W Na rode en witte nu ook „Vin du Patron Rosé Hak sticks voor salades en garneringen. Otto van Eersel: een uitdaging Het jaartal op de wijnfles wordt vaak te duur betaald Vier (goedkope) wijnen met beroemde namen Wijn en kaas i A/////,,' E (z&tMZ-öz LI: DE BAAS DRINKT HEM ZELF OOK *)1 \C(1 albert heijn/ Hakje weet wat je koopt Veel informatie in Volkomen Wijnboek Lied BESTELBON vers bier Vakmanschap is Meesterschap In Nederland Uitdaqing NOVEMBER A1.1 .Kill I 'MlE 2 RECENTE ontwikkelingen op de internationale wijn markt hebben de prijzen van de bekendste wijnen tot vrijwel onbetaalbare hoogte doen stijgen. Ver ondersteld moet worden dat, dientengevolge, de vraag naar deze wijnen in Nederland sterk zal afnemen. Wijn importeurs zijn druk doende andere bronnen aan te bo ren, teneinde te voldoen aan de groeiende vraag naar wijnen in de lagere prijsklassen. WEN soyrt!IR OOUl MOT WÏS. De wijnkopers van de groot ste Nederlandse wijn-importeur, Albert Heijn, volgen deze ont wikkelingen op de voet. Hun activiteit resulteerde o.m. in het feit dat men nu in de wijn rekken van de A.H.-filialen een viertal wijnen kan aantreffen die. ondanks hun beroemde na men, niet meer dan omstreeks 3.- kosten. RESERVE DES SAINTS PE RES (Cruse), f2.95. Een rode wijn die verrassend-smakelïjk is, sappig bijna. Het moet een groot vakman zijn, die vit ver schillende pretentieloze wijnen zulk een harmonieuze smaak weet te maken. VIN SUPtRIECS IMPERIAL CORDIER (Cor- dier), f 3J15. Beroemde ch&teau- wljnen voeren dezelfde eige- naarsnaam chateau Talbot o.a.) en zij behoeven zich er werke lijk niet voor te schamen. Wie is in staat te proeven dat dit een jaartalloze merkwijn is? Men neme de proef op de som. CALBOR (Calvet), f3.45. Geen jaartal, wél een befaamde naam. Een volwassen wijn die zich in smaak en afdronk kan meten met menige chateau- wijn uit hogere prijsklassen. la \ïa« <t» mot* Réserve de la Reine RESERVE DE LA REINE (La Reine Pédauque), f 3,25. Af komstig uit de kelders van één der belangrijkste Bourgogne handelaren. Een rode lclasse- wiin waar men in deze prijs klasse tot nu roe tevergeefs naar heeft gezocht. GENOT Het zijn zonder uitzondering rode wijnen die ook door de geoefende wijndrinker als aan- genaam-drinkbaar ervaren wor den. Zij paren een glashel dere tint, die in enkele gevallen aan volwassen, robuuste wijnen doen denken, aan een volle smaak, welke lang in de mond blijft talmen. Wijnen dus, die met aan dacht gedronken moeten wor den, maar die zich, in geval van dorst, zonder al teveel te genstribbelen met forse teugen laten genieten. Wist u, dat eieren minder snel barsten, als u ze een uur tje voor het koken buiten de koelkast zet? Door de snelle temperatuurwisseling barsten de schalen spoedig. Als u met de eierprikker of stopnaald een gaatje in de punt prikt, kan de lucht uit het ei ontsnappen en kunt u verzekerd zijn van een gaaf ei. GARANTIE De namen zijn: CALVET, CRUSE, CORDIER en LA REI NE PEDAUQUE. Wie geen on bekende is in de wijnwereld, weet dat dit de namen zijn van befaamde Franse wijnhuizen, i waar de oude kwaliteitstradi- ties heilig zijn en waar men geen water in de wijn zal doen als het er om gaat de publieke smaak te bevredigen. Elk van de genoemde namen betekent zoveel als een onvoor waardelijke garantie, dat het om een eerlijke wijn gaat. Men kan de namen lezen op de eti ketten van de allerduurste wij nen (de grands crus uit de Bordeaux-streek bijvoorbeeld) men kan ze ook lezen op de etiketten van merkwijnen die, hoewel ze niet meer kosten dan enkele guldens, ook de geoefen de smaak volkomen bevredigen. TROTS De wijnkopers van A.H. zeg gen er trots op te zijn dat de genoemde Franse Huizen hun m e r k w ij n e n willen leveren aan de A.H.-wijnkoperij. Vol gens de wijnkopers betekent dit niets minder dan dat de Franse wijnhuizen de door hen gegeven garantie inzake kwali teit en echtheid van de wijn, bij Albert Heijn in vakkundige en veilige handen achten. De A.H.-wijnkopers zeggen extra gelukkig te zijn met dit bewijs van vertrouwen, omdat de vier onderhavige merk- w ij n e n zich in vele opzichten onderscheiden van wat men in Nederland onder een merkwijn verstaat. Gedacht wordt vaak aan enigszins zoete, 'kleurloze' drankjes zonder de smaakper- soonlijkheid die onvervalste wijn kenmerkt. De merk- w ij n e n van Calvet, Cruse, Cordier en La Reine Pédauque hebben deze smaak-persoon- lijkheid echter wel. Plotseling was het er, een grappig winkeltje in een 18de eeuws huisje op de Leidse Lan- gebrug nummero 34. Een bric- a-brac winkeltje afgeladen met leuke dingetjes uit grootmoe ders tijd. Een snuifelwinkeltje waar je ook nog zoel een echt stukje antiek teaen het lijf loopt, maar waar niemand in gewikkeld over doet. En zeker niet wat de prijzen betreft: een fijn mooi handwerk Frans café glas midden 18e eeuw, dat je nergens onder de 25 gulden kunt kopen, kom je hier tegen voor om en nabij de 12 gulden. Franse knopkandelaars waar de ,#chte" antiquair met zuini ge mond van vertelt dat ze hem al 50 gulden inkoop kosten, staan hier geprijsd voor 37 gul den. En wat Jyoor de kandelaars geldt, geldt voor de pendules en comtaises, voor gekke karaf- jes, voor verrukkelijk eenvou dig grootmoedersaardewerk. „We heten erg goedkoop te zijn", zegt Rita Meijer-Hojland eigenaresse van het winkeltje. ,,Er komen wel eens handelaren die me verwijten ver beneden de geldende prijzen te verko pen en me adviseren overal nog eens 50 tot vaak 100 pet. bo venop te doen. Maar waarom zou ik, m'n winsten zijn rede lijk, bovendien wil ik een win keltje waar verkocht wordt, ivaarover wordt gesproken. Straks stap ik in mijn autootje en rij ik weer zingend door het Franse land op zoek naar nieu we voorraad. Verkopen is leuk, maar het meeste plezier beleef ik aan mijn manier van inko pen". TJET succes van de „Vins du Patron" die enkele jaren geleden door Albert Heijn's wjjnkoperij werden geïntrodu ceerd heeft geleid tot het be sluit om ook een rosé versie van deze wijnen op de markt te brengen. Bij wijze van ken nismaking wordt de 'Vin du Patron Rosé' tijdelijk voor 2.95 verkocht. De normale prijs is 3.45. In de wijnstreken is het reeds sinds jaar en dag de ge woonte om in de restaurants naast de gewone wijnen ook een 'vin du patron' te voeren. Dit was een gevolg van het feit, dat vele gasten zelf geen keuze konden of durfden maken uit de soms zeer uitgebreide wijn kaart. Zij vroegen de .patron' om advies of zeiden: 'Zeg jij maar wat we moeten drinken'. Dit werd overigens ook ge daan door mensen die zelf het één en ander van wijnen wis ten, maar die terecht meenden dat de restaurateur zijn eigen wijnen beter kende en hij on getwijfeld het beste op tafel zou brengen als hem om advies werd gevraagd. De toenemende vraag bracht menige 'patron' op de idee zijn favoriete wijnen naamloos te kopen, opdat hij ze zijn gasten goedkoper aan zou kunnen bie den. TMT idee uit de wynstreken is ook door de wijnkoper van Albert Heijn overgenomen. Hij kiest elk jaar uit vele hon derden wijnen een soort die hem het aangenaamst smaakt Dit betekent dat de 'vin du patron' elk jaar van een andere samenstelling of herkomst kan zijn. In tegenstelling tot de zo genaamde 'merkwijnen' die van jaar tot jaar dezelfde geur en smaak bieden, kan een 'vin du patron' steeds weer anders voor de dag komen. Omdat echter de wijn door dezelfde 'patron' of wijnkoper wordt geproefd en gekozen, zullen de smaakver schillen slechts zeer klein zijn. TTTIE eenmaal ontdekt heeft dat de eigen smaak aardig harmonieert met die van de man achter de 'vin du patron', zal voortaan elk jaar de door hem gekozen wijnen onge- proefd kunnen kopen. Men weet van tevoren dat de wijn in de smaak zal vallen, on geacht het feit of de keuze van het jaar nu afkomstig is uit een bepaald wijngebied (zoals dit jaar het geval is met de rode Vin du Patron uit Minervois en de witte Vin du Patron uit de Bordeaux-streek) of dat het gaat om een wijn die door een talentvolle keldermeester werd samengesteld uit verschillende wijnen. Het blijft een wijn die ook door de baas zelf wordt ge dronken. En welke gastheer waagt het zijn gasten een wijn voor te zetten die hij zelf niet als de beste beschouwt? (Advertentie) Ruikt niet, wordt niet vochtigDaar zit Cat's Pride in. Dat absorbeert, deodorïseert Houdt de kattebak schoon en fris. En kost ■per zak, 2J kilo (Advertentie) Rode bietjes van Hak Daar maakt u uw salades mee. Garneer met kant- en-klare rede bietensticks uw Kerstschotel. Of verwerk ze in een heer lijke bietensalade. De eerste kwaliteit bieten sticks uit het Hakpotje blijven de eer van uw werk hoog houden en smaken not zo lekker als ze er uit zien. De traditionele wijnhan del in Nederland heeft zich altijd gespecialiseerd in wijnen van hoge kwaliteit. De Nederlandse wijndrin kers en dat waren tot voor enkele jaren uitslui tend mensen die zich fi nancieel veel konden ver oorloven werden uit sluitend geconfronteerd met de produkten van be faamde wijngaarden, die hun herkomstbenaming (appellation controlée) met ere droegen en die eerlek uitkwamen voor hun ge boortejaar. Ook de publiciteit rond om de wijnen werd bedre ven in de door de tradities bepaalde sfeer. De publi cisten staken de loftrom pet over wijnen die slechts voor een zeer klein deel van hun lezers bereikbaar waren. Hoewel het aantal wijndrin kers vooral gedurende de afge lopen jaren zeer sterk is ge groeid, bleven wijnhandelaren en publicisten op de oude voet handelen en schrijven. Zij de den alsof er niets was veran derd en alsof er geen nieuwe kring van wijndrinkers was ontstaan die, ondanks een be perkt budget, ook wel eens wil den proeven van al dat moois waarover zo poëtisch werd ge schreven. Deze houding ten opzichte van de wijn heeft geleid tot talloze misverstanden, die zich moeilijk uit de weg laten rui men. Zo is de Nederlandse wijndrinker er min of meer van overtuigd, dat een wijn zonder jaartal op het etiket en zonder een melodieus-klinken de chateeau-naam, geen echte wijn kan zijn. Het is een „kruidenier" ge- llllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllllllllillfllllllllilllllllllllllllllllll Franse wijnen en buiten landse kazen staan van 23 november tot en met 2 de cember centraal bij AH. De keuze in deze artikelen is zo ruim dat er volop gelegen heid is tot passende combina ties. Helemaal nieuw is de Beaujolais Primeur 1972, de eerste wijn van de nieuwe oogst, die in deze dagen ook in Frankrijk wordt geïntro duceerd. De Fransen wachten op deze wijn, want ze zeggen dat als ze goed is, de gehele wijnoogst goed is. Nieuw bij AH verder Réserve de la Reine en Domaine de la Da- gue. Daarnaast zijn er nog zeven min of meer bekende wijnen, waaronder enige van vooraanstaande huizen in Bordeaux. De prijs ligt in de meeste gevallen tussen de drie en vier gulden. Op het gebied van kazen is er ook al een grote sortering. Nieuw is de Morbier (Saint Trivier) een kaas uit de Franse Jura met een aparte nootachtige smaak. In ons as sortiment vindt u uiteraard de Camembert en Brie, maar ook een kant-en-klare Zwit serse fondue, een Duitse Em- mentaler, de pikante Deense Danablu en nog veel meer specialiteiten. Door een fre quente aanvoer is de kaas nooit oud. Is de kaas te vers naar uw mening, breng hem dan zelf op de gewenste smaak door hem kortere of langere tijd te bewaren bij kamertemperatuur. Illiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll weest, die als eerste gepoogd heeft de misverstanden uit de weg te ruimen. Deze „kruide nier", Albert Heijn, Is inmid dels o.m. uitgegroeid tot de grootste Nederlandse wjjnkope- rij, die niet alleen de waarde volle tradiiies van de wijnhan del eerbiedigt, maar die tevens doende is de weg uit te stippe len voor de onervaren wijn drinkers. Menigeen heeft ooit gedacht dat het onmogelijk is de weg te vinden iij het wijn-labyrinth, totdat een uiterst eenvoudige en pretentieloze wijn als de Pi- nard duidelijk maakte dat ook zonder jaartal en uitbundig eti ket een onvervalste wijn gele verd kon worden. Met het gevulde glas Pinard in de hand heeft menige wijn drinker leren beseffen dat men alleen wijn-kénner wordt door regelmatig wijn te drinken, niet door regelmatig te lezen hoe goed de wijnen uit het jaar 1929 wel geweest zouden zijn. Na vele glazen Pinard ging de wijndrinker als vanzelf op zoek naar een wijn met meer persoonlijkheid. Dat was de Vin du Patron bijvoorbeeld, die nu al weer enkele jaren door A.H.'s wijnkoperij wordt ge voerd. De wijndrinker besefte dat hij voor die hogere smaak- nuances méér zou moeten beta len; de goedkope wijn had zijn smaak ontwikkeld voor duur dere wijnen. Wie begint met een Mouton Rothschild zal zich alleen maar afvragen waarom de kenners zich zo druk maken om die wijn; wie via de Pinard, de Vin du Patron, enkele kleine cha teaux en een stuk of wat grands crus de Mouton Roth schild ontmoet, zal begrip heb ben voor de tranen van ontroe ring in des kenners s'.mti. Wijn van de Maand Teneinde de wijndrinkers in de gelegenheid te stellen een zo breed mogelijke indruk te krij gen van de wijn-smaken, Intro- ceerde A.H.'s wijnkoperij de Wijn van de Maand. Wijnen van uiteenlopend kaliber, die, met elkaar, in staat waren de smaakpupillen gevoelig te ma ken voor smaakïndrukken van hogere orde. Wie langs de weg van de ge leidelijkheid tot kennerschap is gekomen, zal altijd waardering blijven koesteren voor eenvou dige wijnen. Hij zal beseffen dat het niet altijd de beste wij nen zijn die de mooiste namen dragen. Ook zal hij de betrek kelijkheid inzien van het bijna vërafgode; jaartal. Dit zal lei'dèn "tot waardering voor "de zogenaamde „appella tions génériques": wijnen die op hun etiket wel vertellen waar zij vandaan komen, maar clie geen geboortejaar kunnen opgeven, omdat zij ontstonden uit diverse oogsten. Tenslotte zal de kenner met enige verbazing constateren dat ook de „merkwijnen" van z-?r hoge kwaliteit kunnen zijn. En dat terwijl die wijnen, in te genstelling tot de génériques, zelfs geen herkomst meer kun nen meedelen. Zij werden „sa mengesteld" uit diverse wijnen van onbekende herkomst. Alleen de maker, de kelder meester, weet nog waar de wij nen opgroeiden. Het Is zijn kunst er een harmonieus geheel van te maken. Het is begrijpelijk, dat bij de zogenaamde „merkwijnen" niet de naam van de wijn, maar die van de „maker" toonaangevend is voor de kwaliteit. Een jaartal of de naam van een wijngaard zal men tever geefs zoeken op het etiket, maar namen als Cruse. Cordier, Calvet of La Reine Pédauque zijn voor de ingewijde wijn drinker meer dan voldoende. Zij vertellen wie er achter de wijn staat en zij verzekeren dat men dezelfde wjjn volgend jaar weer zal kunnen kopen. De kwaliteit zal dan niets min der zijn. En dat ïs méér dan van menige wijn mét jaartal gezegd kan worden. (Vervolg van pag. 1) HET ergste wat men een wijn kan aandoen, is hem gedachtenloos drinken. Dit is een van de opmerkingen van schrijf ster Wina Born, ergens in het zojuist verschenen Vol komen Wijnboek, een ini tiatief van Albert Heijn n.v. en verzorgd door Me^'er Pers b.v. te Amster dam 12,50). „Wat is wijn?", vraagt het eerste hoofdstuk en daarop kan een nuchterling natuurlijk zeg gen: Sap van druiven, gegist. Maar er zijn anderen met meer romantisch bloed in de aderen en zij kwamen bijvoorbeeld op: Wijn is gebottelde zonneschijn. We gaan u niet precies zeg gen wat er allemaal door Wina Bom geschreven is in dat Vol komen Wijnboek, maar het is wel een heerlijk boek om te hebben en te lezen, ook voor mensen zonder wijnkelder. Hoe wordt de wijn bereid? Wat is het verhaal van de wijn eigenlijk? Hoe koop je wijn en hoe drink je wijn? Wina Bom geeft op al die vragen antwoord. Zij heeft In het Volkomen Wijnboek een rijkdom aan informatie gestopt, die wij nog niet eerder ergens tegenkwamen. Een cartograaf is meer dan een half jaar bezig geweest met het tekenen van de kaarten, waarvan u er achtendertig ver schillende in het boek aantreft. Plus tientallen kleurenfoto's en vooral véél etiketten. Waarom? „Omdat het etiket al les vertelt van een flés wijn, als men het etiket tenminste lezen kan", zegt men bij Meijer Pers. Australië, Zuid-Afrika en Chili worden, als wijnleveran ciers, net zo goed door Wina Born in het Volkomen Wijn boek „behandeld", als Libanon en Frankrijk. Vandaar: Volko men. En een grapje willen we u naast al die uitgebreide infor matie in het boek toch niet onthouden. Het Is bekend, dat de monniken altijd erg veel aan wiin „gedaan"hebben, nieuwe druivensoorten en nieu we wijnen wisten te vinden. Maar de monniken in Anda- lusië deden nog iets anders. Om het eentonige van de vele lie deren die zij zongen een beetje te doorbreken, maakten zijzelf een lied erbij en zongen dat in het Latijn tussen de an- (Advertentie) Uitknippen en in een open envelop gefrankeerd met25 cent verzenden LIBRAH POSTBUS 7840 AMSTERDAM Ondergetekende bestelt hierbij K. Het volkomen groenteboek _Het volkomen vleesboek _Sla, slaatjes, snacks -Allerhande recepten -Feest _Set van 3 boeken Sla, All. ree.. Feest -Café fantasia Die brave gehaktbal -Alles kan in de lepelstraat èf 15,50 S f 15,50 èfll.50 af 11,50 èf11,50 èf28,f_ af 3,50 f_ af 3,50 f_ af 8,50 f_ Totaal f_ Het verschuldigde bedrag zal door mi] na ontvangst van mijn bestelling worden voldaan Naam* Adres Woonplaats en blokletters invullen s.v.p. Handtekening Betaal niet vooruit. Bij uw boekenzending wordt een reeds Ingevulde girostortingskaart ingesloten, door middel waarvan u kunt betalen. Voor nadere informatie zie da Librah-boeken folder bij uw AH-flIteal. ZO'N veertig kleurige kaarten sieren „Het Vol komen Wijnboek" van Albert Heijn. Kaarten, die door hun gehele compositie de hand van een meester verraden. Wie is de man achter de kaarten in het AH-boek? Zijn naam is Otto van Eersel, grafisch ontwerper, 47 jaar oud. Met een beetje overdrijving kan deze Van Eersel gerust een globetrotter worden genoemd. Geboren in 1925 in Soerabaja (in het voornialige Nederlands- Indië), vertrok hij in 1947 met zijn ouders naar ons land. Na de Haagse Akademie voor beeldende kunsten en nog een aantal banen in de illustratieve ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. NLSNEI beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. dere liederen door, want het moest ook weer niet teveel op vallen. Wie de latijnse tekst in het Nederlands vertaalt, krijgt dit: „Wees gegroet, kleur van de heldere wijn, wees gegroet, smaak zonder weerga, jij keurt ons waardig door jouw macht beneveld te worden. Gelukkig de buik die jij binnentreedt, gelukkig de tong die jij doet omkrullen, gelukkig het ge beente en welgelukzalig de lip pen, die jij bevochtigt". U kunt het allemaal terug vinden in het Volkomen Wijn boek. sector verliet Otto van Eersel in 1956 ons land om er pas vo rig jaar terug te keren. Twee jaar werkte hij in Zweden als ontwerper, vervol gens vier jaar kunstzinnige ac tiviteit als ontwerper en illus trator in Canada en ten slotte negen jaar Amerika. Ook daar weer free-lance-ontwerper en illustrator voor studio's, boeken (o.a. de bekende Time-Life se rie) en reclamebureau's. Otto van Eersel, nu wonend in de schaduw van het grote V. en D.-filiaal in Amstelveen, was een bekendheid buiten onze landsgrenzen. Uitgebreide pu- bükaties in vaktijdschriften als: Canadian Art, Gebrauchs- graphic, Graphis Annual en Print Magazine zijn daarvan de stille getuigen. Terug-van-weggeweest wa ren de kaarten voor „Het Vol komen Wijnboek" de eerste grote opdracht van het thuis front. Vorig jaar november zet te de besnorde graficus weer voet op Neerlands bodem; in mei van dit jaar kreeg hij de AH-opdracht van de uitgeverij Meijer Pers in Amsterdam-Bui- tenveldert. Van Eersel: „Sommige men sen denken dat ik cartograaf ben, maar dat ls onjuist. Van origine ben ik grafisch ontwer per en illustrator. Dat is ook de 1 reden, waarom lk voor de Tl- me-Lifeboeken ben gaan wer ken. Daarbij kwam toen ook het tekenen van kaarten om de hoek kijken". Op het atelier van Otto van Eersel liggen nog de fraaie kaarten uit die New Yorkse tijd. De Time-Life illustraties zijn veelal mini-kunstwerken op zich. Speciale staven van deskun digen bogen zich over produk ten van de Nederlander om te zien of alle onderdeeltjes goed getekend waren. Van Eersels materiaal haalde met glans de eindstreep. Het vakmanschap meesterschap werd ook in de VS erkend. De arbeid voor het wijnboek heeft hem de gehele zomer be ziggehouden. Inclusief correc ties koste één kaart de be reisde ontwerper een week. „De wijnkaarten, die ik nu heb gemaakt illustreren alle wijngebieden, die in het boek werk worden behandeld. Het boek is gericht op een groot publiek. Een publiek, dat niet direct overloopt van enthousiasme, maar dat toch wel het nodige van het onderwerp afweet of wil weten. De kaarten heb ik zo nauwkeurig mogelijk ge maakt. Er staan bijvoorbeeld ook wijnroutes op. die de lezers kunnen rijden als ze in een be paald (wijn)Iand op vakantie zijn", aldus Van Eersel. Voordat de kaarten helemaal op papier stonden zoals Van Eersel dat wenste, kwam er heel wat werk aan te pas. Tal van kaarten moesten worden bekeken, er moest het nodige researchwerk worden verzet, er kwam een schetsontwerp en uiteindelijk kon dan worden begonnen aan de echte kaart van een wijngebied ergens ter wereld, kleurig, duidelijk en voor zichzelf sprekend. Otto van Eersel werkte uiterst selectief. Niet te veel plaatsen erop, wel uiteraard de namen van de wijngebieden en de wegen die zich door de vaak prachtige landschappen slinge ren. Zo bleef het geheel over zichtelijk. De man, die naam had aan de andere kant van de aardbol, geeft met die wijnkaarten dui delijk zijn visitekaartje af. „De landen waarin ik de afgelopen vijftien jaar heb gewerkt, wa ren stuk voor stuk prettig om in te leven. Toch wilde ik naar Nederland terug. Ach, je kunt het misschien zien als een uit daging. Op deze leeftijd kun je die stap nog doen. Als je in de vijftig bent, gaat dat niet meer. Natuurlijk zijn veel mensen in Nederland me inmiddels verge ten."

Allerhande | 1972 | | pagina 2