rechte Keus VLEESFONDUE een gezellige manier van tafelen KAASFONDUE... DE OORSPRONKELIJKE FONDUE .Altijd. Hóe dan ook.. EEN BLOC NOTE ZIJ UW BESTE VRIND Pag. 13 Eerlijk is eerlijk! Hoe enthousiast we ook zijn over vleesfondue, kaasfondue heeft een oudere traditie. Het woord fondue geeft dat eigenlijk al aan, het betekent immers 'gesmolten'. En dat slaat op de kaas die in witte wijn vloeibaar wordt gemaakt. Indien hier uw voorkeur naar uit gaat, is dit een verrukkelijk alternatief voor vleesfondue. U kunt het zich gemakkelijk maken met een pak 'kant-en-klaar' fondue, maar ook het zelf maken is zo gebeurd. Verwarm een fles witte wijn in de fondue-pan, een 'caquelon' zoals de Zwitsers zeggen, roer er een pondje zeer fijngesneden niet te jonge kaas door. U kunt hiervoor Goudse of Gruyère kaas ne men. Laat het mengsel al roerend aan de kook ko men en blijf roeren tot de fondue geheel glad is, bindt het met wat aangemengde maïzena. Op smaak afmaken met wat zout, peper en eventueel met kirsch en knoflookpoeder. Zet de 'caquelon' op een réchaud om de fondue gezellig te laten pruttelen. Stukjes stokbrood worden, al dan niet met speciale fonduevorken, in de fondue gedoopt en smullen maar! Heieen Nieuwenhuis stuift en die u op de gegeven feest dag met een scherp mes in mooie punten snijdt. DRANKJES METEN ZON DER ALCOHOL Laten we beginnen met drankjes die door hun kleur of naam bijvoor beeld goed in de Kerstsfeer passen. Wat denkt u van: MELKWEG De ingrediënten zijn: borrelglas witte crème de menthe, 1J borrel glas dry gin en gemalen ijs. U mengt de dranken met het gemalen ijs in de shaker en u giet ze door een strainer (zeef) in een cocktail glas. Door de directe aanraking van de crème de menthe met het ijs wordt deze drank melkig wit vandaar de naam Melkweg. PINK GIN Vermeng 1 borrelglas gin met 3 scheutjes angostura en serveer dit licht gekleurde pittige drankje heel koel in een klein glaasje. MA-COLLINS ZORGT GOED VOOR AUTOMO BILISTEN! Sap van 1 citroen, poedersuiker naar smaak, 4 blokjes ijs, soda water. Terwijl anderen Tom en John Collinses drinken (in het eerste geval gebruikt men gin, in het tweede geval zeer oude jene- ver), maken wij Ma-Collins op de zelfde manier klaar maar dan zon der alcohol. Voor het oog zien ze er hetzelfde uit, TOMATEN-COCKTAIL 3 borrelglazen tomatensap, scheut je citroensap, snuifje zout, snuifje witte peper, snuifje celeryzout, snippertje suiker, J theelepel Wor- cestershiresaus, blokjes ijs. Roer in een mengbeker alle ingre diënten met een blokje ijs goed door elkaar. Giet de cocktail over een blokje ijs in een groot glas en geniet van deze zeer pittige drank die niet gevaarlijk voor u is! Lily van Pareren Vleesfondue, of zoals de officiële naam luidt fondue bourguignonne, is een feestelijke en gezellige ma nier van tafelen, ledereen krijgt een eigen voorraadje in blokjes gesneden rauw vlees en behalve het gewone bestek, een lange fon duevork of'een houten satéstokje. Hieraan wordt een stukje vlees gestoken dat in hete olie gebakken wordt. Dit gebeurt in een fondue- pan die midden op tafel staat en op de juiste temperatuur gehouden wordt door een spiritusbrandertje, tegenwoordig zijn er ook zeer möoie elektrische fonduestellen. Is het vlees bruin dan wordt het uit de olie genomen en van de vork geschoven, samen met wat van de lekkere koude sausjes kan het fon due-smullen beginnen. Dek de tafel gezellig in de kerst sfeer maar vergeet de lange kaarsen want die zouden gemakkelijk om gestoten kunnen worden. Eén fonduepan is geschikt om er met zo'n zes personen omheen te zitten. HET VLEES Hier draait eigenlijk de hele fondue om, voorwaarde is dan ook dat het vlees mals en mager is. Het assor timent is zo groot dat de keus wel eens moeilijk zou kunnen worden. Voor deze feestelijke gelegenheid mag u anders gerust met drie of vier soorten vlees voor de dag ko men, het is maar eens in het jaar kerstavond! In de eerste plaats komen varkens- en ossehaas, ros bief, dikke lende en varkensfrican deau in aanmerking. Ook bijzonder geschikt is het speciale AH-fondue- vlees: dit gesneden runder- en varkensvlees is kant en klaar voor het fonduegenoegen. Niet zo al gemeen bekend maar wel zeer geschikt zijn kalkoenhaasje en kipschnitzel. Verder zijn stukjes varkenslever omwikkeld met een lapje bacon een welkome variatie. Wanneer u per persoon zo'n 200 gr. vlees rekent, is er zeker voldoen de. Snijd het vlees in niet te grote blokjes en geef ieder zijn eigen assortimentje op een bordje. Om 'in de kerstsfeer te blijven is het leuk om er sterren van te maken, elke sterrepunt is dan een andere vleessoort. Zet in kleine bakjes zout gemengd met paprikapoeder of selleriezout en een pepermolen op tafel; maar denk er om, het vlees mag pas na het bakken gekruid worden. DE OLIE Het meest geschikt is zonnebloem- of maïsolie, A.H. frituurvet en Ossewit. Vul de pan voor deel met olie die in de keuken flink heet gemaakt wordt. Koelt de olie ondanks de spiritusvlam op tafel wat af, verhit ze dan opnieuw even op het fornuis. De olie moet zo heet zijn dat een stukje vlees direct dicht schroeit. DE SAUSJES De kleurige en verrassende sausjes maken de fondue, laat uw fantasie de vrije loop om er iets speciaals van te maken. Natuurlijk kunt u ook in de winkel terecht voor kant en klaarsausen;bijzonderlekkerzijn barbecue-, chili-, schaschliksaus van Kraft. Ook mangochutney en béarnaisesaus zijn altijd een succes. Om weer terug te komen op het zelf maken van sausjes, het is niet moeilijk maar erg leuk en het kan enige tijd van te voren worden ge daan mits ze tot het gebruik afge dekt worden bv. met aluminium folie. Neem de volgende basissaus als uitgangspunt: gelijke delen mayonaise of slasaus (minder vet) vermengd met niet te stijf geslagen room zonder suiker, zure room (sourcream) of yoghurt. Aan u de keus! Maak van de basissaus de vérrukkelijkste sausjes door er aan toe te voegen: tomatenketchup, zout, peper en zéér fijngesneden paprika; verkruimelde kaas bv. roquefort of bluefort en vers gemalen pe per; fijngehakte uitjes, augurkjes, pe terselie, mosterd en mieriks wortel; 1 piccalilly, peper, zout en wat tijm; 1 kerriepoeder, fijngehakte pinda's en stukjes ananas (vers of uit blik); ■m stukjes banaan, stukjes clemen tine, gehakte amandelen en wat gewelde rozijnen met een drup peltje rum. Maak zoveel van ieder sausje als u nodig en lekker vindt. Zeer feestelijk is het om deze saus jes te serveren in 'reuze-champig nons'. AH heeft ze sinds kort in z'n assortiment verse groente en het zijn ware blikvangers. Geef iedere tafelgenoot een bordje met gevulde champignons. Kook de champignon-hoedenwel even (dus zonder stelen, deze zijn uitstekend voor de soep te gebruiken), 5 tot 10 minuten in ruim kokend water is voldoende. Besprenkel de hoeden met wat citroensap voordat ze gevuld worden. De hoeden zelf zijn trouwens ook erg lekker! Natuurlijk kunt u ook nog op tafel kommetjes met sausjes zetten voor gemeenschappelijk gebruik. Blijft er wat van over dan komt dat met de vleeswaren voor de lunch van de volgende dag of als dipsausjes beslist wel op! BIJGERECHTJES Om van het gezellige fondue-en even bij te komen is wat los knab- belgoed zeker welkom. Stengeltjes bleekselderij, in lauw water ge wassen Spaanse druiven, niet te vergeten de olijven en vindt u ze lekker en zijn ze te krijgen vergrijp u dan aan Amerikaanse radijs. Ook wat stokbrood zal wel liefhebbers vinden. DE SALADE Natuurlijk kunt u op de gebruike lijke manier uw salade maken, maar ook een paprika-tomaten- salade doet het goed. De ontvelde en in plakjes gesneden tomaten gaan samen met de reepjes paprika in een mengsel van 3 delen olie en 1 deel azijn, zout, peper, fijnge sneden peterselie en wat tijm. Ook deze salade kan gerust een uurtje van te voren klaar gemaakt worden. DE WIJN Het fonduefestijn wordt compleet met een goed glas rode wijn. U kunt hier uw smaak en voorkeur vol gen, een eenvoudige rode Spaanse rioja is evenzeer op zijn plaats als een elegante rode bourgogne of volle rode bordeauxwijn. Zorg dat de wijn op kamertemperatuur is. Heieen Nieuwenhuis AA 'de gloed van de vurige Martini Rosso, oef derwüdjteid van de blonde Martini Bianco Drink Martini puur, on-the-rocks u of als tintelende longdrink met tonic of soda. U geniet altijd zéér terecht! jfcxlra Dry. Uw terechte keus- hoe dan onkyedmnker E dfeitfu Lieve lezeres, er wachten ons weer spannende dagen! Een zater dag, een zondag en dan de twee Kerstdagen. U kunt niet vroeg ge noeg met uw voorbereidingen beginnen wanneer u tenminste al deze dagen thuis zult zijn. U wilt dan natuurlijk alles vlotjes laten verlopen en daarom is het toevertrouwen van uw plannen en wen sen aan het papier een eerste ruggesteun. U maakt dan een goed plan de campagne ofte wel: een draaiboek en als u uw leveranciers zo lief hebt als zij u, dan zult u heel tijdig bij hen aankloppen. Als u bijzondere ingrediënten nodig hebt, gaat u ze al vroeg kopen, zodat u tijdig in het bezit van de ingrediënten bent. Doe ook uw in kopen waar het dingen betreft die niet aan bederf onderhevig zijn lang van tevoren, u hebt dan de eerste keus en zult op uw gemak kunnen winkelen. Geef alle benodigde groepen een eigen lijst: de groenten, deviezen en vleeswaren, het wild en de zuivelafdeling enz., enz. Stel die lijsten op nadat u uw eventuele eigen voorraadjes hebt geïnspec teerd. Houdt ook rekening met onvoorziene omstandigheden als een extra gast die zal blijven eten of logeren (ja zelfs dat komt nog voor!). Vergeet niet, als u een Kerstboom met echte kaarsjes hebt om vol doende van deze kaarsjes in huis te halen en bedenk dat u de ca paciteit van uw koelkast tot het uiterste moet kunnen benutten, alu miniumfolie is daarbij onmisbaar en een paar rollen extra zullen uitkomst in moeilijke gevallen brengen! Een tipje: bekleedt de emmer met water die u voor de veiligheid bij uw boom zult zetten, helemaal met folie van binnen en van buiten, het staat geweldig feestelijk en de emmer wordt er ineens mooi door! Ook uw tafel versiering kan zeer origineel worden door het gebruik van folie. Laat alle leden van uw gezin u helpen bij de voorbereidingen, het opstellen van de lijsten, het bedenken van gezellige decoraties, het doen van boodschappen en wat dies meer zij, het optuigen van de boom. U zult het dan altijd nog druk genoeg hebben met het koken en bakken. Wij hopen dat u allemaal prettige dagen zult hebben in deze laatste maand van het jaar! «WW»' MATE-yÜ

Allerhande | 1972 | | pagina 13