chocolade bonbons DAGEN Een nieuwe manier van wonen in Doorn. Vrij. Zonder betutteling. En toch met alles bij de hand. korst mix soezen-mix twee geweldige bakprodukten onder één goeie naam: v.i.F □prhJ l_i Mosselen om van te smullen! BORRELKAAS 1 f77o 20 blokjes in schaaltje met prikkers geroosterd brood Heerlijke natuurkaas van 1.56 tijdelijk 1.33 Verzorgd Wmen n.v j"jik-heb-belangstelIing-Bon" ALLERHANDE - KERSTNUMMER 1972 Pag. 14 ZANDVRIJ mmm "iet prikkers voor het fijnste zelf te maken bladerdeeggebak. in 2 minuten kant-klaar beslag voor verrukkellijke soezen. V.I.F. LEVENSMID DE LENFABRIEK N.V. HEEZE (N.B.) voor n feestelijk ontbijt en heerlijke hartige hapjes. 1 KRAAMVROUWENKOORTS EN DE VERDIENSTE VAN DE WEENSE ARTS SEMMELWEISS Wij kunnen ons tegenwoordig nauwelijks meer voorstellen, dat er een tijd is geweest waarin men niets wist van het bestaan van microscopisch kleine, le vende ziekteverwekkers: bacte riën. Toch is deze ons zo ver trouwde kennis pas ongeveer honderd jaar oud. Het was de geneesheren uit het zeer verre verleden wel al op gevallen, dat ziekten in epide mieën kunnen optreden en dat er dus zoiets moet bestaan als „besmetting" en „besmettelijk heid"; hoe dat dan tot stand kwam, wist men echter niet. Zo was het ook met de kraam vrouwenkoorts, een uiterst ge vaarlijke, vaak dodelijke ziekte van jonge moeders. De jonge moeder, enkele dagen tevoren nog dolgelukkig met haar baby, door allen gelukge wenst en met geschenken over laden - die jonge vrouw wordt op een der gelukkigste momen ten van haar bestaan, binnen één of twee etmalen uit het leven weggerukt. Over die afschuwelijke ziekte, de kraamvrouwenkoorts, is des tijds veel theoretische onzin gedebiteerd. Het was ook toen al zo, dat veel z.g. „geleerden" meer interesse hadden voor eigen hersenspinsels dan voor exacte waarnemingen. De op lossing van het probleem kon echter uitsluitend door nauw gezette waarnemingen worden gevonden. En wat leerden deze waarnemingen? De ziekte sloeg vooral toe in ziekenhuizen en kraaminrich tingen. Na een bevalling „thuis" trad bijna nooit kraamvrouwen koorts op. Naarmate er meer bevallingen in inrichtingen gin gen plaatsvinden - die trend zat er toen ook al in - zag men meer gevallen van kraamvrou wenkoorts. Er moest dus een oorzakelijke factor zijn, die thuis niet bestond, maar in de klinieken wél aanwezig was. Bij de lijkopening (sectie) van aan kraamvrouwenkoorts over leden vrouwen bleken de ver schijnselen precies te lijken op die, welke gevonden werden bij mensen, die aan een wond- infectie waren overleden. Zou dus de kraamvrouwen koorts een wondinfectie kun nen zijn? Een (grote) wond is er zeker wel na de bevalling. Het is nu de verdienste van de Weense arts Semmelweiss ge weest, dat hij de beide boven genoemde waarnemingen heeft gecombineerd. Hij heeft de manier, waarop die „geboorte- wond" wordt besmet, opgehel derd. Het klinkt ongelooflijk, maar handenwassen was in die tijd (1847) ongebruikelijk. Men wist immers niets af van het be staan van bacteriën, dus waar om zou men handenwassen? In de kliniek gingen dus de art sen van de ene patiënt naar de andere zonder tussendoor de handen te wassen. Ook woon den zij wel secties bij en gingen daarna regelrecht weer naar hun patiënten om deze te on derzoeken. Ofschoon Semmelweiss niets wist van het bestaan van bac teriën, levende ziekteverwek kers die je van de ene op de andere patiënt kunt overbren gen, nam hij toch aan, dat een veronderstelde „smetstof" via de handen der onderzoekende artsen van de ene op de andere patiënt werd overgebracht. Hij dacht daarbij vooral aan het z.g. lijkengif, dat uit de sectiekamer op de kraamvrouwen zou wor den overgebracht. Inmiddels weten wij, dat het legendari sche lijkengif niet bestaat, dat het gaat om „doodgewone" bacteriën die niet alleen van lijken, maar ook van levende mensen kunnen worden over gebracht via de onderzoekende handen van de dokter. Ofschoon dus Semmelweiss deze theoretische achtergrond niet kende en ook niet kon we ten, trok hij wel een praktische conclusie uit zijn waarnemin gen. Hij voerde in zijn kliniek het handenwassen in. Na ieder onderzoek van een patiënt moest de arts zijn handen was sen (ontsmetten) vóór hij naar de volgende patiënt ging. Het resultaat van deze eenvoudige maatregel was verbluffend. De sterfte aan kraamvrouwen koorts daalde op slag van 15% tot ongeveer 1 Pas in 1879 is het aan Pasteur gelukt de bacteriën, die voor de kraamvrouwenkoorts ver antwoordelijk zijn, te isoleren. Sindsdien weten wij, dat de ziekte ontstaat wanneer etter bacteriën, vooral streptococcen en staphylococcen, in de wond van de baarmoeder binnen dringen en een ernstige locale infectie veroorzaken. Deze in fectiekan in het bloed doorbre ken, er ontstaat dan een algeme ne bloedvergiftiging (sepsis) en dit is dan de vaak dodelijke vorm van de kraamvrouwenkoorts. Ofschoon we tegenwoordig weten, dat de gevreesde infec tie niet altijd door de handen van arts of vroedvrouw wordt overgebracht - er zijn ook an dere mechanismen bekend ge worden - hebben de artsen van Semmelweiss twee dingen ge leerd, die ze steeds in hoge ere zullen houden: 1Vaak handen wassen. 2. Weinig handen schudden. Neem het uw dokter dus nooit kwalijk, wanneer hij u bij een begroeting geen hand geeft! Zeelands' Roem mosselen geconserveerd volgens een Zeeuws recept. Rijk aan vitaminen, boordevol pure gezondheid en u wordt er niet dik van Verhoog de gezelligheideet ze bij de borrel (zo uit de pot) of op toast met een pikant sausje Haal direkt zo'n pot bij uw vishandelaar of kruidenier. Let wel op het originele Zeeland's Roem etiket. FA. DE LEEUW GELUK YERSEKE tel. GEGARANDEERD 01131-1467 b.g.g. 1793. met Het hele jaar door. Maar in het bijzonder met de feest dagen. FRI-KI, voor een onvergetelijke feestmaaltijd! Fr-iKi kip lekker! FRI-KI KUIKENROLLADE een meesterstukje op smaak- gebied. En vlug bereid. Gewicht: 700 en 1000 gram. FRI-KI KALKOENROLLADE Kant-en-klaar gekruid. Van mals, sappig borstvlees. Gewicht: 700 en 1000 gram. FRI-KI KALKOENDIJ Een rijkelijke bout voor een tongstrelend feestmaal! Door uw eigen voordeur komt u in een modem en ruim appartement, met een groot aantal comfortabele extra's. In het Woonpark Boswijk, aan de weg Doorn-Driebergen, is de bouw begonnen van een uniek apparte menten-gebouw. Het is ontworpen voor mensen die zelfstandig willen wonen, maar die vanaf het moment dat ze dat zelf nodig achten, verzorgd willen zijn. Dat zijn dus veelal ouderen. Maar ook echtparen zonder inwonende kinderen en werkende vrijgezellen. Wat is er zo uniek aan deze flat? Dat is in de eerste plaats de facultatieve (niet verplichte) service. Elke bewoner kan gebruik maken van een of meer diensten uit een servicepakket, dat uitgebreider is dan dat van een doorsnee-verzorgings appartement. Maar niets hoeft. De bewoner is vrij in zijn keuze. En de kosten variëren dan ook naar de aard en de mate van het service- gebruik. Ook de appartementen zelf zijn trouwens uniek. De woonkamer is groot. Er is een ruime slaapkamer, een keuken met kookapparatuur en koelkast, een badkamer met zitbad, douche en wastafel, een apart toilet en een loggia, tuin of dakterras. Elk appartement heeft bovendien: centrale verwarming (individueel te regelen), een eigen boiler,aansluiting op de centrale antenne, rijkstelefoon aansluiting huistelefoon). De woonkamerramen zijn van isolerend dubbel glas voorzien. En er is nog meer. De bewoners beschikken bijvoorbeeld over een prachtig park van bijna 6 ha. Over tuinen, een restaurant, een biljartzaal, een foyer. Let wel, dit alles is in de prijzen inbegrepen. Daarnaast is er dan nog de facultatieve service, waarvan u naar keuze gebruik maakt, in de mate die u zelf verkiest. Zo künt u uw warme maaltijden laten verzorgen en van een huishoudelijke hulp gebruik maken. Tot uw beschikking staan bovendienverpleeghulp, diëtiste, fysiotherapeut, pedicure en een ziekenafdeling (onder leiding van een arts). Er komt in het complex: een restaurant en een hobby ruimte; in het parkeen volière, een plantenpension en een dierenpension. Bovendien zijn er logeerkamers voor uw gasten. De centrale antenne is zo gemaakt, dat u overdag (op uw eigen toestel) het t.v.-programma kunt zien, dat u de vorige avond hebt moeten missen. Er is in het gebouw een storingsdienst voor kleine reparaties. En een wasserette, kapsalon, supermarkt, tijdschriften- kiosk, bloemist, bank, postkantoor. Nogmaals: niets hoeft. Maar als u wilt bent u compleet verzorgd. Dat is ons project Woonpark Boswijk te Doorn. Een goed project, dachten wij. Vooral ook omdat de kosten die aan een en ander verbonden zijn bepaald meevallen. De huurprijzen van een appartement (twee personen) in het Woonpark Boswijk variëren van f 648,- tot f 1.080,- per maand. Dit, afhankelijk van het type appartement dat u kiest, de ligging en de grootte. De kosten van basis service, warme maaltijden en huishoudelijke hulp zijn begroot op f350,- (1 persoon) en f440,- (2 personen) per maand. Door verstrekking van een lening van ix de jaarhuurwaarde, welk bedrag weer tot uw beschikking komt na beëindiging van de bewoning (en waarvoor u 6% rente per jaar vergoed krijgt), zal de huur gedurende 10 jaar niet worden verhoogd. Bent u 65 of ouder dan zal er ook na die 10 jaar géén verhoging van huur meer plaatsvinden, zolang u in Boswijk woont. Als u de vrijheid liefhebt en u wilt toch - voor de zekerheid - alles bij de hand hebben, dan moest u eigenlijk onderstaande bon eens invullen en opsturen. Let wel: dit verplicht u tot niets. Het is voor ons alleen maar een teken, dat u wat meer wilt weten. FRI-KI BABY-KALKOEN voor de ware liefhebber van een malse .kalkoen aan één stuk. Prettig gewicht: 1500 - 2000 gram. Plantage Middenlaan 34, Amsterdam. Telf. (020) - 943003. In open envelop, zonder postzegel, I opsturen aan N.V. Verzorgd Wonen, Antwoordnummer 7065, Amsterdam- 1004. Ik wil meer weten over „Woonpark Boswijk" te Doorn. Naam Bovendien künt u - naar vrije keuze en alleen op eigen verzoek - gebruik maken van een uitgebreide service. II betaalt dan slechts voorde verzorging die u kiest. Adres Plaats Telefoon: Leeftijd U woont volstTekt zelfstandig. U hebt metniemand wat te maken, tenzii u dat zelf wilt. In de huur is inbegrepen: Sb het gebruik van veleriei recreatie- mogelijkheden, waaronder een luisterrijk park.

Allerhande | 1972 | | pagina 14