KlopKiofi «lijd raak. IEATO 'Koolg Kapriool i]t?8 erpïïeleeri Maca roni blokje? ^Voofkamef bewonerS j IN HET OOR GEFLUISTERD SPELLETJES IN DE KERSTVAKANTIE de zon op uw dieettafel 1 golden wonder' sausjes eenfeeskinhuis isSl Verrukkelijk van Verstegen! Pag. 11 ALLERHANDE - KERSTNUMMER 1972 'nToetje, ijs, vruchten, gebak, koffie? Zo'n feestelijke Klop-Klop garnering is altijd raak. Maar ook voor hartige dingen (b.v. fonduesausjes) is Klop-Klop voortreffelijk. Klaarmaken? In 4 minuten gebeurd. P.S. Klop-Klop kan ook l ijn worden gemixt dóór Zie de leuke recepten op elk zakje. En Klop-Klop kan niet mislukken. Ook dat is altijd raak. Dik worden? Niets ervan. Klop-Klop is calorie-arm. U kunt 'm dus raken zoveel u wilt. Voorraadje in de kast? Uitstekend. Dan grijpt u nooit 2 zakji Kerstvakantie. Wanneer het „een witte kerst" wordt, dan is er voor de kinderen (en hun moeders) geen enkel probleem. Dat wordt sneeuwballen gooien, dat wordt sneeuwmannen bouwen, glij baantje en sleetje rijden, dat wordt 's avonds met rode konen eten en doodmoe naar bed. Een witte kerst, dat klinkt lekker en romantisch, maar al te vaak ligt er in dit land alleen (kunst) sneeuw op de kerstboom en, hele grote kans, is het voor kinderen helemaal niet zo aantrekkelijk om buiten te spelen. En wat dan, met zo'n hele kerstvakantie voor de boeg? Binnen spelen, op het laatst allemaal kinderen die zich eigenlijk vervelen en voor wie het niet erg zou zijn, als weer snel de school begon? OPLOSSING Er is een geweldige oplossing. Hebt u kleine kinderen en woont u in een buurt, of in een flatgebouw, met veel meer kinderen? Wel, dan zit u dus in een omgeving vol moeders die allemaal hetzelfde „probleem" hebben, om het zo even te noemen. De oplossing is even klassiek als eenvoudig: sla de handen inéén. Maak voor de kerstvakantie deze afspraak: vijf moeders hebben bij voorbeeld samen negen kinderen tot een jaar of tien. Laat u, als moeders, ieder een „dag" nemen en die „dag" betekent dan, dat u dan alle kinderen van de andere moeders inviteert. VERRUKKELIJK De moeder die de „dag" heeft, heeft natuurlijk een boel werk en meer dan de handen vol, maar daar staat tegenover dat u andere dagen weer volledig vrij bent en kunt uitrusten van alle drukte. En dit staat voorop: kinderen vinden zo'n „dag" bij een ander verrukkelijk. Een andere omgeving, een andere mevrouw die de zaken regelt, an dere spelletjes. Want dat hoort er natuurlijk wel bij: spelletjes, leuke dingen doen met die hele club kinderen bij u thuis. DE SPELLETJES Dat regelen is allemaal niet zo moeilijk. Zorg bijvoorbeeld, dat u tegen de tijd dat uw „dag" aan breekt een forse stapel oude tijd schriften in huis hebt. Vraag ieder kind van thuis een schaartje mee te brengen. Zelf zorgt u voor een groot en goedkoop plakboek of in ieder geval voor een aantal vellen papier, waarop geplakt kan worden. Houdt dan vervolgens een soort wedstrijdje. Vraag de kinderen, of ze alles willen uit knippen dat een dier voorstelt. Of alles dat rood is, of alle kleine kind jes, of alle mannetjes, of alles waarin blauw zit. PRIJSJES Wie het mooiste plakwerk van dit alles heeft gemaakt, krijgt een prijsje. De eerste prijs, want vooral voor kleine kinderen is het natuur lijk wel zo democratisch en aan moedigend, als er voor ieder een prijsje beschikbaar is. Dat hoeft allemaal niet veel te zijn, een paar repen chocolade voor de troost prijzen zijn al heel wat. VOORLEZEN Oudere meisjes vinden het heerlijk om poppekleertjes te naaien. Het kan dus, dat één moeder een pop- pekleertjesdag instelt. Hebt u een zolder of kelder plus een doos oude lappen en oude kleren, dan is „verkleedpartijtje" natuurlijk ook een van de toppers. Om te voor komen dat u hoort, „Ja, maar we weten niet wat we moeten spelen", kunt u natuurlijk uit een boek eerst een leuk verhaaltje voorlezen, dat de kinderen daarna gaan na-spelen met de verkleedkleren. meisjes kunt laten haken of breien. Tussen de middag kunt u zelf nog voor een hoogtepunt zorgen door een grote schaal met krentebollen of - nog succesrijker waarschijn lijk pannekoeken bakken en laat ieder kind dan ook een keertje zélf proberen. U zet een pot jam, een potje suiker en een potje honing klaar, ieder mag zelf zijn panne koeken aankleden. VERJAARDAG Kinderen hebben door dit alles het idee, min of meer op een verjaar dagspartijtje te zijn dat de hele lieve lange dag (of middag, naar u verkiest) duurt. En vergeet u niet, een hele club kinderen heeft meer ideeën om zichzelf bezig te hou den dan een of twee samen. Overigens: kleuterleidsters zullen dit een geweldig idee vinden, dat van die „dagen". Probeert u het eens. Waarschijnlijk komt u er voor de volgende kerstvakantie op terug. KERSTSTUKJE Nog een paar suggesties: een teken-wedstrijd, een silhouet-knip- wedstrijd. Voor het laatste hebt u weer scharen en een paar vellen zwart papier nodig. Doe de kin deren eerst even voor, hoe ze een poppetje kunnen knippen, succes verzekerd. Een vouwblaadjes wedstrijd. Een matjes-knip-wed- strijd. Een voorleesuur, met daarna weer na-spelen. De kinderen zelf een kerst-toneelstukje laten schrij ven en daarna opvoeren. PANNEKOEKEN Klosje-breien is natuurlijk erg ouderwets, maar het gaat er nog steeds in, net zoals u iets oudere per pakji ;erechten. 'n ZNZ produ. Aardappelpuree: Nodig veer d pers: 3 iot fginke aardappels, scheut Gebakken ham net marmelade op èroosterd brood 'odig voord pers: 1 Stevige plak ham, een potje marmelade. nootmuskaat,klonts je -margarine, kook de aardappelen in Ho min.gaar in weinig water en wat zout. bak de ham in een koekepan even aan beide zijden en bedek de plak royaal met warm- maakte marme- de.Cde rest van de marmelade komt op brood wel op) n en JjnroerenpfJijn stampen, de melk er Scheutje bij scheutje doorroeren tot pu- 1eedikte is bereikt. inmiddels i$ een Sneetje witbrood in de koekepan of- broodrooster si n gemaakt. het kanrBtvur lijk. ook kant en klaar geroosterd gekocht worden. lekker maken met peper, zout, noot muskaat en een klontje margarine een volwaardig en Jeestelijk kerstmenu met eén koekepan en ■twee pannen komje een heel eind! zorg voor een koel flesje witte wijn. de volgende dag IS wat de ~övergeüeven er eenjijne snelle bami-groente betreft, Soep van ie maken. Groenten in saus. Nodig voor cl pers: bami-greentepakket I H dl.waterCis if linke beker) StbLafgestre- ken eetlepels bloem, Zogr margarine, zout, peper, ketjap. hek de groenten, behalve de Spaanse peper, in dekoekeparË verwerk Jejawriete kruiden in de groenten (behalve zout en peper ook b.v knoflook, tijm. koriander, ketjap en\ kerrie) Gebakken garnalen. Nodig voor d. pers: ioogr.gepelde garnalen, zout, peper, margarine cf olie, rest van de Spaanse peper, was degepd.de garnalen, droog de beestjes -tussen keuken- of toilet papier. ook een stuk van. de Spaanse peper kan erbij,zéér I fijngesneden, reken Voor het bakken 10 foéj is min. maak in een pannetje de saus: I alle margarine smel- I ten en alle bloem erin I één keer bijdoen, er I ontstaat dan een I dikke klont, deze bedje bij beetje ver- j 1 dunnen met water l^ed blijven roeren I om klontjes te voor- I komen, een erfre I Scheutje kegap is I welkom, nu kan de I gébakkengroente, die I 1 nog netnietgaar is r in de saus-Samen even latenpruttelen.l m wat hete olie I I margarine zéérsnel bakkenCdoov lang bakken worden ze taai)zeerjijngesne - den Spaanse peper meebakken.na het bakken er wat zout en peper doorschudden Qtroen-yoghurt. Nodig voor d. pers: een beker yoghurt, dei, 1 citroen, W<3iv Suiker, verdeel het ei in het wit en hetgeéL,meng door het eigeel wat Citroensap en geraspte Citroenschil, dit mengsel gaat door deyoghurt. het eiwit wordt met een chepje Suike: Stgf- gslage met een I garde of vork en voorzichtg door de yoghu rt geschept. MUD AARDAPPELEN Het is méér dan vermoedelijk, dat er nog nooit zoveel nieuwe kook boeken zijn uitgekomen als de laatste twee jaar. Waarschijnlijk hebt ook u daar direct een verkla ring voor: Ja, vanzelf, de Nederlander is ook veel meer gaan reizen. En hij is allang niet meer zo kinderachtig, dat hij altijd maar zijn mud kruimig afkokende aardappelen mee sjouwt naar Spanje, omdat hij er zeker van is, dat de Spaanse olijf olie alleen al in staat zal zijn hem op slag te vergiftigen. We zijn niet meer zo kinderachtig. We willen de pot pindakaas en de blikken met doperwtjes in de fijne maat best wel eens thuis laten, om er in Spanje dan toch maar eens een tortilla, Spaanse omelet, voor in de plaats te proberen. INKTVIS Wij zijn al zover, dat we de lof zingen van de koeskoes die we in Tunesië aten en we vinden het zelfs een beetje gek, als iemand nog" nooit in zijn leven eens zo'n lekker inktvisje probeerde en de Italiaanse ravioli vinden we al „heel gewoon hoor". Ach ja, en dan zwijgen we er maar over dat langs het Italiaanse Garda- meer Nederlandse studenten met een Nederlandse patattenkraam rondtrekken, want nou ja, een mens moet als hij wil toch éven de kans krijgen weer iets Neder lands te proeven, tussen al dat Italiaans. Over de hotels, die hun keuken aanpassen aan de noord-Europese smaak, daar praten we nu ook even niet over. In het algemeen kunnen we gewoon stellen, dat de Neder landers wel eens iets willen pro beren, kortom, minder kinderachtig, minder bang zijn voor iets dat ze (nog)niet kennen. SLAKKEN schotels, over bakken en braden en de puddingen die de Franse monniken destijds zo verrukkelijk maakten. We hebben Wina Bom voor het schrijven van onze kookboeken, tv-omroepster Mary Schuurman, we hebben Henriëtte Holthausen en Lily van Pareren en nog veel meer. Zelfs Sophia Loren heeft een kookboek geschreven en daar werd dan Liz Taylor weer jaloers op, dus wie weet, straks misschien ook een kookboek van Liz. Maar is alleen daarom koken „in"? Juist in een tijd, waarin meer dan ooit kant - en - klaar maaltijden zijn te krijgen en aardappelpuree in pak en diepvries nasi-gorengs? Juist in een tijd, waarin de snack bars „pak mee maaltijden" bren gen en iedereen vindt, dat hij ei genlijk veel te weinig tijd heeft advertentie Ja, van Verstegen! Erg gemakkelijk. Met zo'n blokje maakt U in een wip Macaroni. Vraag ernaar! Ook blokjes voor Nassi Goreng, Bami Goreng enz. en hup jongens, even op z'n Ame rikaans en snel de keuken in, hapje klaar maken en dan kijken wat de televisie die avond biedt? REACTIE Wel, koken is „in". Meer dan ooit, vergeleken met de jaren na de tweede wereldoorlog. Goed, we kunnen ons nu ook wel meer per mitteren dan juist vlak na die oor log, maar er is waarschijnlijk ook nog wel een andere, erg belangrijke reden. Is dat koken van ons nu niet een reactie op ons vlug, vlug leven? Gewoon, je even nergens meer iets van aantrekken en misschien wel een uur nemen voor alleen maar een heerlijke saus bij het vlees. Het niet meer vervelend vinden, om nu alwéér aardappelen te koken, maar wel gezellig, om van die aardappelen nu eens iets aparts te maken. PETROLEUMSTEL Ondanks onze snelkkookpannen zijn er zelfs mensen die nu weer hun soep laten trekken op zo'n oerouderwets petroleumstelletje. Omdat het zo gezellig is en omdat grootmoeder altijd zei dat juist daardoor haar soep zo lekker werd. De keuken in, om je met al je aan dacht en toewijding op een mis schien niet eens zo ingewikkeld gerecht te werpen. Een klein beetje terug naar vroeger eigenlijk, toen men voor het bereiden van de maaltijd nog echt behoorlijk tijd uittrok - en dat ook wel moest, want toen bestonden er nog geen blikken bami en hing men gewoon „de potten te vuur". Kortom, we koken, we koken weer? En hoe. Ingewikkeld en minder ingewikkeld, dat maakt eigenlijk niet veel uit. Want zoals de oude wijze mannen vroeger al zeiden: Geen betere maaltijd dan die, die met liefde is toebereid. En op wie kunnen we beter afgaan dan de man,' wiens liefde toch altijd nog wel een béétje door de maag gaat, zelfs al staat die maag tegenwoordig nog al eens op dieet ZELFPORTRETTEN Dertig foto-portretten van je zelf hebben, dat gaat nog, maar wie heeft er dertig schilderijen die hem of haar zelf voorstellen? In Neder land bestaan er waarschijnlijk veel meer schilderijen van koningin Juliana, maar wie verder kent der tig portretten van zichzelf? Wel.dekunstschilderTHUS OVER MANS in het Brabantse Woud- richem, maar bij kunstschilders ligt zoiets ook meer voor de hand dan „gewoon". En ze schilderen of et sen of tekenen zich zelf doorgaans niet omdat ze hun uiterlijk ofwel persoonlijkheid nu zo érg geweldig vinden, ze bedoelen er uiteraard iets anders mee. Gewoon: dit ben ik of dit was ik, mooi, lelijk, som ber, vrolijk, ingetogen of door het leven getekend, meer dus dan zomaar „een portret". Thijs Overmans heeft pas een ex positie gehouden van dertig zelf portretten, gemaakt in de periode 1942-1972. In zijn eigen „Galerie Brabant" in Woudrichem. VERMOEID Nog even over iemands „indruk" gesproken: modeontwerpers zijn meestal erg vermoeide mensen op de dag dat ze een nieuwe collectie aan hun publiek gaan tonen. Onze eigen Max Heymans bijvoorbeeld, is altijd doodop (maar wei geluk kig) op zo'n dag en dat komt dan ook, omdat hij de nacht voor zijn show altijd doorwerkt. Vanwege dat „laatste hand leggen" enzo voort aan zijn ontwerpen. We kennen inmiddels een hele boel. Vandaar natuurlijk al die kookboeken, zeggen we dan, om thuis na te maken wat je in het buitenland at. En de slakken, waar de Fransen zo verzot op zijn, die kunnen wij nu ook hier kopen. In blik, maar net zo lekker. Olijven, inktvis op de markt, paprika's (tien jaar geleden nog lang niet zo „In"), pSté de fois gras, bergen Franse kaassoorten, artisjokken, kortom, u noemt maar op aan „vreemde" dingen en het is altijd wel érgens te krijgen in ons goede vaderland. Dank zij ons reizen, maar zeer zeker ook door onze gastarbeiders. VERRE OOSTEN Heel anders was ontwerper EDGAR VOS tijdens zijn jongste show. Zeer monter, zeer bruinverbrand, zeer vrolijk en zelfs nogal uitgerust, ondanks het harde werken aan zijn collectie. De oorzaak? Wel, hij was net een maand met vakantie geweest in het verre oosten. Voor het eerst zag hij Indonesië weer terug, het land waar hij als jonge tje heeft gewoond. Hij was ook in Thailand. Hij heeft trouwens niet alleen maar vakantie gevierd, want hij gaf onderweg ook nog een aantal modeshows. ZELFS SOPHIA En zo hebben we boekjes over de Spaanse keuken, natuurlijk de Franse, maar net zo goed de Chi nese, de Indonesische, de Suri naamse, de Amerikaanse, ja zelfs de Russische keuken. De keuken van Israël, boeken over soepen en sauzen, over wild en oven- TAILLE En tot slot: beslist niet teveel eten met kerstmis als u het record slank ste taille van de wereld wil gaan verbreken. Dat staat op naam van de actrice Polaire (Frankrijk), die een natuurlijke taille had van 33 centimeter.

Allerhande | 1972 | | pagina 11