Transtrek: reizen vol avonturen (Kerstjdineren in AC-eetbiisjes ei AC-restaurants Noorse-bungalow-reis j Noorse nieuwtjes f ALBERT HEIJN -STUDIEBEURS: STIMULANS IN CARRIÈRE LEKKER ZWERVEN DOOR VERRE GEBIEDEN Unieke vakantietopper voor 1973 MlmSl envoor uwliejste kleding: Translrek- gids op aanvraag Samen een programma opzetten r my lips love golden wonder chins Droomreis Paradijs Bergwereld AH-adviezen Mogelijkheden vers bier Vakmanschap is Meesterschap NOVEMBER ALLERHANDE 3 In de filialen ligt Albert Hern's Zomerreizcngids 1973. Van de 64 pagina's gaan er 3 over Transtrek, avontuurlijke reizen voor jongeren. Wie alles over deze reizen voor 18-35- jarigen wil weten, kan via een bon in deze zomergids de speciale Transtrekgids aanvragen. Hierin staan alle bijzonderheden over de negentien verschillende zwerf/expeditietochten ver meld. De zomergids kan tevens worden aangevraagd by Albert Heijn Vakantie reizen, Postbus 500, Zaan dam. Denk eens in: 9 per landrover of minibus lekker zwerven door verre gebieden waar massa-toerisme onbekend is; 9 geen toerist zijn in comfortabele omstandigheden, maar lid van een expeditie met bijbehorende, verras send onverwachte omstandigheden bivakkeren zonder luxe in Sahara of Izmir en met elkaar een programma opzetten, dat alles heeft van dat ouderwetse, romantische er-op-uit-trekken en dan maar zien wat er van komt. Het lijkt een wensdroom van ondernemende jongeren, het is het niet. Want Albert Heijn heeft in zijn pakket reizen voor het volgende jaar een groot aantal „avontuurlijke jongeren reizen" opgenomen. Ze zijn be doeld voor mensen tussen de 18 en 35 jaar, die houden van avonturieren en pionieren en die met elkaar hun vakantie tot een onvergetelijke willen ma ken. De reizen worden georgani seerd door de Engelse Expeditie Organisatie „Transtrek". Engel se jongeren maken al vijf jaar driftig gebruik van deze zgn. Kerstdineren met het hele gezin ver hoogt de sfeer van deze feestelijke dagen. En het hoeft echt niet over dreven duur te zijn. Het is dan ook, vooral de laatste jaren, in ons land steeds meer de gewoonte om tij dens die dagen minstens een keer buitenshuis te eten. - Zowel de Albert's Corner Restaurants als de Eethuisjes zijn met Kerst mis geopend. U kunt er nu reeds reserveren. Daar kunt U beter niet te lang mee wachten, want het aantal Kerst-tafels is beperkt. Hiernaast vindt U de adressen mèt de telefoonnummers van de Eethuisjes en Restaurants, zodat U ze rechtstreeks kunt bellen. Voor algemene informa tie belt u 02980 - 9 24 13. Speciaal voor deze feestdagen zijn in de Eethuisjes een drie tal fijne Kerstmenu's samenge steld, waarvan de prijzen 17,50, 19,50 en 22,50 bedra gen. MENU a f 17,50 Grapefruitcocktail met kirsch Heldere Ossestaartsoep Kip "Frascati" (gebraden kip met kippelevertjes in Madeirasaus) Celeris-aardappel- kroketjes gemengde compote óf Fondue Speciaal (200 gram In stukjes gesneden biefstuk, 3 fondue-sauzen, fruitsa lade, tomaten-salade en pommes frites IJsparfait met Grand Marnier MENU a ƒ19,50 Zalmcocktail Heldere Ossestaartsoep Varkensfilet "Mexicain" (gebraden varkensfilet met ananas en amandeltjes in roomsaus) Doperwtjes - aardappelkroketjes óf Fondue Speciaal IJsparfait met Grand Marnier MENU a 22,50 Petit Hors d' oeuvre Heldere Ossestaartsoep Kalfsschnitzel "Frascati" (gebraden kalfsschnitzel met kippelevertjes in Madeirasaus) Celeris-perzik-sperzieboontjes- aardappelkroketjes 6f Fondue Speciaal IJsparfait met Grand Marnier Voor de jeugdige gasten is er in de AC-Eethuisjes èn Albert'8 Corners een kindermenu 7,50) MENU a f7,50 Tomatensoep met balletjes Gegrilde kippebout met mayonaise Appelmoes-doperwtjes-pommes frites Kerst-ijscoupe vindt U de AC-eethuisjes? AMSTERDAM: Eethuisje "De Jon ge Roeien" boven de Albert's Cor ner, Kalverstraat 18. Tel.: 020 - 22 26 51. LEIDERDORP: Eethuisje "De Munnilshof", onderdeel van de Al bert's Corner, Persant Snoepivcg, gelegen aan de Rijksweg Amsterdam- Rotterdam, afslag Hoogmade. Tel.: 01710 - 3 00 66. beekbergen: Eethuisje "De Dee- lerhof" in de Albert's Corner aan de Rijksweg Apeldoorn-Arnhem. Tel.: 05766 - 13 90. UTRECHT: Eethuisje "Het Wijn keldertje", onder de Albert's Corner aan de Oude Gracht 101-103. Tel.: 030 - 3111 26. OUD-LEUSDEN: Eethuisje "De Leusderhof", in de Albert's Corner bij de Stichtse Rotonde, afslag Doorn. Tel.: 03490 - 1 40 98. AMSTELVEEN: Eethuisje "De Bin nenhof", boven de Albert's Corner, Binnenhof 16-17. Tel.: 020 - 41 96 37. REEUWIJK/BODEGRAVEN: Eet huisje "De Reehof", in de Albert's Corner aan de Rijksweg Utrecht- Den Haag-Rotterdam, afslag Bode graven. Tel.: 01726 - 36 83 Ook in Albert's Corner Restau rants bent U met Kerst een geziene gast. Voor de Albert's Corners zijn ook 3 speciale kerstmenu's samen gesteld. waarvan de prijzen ƒ12,50, ƒ15— en ƒ17,50 bedragen. OUD LEUSDEN: Vlooswijkseweg 1, tel.: 03490 - 1 40 98. Deze Albert's Corner ligt bij de Stichtse Rotonde, afslag Doorn. BEEKBERGEN: Arnhemse weg 750, tel.: 05766 - 13 90. U vindt deze Al bert's Corner aan de Rijksweg Apel doorn-Arnhem. UTRECHT: Oude Gracht 101-103, tel. 030 - 31 1126. Midden in het oudo stadscentrum. ENSCHEDE: Van Loenshof 15, tel.: 05420 - 2 19 11. In het hartje van En schede. HEERLEN: Homeruspassage 8, tel.: 045 - 71 64 22. In het winkelcentrum langs de Rijksweg Eindhoven-Aken- Keulen. HOOGVLIET: Binnenban 73, tel.: 010 - 16 39 96. Gelegen in het winkel centrum. LEIDEN: Stationsweg 24, tel.: 01710 - 2 62 33.. Recht tegenover het NS-Station. AMSTELVEEN: Binnenhof 16-17 tel.: 020 - 41 96 37. Gelegen In het winkelcentrum. ZE VENA AR: Doesburgseweg 43, tel.: 08360 - 39 55. Direct gelegen aan de Rijksweg Arnhem—Oberliausen. Transtrekexpedities naar be stemmingen in Europa en Noord-Afrika. Exclusief voor Albert Heijn gaat Transtrek ze nu ook voor de Nederlandse jeugd brengen. Het uitgangspunt is: geen va kantie in de zin van modem toerisme met alles erop en er aan, maar een avontuurlijke reis die het midden houdt tus sen een vakantie, een expeditie en een zwerftocht. Maximaal veertien jongeren „van beider lei kunne" stappen in Landro ver of Minibus; een jonge, er varen chauffeur doet tevens dienst als gids en monteur, maar is verder meer deelnemer aan het groepje dan leidsman. Hoewel er reispunten en rondritten bepaald zijn, wordt toch niet volgens een vast sche ma rondgetrokken. Onderweg worden eventuele afwijkingen met elkaar bepraat en vastge steld. Tevens helpt iedereen mee met het op- en afladen van de wagens, met het opzet ten en afbreken van de twee persoonstenten en met het klaarmaken van de maaltijden voorzover er niet buiten het kamp wordt gegeten. Transtrekkers zijn aangewe zen op elkaar en op het aanwe zige materiaal; dat klinkt mis schien griezelig als wordt ge dacht aan een lekke band in de Sahara, maar Engelsen weten altijd met veel verve tegensla gen te trotseren. Waarom dan ook de Nederlanders niet? Ove rigens, zo'n groep behoeft lang niet altijd uit alleen Nederlan ders te bestaan. In vele geval len zal het gezelschap interna tionaal zijn; mét Engelse en Amerikaanse jongeren met wie in het Belgische basiskamp, startpunt voor de overland- treks, of in Londen, startpunt voor de air/overlandtreks, wordt kennisgemaakt. Lage prijzen Albert Heijn biedt negentien Transtrek-reizen tegen relatief lage prijzen. Een drieweekse expeditie naar centraal- of Zuid-Marokko via het Hoge Atlasgebergte en inclusief ken nismaking niet de woestijnno maden kost in het hoogseizoen ƒ520.— en in het laagseizoen 420.—. Een drieweekse tocht langs de zuidkust van Europa naar Athene en Istanboel kost ƒ450.in het laagseizoen en 540.in het hoogseizoen en een drieweekse tocht naar Bel grado, Sofia, Istanboel en Athe ne met een tocht over de A- driatische Zee naar Rome en Florence kost 550.in het laagseizoen en ƒ650.in het hoogseizoen. In deze bedregen zijn niet begrepen de reis naar de start plaats,. de verplichte verzeke ring en ook niet de maaltijden. Daar namelijk de tochten over doorgaans ongebaande wegen gaan, zijn er lang niet altijd eèthuisjes. In principe wordt daarom ge geten in het kamp waar kook- materiaal aanwezig is; gedacht wordt dat ƒ15.— per dag vol doende zal zijn en verwacht wordt dat er van dit bedrag zoals gebruikelijk bij Trans trekkers dagelijks een deel in één pot gaat opdat de dagelijk se levensbehoeften gezamenlijk en zo goedkoop mogelijk wor den ingekocht. Wordt er wél in een restau rantje gegeten, de chauffeur kent de goedkoopste, dan wordt er ook uit deze „pot: betaald. (Advertentie) Uwilt nu eindelijk eens een vakantie anders dan an ders? Een vakantie zonder zenuwen, zonder transpi rerende volksstammen, die u uitgerekend dat laat ste lege plekje op het in de folder geprezen pittoreske strandje betwisten? Zonder files, zonder stank, zonder gordiaanse verkeersknopen, waarin u vlijtig metselt aan een volwassen maagzweer. Een vakantie ook, waarin u niet geprest wordt om u te ont poppen tot een razende Roland, die in een amechtig kruip- door-sluip-door-spel elke Auto bahn moet veroveren? Een va kantie dus, waarin u weer eens volledig uzelf kunt zijn? Als de vakantie-zaken zo hij u liggen, is er voor u een op maat gesneden droomreis. Al- bert Heijn-reizen introduceert voor 1973 namelijk een gran dioze doe-het-zelf-topper, die de deelnemers volkomen indi vidueel zal voeren naar het schitterende Hemsedal in Mid- den-Noorwegen. Daar wacht op hen een ro mantische houten bungalow, die van vele gemakken voor zien is. Dat betekent een ruim bemeten woonkamer, een keu ken en slaapplaatsen voor naar keuze vier en zes personen. Dat betekent ook electriciteit. ADVERTENTIE ZOnNE-UREN: Meteorologi sche waarnemingen over een periode van twintig jaar heb ben aangetoond, dat Oslo zowel in de zomer als in andere jaar getijden meer zonne-uren heeft dan enige stad in Noord-Euro pa. In de zomer heeft de Noor se hoofdstad gemiddeld 1220 zonne-uren tegen Parijs 1078, Berlijn 1061 en Stockholm 1207. In de vroege namiddag be draagt de gemiddelde tempera tuur in Oslo in mei 17 graden, in juni 21 graden, in juli 23 graden en in augustus 21 gra den celsius. DAGLICHT: In mei, juni, ju li en augustus en gedeeltelijk in september heeft men in noord-Noorwegen 24 uur per dag licht. De middernachtzon een vurige bal aan het fir mament is echter niet overal gedurende deze hele periode zichtbaar. De gehele zonne schijf is op Spitsbergen te zien van 21 april - 21 augustus, aan de Noordkaap van 14 mei - 30 juli, in Hammerfest van 17 mei (de Noorse nationale feestdag) - 28 juli, in Troms0 van 21 mei - 23 juli en in Bodo van 5 juni - 9 juli. Ook zuidelijker kan men zomers tot diep in de nacht zonder kunstlicht de krant le zen. PRIJZEN LEVENSMIDDE LEN: (gemiddelde in Noorse kronen, Noorse kroon is 48 cent). Brood 2.50 kronen, suiker per kilo 2, zout per kilo 1, thee per 100 gram 3.65, rijst per kilo 4.60, margarine per kilo 4 roomboter per kilo 12.75, Gou- da-kaas per kilo 12, eieren zes stuks 5, melk per liter 1.49, biefstuk per kilo 59, dikke len den per kilo 48, ham per kilo 24.70, varkensvlees per kilo 24.70, kip 19, kabeljauw 450 gram 6, aardappelen per kilo 1.25, tomaten per kilo 3.50, krop sla 1.75, citroenen per kilo 7.75, appels per kilo 6.50, bier per fles 3.80, mineraalwater fles 1.25, rode Wijn per fles vanaf 10, cognac per fles vanaf 65, wasmiddelen vanaf 3.60, 20 si garetten vanaf 6.50, benzine per liter 1.60, superbenzine liter 1.60, diesel per liter 0.55. Men dient er rekening mee te hou den, dat sterke drank in Noor wegen peperduur is en moeilijk te krijgen. De staatswinkels voor gedistilleerd zijn dun ge zaaid. Ook kent men in Noor wegen drankloze dagen, waar op niets geschonken wordt. In het tegen de heuvel ge bouwde park, waar dertig bun galows een vrije en volkomen natuurgetrouwe plaats hebben gekregen, is tevens een restau rant met een winkel, waar men voor schappelijke prijzen een uitstekende maaltijd krijgt, die gecomponeerd wordt door een Oostenrijkse chefkok/beheerder. Dit kleine vakantieparadijs in één van de mooiste gedeel ten van het Noorse rijk is eigendom van het jonge Noorse echtpaar Kirkeb0m, dat ter plaatste ook nog een nerts en een blauwvosfarm drijft. Noor se gastvrijheid is de troef, die ze ook voor gasten van Albert Heijn-reizen in 1973 graag uit spelen. Daarnaast kunnen ze uit de eerste hand de stilte van een grandioze bergwereld (de boomgrens eindigt in Noorwe-- gen al op 1000 meter) en de unieke sfeer van de eindeloze Noorse hoogvlakten aanbieden. In wildstromende bergbeken en meren zullen de forellen u in hun beste visserslatijn verwel komen en in de gouden verla tenheid zullen rustzoekers en natuurliefhebbers weer vinden, wat ze al jaren verloren waan den. Albert-Heijn-reizcn biedt u dit Noorwegen pakket met ge paste trots aan. Het is inder daad volkomen anders dan elke andere vakantie. Het enige, wat muurvast staat is uw bungalow in het park van Kirkebdm. Voor de rest bepaalt u zelf, hoe u de reis heen- en terug maakt. Natuurlijk spreekt het van zelf, dat Albert Heijn-reizen u bij het zoeken naar de beste route in alles behulpzaam wil zijn. Wie tegen een lange auto tocht aanhikt, zal waarschijn lijk besluiten om reeds in Am sterdam aan boord te gaan van de luxe veerboot Blenheim, die hem in nog geen dag naar Kristiansand brengt. Men kan trouwens ook van uit de hoofdstad met de be roemde Bergen-lijn naar Sta- vanger en Bergen varen. Ziet u echter niet op tegen een pittige autotocht (reken maar op 3000 kilometer) dan kunt u via Bre men, Hamburg en Denemarken naar Hirthals rijden, waar u van de schipper mag overvaren naar Larvik of Kristiansand. Er zijn nog meer mogelijkhe den om in Noorwegen te komen en bij Albert Heijn-reizen weet men alles van data, prijzen en comfort. Eenmaal aan de over kant wacht u dan nog een ver rukkelijke reis van pakweg 300 kilometer over doorgaans stille wegen, waar u het verkeersrijk alleen hebt. Uw bungalow bij het Hemse dal huurt u van zondag tot zondag. Verlenging is mogelijk. De prijzen voor een drie-ka- mer-bungalow gedurende één week bedragen van 13 mei tot en met 30 juni 138 gulden, van 1 juli tot 11 augustus 298 gul den en van 12 augustus tot 15 september 125 gulden. Desge wenst kan men ter plaatse ook vol pension bespreken. Als u het Noorwegen-idèe aan trekkelijk vindt een snel besluit is raadzaam geeft Albert Heijn-reizen u in over weging te denken aan een vakantie in voor- of naseizoen. Onderzoekingen hebben uitge wezen, dat dan het weer in Noorwegen doorgaans stabiel is. Daar komt dan nog bij, dat de natuur in lente en herfst er op zijn mooist is. Een folder met uitgebreide inlichtingen over dit unieke Scandinavië-aanbod vindt u in de 27 supermarts, waar Al- bert Heijn-reizen verkocht worden. U kunt ook nu bellen: 02980 - 92180 en 02980 - 92070. ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en. frisheid^ bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. *1 LSN E* beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. In een ketel, die zwaar is van de ketelsteen, komt het water maar zeer langzaam aan de kook. Wist u, dat u de ke telsteen kunt oplossen door 1 liter water met 3 kopjes azijn en 3 lepels zout in de ketel 20 minuten te koken? PRECIES veertien dagen was hij in nat-herfstig Nederland: dr. ir. B. M. Jellema, met zijn gezin met twee kinderen op doorreis van Amerika naar Nigeria. Precies twee we ken had hij de tijd om zijn vrouws familie weer eens te bezoeken en om te ver tellen hoe hij het in North Carolina had gemaakt en wat hij ging doen in Nige ria. Vier jaar lang studeerde en werkte hij aan de University of North Carolina, waar hij deze zomer zijn doctorsgraad be haalde. Hij zegt daar nu van: „Op het moment dat ik, na Wa- geningen, kon kiezen tussen een project in India en Ameri ka, kreeg ik de „Albert Heijn- studiebeurs". En dat gaf de doorslag. Want die beurs maakte het net financieel mo gelijk die studie te doen in de Verenigde Staten...." STIMULANS De door Albert Heijn n.v. ter beschikking gestelde studie beurs vormde aldus een be langrijke stimulans voor de carrière van deze 32-jarige, in Wageningen tot „landbouwkun dig ingenieur" afgestudeerde Nederlander, die nu zijn ver worven kennis gaat inzetten in een ontwikkelingsland. „Ontwikkelingshulp heeft me altijd erg aangetrokken", ver telt hij. „Maar na Wageningen vond ik mijn economische on dergrond toch te gering. Ik vond me zelf niet klaar om daarmee te gaan werken. Op een cursus in Salzburg bood een van de Amerikaanse pro fessoren toen aan in North Ca rolina te gaan werken als assis tent en daar ook te promove- En net toen dit begon uit te kristalliseren, zag ik die moge lijkheid van de Albert Heijn- studiebeurs. Ik schreef er op, en toen ik in Rome werkte bij de Voedselorganisatie van de V.N., kreeg ik het bericht dat de studiebeurs werd aangebo den. Zonder die beurs zou het allemaal veel moeilijker zijn geweest. De studie die ik nu heb kunnen doen in Amerika brengt me op een hoger plan.' PINDA'S In North Carolina werd Max Jellema research assistent aan ADVERTENTIE In alle Palthe-wïnkels, Palthenettes en bij de rijdende verkoper». de economische faculteit van de staats-universiteit, en kon hij gaan werken aan zijn studie, die tot de promotie zou leiden. Promotie-onderwerp werd „World demand and supply Model for peanuts", een analy se van de wereldmarkt van aardnoten, en een model van de computer-verwerking van eco nomische gegevens over deze analyse. „Het zijn pinda's geworden, omdat North Carolina een van de belangrijkste pinda-produ cerende landen is en de boeren daar sterk geïnteresseerd zijn in studies daarover en er daar om ook geld voor beschikbaar stelden om een assistent re- search-werk te laten doen. Maar het model kan ook ge bruikt worden voor allerlei an dere produkten." LEUK WERK Voor het uittikken van het lijvige boekwerk, waarin de studieresultaten kwamen te staan, had dr. Jellema een goe de assistent aan zijn echtgeno te. „Zij heeft het zes zeven keer helemaal moeten overtik ken. En daar at ze dan wel pinda's bij...!" Mevrouw Jellema: „Ik vond het toch een ontzettend leuk werk. Ik geloof dat zoiets de enige manier is om je goed be trokken te voelen bij het werk van je man. Ik moest nu vaak iets een paar keer overlezen en daardoor begreep ik het alle maal." Over Amerika zegt mevromv Jellema: „Er is hier in Neder land natuurlijk veel veranderd de laatste jaren, maar toch... als je die supermarkets daar ziet. Enorm groot en ruim op gezet en met een enorme varië teit in de artikelen... Alleen vleessnijden kunnen ze daar niet...!" NIGERIA Na vier jaren Amerika, (waar je, zoals hij zegt „het ver kunt brengen als je hard wilt wer ken en dat is hier veel moeilij ker") met zijn eigen typische gemeenschap, waarin het gezin Jellema zeer plezierig werd op genomen, nu dus Nigeria. „Ik ben de eerste econoom die aangetrokken is voor het vier jaar geleden opgerichte International Institute of Tro pical Agriculture in Ibadan. Mijn werk heeft vooral betrek king op het beoordelen van de economische aspecten van de verschillende objecten. Het in stituut bereidt zelf geen projec ten voor. Wel geeft men met adviezen en rapporten een theoretische begeleiding. Mijn werkterrein wordt heel Afrika. Het is dus een zeer mobiele baan." AVONTUUR Mevrouw Jellema: „Ik vind het ook geweldig interessant. In Amerika hebben we een ge weldige tijd gehad. En tegen dat rondreizen over de wereld heb ik ook niet het minste be zwaar. En voor de kinderen is het een geweldig avontuur..." Dr. Ir. B. M. Jellema, met wie hiernaast een -'nterview is afgedrukt, werd de Albert Heijn-studiebeurs toegekend in 1968. Deze beurs wordt elk jaar ter beschikking ge steld en is 10.000 groot. De beurs heeft ten doel de ont vanger in staat te stellen een studie te verrichten over goederen en/of dien sten distribuerende bedrij ven en speciaal over die be drijven die de detailhandel in levensmiddelen uitoefe nen. Om in aanmerking te kunnen komen voor de stu diebeurs moet men het doc toraal examen in enige fa culteit met goed gevolg heb ben afgelegd en moet men belangstelling hebben voor de goederen en/of diensten distribuerende bedrijven. Gegadigden voor de Albert Heijn Studiebeurs kunnen zich aanmelden vóór 31 de cember a.s. bij het Secreta riaat van de Raad van Be stuur van Albert Heijn n.v., Ankersmidplein 2, Zaandam. In het Comité van Keuze Albert Heijn Studiebeurs hebben zitting: prof. dr. A. I. Diepenhorst te Rotterdam, A. Heijn te Vogelenzang, prof. dr. F. de Roos te Am stelveen en prof. dr. G. M. van Veldhoven te Dordrecht. Het woord „avontuur" ge bruikt dr. Jellema ook: „Het werk in Nigeria is helemaal ontwikkelingswerk, zij het niet met de handen. We gaan er studies maken hoe de land bouw en het marktapparaat is te verbeteren en hoe men kan komen tot efficiënte produktie- vergroting in de landbouw die als bron voor voedsel en devie zen zo belangrijk is. Maar het avontuur trekt toch ook. Ik heb van jongsaf al de neiging gehad er uit te vliegen."

Allerhande | 1972 | | pagina 3