Vraaggesprek met AJTsJ. va CONSUMENT RECHT OP VRIJE KEUS Begeleidende informatie onontbeerlijk Bami Goreng blokje? TROONSO VERDRA CHT S Een kleine kroniek over de opvolging van Sinterklaas door Leo Thuring het betere Franse wijngebeuren J Kritisch vermogen t Heerlijk, heerlijk van Verstegen vers bier Vakmanschap is Meesterschap NOVEMBER ALLERHANDE 5 (Van onze speciale verslaggever) ZAANDAM Albert Heijn beoordeelt de aktivi- teiten van de Amerikaanse consumenten-voorvechter Ralph Nader in principe positief, maar staat wat hui verig tegenover de harde methoden, die hij gebruikt om zijn doel te bereiken. Bovendien hecht Albert Heijn (méér dan Ralph Nader) grote waarde aan het recht van de consument zelf te beoordelen wat hij deukt nodig te hebben. Dat het bedrijfsleven (zowel de fabrikant als de handel) de taak heeft hem of haar daarbij zoveel mo gelijk behulpzaam te zijn vooral door gedegen en eerlijke informatie is een vanzelfsprekendheid, die AH al sinds jaar en dag in zijn vaandel schrijft. Ziehier de belangrijkste con clusies, die getrokken mogen worden uit een vraaggesprek dat wij hadden met de heer J. van Meer, president-direkteur van Albert Heijn Supermart nv en lid van de Raad van Bestuur van Albert Heijn nv. over en kele denkbeelden van Ralph Nader, die onlangs in Laren (NH) een lezing hield voor een geselecteerd gezelschap belang stellenden. 9 BEWEGING Ralph Nader is een 38-jarige jurist, die in 1965 in de VS gro te bekendheid kreeg door een boek („Onveilig bij elke snel heid"), waarin hjj de Ameri kaanse automobielindustrie aansprakelijk stelde voor de vele verkeersongelukken, en vooral door een daaruit voort vloeiend proces met General Motors, dat hem een schade loosstelling van ongeveer één miljoen gulden opleverde. Dat bedrag gebruikte de zeer sober levende Nader voor nieu we onderzoekingen om allerlei (z.i. voor de consument nade lige) misstanden aan de kaak te stellen. Uit al die aktiviteiten is een omvangrijke beweging tevoor schijn gekomen, een beweging van wat we zouden kunnen noemen: de kritische consu ment. Samen met zijn staf van merendeels idealistische, niet of laag gehonoreerde studenten (in de volksmond „Naders Rai ders", Naders overvallers, ge noemd) stelde Ralph Nader een serie kritische rapporten samen, o.m. over diverse merken auto's, geneesmiddelen, baby voeding, het bankwezen, de vleeskeuring, kleurentelevisie apparaten en reklame-aktivi- teiteri, In diverse steden zijn (of worden) bureaus voor de be handeling van consumentenza ken opgericht, zoals bijvoor beeld (en dat is dan wel de al lergrootste) de New York City's Consumer Affairs, die werkt met 350 mensen in vaste dienst en een budget van 3.5 miljoen dollar. Intussen heeft Ralph Nader zijn aktiviteiten in het vlak van de direkte consumentenbe langen ook verlegd naar het vlak van, wat hij zelf noemt, het indirekte consumentenbe lang, namelijk het Congres en de regering, waarop economi sche belangengroeperingen z.i. tè veel invloed hebben. RECHTEN Veel ondernemers, ook in Ne derland, zyn min of meer be vreesd voor de Nader-bewe- ging. Hoe denkt Albert Hejjn cr over? De heer Van Meer (deelne mer óan de panel-discussie met Ralph Nader, die volgde op diens lezing in Laren): „Ik vind hem typisch een produlct van deze tijd. De verpersoonlijking van het groeiende aantal mon dige en kritische consumenten, die allerlei vragen gaan stellen, die zich bewust worden van hun rechten, zoals: het recht op informatie, het recht van vrije keuze, het recht om een pro- dukt al dan niet te kopen (of bij teleurstelling terug te bren gen), het recht op zekerheid, het recht'om te verwachten dat het produkt veilig is, dat de prijs in overeenstemming is met de kwaliteit, dat het produkt dè verkoper vertegenwoordigt, als ook het recht om gehoord te worden. Wel, in dit bewustwordings proces heeft Ralph Nader een geweldige stoot in de goede richting gegeven en dat moet positief worden beoordeeld. Bij zijn aktiviteiten op zich zelf moet natuurlijk wel in aan merking worden genomen, dat zijn methoden typisch Ameri kaans zijn. Daar is ongezouten kritiek, waarbij het „slacht offer" in geen enkel opzicht wordt gespaard, de gewoonste zaak van de wereld. Daaraan zijn echter ook gevaren verbon den". i X »Ik ben ervan overtuigd dat men het kritisch ver- mogen van de consument onderschat. Men koopt echt wel waar men zin in heeft X en niet méér dan dat. De t reklame schept geen nieu- we behoeften. De consu- t ment volgt niet de reklame, de reklame volgt de con- sument". x Aldus de secretaris-gene- J raai van economische za- X ken, drs. G. Brouwers, on- t langs bij de opening van het nieuwe gebouw van de Nederlandse Reclame Stich- t ting. Welke gevaren bijvoorbeeld? „Wel, ik vind het onjuist, un fair zelfs, om uit de hele scala van mogelijkheden één mis stand of veronderstelde mis stand te halen en daarop alle aandacht en kritiek te richten in zo'n omvang dat er geen correctie van de misstand meer mogelijk is. Elk mens, of hij nou fabri kant is, detailhandelaar of con sument, maakt wel eens een fout. Op zo'n fout mag wel de gelijk gewezen worden, maar het is fair en in een samenle ving ook noodzakelijk dat men degene, die het betreft, in de gelegenheid stelt die fout te herstellen". Vr.: „Ralph Nader is van me ning dat de consument in het algemeen machteloos is (en zich ook machteloos voelt) te genover de omvangrijke stroom van produkten, waarmee produ centen en handelaren hem te gemoet treden. Bovendien vindt hij dat de consument onvoldoende in staat is (vooral ook: onvoldoende in staat wordt gesteld) daarin zijn (Advertentie) Ja, van Verstegen Erg gemakkelijk. Met zo'n blokje maakt U in een wip Bami Goreng. Vróag ernaar! Ook blokjes voor Nassi Goreng, Macaroni enz. weg te vinden en een juiste, verantwoorde keuze te doen. Hij spreekt bijvoorbeeld van ver warring op de voedselmarkt en noemt een supermart een jungle van levensmiddelen". De heer Van Meer: „De con sument is helemaal niet mach teloos. Hij heeft de voortduren de macht om telkens weer te beslissen of hij een bepaald produkt zal kopen of niet. In dit opzicht is de consument in de relatie tussen die twee in wezen veel machtiger dan de handelaar. Deze kan een klant hoogstens één of twee maal 'belazeren', maar dat gelukt hem een vol gende maal niet. (Een garantie daartegen behoort overigens te zijn het recht om een produkt tegen terugbetaling weer terug te brengen, zoals o.m. hij Albert Heiin altijd kan). Voor het overige kan de con sument telkens opnieuw „nee" zeggen, zowel tegen een of meer bepaalde produkten als tegen een bepaalde winkel. Het is de consument, die bepaalt of een onderneming recht van (voort-) bestaan heeft. 9 OMZET En wat die 'jungle' betreft, daarin heeft Ralph Nader tot óp zekere hoogte gelijk. Het is, vinden wij bij AH, van belang voor de consument alles zo overzichtelijk mogelijk op te stellen, hoewel er ook mensen zijn die meer van wat 'romme lige winkels' houden. Maar Na der bedoelt natuurlijk in de eerste plaats de grote hoevéél- heid produkten, die de consu ment in een supermart wordt aangeprezen. Wel, dat beschouwen wij nu juist als een onvermijdelijke noodzaak om de consument op timaal te kunnen (be)dienen. De huisvrouw geeft namelijk dui delijk de voorkeur aan een gro te, gevarieerde keuzemogelijk heid. niet alleen in de totaliteit van de levensmiddelen, maar ook per produktensoort. Dat zou eigenlijk precies in de filosofie van Nader moeten passen: hij wil immers dat de consument niet 'overgeleverd' wordt aan wat een fabrikant of handelaar hem „opdringt". Bij de presentatie van een zeer be perkt assortiment is de kans daarop veel groter. Bovendien kan door een grotere totaal om zet de kostprijs per produkt re latief worden gedrukt en ook dat, is in het voordeel van de consument". TNFOFMATHE En Naders opvatting, dat de consument onvoldoende door fabrikant en handel wordt be geleid, integendeel maar min of meer aan z'n lot wordt over gelaten om tot een verantwoor de keuze te komen? De heer Van Meer: „Hier ko men we op het zeer belangrij ke punt van de informatie. Daaraan mankeert in het alge meen inderdaad nog heel veel. Ik ben het volkomen met Ralüh Nader eens, dat hier een uiterst belangrijke taak ligt voor fa brikant en detailhandel. Op elke verpakking behoort, waar nódig, een duidelijke op gave te staan van alle gegevens die voor de consument van be lang zijn, zoals over de inhoud (niet alleen het totaal-produkt, maar ook in duidelijke bewoor dingen de daarin verwerkte in grediënten en toevoegingen), het exacte gewicht, de receptuur, de prijs (zo mogelijk ook per eenheid gewicht, zoals AH bij voorbeeld op vleeswaren en kaas vermeldt), enzovoorts". DUIDELIJK Vr.: „Geldt dat ook voor de voedingswaarde en eventuele schadelijkheid voor de gezond heid, zoals Nader wil?" De heer Van Meer: ,-Dat is natuurlijk een heel moeilijke zaak, want wat voor de een gezond is, kan voor de ander schadelijk zijn. Het gaat om duidelijke informatie, die rele vant is voor wat de consument wil en moet weten. Daaraan wordt door ons voort durend gewerkt, ook bij onze leveranciers-fabrikanten. Ik constateer dat er op dit punt een mentaliteitsverandering gaande is, waar zeker ook de fabrikanten niet onwelwillend tegenover staan". Vr.: „De heer Nader verzet zich met name ook tegen onvol ledig informeren en het in de reklame toepassen van over drijvingen, onjuistheden en vaagheden, waardoor een pro dukt mooier en beter wordt voorgesteld dan het in werke lijkheid, is. Hij noemde als voorbeeld eens, dat tijdens het produktieproces van witbrood meer dan twintig voedingsstoffen aan het brood werden ontnomen, maar dat iri de reklame van „verrijkt brood" werd gesproken, omdat er daar na weer enkele andere voe dingsstoffen aan waren toege voegd. Met andere woorden: een pro dukt dat in werkelijkheid „ver armd" was, werd als „verrijkt" aangeprezen. Een ander voor beeld van Nader is een adver tentie voor banden, die de auto 25 procent sneller doen afrem men. Hij wil dat de consument zich veel kritischer opstelt en zich afvraagt „25 procent snel ler dan wat", maar hij ziet hier toch in de eerste plaats een taak voor fabrikant, handelaar en re- klamemaker". ALLERHANDE De heer Van Meer: „Zeer te recht. De consument heeft het volste recht op eerlijke, juiste en zo \-olledig mogelijke infor matie. Ik vind dat hij de ver koper daarop moet kunnen aan spreken. In het AH-beleid heeft die informatie een zeer 'hoge prioriteit. Wij prijzen onze produkten niet slechts aan, we proberen al jarenlang ook rondom en over onze produkten voorlich ting te geven. Dat gebeurt bijvoorbeeld re gelmatig in het bijna in heel Nederland huis-aan-huis ver spreide orgaan AllerHande. Goede voorbeelden zijn ook kookboeken en de in de winkel aanwezige receptuurinformatie. Zo staat op het ogenblik ons „Volkomen Groenteboek" volop in de belangstelling. m TAAK Vr.: „Bent u het met Ralph Nader eens, dat fabrikanten en handel een taak hebben in bet helpen en begeleiden van de consument bij het samenstellen van een zo evenwichtig en ge zond mogelijk voedselpakket?" De heer Van Meer: „Ik ge loof wel degelijk dat fabrikan ten en handel hierbij een taak hebben. Deze dient zich echter niet zo ver uit te strekken, dat wij ons zouden moeten verdie pen in de persoonlijke omstan digheden en gezondheidstoe standen van al onze klanten in dividueel. We hadden het zojuist over brood. Wie zal bepalen hoeveel calorieën brood zou mogen be vatten? In het algemeen krij gen we te vèèl calorieën binnen, zodat bij een onderzoek best eens zou kunnen blijken dat calorieën-vrij brood in het ka der van ons totale gemiddelde voedselpakket wel eens heel ge zond zou kunnen zijn Maar dat moet je dan ook eerlijk zeg gen, daar heeft de consument recht op. Ik vind dat de handel hier maar een zeer beperkte taak heeft. De beoordeling van wat men werkelijk nodig heeft (of niet nodig heeft, of wat in be paalde persoonlijke omstandig heden zelfs schadelijk kan zijn), moet worden overgelaten aan de mensen zelf. KWALITEIT Natuurlijk heeft de handel er wel degelijk voor te waken dat geen produkten op de markt ge bracht worden die in het al geméén schadelijk voor de ge zondheid kunnen zijn. Albert Heijn heeft zijn eigen laborato ria, waar regelmatig produkten op kwaliteit worden getest, voor al ook nieuwe produkten. Het komt regelmatig voor dat op grond van de resultaten daarvan een produkt niet ge accepteerd wordt. En dat hoeft", aldus de president-direkteur van AH Supermart nv. „niet eens altijd in het produkt zelf te zitten. Zo hebben we bijvoor beeld eens een voordelige en kwalitatief hoogwaardige aan bieding uit het buitenland van vleeswaren in blik geweigerd, omdat de blikjes aan de bin nenzijde niet van een bescher mende coating waren voorzien. Alleen om te voorkomen dat er bij lang bewaren heel mis schien eens iets mee zou kun nen gebeuren. Overigens hebben we natuurlijk talrijke wette lijke voorschriften en bepalin gen en een keuringsdienst van waren". WIE BESLIST Eén van de theorieën van Raluh Nader ïs ook, dat niet de producent, maar de consument behoort te bepalen welke pro dukten en in welke kwaliteit die op de markt komen. Met andere woorden: hij gaat ervan uit dat dit thans niet of in te geringe mate het geval is. Ook dat bestrijdt de heer Van Meer. In theorie 1 ij k t het mis schien wel alsof de producent dat bepaalt, maar in werkelijk heid is zulks niet het geval. Vrijwel altijd namelijk gaat aan het lanceren van een nieuw produkt een intensief markton derzoek vooraf, waarbij met name de behoefte wordt ge- peil d. Geen enkele fabrikant kan zich de weelde veroorloven gro te investeringen te doen voor het op de markt brengen van een nieuw produkt als hij niet een bepaalde mate van zeker heid heeft dat er ook behoefte aan bestaat. Maar ook al zóu hij het proberen dan nog beslist de consument of hij het een keer (en daarna regelmatig, zo nu en dan of nooit meer) zal kopen. „Die keuze- en beslissings vrijheid is één van de grootste voorrechten van de consument Advertentie ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en. frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. in onze vrije markteconomie. Niemand kan hem dicteren wat hij moet kopen. Dat kan eigen lijk alleen via monopolievor ming, maar die moet dan ook worden voorkomen. Ook vrije concurrentie is voor de consu ment een essentieel belang", al dus de heer Van Meer, die vindt dat het kwaliteitsprobleem in dezelfde sfeer ligt. In bijna alle soorten van le vensmiddelen zjjn zoveel kwali teitsvariaties voorhanden, dat de consument de kwaliteit en smaak kan zoeken, die hij wenst. Ook in dit opzicht beslist de consument en niet de producent! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllim !!!!l!l!!!l!!l!!i!ll!!!!!!l !!!!l!!lllllllllllllllll!llllll!l!lllllllllllllllllll>llllll!!!illllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll!lll'!llllllllll"lllllll!llll''l!ll"'lll"l'll"""""""""""" Waarschijnlijk heeft u die ad vertentie in de vooraanstaande dag bladen over de gehele wereld niet gezien. Hij heeft er toch twee keer ingestaandaags voor Allerheiligen en nog. één keer op veertien november. Ik zag hem in de „Times", die ik regelmatig lees om mijn onregelmatige Engelse werk woorden bij te houden. In de advertentie stond, dat de bis schop van Myra, voor zijn vrienden Klaas, een waardige opvolger vroeg wegens het veertienmaal bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Middelbare schoolopleiding was vereist, kennis van steno en typen strekte tot aanbeve ling. Bril noodzakelijk. Geur van heiligheid, welke op ere woord retour, diende opge stuurd te worden onder cou vert naar postbus 23 in Neuro- pula. De advertentie besloot „zij, die ambitie voor het vak heb ben, kunnen zich een positie voor het leven verwerven". Helaas heeft u de advertentie niet gezien, want anders had ik u wel op die gedenkwaardige dag op het perron van Neuro- pula moeten treffen. U was er echter niet. Héél jammer. uur het statión van Neu- ropula aan de opgezwollen voet van een bergmassief ont waarde, greep ik mijn koffer uit het net en zocht naar het retourbiljet. Op dat moment grepen vijftien mensen naar hun koffer en zochten vijftien handen een retourbiljet. De grauwe locomotief gilde opgewonden, alsof hij ons wilde laten delen in zijn vreugde, dat hij het ook deze keer weer ge haald had. Het was een zeer bejaarde locomotief. Er dreven witte wolken boven de nauwe pijp en uit het gereutel, dat door de ketelwand klonk, kon men opmaken, dat een boosaardige kwaal het aamborstig lijf al grotendeels had verwoest. Toen de magere sleep einde lijk naast het perron stil stond, kwam er uit een deuropening, waarboven een duidelijk bord met „HEREN" hing, een opge wonden heer aanlopen met twee vuurrode bretellen over de schouders geslagen. Hij droeg een wijnrode pet om vooral duidelijk te maken, dat hij hier niet voor zijn lol was, doch op een bescheiden jaarwedde trei nen moest beletten om langer dan vier minuten in Neuropula stil te staan. „Neuropula", riep hij, zonder veel werfkracht, want vrijwel niemand had tot dit moment in zijn chefschap bij het treinwe- zen het verlangen te kennen gegeven om in Neuropula de trein te verlaten. Hij keek dan ook hoogst verbaasd, toen er zestien reizigers op het perron achterbleven. Zichtbaar verlegen, zich en kele seconden nadenkend op de borst krabbend kwam hij lang zaam op ons af. Hij boog ver ontschuldigend en mompelde: ,Dit is Neuropula hoor. Barce lona ligt verderop". De zestien heren lachten en gaven hem de helft van hun plaatsbewijs. Langdurig bekeek hij ze, dan zei hij„Nou, dan moet u het zelf maar weten". Het stationsplein lag er die middag erbarmelijk nat bij. Ik ging een café binnen, zag de an deren in drie rijtuigen wegrij den en bestelde een bier. Ik bestelde mijn tweede bier, m'n derde en op dat moment sloeg de klok. Haastig rekende ik af. Een oude man wees me de weg naar het bisschoppelijk paleis. Hij noemde zestien straten op. Ik wist niet. of ik ze alle zes tien nodig had of een keus mocht maken. Na een dik kwartier bereikte ik bet huis van de bisschop. Op mijn bellen verscheen een gebogen knecht, die mij zeer scheel van opzij opnam. „U bent waarschijnlijk Thuring", sprak hij misprijzend, „u bent een kwartier te laat. Een goed begin is het halve werk, zullen we maar denken". In een kleine zijkamer kreeg ik de gelegenheid om mij om te kleden. In m'n bijzondere mooie tabberd, door mijn moe der zorgzaam met gouddraad doorgestikt. Ook mijn staf was een nijver stukje handwerk, waar mijn oudste broer drie zaterdagen aan gewerkt had. 1/1JF minuten later bereikte ik de grote gehoorzaal, waarin vijftien prelaten en de oude kindervriend een koude lunch gebruikten. Ik schoof bij aan het einde van de tafel om zo onopgemerkt te blijven. Maar dit bleek een illusie te zijn geweest. „Thuring", riep Sinterklaas, „mijn waarde, je bent te laat". Ik knikte en wierp me met grote ijver op een haringsalade. Onder het eten had ik tijd om mijn tafelgenoten op te nemen. Het waren ongetwijfeld gelovige borsten uit alle delen van de wereld, maar mijn he mel, ze droegen zonder uitzon dering hun baard als een flodderig appendix. Men kon ook duidelijk zien, dat elastiek en velpon tenslotte in de bres waren gesprongen. Nee, deze gezichten vroegen niet logisch om een plak zilverwitte wat ten. Ze hadden met even veel succes een schoon servet onder de kin kunnen knopen. Ik kreeg prompt meer ver trouwen in mijzelf en streelde mijn baard, die ik sinds de pas siespelen in Tegelen heb laten staan. Trouwens, de mijters droegen ook weinig bij tot de verhoging Na tafel begaf ik mij onmid dellijk te ruste, omdat de vol gende dag voor ons zeer zwaar zou worden. De volgende mor gen trof ik het bijzonder on gelukkig. Wij kregen de eer st® test: -.baard eten en waar dig schrijden". Wij werden na elkaar aan een tafel gezet, die omzoomd werd door zestien hinderen, die het geloof nog ongerept in het hart droegen. De opdracht was om binnen tien minuten vier nierbroodies benevens drie koppen koffie met smaak naar binnen te wer- - - ken. Naast mij zat een sluikse van het decorum. Bij velen -jongen, die mij bij elke hap leek het, of zij een hoge hoed nauwiettend gadesloeg1. droegen, die een gezellige avond met bal na nauwelijks overleefd had. Anderen droegen de mijter als een g®vechtspet, scheef op één oor getrokken. Mijn mijter daarentegen mocht er wezen. Ik had hem zelf uitgezaagd en met, bolletjes zijde afgezet. Hij stond af. T\AN smakten er zeker zes bisschoppen onder het eten. Eén had zijn mijter afgezet, terwijl zijn tabberd over de leuning van zijn stoel hing. Hij sloeg de haringen met zulk een behendigheid naar binnen, dat zijn vader ongetwijfeld eens zijn boterham op zee moet heb ben verdiend. Ik zag de oude Heiligman aan het hoofd bijziend turen door zijn ijzeren bril, ongetwij feld taxeerde hij nu ieder van ons onbarmhartig en in het heilige weten, dat slechts de beste zou worden uitverkoren. Ik at met veel smaak. Dit wond mij zo op. dat ik na enkele seconden mijn oriën tatievermogen volledig kwijt was en de stukken van de broodjes naast de baard prik te. Dit tot grote vreugde der kleinen, van wie er zelfs één mompelde, dat ik sterkere gla zen in mijn bril moest plaat sen. Ontdaan stond ik na deze maaltijd op. De Sint noteerde een cijfer. Ik zag duidelijk een vier op het papier komen. Na de kantine-tijd moesten wij in ploegen van drie dak sprinsen en schoorsteen-luiste ren. Er stonden drie daken op het programma met vier schoorstenen en het gehele par cours moest binnen tien minu ten worden afgelegd. "VTA ruim twee uur kwam ik terug. Alles was goed ge gaan, totdat ik de laatste schoorsteen bereikte, waar ik een jongen stotterend zijn lief de hoorde bekennen tegenover een teruggetrokken meisje. Ik besloot het einde daarvan af te wachten. Het duurde ruim an derhalf uur. Ik zag de Sint een cijfer noteren. En ik moet me sterk vergissen als het geen vier was. Ik voelde me zeer ontmoe digd. Om drie uur werd ik bij de Goedheiligman geroepen voor een test: "ongebreidelde fantasie". Ik vertelde hem en kele ware belevenissen uit mijn diensttijd. Ik zag de Sint daarop een cijfer noteren. Het was een negen. Enkele uren later kregen we een avond oefening. "schnabbelen bij nacht en ontij". Wij werden in huurkoetsen door de straten van Neuropula gereden, moesten op de even huisnummers de goedzak uit hangen en een kleine dronk uitbrengen op de gastheer. Te gen tien uur waren mijn ver manende woorden zeer geestig geworden, maar de Sint no teerde een cijfer, En mijn mij ter eraf als het geen vier was. De volgende test was: „hui chelen of het gedrukt staat". Wij werden buiten Neuropula ingescheept en stoomden even later op een vissersboot de ha ven binnen met een stalen ge zicht, alsof wij van een reis van maanden terugkeerden. Er speelde een harmonie op de kade en de burgemeester stelde allerlei vragen, die door een geluidsversterker duizend voudig over het plein schalden. Hij vroeg mij hartelijk, of de reis vermoeiend was geweest. Ik mompelde, dat ik een goe de twintig minuten geleden even buiten de stadsgrens aan boord was gestapt. Als die luid sprekers er niet geweest wa ren, had alles nog goed kunnen komen. Nu schreef de Sint een cijfer op. En mijn hoofd er af aïs het geen vier was. De laatste dag kwam. Wij stonden in de grote gehoorzaal en keken naar de Goedheilig man. die achterin op een hou ten troon zat. Onder doodse stilte maakte hij de naam van zijn opvolger be kend. Het was één van de bis schoppen, die onder het eten gesmakt had. T ATER heb ik begrepen, waarom hij niet mij heeft gekozen. Er is verschil tussen een goedwillende amateur-mis sionaris en een kindervriend. En niet iedereen is in de wieg gelegd om elk etmaal een Goedheiligman te zijn. Ik herinner me weer, dat ik de thans gekozen Sinterklaas op een avond in Neuropula van zijn laatste zakcenten een blik- tram had zien kopen voor een kleine jongen, die de gehele avond ademloos voor de ruit van een speelgoedwinkel had gestaan. En bij ons vertrek uit Neuro pula stonden er tientallen kin deren om hem heen. die stra lend naar zijn baard keken. Hij had zijn zakken vol snoepgoed, dat hij op het perron strooide, totdat de trein begon te rij den. Toen gooide hij het res tant in de lucht. Wat geeft het dan eigenlijk, als men weet, dat hij tijdens een test van het dak is geval len en dat zijn baard op niets leek. Ik zal hem straks mijn eigen kinderen met vreugde toever trouwen. Advertentie

Allerhande | 1972 | | pagina 5