ONTBIJT, BRUNCH OF LUNCH MENUVOOR EERSTE KERSTDAG NOG EEN MENU VOOR EERSTE KERSTDAG TWEEDE KERSTDAG ALLERHANDE TIPS WAT ETEN WE OP DE ZONDAG VOOR DE KERi MENU VOOR KOUD BUFFET Pag. 12 ALLERHANI Avocado gevuld met krab Oxtail clair Gevulde kalkoen Verse sperziebonen Compote van cranberries Gebakken krielaard- appeten Kaasplateau Feestpudding Mokka AVOCADO GEVULD MET KRAB Avocado's vormen een feestelijk begin van dit zeer feestelijke Kerst diner. U rekent een halve avocado per persoon. Op 2 avocado's hebt u dan nodig een blikje krab, 2 hard gekookte eieren, wat mayonaise, een weinig mosterd (van die heer lijke Zaansel), een bewijsje ge raspte mierikwortel, vers gemalen peper, wat zout, 1 citroen, 1 halve rode paprika, slabladen. U verdeelt de krab in stukjes (ver wijder wel alle kraakbeentjes en zo) en vermengt ze met de mayo naise, wat peper en zout, de mos terd en de mierikwortel plus het ene, fijngeprakte, hard gekookte ei tot een smeuïg, pittig mengsel. U snijdt de rode paprikahelft in smalle reepjes. De gewassen en gedroogde avocado's snijdt u over langs in tweeën, verwijdert de pit en bestrijkt het oppervlak onmid dellijk met citroensap en dat is dan tegen het verkleuren. Leg de avocadohelften op een bedje van knapperige slabladen, vul ze royaal met het krabmengsel, smeer dat ook wat over de rand van het vruchtvlees uit, garneer met een part hard gekookt ei en reepjes rode paprika. Zet het voorafje, voor het serveren liefst een tijdje op een koele plaats. OXTAIL CLAIR Oxtail clair kunt u natuurlijk rustig vooraf maken op het tijdstip dat u het beste uitkomt. U hebt er één of meerdere pakjes fraaie ossestaart voor nodig want daar trekt u de pittigste bouillon van. Verder komen er aan te pas: 1 ui, 1 niet te grote winterwortel, een beetje tijm, 1 laurierblad, een bewijsje roosmarijn, wat geplette koreanderzaadjes, zo mogelijk een geschraapte peterseliewortel, wat gestoten peperkorrels, een takje selderij, een stukje boter, zout naar smaak. Pel de ui en maak de wortel schoon, snijd beide in stukken en bak ze met de in stukken verdeelde ossestaart in de boter mooi bruin. Neem een flinke pan, breng de ossestaart met toebehoren erin over, voeg er alle kruiderijen bij, giet er ca. 2 liter water bij en laat op laag vuur trek ken gedurende ongeveer 5 uur. Natuurlijk hebt u hier nog geen zout bijgevoegd, dat gebeurt pas later. Als de bouillon voldoende ge trokken is, zeeft u hem door een zeef waar u een natgemaakte doek in hebt gelegd. Neem de stukken ossestaart (zonder aanhangende kruiden) er weer uit, maak het vlees van de botjes los (dat zal geen enkele moeite kosten), snijd het in stukjes en voeg die weer bij de bouillon die u vervolgens met zout en nog wat vers gemalen peper (witte) op smaak brengt. Opdienen in koppen en in iedere kop desverlangd een scheutje ma deira gieten. Als u toevallig nog in het bezit bent van die hele smal le likeurpijpjes uit oma's dagen dan zet u zo'n glaasje met madeira gevuld bij iedere soepkop, een charmante presentatie die tegen woordig weer helemaalin" is! GEVULDE KALKOEN Spectaculair en verrukkelijk is de feestelijk gevulde kalkoen op de Kersttafel! Het plezierige van de kalkoen is ook alweer dat u de vulling van te voren kunt klaarmaken. Die zet u in folie verpakt in de koelkast weg tot het moment van gebruik. Laten we zeggen u gaat een jonge kalkoen (een verse, als u een gro tere nodig hebt vindt u die ook) van zo'n 3 pond klaarmaken dan zal uw vulling bestaan uit: 250 g kastanjes, 125 g Sallandse ham (gekookte achterham), 75 g brood kruim en 30 g boter plus een be wijsje geraspte ui en wat fijnge hakte peterselie. Daarenboven hebt u wat goede vleesbouillon nodig om er de kastanjes in gaar te koken. U begint met de kastanjes in te kruisen aan de bolle kant en ver volgens legt u ze gedurende enige minuten op een bakblik in de hete oven. U kunt ze daarna gemakkelijk pellen. Vervolgens laat u ze in de bouillon helemaal gaar worden in ongeveer een uur. U wrijft de zeer zachte kastanjes door een zeef en vermengt de puree met de, in kleine blokjes gesneden ham, het broodkruim, de boter, geraspte ui en fijngehakte peterselie. Als de vulling u iets te droog voorkomt dan roert u er een klein beetje van de bouillon door. U bestrooit de kalkoen van binnen met wat zout en vers gemalen witte peper en vervolgens stopt u er de vulling in waarna u het gevogelte met een ferme naald en draad dicht naait. U hebt nog meer draad nodig want u gaat repen vet spek om de kal koen heen binden zodat de borst geheel en al bedekt is. Wrijf hem in met wat zout en peper en wikkel hem helemaal in de folie. Leg de ingepakte kalkoen in de braad slee en laat hem in ca. 2\ uur in een matig warme oven gaar wor den. Verwijder de folie gedurende de laatste 25 minuten en zet de oven hoger zodat de kalkoen fraai gebruind geserveerd kan worden. Te zamen met de folie verwijdert u natuurlijk ook het spek en de draden. Bedruipt u de laatste 25 minuten nog wel af en toe. Bij de kalkoen geeft u gebakken krielaardappeltjes. U kookt deze bijna gaar, giet ze af, laat ze even drogen waarna ze in de koekepan in de boter een fraai bruin kleurtje krijgen. De cranberries kookt u in suiker stroop tot een heerlijke compote en daar roert u dan ook een stukje boter door. Op 500 a cranberries rekent u ongeveer 250 g suiker. Zo u geen verse cranberries wilt klaarmaken dan neemt u ze rustig uit de pot (Preisselbeeren). U serveert ook nog een verse groen - te en wel sperziebonen, nog net even knapperig gekookt en opge diend met een stukje boter en wat fijngehakte peterselie ofwel met wat geraspte nootmuskaat. En wat gaat u er nu bij drinken? U weet het, A.H. komt altijd met bijzondere wijnen die betaalbaar zijn. Neem nu eens de Vin du Patron, de rode, de witte of de rosé, uit stekende wijnen voor slechts /3,45 per fles. Kies bij uw kalkoen hetzij de witte (koel maar beslist niet ijskoud te drinken) ofwel de rosé. De eerste wijn is een tamelijk droge, de rosé is demi-sec en deze behoort wel héél koel gedronken te worden. Voelt u echter meer voor een Moezelwijn, denk dan eens aan de Zeiler Schwarze Katz, één van de zeer bekende wijnen, ook al weer koel maar niet ijskoud te schenken. KAASPLATEAU Het heerlijke van een kaasplateau is dat u het net zo klein en net zo uitgebreid kunt maken als u zelf wilt. Laat iedereen genieten van een goede Camembert (die zo rijp dientte zijn dat u hem lekker vindt), een Duitse Emmentaler of één van de vele buitenlandse soorten en vergeet onze eigen onvolprezen Nederlandse kazen vooral niet. De verschillende kaassoorten vra gen om het gezelschap van een rode wijn, bijv. de Chantamour of een Chateau Haute Libarde 1970 (een Cöte de Bourg) dieZ4,25 kost. FEESTPUDDING Na wat kaas, het dessert. Bereid de feestpudding volgens de aan wijzingen op het pak, spuit er fraaie rozetten op van slagroom (ge bruik voor de lijners Klop-Klop) en geef er apart een aardbeien- of frambozensaus bij die u kant en klaar in het flesje vindt. Ook de pudding kunt u de dag tevoren bereiden, mits in de koelkast be waard. VLIEGENZWAMMEN Geeft u de voorkeur aan iets kouds dan is een schaal met mooie Vliegenzwammen niet te versmaden. Neem hard gekookte eieren, snijd er aan de onderkant een kapje af, zodat ze goed kunnen staan en haal er daarna voorzichtig de dooier uit. Deze dooiers verwerkt u net zoals aange geven staat in het recept voor gevulde eieren elders op deze pagina en heel voorzichtig vult u de eieren weer met het dooiermengsel. U snijdt rauwe tomaten doormidden, haalt vocht, pitten en harde kernen eruit en strijkt er eveneens wat van het dooiermengsel in. Daarna zet u ze op de eieren die er dan heel vrolijk uit gaan zien met hun rode hoeden op. Terwijl de tomaten door hun glibberigheid nog al eens van de eieren willen glijden als ze er zomaar opgezet worden, blijven ze door dat laagje eierdooier veel beter zitten. U gebruikt voor het mengsel, waar u dus vrij veel van nodig hebt, een dooier of twee extra, waarbij u natuurlijk de andere ingrediënten naar ver houding ook vermeerdert. De overgebleven eiwitten hakt u fijn en dat eierhaksel strooit u over de tomaten die daardoor echt op vliegen zwammen gaan lijken. Zet ten slotte de gede coreerde eieren op een bed van knapperige slabladen en geef bij het gerecht toost en boter. Hoofdschotel van dit kerstmenu is de traditionele braadrollade maar de versiering er omheen maakt er een verrassing van. Ook de voor gerechten en het sluitstuk zijn niet te versmaden, bovendien zijn ze snel gemaakt. Grapefruit-cocktail Kippe-pre/soep Braadrollade Aardappelpuree Gesmoorde appelen en abrikozen Doperwten en maïskorrels Caramel-ananas GRAPEFRUIT-COCKTAIL Een fris en licht begin van de maal tijd dat de eetlust opwekt. Halveer de grapefruits, verwijder eventuele pitten en snij de partjes voorzichtig los zodat het vruchtvlees gemak kelijk uit de schil gelepeld kan wor den. Zet suiker op tafel voor de nietlijners, zorg dat de liefhebbers een scheutje sherry over hun cock tail kunnen krijgen en een frans vruchtje als garnering is geschikt voor iedereen. KIPPE-PREISOEP Een niet zo voor de hand liggende combinatie die, als hij eenmaal ge proefd is, een veel gevraagde soep zal worden! Snijd een flinke prei zeer fijn en stoof de groente met weinig boter tot hij zacht is, pas op voor aan branden. Hierbij komt nu een blikje (2 I) geconcentreerde kippesoep. f blikje water en het geheel kan zachtjes aan de kook gebracht worden. Als u een klein stukje prei achterhoudt, is het nu het moment om dat werkelijk heel fijn te snijden en als een smakelijk accent aan de soep toe te voegen. BRAADROLLADE De rollade is gekruid en gezouten en dus kant-en-klaar voor gebruik. Dit vlees vraagt een vrij lange braadtijd, het is dus zaak er niet te laat aan te beginnen. Nadat de boter in de braadpan bruin is ge worden, laat u de rollade aan alle kanten dichtschroeien en op een laag vuur verder zachtjes gaar en bruin braden. Reken voor de braad tijd 50 tot 60 minuten per 500 gram vlees, bedruip en draai de rollade regelmatig. Grote rollades braadt u gemakkelijker in de oven. Laat de rollade even afkoelen voor hij in plakken gesneden wordt. Moeten we nog praten over de aardappelpureeNee toch, u was al van plan er een eitje en een scheutje koffieroom door te klop pen. De doperwten en de maïskorrels zijn ondertussen doorgewarmd en nu komt het er op aan om een zo mooi mogelijke schotel te creëren. Deplakken rollade komendakpans- gewijs in het midden, de aard appelpuree (gespoten) endegroen tes elkaar afwisselend er omheen. De jus wordt er vanzelfsprekend apart bij geserveerd. GESMOORDE APPELEN EN ABRIKOZEN Mooie rode goudreinetten, op het ogenblik volop te koop, zijn hier voor bij uitstek geschikt. We ge bruiken verder gedroogde abrikozen die een paar uur tevoren in de week moeten worden gezet. Was de appelen goed en verwijder de klokhuizen met een appelboor. Vul de holtes met een mengsel van rozijnen, suiker en kaneel. De appelen gaan samen met de ge weekte abrikozen in een beboterde vuurvaste schaal, strooi er eventu eel geschaafde amandelen over en giet er wat weekwater van de abrikozen bij. De schotel kan ge ruime tijd van te voren worden klaargezet in de oven en 30 mi nuten voordat het kerstdinertje start besprenkelt u het fruit nog met een glas droge witte wijn (Vin du Patron). De oven gaat nu aan, matige warmte, en tegen de tijd dat de schotel op tafel kan komen zijn de appelen gaar. CARAMEL-ANANAS Dit heerlijke toetje is in een hand omdraai klaar en terwijl u het maakt kunnen de tafelgenoten even bij komen van de verrassingen van uw kookkunst. Gebruik het liefst een verse ananas, ze zijn 'vlieg- vers' aangevoerd uit Kenya. Bedek de schijven ananas met flink wat suiker en leg ze in een koekepan waarin boter flink heet is gemaakt. Laat de suiker een korstje worden (caramelliseren) en giet er een glaasje kirsch bij waarmee de ananasfeestelijk geflambeerd word, direct serveren. Om er iets heel aparts van te maken kunt u de caramelananas op een ondergrond van vanille-ijs plaatsen. Succes verzekerd! Wat de wijn betreft die u bij dit kerstdiner kunt schenken, laat uw oog eens vallen op de Chantamour. Deze klassewijn met Bourgogne karakter is nieuw in het AH assor timent en hier zeker op zijn plaats. Heieen Nieuwenhuis Gesneden kalkoenrollade Gevulde tomaten Gevulde eieren Bleekselderij Cocktail naar keuzekrab, kreeft of garnalen Plateau van paté's Verschillende salades Asperges met vinaigrette-saus Irish Coffee pudding Aardbeien met slagroom Clementines VOORGEBRADEN KALKOENROLLADE Kalkoenrollade komt uit de diep vries, hij laat zich uitstekend in dunne plakken snijden en smaakt koud meer dan voortreffelijk. Zet in de buurt van deze schotel een schaal met Cranberry-compote (mogelijk overgebleven van het di ner op de eerste Kerstdag?) en een schaal met mandarijntjes uit blik, beide compotes passen zeer goed bij de kalkoenrollade, terwijl ze ook een decoratief kleurelement aan de tafel geven. GEVULDE TOMATEN Snijd de tomaten overlangs door midden en verwijder pitten, vocht en harde kern. Vul ze daarna met Franse doperwten, extra fijn, die u vermengt met een pittig aange maakte mayonaise (mosterd, be wijsje geraspte ui, vers gemalen peper, wat zout) en strooi er tot slot fijngehakte peterselie over. Zet deze gevulde tomaatjes op een bedje van knapperige slabladen om en om met halve gevulde eie ren. Stel u kookt 4 eieren hard. U laat ze afkoelen en snijdt ze na het pellen in de lengte door midden. U neemt de dooiers eruit, prakt ze fijn en vermengt ze met zout, vers gemalen witte peper, geraspte nootmuskaat, 1 rauwe eierdooier en een stuk zachte boter ter grootte van een ei. Vul met dit mengsel de eierhelften met een royale kop, prik in het midden één blaadje peterselie en zet ze tussen de tomaten. Zet deze schotel op een koele plaats tot het moment van neerzetten op de tafel. BLEEKSELDERIJ De malse stengels uit het hart van een struik bleekselderij zijn ver rukkelijk om zo te eten. Op het koude buffet zet u ze in een kan met ijskoud water (dan blijven ze krokant!) en de wuivende pluimen vormen als het ware een sierlijk boeket. U zet er een schaaltje met Kraft Mustard-sauce naast, zodat de liefhebbers de selderij daarin kunnen dopen. Mocht u niet van rauwe selderij houden, dan kunt u de bleekselderij of voetselderij in blik kopen. Verdeel ze in repen die dan eveneens met wat Mustard- sauce genoten kunnen worden. KANT-EN-KLARE COCKTAILS A.H. biedt u een keuze uit drie kant-en-klare cocktails in glazen bakjes: krab, kreeft of garnalen in een verrukkelijke, pittige saus. Het enige wat u dan nog hebt te doen, is het opsieren van zo'n schaaltje met een blaadje sla, een schijfje tomaat, een plakje hard gekookt ei of een partje citroen. Zonder enige extra moeite kunt u iedereen het smakelijke hapje hunner keuze voorzetten! SCHAAL MET PATÉ'S Maak een fraai pièce-de-milieu van een grote schotel waarop u alle mogelijke soorten paté schikt. Het is daarbij heel spectaculair om deze schotel te bekleden met folie. In het midden plaatst u dan de paté au poivre (een zeer bijzondere paté waarin verse groene zachte peperkorrels verwerkt zijn, een ware delicatesse) in een krans er omheen deponeert u de volgende paté's die u per gewicht kunt ko pen: pêté au marcassin (paté van wild zwijn), paté aux champignons (een geurige paté met veel cham pignons), pêté breton (de frivole paté met een snufje knoflook) en pêté la Chêtelaine (een zachte smeerpêté met madeira). Versier de schotel met wat takjes peter selie, waaiervormig gesneden au gurkjes, eventueel wat roosvormig gesneden radijsjes (wij importeren ze uit Amerika), partjes tomaat of kleine trosjes Spaanse druiven. Omring deze schaal met schaaltjes met de bekende vierkante A.H. toost, botertjes, crackers, Brabants rogge- en/of donker roggebrood zodat iedereen zich naar hartelust kan bedienen van al deze elegante pêté-soorten! VERSCHILLENDE SALADES Fris en kleurrijk prijken op uw kou met één i één i grett ziebc Juist tot s des I u vo lend; Desj zijn c eersti wijze moei danc deen uit bl Maar niet van pittigi strele met e puddi beien slagrc van i En ns niet: rosé des S: bij ee Zet df zijn ei voorl gastei en gle hand zetten daarin lepel i gerolc elkaai een p VOUW: tels in en pe den vi Al die feest- en vrije dagen zijn een goede aan leiding om eens feestelijk te ontbijten of om na heerlijk uitslapen, het ontbijtte vergeten en de dag met een brunch te beginnen. Het is zelfs geen kunst om bij deze gelegenheden het brood weg te laten en het te vervangen door kerstbrood, AH's heerlijke met spijs en zuidvruch ten gevulde kerststol of de duivekater bereid vol gens oud Zaans recept. Natuurlijk ook beschuit, roggebrood, koffiebroodjes, toost en ontbijtkoek doen het goed op zo'n tafel. Maar wie belet u om bij de brunch bv. appeltaart of Engelse cake, kerst krans of kerstboterstaaf (beide bereid met amande len en roomboter) te serveren Vers gezette pittige koffie waarvan de geur langslapers zeker aan tafel brengt, mist zijn uitwerking nooit! Een gezond be gin is verder een glas 'citrus-cocktail', verse si naasappelen (de Spaanse Salustiana's zijn zeer geschikt om te persen), Italiaanse citroenen en Jaffa grapefruits leveren het vitaminerijke sap, of uit diepvries: geconcentreerd AH sinaasappelsap. Maak een leuke schotel met vleeswaren waarvan sommige gerold kunnen worden om een augurkje, asperge of steeltje bleekselderij die u misschien in huis heeft voor de feestmenu's. De brunch en de lunch vragen om een warm hapje. De kant-en-klaar diepvries kroketten, bitterballen, evenals de in een aantal filialen verkrijgbare verse kalkoenkroketten (kent u die al?) zijn lekker en maken het u gemakkelijk. Wie het wat groter wil aanpakken zou een fijn pasteitje met een ragout van verse kippeborst kunnen geven, ook dit is niet zo'n karwei. Met 200 tot 250 gr. vlees maakt u vol doende ragout om er ca. 6 pasteibakjes mee te vullen! Kook het vlees gaar in een halve liter water waaraan u stukjes ui, wortel en wat peterselie hebt toegevoegd; verder zijn tijm, laurierblad, foelie, geplette peperkorrels en wat zout voorwaarden voor een voortreffelijke ragoüt. De kooktijd is 30 tot 40 minuten. Zeef de bouillon en snijd het vlees in kleine stukjes, de kruiden en overige be standdelen kunt u wegdoen. Bind het vocht met een roux van 45 gr. bloem en 45 gr. boter; op smaak afmaken met wat citroensap, scheutje koffiemelk en eventueel wat aspergepunten. Het vlees er nu weer bijdoen en het geheel nog even laten door warmen. De pasteibakjes zijn inmiddels in de oven knapperig en warm gemaakt en kunnen royaal gevuld worden met de ragout. Twee snacks, de een gemaakt van asperges en de ander van vlees dat overgebleven is van een kerst diner, zullen het ook zeker doen. Voor de asperge snack roostert u sneetjes witbrood die u met wat boter besmeert. Hierop komt een plak ham of iets dergelijks en daarop de asperges met een flinke plak niet te oude, b.v. jonge of lichtbelegen kaas. Laat de kaas onder een hete grill smelten (ook de oven kunt u gebruiken) en serveer de snack met peterselie en plakjes tomaat, ook kan een spiegelei dit hapje versieren. De vleessnack maakt u op dezelfde wijze, u ge bruikt dan in dit geval plakken koud vlees, een plak ananas, fijngemaakte chips en plakjes banaan be strooid met geraspte kaas. Ook deze snack gaat een paar minuten onder de grill of in de oven. Of het nu om ontbijt, brunch of lunch gaat, fruit is altijd een goed besluit! Heieen Nieuwenhuis Mocht u niet aan het gezellige spel van het 'fondu-en' doen, (zie elders op deze pagina's) dan vindt u hier nog een kleine menu-sug gestie waar u mogelijk iets in ziet. Meloen met ham Tam konijn Witlof Tomaatjes in de oven Gekookte aardappelen Taart met abrikozen Mokka MELOEN MET HAM Meloen met ham is een bijzonder eenvoudig voorgerecht. Op ieder bordje legt u een part sappige groene Spaanse meloen met er naast, dakpansgewijs enige plak ken dubbel gevouwen ham. Daar voor kiest u dan een Jambon d'Ar- denne of een rauwe Nederlandse boerenham. U kunt de meloen beter niet in de ham rollen (alhoe wel dat dikwijls gedaan wordt) daar de ham door de meloen dan vochtig wordt en dat is toch min der smakelijk! TAM KONIJN MET TOEBEHOREN Voor tam konijn hebt u de keuze uit vers konijn en konijn uit de diepvries en u kunt dat konijn rustig al op vrijdag voor de drukke dagen braden. Mits op een koele plaats weggezet kan er niets mee gebeu ren en konijn laat zich bovendien uitstekend opwarmen, ja hetsmaakt dan zelfs nog lekkerder! Het konijn is al panklaar en in fraaie stukken verdeeld. Indien uit de diepvries, laat u het volgens de gebruiksaanwijzing ontdooien. Doe dat vooral tijdig. U braadt ver volgens de stukken konijn in de boter aan alle kanten mooi goud bruin en u voegt er een gesnip perde ui, een snuifje tijm, een lau rierblaadje, een geplet teentje knoflook (facultatief, maar toch wel erg aan te bevelen!), 250 g verse, in plakjes gesneden cham pignons bij plus natuurlijk zout naar smaak en een plezierige hoe veelheid vers gemalen witte peper en als alles in de pan heerlijk staat te sudderen dan giet u er een glas of twee (ferme wijnglazen) droge witte wijn bij, b.v. Muscadet. Laat het konijn op zacht vuur ver der smoren tot het door en door gaar is en bijna van de botjes valt. Bind de saus indien u dat nodig vindt even voor het serveren met een weinig beurre manié (met elkaar glad gewreven bloem en zachte boter) die bij kleine beetjes tegelijk door de saus wordt ge roerd tot de vereiste dikte bereikt is. Kook het witlof reeds 's ochtends vroeg zodat het ruim de tijd heeft om in het vergiet uitte lekken. Laat, als het zover is, wat boter hazel nootbruin kleuren en stoof er het lof in. Het volmaakt uitgelekt zijn is een voorwaarde voor het op dienen van smakelijke witlof. TOMAATJES Wat de tomaatjes betreft, dat is een heel makkelijk en heerlijk ge- rechtji mee vuurv: ondei bladk' naast putje' volger veel t pepera ding (i peperi u opia en dat een m u ze n in star heden dan dra er ka-, nig ga tafel la zijn bijl alleen 1 heerlijï TAAF Voor e. u gens bodem kelijk.a laag cl rijstebri wel va rijstebr; goed u pansgei cirkels.! lekkerei ziende! geen sfl Geef 4 mokka: van diil De zaterdag voor de Kerst zal ie dereen het zeker heel druk hebben met alle voorbereidingen. Wat let u om in plaats van een warme maaltijd een broodmaaltijd met, zoals dat zo mooi genoemd wordt, „beleg" te geven? Uitgesneden, gebraden rosbief en varkensfri candeau worden met graagte ge geten en een kop AH kippe- of champignonsoep of in de koeke pan met boter gebakken kalkoen- schaschlik zullen zeker gewaar deerd worden als warm extraatje bij de vele boterhammen met verschil lende worstsoorten, kaas en/of ham. Heerlijk met een koel biertje! EEN SPECTACULAIR VOORAFJE Een voorafje is heel eenvoudig te maken! Leg op ieder bordje een knapperig slablad. Daarop komt een schijf ananas. Deze kan van een verse ananas zijn, maar kan ook net zo goed uit het blik komen. In dat geval laat u de ananas goed uitlekken. Op de schijf ananas legt u een dikke plak tomaat en daarop komt een ferme rozet mayonaise uit de tube. Bestuit de mayonaise met een tikkeltje kerriepoeder. Het geheel is heel kleurrijk en het smaakt heerlijk! CERISES FLAMBEES i I vanilleijs, 1 I blik pitloze kersen, 1 glas cognac (alc. 40%), suiker naar smaak, wat kirsch. Smelt de suiker in de flambeerpan, voeg er de kirsch en het kersensap bij. Doe de kersen in het gloeiende vocht, giet als alles kookt, de licht ver warmde cognac erbij, steik alles aan. Verdeel de vlammende kersen over de bordjes met vanilleijs. KINDEREN EN DE FEEST DAGEN Het spreekt bijna varzelf dat we met al die feestdagen aan de kin deren extra aandacht zullen schen ken. Waarbij het dan bepaald niet in de bedoeling ligt om ons voort durend met de kinderen bezig te houden. Hebt u naaste buren of goede vrienden in de omgeving die kin deren hebben van ongeveer de leeftijd van de uwen, spreek dan af dat u zich om beurten met het ge zamenlijk kroost zult bezig houden. Op die manier komt iedereen eigen lijk het best aan zijn trekken, zowel de kleineren als de volwassenen. Het is een kwestie van organiseren en met verstand uitkienen, maar als u ofl kan diti De tien hun eigi dol op; boekjes over. To feesteli' men en kindere' een das bekend: pann U hebt' rijzend! snuifje* pelmoes dersuik* het ze* melk.M beslag 1 panneW moes I* rozijnen smaak! koeken1 appelfl* veelheid een fraai u tot sl

Allerhande | 1972 | | pagina 12