Gezellig kerstdineren voor verrassend lage prijzen Hak sticks voor salades en garneringen. VAN 1972 NAAR 1973 OUDEJAAR-BAKSELS IEDER JAAR WEER NIEUW! CHAMPAGNE PIPER HEIDSIECK albert's corner restaurant WIJN VAN DE MAAND BIJ A.H. (QC) Hak, je weet wat je koopt. Pag. 15 ALLERHANDE - KERSTNUMMER 1972 Biide bieti Zoet-ztni Hak-sticli fondue- Een overgang van het ene jaar naar het andere wordt naar goede ge woonte bij ons altijd een oliebol len- en appelbeignet-festijn! Maar altijd komt na al het zoet en de goe de wijn van de „bisschop' onher roepelijk het moment waarop een ieder naar een hartig hapje gaat verlangen. Maak eens een Quiche la lorraine. Dit hapje kunt u warm, in kleine punten (het is vrij machtig!) ge sneden, serveren. Koud in vierkante stukjes verdeeld is dit gerecht ook uitstekend bij de borrel te serveren, indien zich het onwaarschijnlijke geval zou voordoen dat de quiche op Oudejaarsavond niet geheel zou opgaan. U hebt er piedeeg voor nodig en dat maakt u als volgt: u kneedt 250 g bloem, 125 g boter, 1 ei, wat zout en een weinig water goed door elkaar en bekleedt hier mee een beboterde springvorm met een diameter van 20 cm. Deze vorm wordt dan verder ge vuld met: 200 g doorregen spek in heel dunne plakken gesneden en knapperig gebakken in een klein beetje boter en 75 g in plakjes gesneden Gruyère, die in afwisse ling met de spekjes op de bodem van de vorm worden gelegd. Daar na klopt u 4 eieren los tesamen met 3 dl koffieroom en een beetje zout plus wat vers gemalen peper. Giet dit mengsel over spek en kaas en bak de Quiche la lorraine in een matig warme oven gaar in onge veer 35 minuten. Het is een bijzon der smakelijk hapje dat het goed doet na al het zoet! ZALMSLA Heel geschikt is natuurlijk ook de bekende, bijna klassieke zalmsla, waar u de Japanse Zalm, fancy pink (4 blik f 1,69) voor kunt ge bruiken. Leg de zalm in het midden van een schaal, bedek hem met wat aangemaakte mayonaise, strooi er wat fijngehakte peterselie over en omring het geheel met tomaat, komkommer, hard gekookt ei, augurkjes, uitjes enz., enz. Ook weer serveren met toost en boter. MET 't GLAS IN DE HAND En waarmee stappen we van het Oudejaar in het Nieuwejaar over? Heel feestelijk! Met een glas cham pagne in de hand. Bij AH betaalt u voor een fles Piper Heidsieck, demi-sec slechts f 13,95!! Een geweldig lage prijs voor zo'n vor stelijke drank waarmee we 1973 op luchtige wijze zullen ingaan. Lily van Pareren worden dat het soepel is, laat het deeg dan op een matig warme plaats (bv. op de verwarming) ongeveer 1 uur rijzen. Dek het deeg wel goed af en vermijd stoten. Rol na het rijzen het deeg uit tot een plak van ca 4 cm dik, steek er rondjes uit van zo'n 5 cm. Leg ze op een bakplaat die met wat bloem is bestrooid, bedek ze met folie en laat ze nog een kwartiertje rustig narijzen. Maak de olie warm en bak de rondjes gaar en bruin in ca 7 minuten, tijdens het bakken zul len ze verder rijzen tot bollen. Laat ze uitlekken en maak er een flinke inkeping in om de bollen te vullen met gele room. Rol ze tot slot door een mengsel van suiker en kaneel. Nog even het receptje voor gele room: breng 2^ dl melk met een snufje zout, een vanillestokje of de inhoud van een zakje vanillesuiker aan de kook. Is er een vanillestokje gebruikt dan moet de melk een half uurtje zachtjes trekken. Roer 2 eidooiers met 50 gr. suiker en 30 gr. bloem door elkaar en verdun dit mengsel met de hete melk. Giet alles nu terug in de pan en laat de room onder goed roeren dik wor den terwijl ze aan de kook wordt gehouden. Vergeet niet het vanil lestokje te verwijderen. Roer re gelmatig nog even terwijl de gele room afkoelt. BISSCHOPWIJN Hoewel deze warme drank eigen lijk nauw verbonden is met een ander decemberfeest, nl. sinterklaas avond, is de bisschopwijn ook op zijn plaats bij de jaarwisseling. Terwijl de laatste uren van het jaar verstrijken worden we door de bisschopwijn mild gestemd en ge nieten we van de warme gezellig heid om ons heen. Ook het maken van de drank heeft iets feestelijks en er moet enige uren tevoren al mee begonnen worden. Boen een forse sinaas appel onder de kraan schoon en steek er flink wat kruidnagelen in. Leg het'stekelvarken' in ec-n grote ketel of goed sluitende pan, doe er wat kaneel bij (bij voorkeur een stukje pijpkaneel) en giet er een fles rode wijn over, bv. de rode Réserve du Palais Gallien of de rode Pinard. Daarbij giet u nog eens een zelfde hoeveelheid water en dan kunt u dedrankop een thee lichtje een paar uur laten trekken, de bisschopwijn krijgt dan z'n gloed en kruidige 'bouquet'. Pas wel op dat de wijn beslist niet gaat koken want dan zou veel van de goe de eigenschappen verloren gaan. Voor het inschenken haalt u de sinaasappel en de pijpkaneel uit de wijn en laat, naar eigen smaak, nog wat suiker oplossen. Gebruik grote wijnglazen en geniet van de bisschopwijn door deze zo warm mogelijk te drinken. Wilt u er toch iets anders van maken, laat er dan wat rozijnen in meetrekken. Santé, op een goed nieuwjaar! Heieen Nieuwenhuis Voor we het weten staan de hoog tijdagen van Kerst en Oud en Nieuw weer voor de deur. Dagen, waarbij we elkaar èndere wensen dan bij verjaardagen toevoegen. Dagen, waarin gezinshoofden soms even opstaan om iedereen, die in de kamer is, met gemeende ernst vrede, gezondheid en voorspoed toe te wensen. En na die ernst, knalt de kurk! De kurk van de Piper Heidsieck bijvoorbeeld, een champagne de mi-sec, deze maand bij AH de „Wijn van de Maand". Een cham pagne, omdat het een feestmaand is en omdat de feestelijke wensen onderstreept moeten worden. En de Piper Heidsieck is iets bijzon ders deze maand bij AH. Waarom? Omdat deze champagne normaal meer dan twintig gulden kost, maar u als „Wijn van de maand" wordt aangeboden voor f 13,95 Daarom. MET TROTS Champagne is van oudsher een feestwijn geweest. Wanneer de Franse koningen naar Reims reden om zich daar in de kathedraal door de aartsbisschop te laten zalven, werd later „de wijn uit het gebied" geschonken en dat was cham pagne. En koning Henri-de-vierde noemde zich met trots „Seigneur van Ay", waar een van de beste champagne-wijngaarden ter we reld te vinden was. Waar ligt De Champagne eigen lijk? Dat is snel verteld. Ten Oos ten en Noord Oosten van Parijs en de wijngaarden zijn de noor delijkste van Frankrijk. Bijna elf duizend hectaren bij elkaar, voor namelijk in het departement Marne. IN DE ROTSEN Champagne maken is veel moei lijker dan andere wijn maken. Om te beginnen is de naam Champag ne door de wet beschermd en daarom mogen ook bijvoorbeeld Spaanse champagnes de naam „champagne" niet dragen. Er wordt gewerkt volgens de „méthode champenoise" en die is niet alleen kostbaar, maar ook zeer tijdrovend. U kent bij het inschenken de „belletjes"? Wel, die gisting is op natuurlijke wijze op fles ontstaan, in koele kelders, uitgehouwen in krijtrotsen. U moet wel even we ten, dat er tweehonderd kilometer opslagruimte in die kelders ter beschikking staat. En de druiven? Wel, dat zijn de pinot noir en de pinot blanc, maar de blauwe druiven moeten natuur lijk heel voorzichtig worden ge perst, want ze mogen geen kleur geven aan de wijn. Men laat de flessen een jaar of lan ger tot rust komen en brengt ze daarna naar de houten stellages, die pupitres heten. De hals van de fles schuin naar beneden, om de dag de fles wat draaien en na zes maanden staan de flessen ge heel op hun kop. TEGEN DE KURK Waarom? Omdat het dépöt van de wijn zich dan tegen de kurk afzet, een oude vinding van de kelder meester van de abdij van Hautvil- lers: Dom Pérignon. Hij was het die de oplossing vond voor het probleem van het dépöt dat zich bij de tweede gisting op de fles afzet en de wijn - als er niet inge grepen zou worden - troebel maakt. De methode van Dom Pérignon - die de kurk mét dépöt bliksemsnel verwijderde en een nieuwe kurk aanbracht - is allang vervolmaakt. De halzen van de flessen cham pagne worden tegenwoordig be vroren en de dépot-prop vriest vast aan de kurk. Haalt men nu de kurk van de fles dan verwijdert men tegelijkertijd het dépöt en men houdt een hel dere wijn over. RIETSUIKER Maar bij die wisseling van kurk gebeurt er meer. Er wordt dan te vens de „dosage" toegevoegd, een oplossing van rietsuiker in oude wijn of likeur, die de cham pagne een bepaalde graad van zoetheid geeft, want in principe is elke champagne droog. Voor de champagne demi-sec - zoals de Piper Heidsieck - wordt zeven tot tien procent rietsuiker Meer dan zeventig miljoen flessen champagne worden elk jaar in Frankrijk geproduceerd en het zijn zes grote merken die de champag- nemarkt beheersen. Een van die zes is de Champagne Piper Heid sieck, ontstaan in een mild klimaat - ondanks de noordelijke ligging - waar rivieren en bossen de voch tigheid regelen. De winters in De Champagne zijn nooit streng en zomer en najaar zeer helder. Weet dan nog dat de krijtbodem ideaal is voor de druif, dan is het duidelijk dat deze vrucht geen warmte of licht tekort komt. NOOIT MEER Eeuwen zijn er nodig geweest om de bedrijfsmethode om champagne te produceren tot een zekere te maken. Begin vorige eeuw barstte nog bijna twintig procent van de flessen open; in 1828 was dat zelfs nog tachtig procent. Maar wat Dom Pérignon begon hebben de Franse champagne- meesters vervolmaakt. En wat Dom Pérignon nooit heeft kunnen weten, moet u wel weten. Champagne Piper Heidsieck, in deze decembermaand in een groot aantal filialen bij AH als „Wijn van de Maand" voor f 13,95! Een prijs, waarvoor wij u waarschijnlijk nooit meer een champagne kunnen aanbieden, zo laaa. Oudejaarsavond zonder oliebollen, appelbeignets en bisschopwijn lijkt bijna ondenkbaar in ons Hollandse gezin. Grote schalen vol van die heerlijke baksels waar we één keer per jaar 'onbeperkt' van mogen eten. Wie zou die traditie willen missen? Daarom geven we graag de klassieke recepten. OLIEBOLLEN Voor ca. 25 stuks heeft u nodig: 400 gr. bloem, 20 gr. gist, 3 dl lauwe melk, 1 ei, zout, 200 gr. kren ten en rozijnen, 2 appelen, frituur vet of olie. Vermeng de gist met een gedeelte van de lauwe melk. Maak van de bloem en de resterende melk, het ei en het zout een mooi glad beslag. Voeg de aangelengde gist bij het beslag en roer zo lang tot dit glad en elastisch is. Nu de krenten en rozijnen wassen en uit laten lekken, de appelen schillen en fijn snipperen en dit alles door het beslag roeren. Laat het beslag op een matig warme plaats, bv. op de verwarming, in ongeveer een uur rijzen. Het beslag moet wel afgedekt zijn en er mag niet tegen gestoten worden. Inmiddels heeft u het frituurvet zo heet gemaakt dat er juist een walm afkomt. Schep het beslag een keer goed om, doop twee eetlepels even in het hete vet en vorm hiermee van het beslag een bol die u voorzichtig in het vet of de olie laat zakken. Bak de olie bollen snel gaar en bruin, ca 5 minuten, laat ze uitlekken, leg ze op een schaal met een papieren ser vetje en strooi er poedersuiker over. Het beslag kan uitgebreid worden met gesnipperde sucade, 'snippers' of geraspte citroenschil. APPELBEIGNETS Voor ca. 25 appelbeignets heeft u nodig: 6 goudreinetten, 150 gr. zelfrijzend bakmeel, 2 dl melk, 1 ei, zout, olie. Schil de appelen, boor de klokhui zen eruit en snijd ze in flinke plak ken. Laat de olie heet worden en maak ondertussen het beslag. Vermeng hiervoor het zelfrijzend bakmeel met 1 dl melk, het ei en wat zout en verdun dit beslag al roerende met de rest van de melk. Haal de plakken appel met behulp van de steel van een houten lepel door het beslag en bak de appel beignets goudbruin in de hete olie. Laat het baksel goed uitlekken en haal de beignets door een mengsel van suiker en kaneel of door poedersuiker en leg ze dakpans gewijs op een grote schaal. SNEEUWBALLEN Krijgen we een witte kerst? In ieder geval kunt u zorgen op oude jaarsavond sneeuwballen in huis te hebben, het is een dankbaar werkje ze zelf te bakken en te zien hoe snel ze in ieders mond smelten! Voor ca. 20 sneeuwballen heeft u nodig: 200 gr. zelfrijzend bakmeel, 75 gr. boter of margarine, 5 eieren, 3 dl water, 75 gr. krenten en rozij nen en als u er van houdt nog wat sucade, zout, olie. U maakt een soezendeeg door het water, de margarine of boter en het zout in een pannetje aan de kook te laten'komen. Voeg dan in één keer alle bloem toe en blijf roeren tot het deeg glad en soepel is, het is dan één klont geworden. Haal de pan van het vuur en voeg stuk voor stuk de eieren toe, steeds blijven roeren. Nu kunnen de krenten, rozijnen en eventueel de sucade met het deeg vermengd worden, inmiddels heeft u de olie op tem peratuur gebracht (heet maar nog net niet dampend) om de sneeuw ballen te frituren. Maak van het deeg balletjes van gelijk formaat die u voorzichtig in de frituurolie laat glijden. Bak de sneeuwballen in ongeveer 7 minuten bruin en gaar en, nadat ze goed uitgelekt en afgekoeld zijn, bestrooit u ze flink met gezeefde poedersuiker. BERLINER BOLLEN Nu we toch aan het bakken zijn is het leuk om ook eens een minder gebruikelijk oudejaarsbaksel te ma ken. Ook hier komt, net als bij olie bollen, gist aan te pas en hetzelfde geldt voor de frituurolie. Bak alles achter elkaar, dat werkt het ge makkelijkst en de baklucht is eer der verdwenen. Neem wel op tijd verse olie. Berliner bollen worden gevuld met gele room en door suiker met ka neel gerold, weer heel iets anders! Nodig voor ca. 10 berliner bollen: 200 gr. bloem, 2 eieren, 50 gr. boter of margarine, 30 gr. basterd suiker, 15 gr. gist, een scheutje melk, wat zout, zonnebloem- of maïsolie, gele room. Maak de melk lauw en meng hiermee de gist aan. Gesmolten boter of margarine, suiker, zout, de eieren en de bloem worden bij de gist gemengd. Het deeg moet met de handen zolang gekneed Rode bietjes van Hak Daar maakt u uw salades mee. Garneer met kant en-klare rode bietensticks uw Kerstschotel. Of verwerk ze in een heer lijke bietensalade. De eerste kwaliteit bieten sticks uit het Hakpotje blijven de eer van uw werk hoog houden en smaken net zo lekker als ze er uit zien. Met Kerst uit eten gaan met het hele gezin verhoogt de sfeer Reserveer daarom dit jaar eens uw kersttafel in één van de Of in één van de Albert's Corner Restaurants. U vindt alle adressen en telefoonnummers in deze advertentie. Maar wacht niet te lang, reserveer nu. Het aantal kersttafels is beperkt. van deze feestelijke dagen, intieme AC-Eethuisjes. De AC-Eethuisjes van Albert's Corner Restaurant Amsterdam: Eethuisje „De Jonge Roeien", boven de Albert's Corner, Kalverstraat 18. Tel. 020 - 22 26 51. Leiderdorp: Eethuisje „De Munnikhof", onderdeel van de Albert's Corner, Persant Snoepweg, gelegen aan de Rijksweg Amsterdam-Rotterdam, afslag Hoogmade. Tel. 01710 - 3 00 66. Beekbergen: Eethuisje „De Deelerhof", in de Albert's Corner aan de Rijksweg Apeldoorn-Arnhem. Tel. 05766 - 13 90. Utrecht: Eethuisje „Het Wijnkeldertje", onder de Albert's Corner aan de Oude Gracht 101-103. Tel. 030 - 31 11 26. Oud-Leusden: Eethuisje „De Leusderhof", in de Albert's Corner bij de Stichtse Rotonde, afslag Doorn. Tel. 03490 - 1 40 98. Amstelveen: Eethuisje „De Binnenhof", boven de Albert's Corner, Binnenhof 16-17. Tel. 020 - 41 96 37. Reeuwijk/Bodegraven: Eethuisje „De Reehof", in de Albert's Corner aan de Rijksweg Utrecht-Den Haag-Rotterdam, afslag Bodegraven. Tel. 01726 - 36 83. Albert's Corner Restaurants: Oud-Leusden: Vlooswijkseweg 1, tel. 03490 - 1 40 98. Deze Albert's Corner ligt bij de Stichtse Rotonde, afslag Doorn. Beekbergen: Arnhemseweg 750, tel. 05766 - 13 90. U vindt deze Albert's Corner aan de Rijksweg Apeldoorn-Arnhem. Utrecht: Oude Gracht 101-103, tel. 030 - 31 11 26. Midden in het oude stadscentrum. Enschede: Van Loenshof 15, tel. 05420 - 21911. In het hartje van Enschede. Heerlen: Homeruspassage 8, tel. 045 - 71 64 22. In het winkelcentrum langs de Rijksweg Eindhoven-Aken-Keulen. Hoogvliet: Binnenban 73, tel. 010 - 163996. Gelegen in het winkelcentrum. Leiden: Stationsplein 24, tel. 01710 - 2 62 33. Recht tegenover het NS-Station. Amstelveen: Binnenhof 16-17, tel. 020 - 41 96 37. Gelegen in het winkelcentrum. Zevenaar: Doesburgseweg 43, tel. 08360 - 39 55. Direct gelegen aan de Rijksweg Arnhem-Oberhausen. U kunt ook 02980-92413 bellen voor algemene informatie over kerstdineren in één van de AC-Eethuisjes of Albert's Corners.

Allerhande | 1972 | | pagina 15