Nieuwste uitgave van_ Albert Heijn: Met 50 kleuren- j foto's en tal van kaarten Parijse wijnsfeer Een aktie voor iedereen: naar de fjorden zie pag. 3 ie alle AH-zaken Zomerdraeht voor de winternacht Alle hens aan de Miljoenste Geschenk VOLGENDE WEEK IA NEDERLAND 1972 BEAEJOLA1S PRIMEER Reputatie Belofte Accent Vuilnisbelt Beetje moeite Wat kunt u doen Vanzelf Opbrengst j Nieuwsblad van Albert Heijn N.V. Zaandam Verschijning Iedere maand. Verspreiding gratis In verzorgingsgebied AH winkels. Redaktle: Public Relations Adviesbureau G. J. van Hulzen. Advertenties: Albert Mllhado Co N.V., Plantage Middenlaan 38 Amsterdam. Correspondentieadres en bezorgklachten AllerHandd Postbus 200 Zaandam. Aller Hande Allerhande n-jvember 1972 n< November 1972 oplage 2.001.400 nonJtVKKAKCBR i8e jaargang nr. 11 (198) HET VOLKOMEN WIJNBOEK wordt een deel liliil Een nieuw initiatief van Albert Heijn is zojuist van de persen gerold: Het Volkomen Wijn- boek. Het meest totale boek over wijn dat ooit in Nederland verscheen, 160 pagina's dik en op pa pier gezet door de vermaarde schrijfster Wina Born. Niet alleen Wina Born is voor dit boek aan het werk geweest. Cartografen en fotografen hebben er vele maanden aan gewerkt. Meer dan vijftig kleuren foto's bevat „Het Volko men Wijnboek", zeer vele etiketten van wijnsoorten, talloze kaarten van wijn gebieden en in die kaarten zijn dan ook nog eens als extra service aan de toerist de wijnroutes opgenomen. Geen 'land ter wereld „ont komt" aan Wina Bom en van daar: Volkomen Wijnboek, met informaties niet alleen over be kende wijnlanden als Frank rijk, Italië of Duitsland, maar net zo goed Australië, Zuid- Amerika, Israël en Cyprus, om enkele voorbeelden te noemen. En dan nog iets bijzonders. Een van de exemplaren van „Het Volkomen Wijnboek" dat bij Meijer Pers b.v. te Am sterdam wordt verzorgd is het miljoenste boek op culinair gebied, dat als initiatief van Albert Heijn verschijnt. Albert Heijn heeft in feite veel en veel meer boeken het licht doen zien. Maar het mil joenste dus, in de „culinaire reeks", wanneer we even den ken aan het Volkomen Vlees- boek. het Vólkernen Groente- boek en vele, vele andere. Het Volkomen Wijnboek ver schijnt in een oplage van 30.000 exemplaren. „En", zoals een. Nederlands auteur ons in alle oprechtheid zei: „Een schrijver in dit land,is met drie- of vier duizend exemplaren al heel dik tevreden." Het Volkomen Wijnboek stampvol illustratie en infor matie zal zonder twijfel zijn weg vinden naar dat leger van wijnenthousiasten, dat jaarlijks in Nederland meer aanhangers krijgt. Het is bovendien voor de prijs van twaalf en een hal ve gulden een uitmuntend geschenk voor de feestdagen in december. (Zie ook pagina 2) J^ERWÏJL in Parijs de wijn-liefhebbers in hun stamlokalen staan te dringen om als eerste van de pas-geperste Beaujolais Primeur 1972 te kunnen proeven koopt u in Nederland dezelfde wijn voor 3,95 per fles minder dan de Parij- zenaars ervoor moeten betalen. Zoals weleer menige Neder lander trappelend van ongeduld de komst van de groene haring afwachtte, zo springen nu vele Parjjzenaars fluks overeind als zij vernemen dat de „groene" Beaujolais is gearriveerd. In de laatste weken van november wordt een deel van de recente Beaujolaisoogst voor de verkoop vrij gegeven en alle wijnhandelaren in Parijs haasten zich om er als eerste bü te zijn. Zij zorgen ervoor dat hun „camions" in het produktie- gebied gereed staan. De chauf feurs hebben de opdracht de wagens te laden en het gas pedaal extra diep in te trappen zodra het sein op veilig wordt gezet voor de Beaujolais van de jongste oogst. Het schijnt dat er ln Parijs reputaties van wijnhandelaren worden gemaakt of gebroken in de minuten die de chauffeurs minder of meer nodig hebben om hun plaats van bestemming te bereiken. De Parijzenaars verwachten dat hun wijnhandelaar de „groene" Beaujolais als eerste zal uitschenken; lukt hem dat niet dan kan hij erop rekenen het volgend jaar heel wat klan dizie kwijt te zijn. Hoewel men zich in Neder land nog niet zo druk maakt bij de geboorte van de nieuwe Beaujolais, hebben zich sinds enkele jaren ook Nederlandse wijnkopers in de Beaujolals- strijd geworpen. Albert Heijn kan zich, als grootste Nederlandse wijnko- perjj, niet veroorloven aan de kant te blijven staan. Hij heeft zijn afnemers plechtig beloofd, dat zij de „groene" Beaujolais 1972 volgende week reeds, van af 23 november, in alle filialen kunnen vinden. Drie dagen nadat de wijn ln Frankrijk werd vrijgegeven. Het zal er om spannen of deze belofte waargemaakt kan worden, maar zeker ls dat de Beaujolais Primeur ln alle fi lialen waardig ontvangen zal worden. Men zal er Iets terug kunnen vindén van de feeste lijke sfeer, die kenmerkend is voor de wijnlokalen in Parijs gedurende de maand van de „groene" Beaujolais. Wijn en kaas krijgen een speciaal ac cent en de Franse wijn-lief hebber zal er zich volkomen thuis voelen. Van één ding zal de toevallige Franse passant opkijken: de prijs van de Beau jolais Primeur. In de wijnhandel geldt de regel dat het op hèt ogenblik onmogelijk is een echte Beau jolais te verkopen voor minder dan vijf gulden. De wijnkopers van Albert Heijn hebben zich niet veel aangetrokken van deze regel: zij verkopen hun Beaujolais Primeur voor minder dan vier gulden 3.95) en leveren daar mee een opmerkelijke prestatie. (Zie ook pag. 2) van 2- de Beaujolais-oogst bestemd om verkocht te worden als Beaujolais Primeur. Een spe- ciale commissie bepaalt, welke g. wijn geschikt is als primeur- 2- wijn en op welke dag van no- J vember deze wijn verkocht 2- mag worden. Gecontroleerd p* wordt of de 'uitverkoren' wijn in alcoholgehalte de 13 per- 2- cent niet te boven gaat en of de wijn Inderdaad voor con- 2- sumptie geschikt is. Om aan de laatste voor- 2- waarde te voldoen moet de wijn volkomen uitgegist zijn. De meeste wijnen kunnen, xj- evenals de gewone Beaujo- lais, zelden voor 15 decern- 2- ber, volgend op de oogst, ge- dronken worden. Tintelend De Beaujolais die als Pri meur op de markt komt, is meestal echter reeds om streeks de derde week van november uitgegist en Is dan een bijzonder frisse, fruitige wijn die als het ware tintelt op de tong. De weersomstan digheden in dit jaar hebben er toe geleid, dat de oogst van het jaar 1972 zeer laat was Erezaak Normaal is de Primeur om streeks 15 november lever baar. Dit jaar zal het later worden en het wordt dan ook spannend om de Primeur zo vroeg mogelijk in Nederland te krijgen. Bovendien willen ook de Beaujolais-boeren geen uur verliezen, want de collega's uit de Cötss du Rhone werken eveneens met man en macht om hun Pri meur op de markt komt, is dan ook een traditionele ere zaak om de race te winnen en als eerste de Primeur te bren- gen. Koel serveren De Beaujolais de Primeur 3- moet jonq gedronken worden. De houdbaarheid is beperkt en langer dan een half jaar mag de wijn eigenlijk niet blij- ven liggen. 9" In tegenstelling tot de meeste rode wijnen smaakt deze Beaujolais het best als hij koel wordt geserveerd. T\e poedéltjes leiden wel sterk de aandacht af en het kleu- rige pakje rechts mag er ook best wezen. Toch gaat het hier om de twee meisjeshansopjes van wit met turquoise of oranje gestreept interlock van katoen met hélanca. Het voordeel van zo'n eendelig ding is, dat het niet kan opkrui pen en daardoor warmer en beslotener zit. Modellen Schiesser-Tausendsassa (foto linksboven). Waar bed gaan of een feestje bouwen? In dit vriendelijke kledingstukje van katoen met dacron in lichtblauwe of oranje noppen op een wit fond heeft men beide mogelijk heden. Model Triumph-Wala N.V. (foto onder). iedereen moet zich inspan nen om het menselijk le ven weer in goede banen te krijgen. Elke Nederlander van de pasgeboren baby tot de 100-pIus- sers produceert elk jaar 650 kilo afval. In totaal krijgt Ne derland jaarlijks een berg afval van 6 miljoen ton. En dat is nog pas het begin. Over enkele ja ren zal dat drie keer zoveel zijn: 24 miljoen ton (twaalfduizend Sinds een jaar weet iedere Nederlander dat de milieuvervuiling van de wereld een vuilnisbelt dreigt te maken en dat onmisbare grondstoffen uitgeput raken. Om dreigende rampen te keren, moeten ALLE HENS aan dek komen: Rijnaken vol vuil) dat allemaal, of bijna allemaal op de Neder landse bodem terecht dreigt te komen. Meer dan de helft van deze onvoorstelbare grote hoop wordt elk jaar ongecontroleerd wegge worpen. Als we NU niets doen leven we over tien jaar met z'n allen letterlijk op één grote, stin kende vuilnisbelt. In die krankzinnig grote vuil nishoop zullen over tien jaar ook de grondstoffen zitten die we dan niet meer kunnen krijgen of die dan peperduur zullen zijn omdat ze er (bijna) niet meer zijn. Vele onmisbare metaal- soorten zullen over enkele jaren niet meer voorradig zijn, omdat de vindplaatsen uitgeput raken en omdat we nog steeds bezig zijn om ze in versneld tempo op te maken. Dagelijks worden er nog steeds kilometers bos gekapt voor de papierfabrikage, terwijl we de bossen, die nog over zijn, drin gend nodig hebben als makers van zuurstof die noodzakelijk is om ons te laten ademhalen. We vervuilen ons milieu van daag met stoffen die we morgen dringend nodig hebben. En dat hoeft helemaal niet! We hoeven echt niet te wachten op een 'wereldregering' of iets derge lijks om aan deze situatie een einde te maken. ER KOMT NU EEN AKTIE OP GANG WAARAAN WE AL LEMAAL MET EEN HEEL KLEIN BEETJE MOEITE KUN NEN MEEDOEN: ALLE HENS! In mei en juni 1972 werd een geslaagde Aktie 'Alle Hens" ge voerd in Leidschendam. De ak tie gaat nu landelijk van start en u kunt er allemaal aan mee doen om er een succes van te maken. hebt u ruimte waar papier, glas, blik etc. tijdelijk opge slagen kan worden vóórdat het wordt doorgevoerd naar I het Centraal Depot in Baarn, dan gaarne een berichtje aan Mevrouw Margaret C. Ben- f ning, Julianalaan 5, Baam (tel. 02154-6680). houd papier, glas en blik apart van het huisvuil: Schoon papier bindt u tot 1 stapeltjes van 10 kg te- 1 zamen. Van 100 kilo oud- papier maakt men 70 kilo I nieuw papier. Duizend ki lo papier kost zestien bo- f men! alle glasafval doet u bij elkaar in een doos. Het 1 glas wordt gesmolten en p kan weer worden gebruikt. Glas zo schoon mogelijk inleveren en metalen of andere sluitingen verwij- deren. blik, tin, folie, aluminium (capsules). Onderzocht 1 wordt op dit moment in hoeverre dit materiaal op nieuw gebruikt kan wor den. Daarna levert u deze mate rialen in bij de Alle-Hens-de- pots. Natuurlijk, het zal u vooral in het begin wat moeite kosten, maar als u eenmaal gewend bent om het huisvuil geschel- den te houden, zal het over een poosje als vanzelf gaan. Grote zaken beginnen soms ln het klein. Dit begin van de ALLE HÉNS kan wellicht voor een deel beslissen over de toe- komst van uzelf en van uw kinderen. 1 Alle inlichtingen over de ak- tie 'Alle Hens' kunt u krijgen b\j mevrouw Margaret Benning, Julianalaan 5 Baarn (tel. 02154- 6680), bij voorkeur schriftelijk. Het batig saldo van de Aktie komt geheel ten goede aan de Landelijke Vereniging tot be- houd van de Waddenzee en de f Vereniging Milieudefensie en andere instanties. a»

Allerhande | 1972 | | pagina 1