Gaat ie breed uit voor me zitten. Zegt ie: „meid waar heb jij je verstand zitten? Zo'n pront wijf als jij kan toch veel meer verdienen. Je ziet er be hoorlijk uit, je bent niet op je mond je gevallen, je zal je talen ook wel spreken en dan verdoe je je tijd met die barende vrouwen. Ik weet wat beters. Daar, in dat bordeel van me begin ik een speelhol. Dat kan jij leiden. Animeren en zo. Zorgen dat ze drinken en een gok- kie wagen. Meer niet. Verdien je een bom duiten." Schertsenderwijs zei ik tegen hem dat ik me zeer vereerd voelde. En ook dat hij een ding blijkbaar hele maal niet snapte. Als die tent van jou over een paar maanden is op gerold sta ik op straat. Begrijp je waarom ik jouw voorstel niet zo aardig vind? Hij moest om me lachen. Een maand later krijg ik een briefkaart van hem. Uit Veen- huizen. Meid, schreef hij, je hebt gelijk gehad. Ze hebben me opge rold. Fabels rond de zwangerschap? Die zijn er. Een hele hardnekkige is deze: wie naar een brand kijkt tij dens de zwangerschap krijgt kin deren met rode vlekken in hun ge zicht. En van die muizevlekken: Wie tijdens zijn zwangerschap schrikt van een muis krijgt kinde ren met muizevlekken op hun ar men. Dat geloof in dit soort dingen bestond dertig jaar geleden en het bestaat nog. Als er iets is met een kind, dan wil men zo'n afwijking altijd terugbrengen op iets dat buiten hun schuld ligt. Een bekend argument is altijd die van groot vader die altijd zoveel gedronken heeft. Dan zijn er vrouwen die tijdens hun zwangerschap alles zoveel mogelijk op een makkelijk bereikbare hoogte zetten. Hun moeder heeft dan gezegd dat rek ken tijdens de zwangerschap fout is. De navelstreng zou erdoor om het nekje van het kind kunnen raken. Klinkklare onzin natuurlijk. Net zo goed als dat je niet met je benen over elkaar zou mogen zitten, het kind zou dan dwars gaan liggen. Verhalen over merkwaardige beval lingen doen het ook altijd goed. Heeft er een verhaal in de krant gestaan over een bevalling in een taxi, dan krijg je prompt vrou wen die niet meer in een taxi wil len zitten, of vrouwen die wel in een taxi willen, omdat dat zo mak kelijk schijnt te bevallen. Op dit gebied is alles mogelijk. Komt voor een belangrijk deel omdat vooral zwangere vrouwen alles op hun zelf betrekken. ken. Maar maak er in vredesnaam geen evangelie van. Het is zinvol om Spock te lezen. Maar je moet er niet mee gaan leven. Krijg je van die dingen die aankomende artsen nogal eens overkomen, dat ze elke ziekte die ze leren bij zichzelf ont dekken. Dat brengt een berg angst in je leven, daar heb je geen weet van. En dan piekeren dat is ook zo verkeerd voor zwangere vrouwen. Gewoon doen. Niet te veel gaan rusten. Ben je gewend dagelijks een stuk te wandelen, blijven wande len. Wil je fietsen, omdat je altijd gefietst hebt, gewoon doorgaan met fietsen. Er zijn natuurlijk dingen die je beter niet kunt doen. Hockey en daar zou ik mee stoppen, roei- wedstrijden wedstrijden in het algemeen op sportgebied, paard rijden zou ik niet meer doen. Maar voor de restNiet in een glazen huisje leven. Medicijnen niet voor elk wis sewasje naar de apotheker gaan. Harde ontlasting? Gewoon wat pruimen nemen. Helpt uitstekend. Tegen de misselijkheid wil een droog biscuitje geweldig helpen. Melk tegen maagzuur. Voor de rest zorgen voor een goede voe ding en wat extra dingen als melk, vers fruit. Zorgen dat je niet te zwaar wordt. Zoutarm kan geen kwaad. De toekomst. Over een aantal jaren zullen er overal speciale zwanger schapsklinieken zijn. Dat zijn dan geen ziekenhuizen, maar gezonde huizen, speciaal ingericht voor be vallingen en de voor- en nazorg. Dergelijke klinieken kunnen dan, omdat ze gespecialiseerd zijn, on getwijfeld goedkoper werken. Het toenemende gebrek aan kraam verpleegsters zal deze ontwikke ling in de hand werken. Bovendien vinden steeds meer huisartsen het bezwaarlijk om bevallingen te doen. Je kunt nooit precies weten wan neer een kind geboren wordt. De kans is groot dat het te laat ge boren wordt, weken later. Dan ben je als arts toch gedurende die hele periode aan handen en voe ten gebonden. Destemeer als ze meer patiënten hebben die op het punt van bevallen staan. Natuurlijk nemen vroedvrouwen een steeds groter stuk'van het bevallingswerk over, maar ook de toevloed van vroedvrouwen is nog steeds niet voldoende. Maar het wordt beter. Steeds meer jonge vrouwen ont dekken het vroedvrouwenschap als een boeiend beroép. En dat is het. Sleur is er niet bij. Het is steeds anders, omdat de mensen die je helpt anders zijn. Ver voordat de baby zijn rozige intrede doet, wordt met behulp van fabelachtige fabeltjes verteld wat het worden zal. Een jongen of een meisje. Vooral tantes, buur vrouwen, vriendinnen en aspirant oma's blijken bijster sterk in het voorspellen van het geslacht van de komende baby. Die voorspellingen zijn stuk voor stuk geënt op baker praatjes, maar aangezien er altijd vijftig procent kans is het goed te hebben komen ze vaak uit. En dat is waarschijnlijk de reden dat die erg onzinnige praat wel zal blijven bestaan. De geslachtelijke waarzeggerij ge beurt nog net niet via een glazen- bol; er wordt afgegaan op ver schijnselen bij de aanstaande moe der, de aanstaande vader en op zaken van horen-zeggen. Alleen al van de buik van de zwangere DE TEKENAARS De tekening op de voorpagina is het creatieve werk van de Amsterdamse illustrators Wibo en Opland. Wibo, zoals het pseudoniem W.L.J. Boost (54) luidt, tekent reeds sinds 1951 dagelijks voor de Volkskrant. Zijn werk was in het verleden ook te zien op exposities in Amsterdam, Rot terdam en Arnhem. Opland, of eigenlijk Robert Wout (44), mag, zoals hij zelf zegt, graag het tekenstiftje vasthouden. Deze politieke te kenaar levert regelmatig bij dragen aan o.a. de Groene Amsterdammer en, evenals Wi bo, aan de Volkskrant. vrouw is tussen de vijf a zeven maanden bar veel af te lezen; draagt de vrouw erg van voren dan wordt het een jongen draagt ze erg rond dan wordt het een meisje, heeft ze een erg zware dracht dan wordt het een jongen. Volgens de baker- praatgelovigen tenminste. Niet alleen de buik blijkt een bron van veel voorspellingen, ook het gezicht van de aanstaande moeder kan vertellen wat ze bij zich draagt. Het verhaal wil dat als zij zich ge durende de zwangerschap erg op maakt, zij gegarandeerd een meisje krijgt, als ze-erg veel vlekken in het gezicht heeft komt er ook een meisje en als ze langdurig misse lijk is eveneens. Een ander schoon fabeltje wil dat als de trouwring (geen gewone ring, nee, het moet echt wel de trouwring zijn) aan een draad boven de buik van de aanstaande moeder wordt gehou den zo te zien is wat het worden zal. De baby hoeft er niets voor te doen, zelfs niet te schoppen, de ring doet het werk. Draait die aan dat draadje hangend naar links dan wordt het een jongen, naar rechts wordt het een meisje. Een leuk spelletje voor een regenachti ge avond dat wel. Het resultaat kan mogelijk getoetst worden aan en gecombineerd worden met tal van andere symptomen, die elk apart verhalen van het geslacht van de nieuwe wereldburger. Is namelijk, zo wil de overlevering, de man tijdens het verwekken vermoeid geweest doordat hij bij voorbeeld een zware dagtaak heeft gehad, net verhuisd is of juist een voetbalwedstrijd heeft gespeeld dan zal het kind zeker een zoon worden. Het bewijs? Een vader van al vier dochters wil de graag een zoon, hoorde van de noodzaak eerst vermoeid te wor den, leende daarom op een be paalde avond een trainingspak, rende gedurende anderhalf uur in de omgeving rond, kwam doodop thuis en deed samen met zijn vrouw datgene wat nodig is om een kind te krijgen. En warempel, na negen maanden kwam er een zoon. Ergo: de man die een dochter wil diene zijn daad tijdens een rustige vakantie te plegen. De man met vier dochters en de van vermoeidheid gekomen zoon heeft achteraf overigens wel ver nomen dat zijn intelligentie min der groot was dan aanvankelijk was gedacht. Niet zozeer omdat hij, doorgaans uitsluitend passief sportman, op die ene avond tot verbijstering van alle buren en zijn vrouw als een dwaas had rond gehold, maar omdat intelligente mannen volgens allerlei praatjes meer kans maken op dochters dan op zonen. Jammer voor alle man nen op de wereld die denken wijs te zijn, het werkelijk zijn, maar des ondanks in het bezit zijn van een zoon of meerdere stamhouders. Misschien is zo'n tegenstelling verklaarbaar door een ander mop pig relaas. Want echtparen die erg graag een kind willen, maken meer kans op een zoon (zeggen ze); echtparen die veel gemeenschap hebben ook (zeggen ze) en als de vrouw pas op latere leeftijd haar eerste kind krijgt dan zal dat (zeg gen ze) zeker een zoon worden. Het meest opmerkelijke van al die opmerkelijke praatjes is dat zij elkaar doorkruisen, vaak in tegen spraak zijn met elkaar. Maar daar heet het dan ook onzin voor. Larie eveneens is dat het de schuld van de vrouw zou zijn als zij öf uitsluitend zonen baart of uitslui tend dochters. Het wil nog wel eens voorkomen dat de man verongelijkt ja zelfs beschuldigend naar zijn vrouw kijkt als zij de vijfde zoon of de zesde dochter ter wereld brengt, terwijl een kind van juist het andere geslacht ontbrak. Jammer voor zo'n man, de schuld ligt niet bij zijn vrouw. Zij produceert alleen maar eitjes, hij twee soorten zaad cellen, maar er zijn mannen met maar één soort cellen en die man nen worden voorzien van of alleen dochters of alleen zonen. Geen baarlijke onzin dit, maar wetenschap en daarom niet passend in deze bakerpraatkraam. Maar het moest er wel even uit, bij wijze van recht- doening aan alle vrouwen. Het is een oerdegelijk Westers gebruik om, wanneer er een baby onderweg is, al weken te voren „alles" klaar te hebben. En daarbij hoort natuurlijk ook de wieg. Het mag er een zijn, waar al een ouder zusje of broertje in sliep, het mag er een zijn, waar oma nog als baby in lag, maar de wieg staat op tijd klaar, al of niet nieuw bekleed. DE POORT De baby, ter wereld gekomen in het bed, verhuist meteen naar „de kleinzoon" van dat meubel, de wieg. Niet voor niks noemde de schrijver Guy de Maupassant het bed al „de poort van het leven", hoewel hij erbij zei: „Maar ook de deur die achter alles gesloten wordt". Denk niet dat overal in de wereld op dit moment de pas geboren babies in wiegen te slapen worden gelegd. Er zijn in Centraal Afrika nog tientallen stammen, waar men de baby op de grond laat slapen, in houtas of op een dierenvel. WIEGEN Zoekers naar de oorsprong van de wieg zijn er van overtuigd, dat de eerste wieg veel overeenkomst toonde met de eerste kano's: een stuk uitgeholde boomstam. En zij ontdekten in elk geval, dat die boomstammen nog tot in de mid deleeuwen in West Europa als wieg werden gebruikt. Dat was van de ontwerpers natuur lijk wel handig bekeken, want ba- bies hebben altijd gehuild en je hoefde in die tijd maar naast de boomstam te gaan zitten en met een voet de „wieg" aan het schommelen te brengen om het gehuil te laten verdwijnen. „Met het op en neer rollen van de boomstamwieg verdwenen ook de boze geesten, die het kleine kind anders wel eens zouden kunnen beïnvloeden", melden oude ver halen. LUI De opvoiger van die boomstam is zeer waarschijnlijk een soort van hangmat, tussen twee houten staanders opgehangen. Het ligt voor de hand dat het een uitvinding is van „een luie moeder", zegt de historie, want ze kon nu één keer een flinke zet tegen de „wieg" geven en die bleef dan zeker tien minuten op en neer wiebelen. De wieg die vervolgens zijn intrede deed is er een, die niet meer kan schommelen. Men wiegde lang zamerhand het kind in de armen (na het eten en 't bekende boertje) en de angst voor de boze geesten was men kwijt. En sindsdien kennen we wiegen op wieltjes en pootjes, wiegen die toch weer kunnen schommelen (u ziet het: niets nieuws onder de zon, denk aan de boomstam) en wie gen met hemeltjes. Ze worden ge maakt van hout en van riet, van ijzer en van plastics. En net zoals de wiegjes van de jonge koningskinderen en de graaf jes en gravinnetjes in de middel eeuwen, worden de wiegen tegen woordig dikwijls weer „rijk" en uitvoerig bekleed met franjes en roesjes. Het is eigenlijk wel plezierig te merken dat de vroedvrouw steeds meer gewaardeerd gaat worden. Haar aanzien stijgt. Terecht toch? Ze heeft een goede opleiding ach ter de rug. De opleiding tot vroed vrouw is dan ook een hogere be roepsopleiding. Het aanzien stijgt, maar helemaal 100% is de waardering nog steeds niet. Financieel bijvoorbeeld. We worden nog steeds niet helemaal betaald naar onze verantwoorde lijkheid. Maar het wordt beter. Over abortus? Ik vind dat een vrouw dat zelf moet kunnen be slissen. Het is natuurlijk wel zo dat er een paar regels in acht geno men moeten worden. Direct na de En dan die boeken Er zijn een heleboel goede voorlichtingsboe- Dat hardnekkige verhaal dat ka tholieke artsen als het er om gaat, de moeder opofferen aan het kind. Dat is inderdaad ook zoiets. Be staat natuurlijk allang niet meer. Het gaat nooit meer of om de moe der of om het kind. Zou het er wel om gaan dan zal geen arts het in zijn hoofd halen de moeder op te offeren. Ik heb het meegemaakt in m'n eigen praktijk, in Amster dam, dat ze me kwamen vragen of ik rooms was. Dan zei ik: nee, maar ik wil u wel het adres geven van een collega die wel rooms-katho- liek is. Nee, nee, ze wilden juist geen katholieke vroedvrouw, nou de rest van het verhaal ken je en hun niet minder veeleisende eigenaars geven de voorkeur aan De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht direct en volkomen absorbeert.

Allerhande | 1972 | | pagina 3