Voor 't eerst op ski's Op goede voet met onze schoenen Boven de begane grond HOE ZORGEN WE HET BESTE VOOR ONZE „ONDERDANEN"? Sr Weet U...I V oetoef eningen jacks uvan uiteen lopend vanaf deze prijzen trijn een benadering van de minimumprijs TïïzT" briltfto,- hêndschoert maillot h elancó va na wollen „Hak sperziebonen zijn niet voor niets zo lekker? j „Hakje weet watje koopt? „Hak witte bonen zijn niet voor niets zo lekker? „Hakje weet watje koopt? vers bier Vakmanschap is Meesterschap I -ê J jf -ft Heeft u een stukje NOVEMBER ALLERHANDE 5 00» door Louis Sinner T)E prille generaties van onze zo roerige samenle ving zullen het zich amper kunnen voorstellen, maar nog pas enkele jaren geleden repten zich elke avond in het goede vaderland duizenden Nederlan ders naar honderden zalen en zaaltjes om daar te luisteren naar een man die aan het begin van de avond door de voorzit ter tot DESKUNDIGE was uit geroepen. Jawel, de aanwezigen zaten dan netjes op hun stoeltjes in lange rijen en na het onmisba re welkomstwoord van de voor zitter, stak zo'n deskundig man dan van wal. „Sprekerds" heeft Toon Hermans die figuren later genoemd en Nederland was er mee bezaaid. Twee, drie uren praten aan- een-stuk behoorde tot de nor male gang van zaken. Was de woordenwaterval eindelijk op gedroogd dan ging iedereen voldaan naar huis en haard met het prettige gevoel, dat het een leerzame avond was ge weest, zoals de voorzitter aan het slot van de avond trouwens voor alle zekerheid nog even had meegedeeld ook. yoOR de oorlog was het v beslist ongebruikelijk en in feite ook onfatsoenlijk als een van de luisteraars ook wat te berde wilde brengen. De wijs heid van de spreker werd on aantastbaar geacht. Het was gewoon onvoorstelbaar dat aan deze hoge wijsheid nog wat kon worden toegevoegd. Na 1945 kwam in dit merk waardige ritueel een beetje de klad. De zalen stroomden niet meer automatisch vol als een deskundige zijn alwetendheid wilde bewijzen. Toen steeds meer zalen steeds meer lege plaatsen gingen vertonen, kwam een geniaal man op een revolutionaire gedachte: de luisteraars behoefden niet lan ger een avond lang met stom heid geslagen te zijn. Als de sprekerd had gesproken, werd er een kopje koffie gedronken en daarna was er „gelegenheid tot het stellen van vragen". Niet dat dit vragen enige twijfel aan het onaantastbaar inzicht van de spreker mocht verraden, neen het was meer een controle of de verkondigde wijsheid wel goed bij de luis teraars was overgekomen. "TUT aardige idee is nooit helemaal uit de verf geko men. Meestal moest de voorzit ter na de pauze wat gefor- ceerd-verheugd constateren dat de spreker kennelijk zo duide lijk en zo volledig was ge- weest dat er geen vragen wa ren overgebleven. De definitie ve mislukking van deze nieu wigheid maakte ik mee in Lei den. Na een eindeloos betoog over de voordelen van de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorgani satie meldde zich na de pauze een bejaard meneertje die van de spreker weieens wilde ver nemen of er ook mensen op de maan woonden. De geleerde inleider begon toen aarzelend mee te delen, dat de vraag een weinig buiten het onderwerp van de avond lag, waarop de voorzitter moe deloos zijn toevlucht nam tot de bekende vluchtweg, dat de vereniging aan het te berde ge brachte onderwerp nog eens een hele avond zou wijden. TJOE kort dit alles nog maar is geleden, in feite ligt het peilloos ver achter ons. Thans komen maatschappij-be wuste mensen bijeen om ge meenschappelijk, met ieders persoonlijke inzet, aan een vraagstuk te gaan sleutelen. Zoals een altijd nogal heetge bakerd raadslid het onlangs bij ons in een openbare raadsver gadering zei: „Deze tijd heeft behoefte aan de deskundigheid van de ondeskundige". Onze burgemeester beant woordde deze stelling toen met een gebaar dat alles kon bete kenen, maar het oudste raads lid mompelde dat als dit nu de zo veelgeprezen nieuwe duide lijkheid in de politiek was, dat dan alles maar beter bij het oude kon blijven. IV/TAAR toch, neem nu op -*-ons schooltje, waar op ze kere ouderavond zou worden gepraat over Kind, Ouders en Straf. Net waren wij lekker gaan zitten om het onderwerp over ons heen te laten gaan, toen een jeugdig pedagoog het gezelschap ouders in kleine groepjes splitste en die groepjes naar lege klaslokalen zond om zich op het onderwerp te bezin nen, waarna de resultaten ooenlijk moesten worden bele den. In mijn groepje heerste aan- vankeliik enige onzekerheid ..Ik geef mijn kind weleens een mep. als ik boos ben", vertelde een moeder wat schichtig. We keken elkaar betrapt aan. Na enig gepraat bleek het ver schijnsel in meer gezinnen voor te komen. Daarop nam de groen een be sluit: Een klap mocht als de klapper zich maar bewust was dat het in feite een uiting van eigen onmacht was. Anderhalf uur hebben we met elkaar gepraat en weet u wat. me nu zo opviel? Dat in al die zeer gewone doorsnee ge zinnen met die zeer gewone doorsnee ouders, veel bewuster wordt geleefd dan enkele gene raties geleden, toen men mas saal uitgesleten banen bewan delde, volgens een normenpa troon dat in stand werd gehou den door een stelletje „spre kerds" die zich nooit behoefden te bezinnen op de juistheid van hun woorden omdat ze toch nooit werden tegengesproken. v*r. Ho&cni V Bovenstaand een overzicht van een basisgarderobe voor diegenen die voor liet eerst gaan skiën. Zie nevenstaand artikel. U hebt nog nooit geskied, maar nu zal het ervan komen. Of n het zo fijn zult vinden, dat u er een gewoonte van gaat maken, moet nog blijken; smaken verschillen en de persoon lijke aanleg voor deze of gene tak van sport even eens. Daar zit u dan met het pro bleem wat er minimaal aange schaft moet worden. Als dame hebt u allereerst een luchtig geen schuimrubber, geen maag band beha'tje en een prettig zittende, nergens knellende of schurende panty nodig. U zult waarschijnlijk veel transpireren, dus neem van ieder twee mee, zodat u ze kunt wassen. Verder en dat geldt ook voor heren en kinderen is er een hemd nodig weer in duplo, vanwege het wassen en dat moet bij voorkeur niet van kunstvezel zijn. Bij charmeuse. interlock of wol (dat laatste alleen, als uw huid er niet overgevoelig voor is!) wordt de transpiratie beter geabsorbeerd, zodat u minder kans hebt op huidirritaties. Verder een paar broekjes of slipjes, zoals u wilt, en een paar maillots. J^ENT U Uw voeten? Tja, 't is een beetje een rare vraag, maar als U even na denkt Ziét U ze wel eens bewust, die twee dingen onder aan 't lijf, liaaks op de benen geplant, die we een groot deel van de lange lieve dag gebruiken door er mee te staan, te hollen, te rennen, te drentelen of te schuifelen, kortom die we nodig hebben om ons voort te bewegen? Sinds onze verre voorvaderen zich van andere zoogdieren gingen onderscheiden door rechtop te gaan lopen i.p.v. te blijven kruipen heeft de voet steeds meer een dragende en ondersteunende funktie gekre gen. Daarvoor was het echter ook een voortreffelijk grijpor- gaan. Uit vondsten uit de oertijd is gebleken dat de laatste twee miljoen jaren er weinig aan de vorm van de voet is veranderd. Wel zijn we door de eeuwen heen onze voeten steeds meer gaan verbergen. Beschaving In zijn boekje Moeilijke voe ten (aan te raden voor iedereen die voeten ter harte gaan, uit gekomen bij Querido, Amster dam, prijs ƒ35,-) zegt Dr. W. Mol in zijn inleiding: „De da gelijkse kwellingen die de in kousen en schoenen bescherm de, maar ook opgesloten voeten hebben te verduren; zijn het gevolg van onze beschaving- Wanneer we moderne jongelui blootsvoets door de straten zien gaan vervult ons dat met af schuw en zorg. Afschuw over het zigeunergedoe, zorg .over kans op beschadiging en ver wonding. Toch valt dat laatste mee. Als we nog iets zouden willen overhouden van de normale be weeglijkheid en funktie van onze voeten, zouden we kinde ren zo laat mogelijk schoenen moeten laten dragen en *'s avonds in de rust van onze wo ning ons van onze kwellende schoenen moeten ontdoen. Ge vaar hoeft dat niet op te leve ren; het laten rondslingeren van spelden en naalden is overbodig..." Zoveel mensen zoveel soorten Er zijn zoveel soorten voeten als er mensen zijn, en zelfs één mens al heeft vaak twee ver schillende voeten. Hoe behan delen we die twee kostbare „instrumenten" waar we eigen- lyk niet buiten kunnen. In verhouding tot hun belangrijke funktie ronduit slecht. Ga maar eens na. Zodra een kleine baby uit zijn wikkelluier is gegroeid krijgt hij sokjes aan. Afgelopen is het met het lekker-met-de- tenen wriemelen, uit is het (ta melijk) onbelemmerd met de voetjes trappelen. De sokjes zijn vaak van nylon materiaal, dat vrijwel niet ..ademt" en door de elasticiteit baby's teentjes tegen elkaar drukt. Een gezonde voet is een be weeglijke voet, dat gaat al op voor de eerste levensmaanden. Trek baby daarom, als hij last krijgt van koude voetjes liever een ruim zittend wollen sokje aan, en let er daarbij op dat U het koordje niet te strak vast maakt, want dat is weer niet zo bevorderlijk voor een goede bloedsomloop. Lopen Als Uw kind groot genoeg is om in de box te staan breekt al gauw het moment aan dat hij tussen mammie en oma in even mag proberen of hij al kan lo pen. Wie komt niet in die ver leiding en lopen is tenslotte een natuurlijke beweging gewor den. Toch is dat voor baby's voeten helemaal verkeerd. Ze zijn nog niet in staat zo'n zware last te dragen zodat ze gaan "knikken" en de benen in een x-stand dwingen. Laat r^-n klein kind maar kruipen zoinnrr het er zelf zin in heeft, 't is een uitstekende gymnastiek en zo dra hij er aan toe is gaat hij heus wel lopen, ('t Is voor zijn voeten overigens ook erg goed als hij dan niet te dik is!) Het kopen van de eerste schoen is natuurlijk een heel evenement. Er is wel iets waar u op moet letten; baby's voet heeft van nature een waaier vorm. Zijn eerste schoentjes moeten zich daarbij aanpassen en niet, zoals het nylon sokje ook al deed, de tenen in een andere stand dwingen. Gelukkig houdt de schoenen industrie tegenwoordig terdege rekening met het belang van een goede voet. Er zijn, zelfs voor de kleinste kinderen uit stekende schoenen te koop. Wie de schoen past Schoenen kopen is een hoofd stuk apart, en heus niet alleen als het om een kinderschoen gaat. Algemeen geldende regel: pas een schoen staande aan. Dan is de voet het langst en alleen op die manier valt te kontroleren of de tenen vol doende bewegingsvrijheid heb ben. Tussen grote teen en schoen- rand moet enige ruimte zitten. Een goede schoen is niet altijd goedkoop, maar hoeft evenmin altijd de duurste te zijn. Een goede leest is het belangrijkste. Verder moet een goede schoen goed om de hiel sluiten en re gelbaar zijn door veters of een gesp. De tenen moeten er ge makkelijk in kunnen bewegen en er mogen niet te veel stik sels of versieringen op de schoen zitten. Die kunnen via de binnen kant van de schoen vaak nare plekken op de voet veroorza ken. Wie nieuwe schoenen koopt moet er zo mee de win kel kunnen uitlopen. En niet. wachten tot ze „een beetje uit gelopen" zijn want niets is zo funest voor een voet. Voor het zover is zit een voet een tijdlang in een te kleine schoen, met alle nadelige ge volgen van dien, en als 't een maal zover is heeft de schoen alle goede, steunende eigen schappen verloren. Om diezelf de redenen is het eigenlijk niet zo best schoenen in een gezin van kind tot kind door te schuiven. Elke schoen gaat na verloop van tijd staan naar de voet van de drager en een "opvolger" krijgt op die manier slecht pas sende schoenen aangeboden. Wilt u toch een paar schoenen door een jonger broertje of zus je laten dragen dan is het goed er eerst mee naar de schoen maker te gaan voor nieuwe zo len en hakken en een nieuwe binnenzool. Gezien de kosten die dat met zich meebrengt kunt u mis schien toch beter overwegen schoenen te kopen. De pijndrempel Wanneer moeten nieuwe schoenen gekocht worden? Bij kinderen is dat soms moeilijk te konstateren. Er bestaat een zgn. pijndrempel die door kin deren gemakkelijk wordt over schreden. Ze blijven soms we kenlang in te kleine schoenen lopen voordat ze over pijn be ginnen te klagen. U kunt het zelf het beste kontroleren door af en toe te voelen of er nog genoeg ruimte is voor de tenen om zich vrij in de schoen te bewegen. Is die er niet dan is het tijd om nieuwe schoenen 'te kopen. Dat kan bij opgroeiende kinderen soms ontmoedigend snel gaan. Daarom is het misschien maar het beste om bij jonge kinderen er geen „zondagse" schoenen op na te houden, maar ze twee paar te geven die ze tegen elkaar in kunnen dra gen. Dat is zowel voor voet als schoen het beste. Boosdoeners Uit gesprekken met voetver zorgers is gebleken dat vooral vrouwen vaak grote boosdoe ners voor hun voeten zijn. En dat, terwijl vaak juist zij het zijn die de hele dag het uiterste van hun voeten verlangen. Ze kopen heel vaak te kleine schoenen met een hak die veel te hoog is om hen in het dage lijks gebruik van de juiste steun te voorzien. Laat uw elegante schoenen met hoge hak in de kast voor een avondje uit en gebruik voor overdag een steungevende schoen met een hak die niet hoger is dan vier centimeter-, zo luidt het advies van mensen die het weten kunnen. Overigens, waarom zit er eigenlijk een hak onder een schoen? Dat is om een ideale manier van lopen te bevorde ren. Het beste loopt u van uw hak via de buitenkant van uw voet naar de tenen toe. Een hak is als het ware de eerste stap op weg naar een goede voetafwikkeling, zoals dat in vaktermen heet. Sport Tussen deze onderste laag en de echte bovenkleding komt nog de onderpulli, waarvan de col boven uw trui uitkomt. Ook daarvan moet u er weer twee hebben, maar u hebt genoeg Advertentie aan één trui, want die komt niet met de huid in aanraking. Hij hoeft niet eens zo erg dik te zijn. Een stuk of wat. dunne laagjes houden de warmte n.l. beter vast dan een enkele heel dikke en u bent nu met de trui al aan de derde bedekking toe. De pantalon, van helanca met wol of rayon, heeft een dubbele pijp. waarvan de onderste in de sok gaat. Die sok is van geitenwol en u hebt ook daar weer twee paar van nodig. Neemt u een goede kwaliteit pantalon, dan kunt u volstaan met een. anders hebt u ook daarvan behoefte aan twee. U hebt een muts nodig, die uw oren bedekt, een anorak om de wind buiten te sluiten, en een paar handschoenen of wanten. Tenslotte moet u nog een speciale zonnebril hebben, die groter is en meer bescherming biedt dan het zomerse exem plaar. Koop hem tegelijk met uw costuum in de sportzaak. Wat u niet moet kopen dat zijn ski's en schoenen. Zeker zolang u een beginner bent huurt u die ter plaatse. Bent u eenmaal een doorgewinterde ski-enthousiast, dan kunt u al tijd nog overwegen of u dit duurste deel van de uitrusting in eigen bezit wilt hebben. Deze gegevens zijn verstrekt door Sporthuis Centrum. Jeanette Teengs. DE schoenwinkeliérs gaan ons letterlijk op een voetstuk plaatsen. Schoenen, laarzen en ADVERTENTIE booties hebben deze win ter een flink platform onder de voorvoet. De hakken lijken torenhoog, maar als men de plat form-hoogte wegrekent blijkt de voet precies in een prettige houding te staan. Ook heren worden aldus opgevijzeld, wat speciaal voor de wat klein uitgeval lenen wel prettig kan we zen. Bij het damesschoeisel ziet men heel veel tweekleu righeid en enkelbanden. Een variant op de plat formschoen is de schoen met een dikke crêpezooi, die uit loopt in een zgn. sleehak, waarbij de ruimte onder de middenvoet helemaal is op gevuld. Al die ophogingen zijn na tuurlijk fijn om de voet droog te houden, verheven boven plassen en nattigheid. Dat werkt nog beter, als u de naad tussen zool en bo venleer nog even bespuit met een waterdichtspray. KLEUREN Intussen zijn cr ook men sen, die liever op de begane grond blijven. Zo'n platform is stijf en je mbet er maar op kunnen lopen. Een lange vrouw zal er weinig behoef te aan hebben. Er is dan ook voldoende keus in schoenen met nprmale zolen en hak ken. Ook die zijn soms erg mooi in contrasterende kleu ren gewerkt. De enveloppetas is de laatste kreet op tassenge- bied. Hij is ondiep en lang gerekt en wordt zonder hengsel onder de arm ge dragen. Dat is een zeer da mesachtige stijl, die het uit stekend doet bij klassieke schoenen. Dragen we echter plat formschoenen, dan kunnen we ons beter bij de schou dertas houden. Ook daarin bestaat iets nieuws, nl. de baggy, gezien bij De Lange. Dat is een tas in de vorm van een ronde of rechthoe kige doos van onbreekbare kunststof met leerbekleding. De ontwerper ervan is de Bulgaarse architect Todor (zeg maar Theo) Pavlov, die hopelijk nog wel tot het in zicht zal komen, dat zijn tas veel praktischer wordt, als hij van binnen een indeling in vakken maakt. Jeanette Teengs Links: zachtblauwe enveloppetas, passend bij een klassieke pump in Nègre- bruin met blauw. Rechts: bagy in zilverkleurig plastic met rood leer. Zwarte platformschoe nen met inzetjes in donkergroen en geel. (De Lange). fi .Sé: ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. j HLSNER j beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar Is naar zijn geld. t A Weet u, dat vast zit- g tende moeren gemakke- Ij lijk los te krijgen zijn g met wat petroleum, om xj- <-'■ dat petroleum roest op- S lost. j; Formica tafels en h- aanrechtbladen kunnen krasvrij gemaakt wor- ;C den met koperpoets. -S ui over? Het blijft vers 5; als u de aangesneden Ir kant legt op een porse- g leinen schoteltje met E zout. f V jj. -fr Wist u dat een paar 5* druppels citroensap in E de pan tijdens het koken van rijst ervoor zorgen 'i- dat de korrels niet aan g f. elkaar kleven. j* Een open zoutvaatje fx in uw kaasstolp voor- g j: komt het uitslaan van r- g de kaas daar het zout g het vocht aantrekt. 4 Een te hoge hak veroorzaakt een holle rug en legt te veel gewicht op de voorvoet. Bij aanstaande moeders kan lang durig lopen op een te hoge hak leiden tot een verandering van de heupstand. Klachten bij te nauwe schoenen: oijnlijke eelt- vorming, "knokken" door een te gespreide voorvoet, inge groeide teennagels, likdoorns De voetverzorgers kunnen daar een woordje over meespreken. Tenslotte nog dit: als u zelf bovengenoemde klachten krijgt kunt u besluiten naar een pedi cure of, in ernstiger gevallen, naar de huisarts te gaan. Maar kinderen klagen niet gauw. Lel daarom regelmatig op of ze met met hun voeten naar binnen gaan lopen, veel struikelen of naast hun schoenen lopen. Zorg er voor dat ze in huis ook op goede schoenen lo pen en laat ze regelmatig op blote voeten lopen. Niet op een glad oppervlak, want dan heeft de voet geen enkele tegenstand en gaat neigen naar doorzak ken, maar als 't even kan op gras. zand, of een ander ruw oppervlak. Zorg er bovendien voor dat ze voldoende bewegen en als het even kan aan sport doen. Dat Is overigens niet al leen voor kinderen erg ge zond. J^ATEN we eerlijk zijn, eigenlijk zijn we niet zo vriendelijk voor wat wel eens onze trouwe onderda nen genoemd worden. We stoppen ze de hele dag in een donkere, benauwde ge vangenis en we halen ze er vaak alleen maar uit om ze onmiddellijk weer in een andere gevangenis te stop pen; onder de dekens. Het zou aardiger zijn ze tus sen die twee gevangen toestan den in eens lekker te vertroete len in een warm badje, nee niet met soda., want daar droogt de huid te veel van uit. Beter is het keukenzout te gebruiken of zeezout. Maar alleen maar even- iedere avond lekker afwassen is ook al prima. Daarna goed afdrogen met een droge(') handdoek en zono dig wat poederen of inwrijven met een lanoline-houdende ere- 5? me. Dat geldt zowel voor me vrouw als voor meneer, want ook de mannenvoet heeft ver zorging en bescherming nodig. De nagel van de grote teen moet recht worden afgeknipt en niet ie kort om het aan de zijkanten ingroeien van achter gebleven hoekjes in het vlees te voorkomen. Gebruik geen nageltangen met een kromme bek en ga nooit zelf peuteren aan pijnlijke hoekjes. Een des kundige voetverzorger is daar voor beter uitgerust. Zorg dagelijks voor schone sokken en nylonkousen en draag als het even kan twee paar schoenen tegen elkaar in. Onderhoudt Uw schoenen goed en laat ze regelmatig „luchten". Voor oudere mensen is een goede voetverzorging van vitaal belang. Oudere mensen bewe gen vaak minder waardoor de bloedsomloop naar "him voeten vertraagd wordt, hetgeen kan leiden tot een wat vev'^de huid. Regelmatige baden en een behandeling met voedende cre- mes zijn eigenlijk noodzakelijk. Tenslotte nog dit: dokter nooit met mesjes of andere in strumenten aan uw voeten. Heeft U last van likdoorns pijnlijke hielen of nagels, ver moeide of pijnlijke voeten wendt U dam tot een voetver zorger waarvan U weet dat hij over behoorlijke instrumenten beschikt, een witte jas draagt en schone handen heeft. Voor ingrijpender behandelingen aal hij of zij U doorsturen naar de huisarts. Ga niet te achteloos met Uw voeten om. Ze moeten U een levenlang kunnen die nen. Op en neer wippen op de tenen Een voorwerp met de tenen op rapen Lopen op de buitenrand van de voeten Op de tenen lopen Touwtje springen Voetzolen op de grond, naar buiten en naar binnen kantelen Bal op de voetrug balanceren Zittend tenen omboog en om laag brengen Op een stoel zittend met de be nen in de lucht fietsen Liggend de benen gestrekt om hoog brengen en de voeten kringetjes laten beschrijven Zittend of staand op één been de voeten en onderbenen beur telings trillend uitschudden. (Uit: ..Moeilijke voeten" van dr. YV. Mol.)

Allerhande | 1972 | | pagina 5