Schoonheidschirurg bewijst dat elke vrouw mooi kan zijn Een nieuw éezicht tn zeven Van mooisnrjüerij psychologische tot cmrurgie De taal van heelkundige vormkunst de De grenzen van de medische snijkunst D Wetens waardig heden flippy Cat's Pride Wat de herfst voor ons in zijn mars heeft... D Moeizame weg naar de operatietafel Veeleisende katten ak2!/4ki.,2,85 Ch albert heijn 7 vers bier Vakmanschap is Meesterschap y?z> NOVEMBER ALLERHANDE 7 \T er li alen uit Ameri- kaanse bronnen over oudere vrouwen die op de operatietafel weer jong en mooi wer den en artikelen over misdadigers die zich een geheel ander gezicht lieten 'snijden' hebben de beoefenaren van de plastische chirurgie in de schuilhoek gedreven. De verslaggever die enke le jaren geleden de Ameri kaanse herhalen bij Neder landse chirurgen wilde ve rifiëren, werd met een grauw afgewezen. Er werd al genoeg onzin verteld en met. schoonheid wensten de chirurgen niet geassocieerd te worden. Inmiddels zijn de Neder landse 'schoon-snijders' heel schuchter uit hun schuil hoek getreden. Nog altijd ageren zij tegen verhalen die overspannen verwach tingen wekken, maar zij be seffen heel goed dat met stilzwijgen geen misverstan den over hun specialisatie uit de weg geruimd kunnen worden. Nu leest men ook in Ne derlandse tijdschriften me dedelingen, die werden op getekend uit de monden van enkele der ongeveer 40 Ne derlandse chirurgen, die zich hebben gespecialiseerd in het herstellen of vervan gen van verloren gegane of verminkte delen 1van het menselijk lichaam. De nadruk ligt in deze ar tikelen altijd op herstel cf vervanging, niet op ver fraaiing. Desondanks heeft ten minste één van de Ne derlandse specialisten ge steld dat hij de voor keur geeft aan de ter men 'schoonheidschirurgie' en verfraaiingschirurgiebo ven de termen 'esthetische chirurgie' en 'kosmetische chirurgie'. Hieruit moge blijken dat ingezien wordt hoe schoon heid een logisch gevolg is van herstel en vervanging. De patiënt die tengevolge van een ongeval op de operatietafel komt heeft er recht op dat de chirurg hem niet alleen weer tracht te kompleteren, maar ook dat de reparaties zo mooi mo gelijk worden uitgevoerd. Van de schoonheidschirurg wordt veel gevoel voor ver houding en harmonie ver langd. Zonder dat kan hij mogelijk wel complete men sen afleveren, maar geen mensen die zonder frustra ties door het leven kunnen gaan. Daarmee werd erkend dat schoonheid en chirurgie al les met elkaar hebben te maken. Voorts werd erkend, dat het uiterlijk van een mens van zeer grote invloed is op zijn innerlijk. Een op vallende lichamelijke afwij king of misvorming kan een mens ook geestelijk misma- ken. Tegenwoordig zal de plas tisch chirurg zijn taak niet alleen uitvoeren op medi sche indicatie (als er dus duidelijk sprake is van ver vanging of herstel), maar ook op psychologische indi catie. Dit betekent dat zijn taak dubbel zo zwaar is gewor den. Wordt hij benaderd door mensen die lichamelijk volkomen gezond zijn, dan zal hij moeten doorgronden waarom zij iets aan hun li chaam veranderd willen hebben. Is de wens camou flage voor ernstige le vensmoeilijkheden? Of is er inderdaad een redelijke kans dat de aan te brengen verandering een gélukkiger mens zal opleveren? Het vinden van de juiste houding ten opzichte van 'gezonde patiënten' zal vele problemen opleveren, maar de problematiek zal tevens leiden tot een soepeler be nadering van gevallen die vroéger uitsluitend op het terrein van de schoonheids verzorging leken thuis te horen. Een aspect zal ongewij zigd blijven: tenzij de ge specialiseerde chirurg een eigen praktijk met kliniek opzet (en dat is in een enkel geval reeds gebeurd), zal hij blijven volharden in het af wijzen van mensen die niets anders willen dan mooier te worden. Aan een gezicht kan er heel wat veranderd worden, maar de karakteris tieke gelaatsuitdrukking zal blijven. Daar valt niets aan te ^veranderen. En daarmee is aangetoond dat de tijdschriftartikelen waarin gesteld wordt dat Iedere Vrouw Mooi Kan Zijn geheel juist zijn. Niet het gezicht, maar het inner lijk bepaalt de gelaatsuit drukking. En die uitdruk king bepaalt op haar beurt of men als mooi dan wel le lijk beoordeeld zal worden. Het is derhalve zaak te streven naar enig innerlijk geluk, dat zich zal uiten in meer schoonheid. Op deze pagina, wordt beschreven hoe ook de plastisch chirurg voor meer innerlijk geluk van zijn patiënten kan zor gen. TENEINDE een indruk te geven van de vele mogelijk heden die er zijn om een gezicht harmonieuzer te maken, volgt hier een beknopt overzicht van de in grepen welke door een schoonheidschirurg uitgevoerd kunnen worden: 1. Neuscorrecties worden, ook in Nederland, het meest uit gevoerd. Een te kleine, te grote, misvormde neus kan een zware psychische belas ting tengevolge hebben. Tenzij men te grote ver wachtingen koestert en of blijk geeft van geestelijke onevenwichtigheid zal de chirurg de gewenste opera tie uitvoeren. Hoewel het, technisch gezien, een vrijwel volledig geperfectioneerde ingreep is, mag niet van een routine-operatie gesproken worden. 2. Voorhoofdrimpels kunnen, na een incisie langs de wenkbrauw, gladgetrokken worden. Het resultaat is meestal een uitdrukkings loos gezicht en bovendien zijn ook de meeste schoon heidschirurgen niet enthou siast over een dergelijke in greep. Men neme de rimpels op het bezit van een 'karak tervol' gezicht toe. en na een week is er niets meer van te zien. 4. Kraaiepootjes en lachrim- pels bij neusvleugels en mondhoeken kunnen niet geheel gladgestreken wor den. zij het dat zij, na een incisie bij de oren, desge wenst wel onopvallender ge maakt kunnen worden. 5. Onderkin en overtollige huid in de nek worden ver wijderd na een kleine snede onder de kin. Vet en spier weefsel worden verwijderd, waarna de huid strakker ge trokken en vastgezet wordt. 6. Wangzakken verdwijnen na een incisie achter de haar lijn, of een soortgelijke in greep langs de voorkant van de oorschelp. De resultaten van een dergelijke operatie, die deel uitmaakt van een zogenaamde 'face-lift' zijn dikwijls zeer opmerkelijk, al was het alleen maar vanwe ge de .uitwerking in psychi sche zin op de patiënt zelf. Volledig herstel na ongeveer 4 weken. 7. Oren hebben, samen met de neus, de weg gebaand voor de schoonheidsindustrie. Correcties aan de oren, die een al te zeer van het nor male afwijkende stand heb ben worden algemeen als noodzakelijk gezien, vanwe ge de overduidelijke psychi sche belasting die 'flaporen' kunnen veroorzaken. Cor recties aan oren worden meer voor mannen dan voor vrouwen uitgevoerd. Vrou wen kunnen lelijke oren in het kapsel ver-bergen: het is niet bekend of de verander de mannenhaarmode de be langstelling van mannen voor oorcorrecties heeft doen afnemen. Overigens zijn het voornamelijk kinde ren die schoonheids-correc ties aan de oren ondergaan. 3. Oogleden met rimpels en wallen onder de ogen geven een gezicht een vermoeide indruk, welke fnuikend kan zijn voor mensen in repre sentatieve beroepen. De 'vermoeidheid' kan glad-ge- streken worden door het wegnemen van de overtolli ge huid via een incisie onder de onderste wimpers. De oogleden kunnen worden 'ingekort' na een snede in de huidplooi boven de ogen. De ingreep duurt enkele uren "'rijt'?, - f DE zogenaamde 'schoon heidschirurgie' wordt vaak gezien als een over bodige bijkomstigheid van de plastische chirurgie. Deze opvatting leeft zowel bij artsen als bij leken. Chirurgen die bereid zijn een operatie uit te voeren op men sen die lichamelijk volkomen gezond zijn en die daarmee kennelijk uitsluitend ver fraaiing beogen, worden (nog altijd) door collega's met een scheef oog aangekeken. De on deskundige buitenwacht is het gewoonlijk met de behoudende artsen eens en ziet in de chi rurg een man die snel rijk wil worden met het uitvoeren van de grillige wensen van oudere rijke dames, die tevergeefs trachten hun jeugd te herwin nen. Een publikatie uit het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde kan illustreren dat de publieke opinie ongelijk heeft ten aanzien van bepaalde fa cetten van de „schoonheids-chi- rurgie". Twee deskundigen een psychiater en een chirurg -beschrijven in het artikel hun ervaringen met dertig vrouwen die te kampen hadden met gevoelens van minder waardigheid. Zij weten die aan (loor Heieen Nieuwenhuis Ieder seizoen kent zo z'n eigen aantrekkelijk heden, nu is het volop herfst. De bomen verlie zen hun bladeren en voor de kinderen liggen de eikels, kastanjes en beukenootjes voor het oprapen. Weer thuis ge komen is het dolle pret als ze hun verzamelde beukenootjes zelf mo gen bakken, maar laat ze er vooral niet te veel van eten om misselijk heid te voorkomen! Op uw tochten door het bos zult u allerlei padde stoelen ontdekken, laat ze liever staan. Ze zijn heel vaak giftig maar bovendien worden ze steeds schaarser. Als u er thuis van wilt ge nieten, koop ze dan in de winkel. Van de eetbare pad destoelen is de champignon de bekendste, ze worden het hele jaar door geleverd. Het kweken ervan gebeurt zeer zorgvuldig op speciale be drijven, het is niet zo een voudig om de natuur na te bootsen! Albert Heijn krijgt nu ook de „reuze-champig non" in het assortiment ver se groente, geweldige blik vangers waar wel wat bij zonders mee gedaan kan worden. Vooral gevuld met bv. ragout of garnalen zijn de „hoeden" zeer indruk wekkend. Naast de cham pignon is ook de oranje, zeer grillig gevormde cantharel een delicatesse die de herfst nog voor ons in petto heeft. Paddestoelen zijn erg ge zond en bevatten weinig ca lorieën, dus zeer geschikt voor de lijners onder ons. Gebakken paddestoelen zijn altijd geslaagd en het is simpel. Was de paddestoelen en haal alleen van de can tharellen het onderste stukje van de steel. Champignons moeten snel, cantharellen wat langer (ca. 10 minuten) bakken. Zo'n paddestoelen hapje is nog lekkerder te maken met een gesnipperd uitje, blokje mager spek, plakje tomaat en/of paprika. Restjes kunt u beter niet bewaren, het wordt er r.iet lekkerder op en de kans op bederf is groot. Hoe mooi glimmend de wilde kastanjes er uit zien, alleen de tamme kunnen we eten. Ze zijn eiwitrijk en vol vitaminen en die stoffen hebben we toch nodig om ons tegen de winter te wa penen? De bereiding is niet moeilijk: wassen (de drij vende exemplaren verwijde ren) en aan beide zijden in- kerven, in ruim water met wat zout 3/4 tot 1 uur ko ken. U kunt ze in de schii opdoen, hierbij hoort wat koude boter of margarine, of ze pellen en de gesmolten boter of margarine er over gieten. Een pittige vleessoort als pikant varkens- of lams vlees smaken er uitstekend bij. Traditioneel horen bij gepelde kastanjes spruitjes, ook al een produkt dat in de herfst verschijnt. Belangrijk voor deze groente is dat u spruitjes vooral niet te lang kookt; 15 min. is voldoende, langer koken wordt minder aangenaam voor maag en neus! Om nog even op kas tanjes terug te komen: is de avond lang en koud dan zijn gepofte kastanjes echte „sfeermakers". Wassen en inkerven op de bekende ma nier en in ca. 45 minuten op een bakblik in de hete oven gaar poffen. Een glas rode wijn erbij maakt de gezel ligheid compleet! Is de herfst geen prettig jaargetij de? hun te kleine of te slappe bor sten. Operaties, uitgevoerd ter ver groting en versteviging van de borsten (een ingreep waarmee de plastische chirurgen veel er varing hebben opgedaan), had den niet alleen gunstige invloed op het uiterlijk van de patiën ten, ook innerlijk bleken zij „andere mensen" geworden te zijn: zelfbewuster namen zij deel aan sociale contacten, be vrijd van de angst om, vooral tijdens vakanties en feestavon den, met hun tekortkomingen te koop te moeten lopen. In de publikatie concluderen de deskundigen dat het baga telliseren van klachten over soms geringe lichamelijke af wijkingen onjuist is. Indien het gaat om mensen die lichamelijk volkomen gezond zijn en die in geestelijk opzicht redelijk evenwichtig genoemd kunnen worden, kan de operatie ter verfraaiing van het uiterlijk opvallende en gunstige invloed hebben op de psyche van de patiënt. De praktijk heeft geleerd dat ijdelheid slechts zelden de grootste rol speelt als een pa tiënt de wens te kennen geeft veranderingen te laten uitvoe ren aan gezicht, borsten, buik of benen. Jiet het verlangen naar het herkrijgen van de voorbije jeugd drijft de patiënt naar de arts, maar dat gebeurt in een wanhopige poging een einde te maken aan de al dan niet vermeende op- en aanmer kingen die men over een al te opvallend (of onopvallend) on derdeel van het lichaam heeft moeten verdragen. Dat een chirurg ooit iemrmd mooier, jonger en persoonlijker heeft „gesneden" is een sprook- je; wel heeft hij door het her vormen van een soms zeer klei ne gi'il van de natuur een zeer grote innerlijke ver-vorming hersteld. In dit opzicht kan overigens moeilijk gegeneraliseerd wor den. Van de huisarts die een patiënt verwijst naar de plas tisch chirurg wordt veel psy chologisch inzicht vereist. Te vaak wordt het mislukken van een huwelijk of van een carriè re geweten aan een uiterlijke onvolkomenheid. Dat daarbij, vooral als het huwelijk in het geding is, in de eerste plaats gedacht wordt aan de borsten, sekssymbolen nummer één, ligt voor de hand. In de genoemde publikatie wordt het zinvol ge noemd een psychiatrisch con sult te gebruiken alvorens tot de gewenste ingreep over te gaan. Een achtergrond van diep-gewortelde levensmoei lijkheden, die dikwijls van neurotische aard zijn, moeten voor de chirurg aanleiding zijn het mes niet te hanteren. Het is bekend dat de drijfve ren van vrouwen die om een facelift of verandering aan de borsten vragen zeer uiteen lo pen. Vrouwen onder de veertig jaar verlangen naar de opera tietafel omdat zij menen daar hun jeugd te kunnen verlen gen. Oudere vrouwen hebben over het algemeen een reëler inzicht in de mogelijkheden: zij moeten zich handhaven in hun beroep (actrices) en beseffen dat hun uiterlijk dat in de weg kan staan. E plastische chirurg is een beeldhouwer die werkt met le vende materialen. De taal die hij bezigt kan duidelijk maken dat hij meer is dan een soort veredelde schoonheids specialist. Herstel staat voor hem op de eerste plaats. Dat hij zijn „re paraties" ook nog mooi (maar niet: mooier) kan uitvoeren is een ex tra, dat weieens teveel wordt geaccentueerd. Autoplastiek vervanging van huid of lichaamsdelen na operatie of verwondingen door andere delen van de zelfde persoon. Dermabrasie Huidbehan deling, waarbij de opper huid wordt bevrijd van on effenheden en ontsieringen. Na plaatselijke verdoving wordt de gezichtshuid als het ware afgeschraapt met een snel roterend stalen borsteltje. Er treden capil laire bloedingen op die de huid, als het verband er na een dag af mag, een zon verbrand uiterlijk geven. Er vormt zich een korstje, dat na ongeveer tien dagen ver dwijnt. Dermatoplastiek het o- peratief aanvullen van ont brekende huidgedeelten. Face-lift Ingreep waarbij de huid van het gezicht op verschillende plaatsen wordt losgemaakt: achter de haar grens, in de hals en achter of voor de oorschelpen. De huid wordt enigszins strak- ker getrokken en ingekort. De patiënt komt niet thuis met een jongere huid, wel met een gezicht dat jonger lijkt, doordat de huiduitstul pingen in de vormen van wangzakken, onderkin en te diepe rimpels zijn verdwe nen. De littekens zijn vrij wel onzichtbaar. Heteroplastiek vormen of herstellen van een verloren gegaan of misvormd li chaamsdeel met een andere stof of een ander lichaams deel van een ander individu. Homoplastiek tegenstel ling tot heteroplastiek. Ver vangen van een ontbrekend weefsel door weefsel van ander individu van dezelfde soort. Palatoplastiek operatie waarbij gespleten verhemel te wordt gesloten. Peeling Een lichte uitvoe ring. van dermabrasie, waar bij de huid slechts opper vlakkig wordt geëffend. De ze behandeling behoort niet thuis bij de' chirurgie en kan door een ervaren schoon heidsspecialist worden uit- gevoerd. Perimaeoplastick operatie ter vorming van een bilnaad na inscheuring na (bijvoor beeld) een bevalling. Plastiek vormkunst.. In de heelkunde de operatie waar bij een verloren gegaan of misvormd lichaamsdeel op nieuw gevormd of hersteld wordt. Men denke hierbij in de eerste plaats aan de ge volgen van verkeersonge lukken, ernstige brandwon den, kwaadaardige gezwel len. De gevolgen van oor logshandelingen hebben de vormkunst in de heelkunde zich sterk doen ontwikkelen. Na de tweede wereldoorlog werd hij een erkend specia lisme in de medische we reld. Rhinoplastiek operatie waarbij een nieuwe neus wordt gevormd. Een van de meest uitgevoerde plastische operaties waarbij, deson danks, de routine nauwe lijks een rol speelt. Een neus moet harmoniëren met het gelaat en het vereist veel inzicht en talent om uit bot, weefsel en kunststoffen de gewenste harmonie op te bouwen. Schalkur Zie peeling. Tot voor kort stonden vrijwel alle chirurgen op het standpunt dat er niet ingegrepen mocht worden als het niet om een duidelijke deformatie van (bij voorbeeld) neus en oren ging. Maar in dit opzicht keert het tij, naarmate duidelijk wordt dat er met het lancet ook gees telijke wonden hersteld kunnen worden. Wie vraagt om een nieuw gezicht en niet kan ver klaren waarom hem/haar dat gewenst voorkomt, is in geeste lijk opzicht niet volkomen ge zond. Bij de zichzelf en zijn vak respecterende chirurg zal deze patiënt geen gehoor krij gen. Anders is het met de pa tiënt die nauwkeurig weet wat er aan mankeert en die zijn verwachtingen niet te hoog stelt. Een huisarts, die de waarden van de „schoonheids chirurgie" heeft ervaren zal de ze patiënt naar de juiste chirug verwijzen. Bekijkt men de „schoon heids-" of „verfraaiingschirur gie" van deze kant, dan rijst de vraag of het niet juister zou zijn te spreken van „psycholo gische chirurgie". Niet het uiterlijk het mooi worden staat bij deze specialisatie op de eerste plaats, maar het in nerlijk: wie met een lichame lijke tekortkoming te koop moet lopen kweekt onzekerheid en een geremdheid die het le ven tot een hel kunnen maken. Het jongetje met de flaporen blijft het duidelijkste voor beeld. Om hem te beschermen tegen de pesterijen van zijn vriendjes, laten zijn ouders hem „repareren". Wie denkt daarbij nog aan „schoonheids chirurgie"? Een duidelijk voor beeld van „psychologische chi rurgie" is het, al speelt de es thetica er een herkenbare rol bij. rpENZIJ men over voldoen de geld beschikt en een be roep doet op de schoonheidschi rurg die een eigen kliniek be heert, is het dikwijls moeilijk om in de spreekkamer van een plastisch chirurg te geraken. Dit geldt uiteraard niet voor overduidelijke afwijkingen, waarvan het herstel algemeen als noodzakelijk wordt gezien, (afstaande oren). Wel wekt men grote weer standen als het gaat om klach ten die ook door vele huisart sen als 'kosmetisch' worden er varen en waarbij verwijzing naar een specialist als overbo dig wordt gezien. Toch is de huisarts de eerste die geraadpleegd dient te wor den. Hij kent de juiste weg en weet voorts in welke gevallen de ziekenfondsen bereid zijn de kosten van een eventuele o*-?ratie te dragen. In het algemeen verwachte men niet, dat er veel begrip zal bestaan voor de wensen die men uit inzake schoonheids chirurgie. De ervaring van tal loze patiënten leert dat het soms jaren duurt alvorens de geuite wensen als reëel worden aanvaard en men met de chi rurg in contact wordt gebracht. De invloed van vrouwenarts, psycholoog en psychiater kan het proces versnellen, sinds de psychologische indicatie aanvaard den. kriterium is gewor- Advertentie en hun niet minder veeleisende eigenaars geven de voorkeur aan De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht direct en volkomen absorbeert. e plastisch chirurg die, als het goed is, veel oog en gevoel heeft voor vorm en verhoudin gen en die, daarom, de kunstenaar onder de chi rurgen genoemd mag wor den, is tot veel in staat. Maar ook zijn KUNST kent grenzen. Hij kan zijn patiënt niet mooier maken, misschien wel geestelijk gezonder. Hij kan wel de neusvorm wij zigen, flaporen intomen, rim pels enigszins glad strijken, hangwangen optrekken, wratten Verwijderen, maar hij kan de huid niet jonger maken. Hij kan borsten, oorzaak van veel vrouwelijk leed van psychische aard, wel groter of kleiner maken, maar hij kan zijn patiënte niet om toveren tot een slanke den. Wie slank wil worden vrage de arts om een dieet, niet om een plaatsje op de operatieta fel. Hij kan veel aan lelijke benen veranderen. Zware dijen kunnen tot normale propor ties worden teruggebracht, al laat hij zijn 'handtekening' (de littekens) wel zeer zicht baar achter op de binnenkant van de dijen. Maar hij kan te magere benen niet gevulder doen lijken. Hij heeft bij wijze van spre ken geen moeite met het sluiten van een gespleten verhemelte, het 'boetseren' van een nieuwe lip, het in korten van verslapte spieren die de huid deden uitzakken, maar hij kan geen neurosen of frustraties wegsnijden die het gezicht door verongelijkte trekken lelijk maken. Hij kan een vrouw die na één of meerdere bevallingen tobt met verslapte buikspieren weer tot bikini-draagster maken, maar hij kan daar mee niet haar mislukte hu welijk herstellen Hij kan zijn standpunt herzien en zijn psychologisch inzicht verruimen, zodat hij het ver langen van de patiënte beter begrijpt en eerder tot opera tie bereid is dan voorheen het geval was, maar hij heeft er, tenzij het hem uitsluitend om geld te doen is, bezwaar tegen beschouwd te worden als een veredelde schoon heidsspecialist- Advertentie ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijkbrouw- en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld.

Allerhande | 1972 | | pagina 7