AH-ZOmervakantle [Spaanse sinaasappelen met speciaal Meer mogelijk heden, meer variatie 1967 Chateau Tertre Daugay m mui'fïwwtn i i label N\ Noten verhogen de gezelligheid het betere Franse wijngebeuren Rondneuzen Luxe kamperen Prof Avontuurreizen voor de jeugd vers bier Vakmanschap is Meesterschap NOVEMBER ALLERHANDE 2 A "P H ~H 0 ;*TTt»»TTT»TTTTTTtTTT»T»TTTT»TTTTTYT(VlTT',T»TTTTTTTTT»»»TT»TTTTTTTTTr»»TTTTTTT»T»»T»»TTTTTTT**TTTTTTT»»TTTTTTTTTY-Tvr: 7TT7VTTTT*' Met Albert Heijn ook komende zomer weer op va kantie! Na het eerste wat aanbod betreft bescheiden (maar succesvol gebleken) programma, wordt bin nenkort een nieuw plan voor een nieuwe zomer ge presenteerd: wat méér variatie en méér bestemmingen, zowel voor de vakantievierder, die er op eigen gele genheid op uit wil als voor de toerist, die de voorkeur geeft aan eerr, geheel verzorgde reis. Uitspringers erin zijn be halve de (nieuwe) touring car rondreizen door de Scandinavische landen, Ita lië en door Engeland, Schotland en Wales, een standplaats/rondreis naar Frankrijk, ook de voorde lige campingreizen naar het Gardameer en de Zwit serse Lungernsee en de Transtrek jeugd expedi- tiereizen in het kader van "aktiviteits"vakanties. Wie komende zomer met Al- bert Heijn vakantie wil vieren, kan alle kanten uit. Vliegva kanties, touringcar-vakanties, autovakanties, appartements- en bungalowreizen, hotelreizen, expeditie- en caravanvakanties: ze zijn er allemaal bij. En óók belangrijk ze zijn helemaal gericht op wat de toerist van vandaag vraagt. Of dat nu een gezellige Spaanse badplaats-met-veel- vermaak is of een romantisch stukje Noorwegen, waar wan delaars en vissers aan hun trekken komen, of een verre en vooral avontuurlijke expeditie- reis of een Safarireis naar Ke nya. AH biedt op elk terrein en voor iedereen wat. Om bij die Touringcar-rond reizen te beginnen: ze duren 10, 14 of 15 dagen en geven de deelnemer (op comfortabele wijze: uiteraard met bussen met alles erop en eraan) een uitnemend beeld van de lan den, die hij bezoekt. De streek ademt er nog volle rust, die we in eigen land nau welijks meer kennen. Wie veel vermaak wil, moet er dus be slist niet naar toe. Wel degene die prijs stelt op stilte (én op een bungalow, van waaruit je zo midden in de natuur stapt). Ook nieuw zijn de luxe cam pingreizen, speciaal bedoeld voor de meer sportieve vakan tieganger. Op de door Neder landers beheerde camping Val- tenesi bij Padenghe aan het Italiaanse Gardameer en op de camping aan de Lungernsee (bij Luzern) vindt hij zijn va kantieverblijf: een luxe cara van, die volledig is ingericht. Deze reizen (die met eigen vervoer moeten worden ge maakt) zijn bij uitstek geschikt voor gezinnen, waarin ook aan de huisvrouw is gedacht. Door dat in het arrangement een da gelijkse warme maaltijd in het campingrestaurant is opgeno men, zal ook zij echt vakantie kunnen vieren. Voor de geïnteresseerden: de campings liggen vlak aan het water, de caravans zijn van het merk Adria (met plaats voor vier volwassenen of een echt paar met drie kinderen) en de omgeving biedt royaal ver tiersmogelijkheden (onder meer ook watersport). De huisvesting is van de be- i langrijkste gemakken voorzien (alleen dekens, lakens, slopen, handdoeken en theedoeken moeten worden meegenomen). De reis naar Groot-Brittannië gaat via het veer Oostende-Do- ver de eerste dag direct naar Londen, vervolgens naar vrij wel alle streken die toeristisch interessant zijn. Dat Schotland, het bekende Lake-district en Wales op die trip ook worden aangedaan, is vanzelfsprekend. De reizigers, die kiezen voor de noordelijke Touringcarreis krijgen ondermeer de steden Kopenhagen, Stockholm en Os lo te zien, maar daarnaast uiteraard ook een hoop meer. Zo is een trip door het veel bezongen Zweedse meren gebied er eveneens in opgeno men. En als we dan toch in het noorden zijn: voor diegenen, die graag hun eigen auto bij zich hebben, is er een eigen vervoersreié naar het Noorse Hemsedal, een ter hoogte van Bergen gelegen natuurgebied, waar vooral wandelaars en vis sers optimaal genieten kunnen. Zuidelijke zon vindt men onder meer in Italië: Pietra Binnenkort liggen ze weer in de filialen, de Spaanse sinaasappelen, die AH onder liet eigen merk "Chico" recht streeks importeert. Voor het eerst zullen de netjes met dit fruit worden voorzien van een spe ciaal label, opdat de huisvrouw meteeen kan zien dat dit kwaliteits artikel van de produktie tot aan de verkoop voort durend onder controle staat. Bovendien liggen deze sinaasappelen zes dagen na de pluk in de filialen. In Spanje worden al sinds vele jaren in toenemende mate sinaasappelen geteeld. De variatie in kwaliteit is groot en het onderscheiden daarvan wordt mede be moeilijkt doordat er niet een bepaalde vertrouwde naam borg staat voor een goede sinaasappel (zoals Jaffa in Israël). AH geeft met zijn merk „Chico" een garantie op zich, maar breidt dit nu uit met een speciaal label dat de huisvrouw zonder meer garandeert met uitstekend, vers en rijp fruit te maken te hebben. Het label houdt in dat de permanente controle op het fruit tijdens produktie, oogst, sortering, selectie en vervoer als het ware op de huisvrouw wordt overge bracht. De „Chico's" in al hun variëteiten zijn afkom stig van ongeveer 300 plan tages in de omgeving van Valencia. Zij worden recht streeks van de producent betrokken en direct na de oogst per trein naar Neder land gebracht. In Jaraco (54 km ten zui den van Valencia) en in Almazora (60 km ten noor den van Valencia) heeft AH pakstations. Het pakstation in Jaraco is bij menig va kantieganger bekend want hier vinden regelmatig rondleidingen plaats. In het nieuwe, van eind oktober tot medio juni lo pende seizoen zal er een konstante aanvoer zijn van fruit van konstante kwali teit. Mocht de oogst onver hoopt geheel of gedeeltelijk mislukken (regen, vorst) dan zal het gax-antielabel echter tijdelijk verdwijnen. In dat geval namelijk moet AH in een ander Spaans gebied inkopen zon der dat er sprake geweest is van de gewenste controle op produktie en oogst. Uiter aard behoeven dit dan geen „slechte" sinaasappelen te zijn, maar het label is nu eenmaal uitsluitend bedoeld voor die partijen die onder die voortdurende waak zaamheid hebben gestaan. Over enkele dagen zal de eerste partij Spaans fruit aankomen; clementines, ook wel het snoepje onder de si naasappelen genaamd. De prijs hiervan ligt op hetzelf de niveau als in voorgaande jaren, 1,98 per kilogram. Half november volgen de navelsinaasappelen en twee weken daarna de Salustia- nas, dat zijn uitstekende handsinaasappelen die ook goed zijn voor de pers. De prijzen hiervan staan nog niet geheel vast, maar die zullen in geen geval hoger zijn dan vorig jaar. Aan de achterzijde van de speciale label wordt vermeld met welke soort fruit men te maken heeft en de karak teristieke eigenschappen. Ten overvloede: de sinaas appelen in de filialen zijn consumptierijp en dagelijks vindt er verse aanvoer plaats. pER jaar", zo vertelde ons de burgemeester van het dorp Lalinde, „zijn er zeker veertig Nederlanders die in de Dordogne hun tweede huis kopen en hun totaal schat ik over de driehonderd". Omdat het ondoenlijk is in dit korte bestek een volledige opsomming te geven van alle AH-vakantiebestemmingen (men vindt ze uitvoerig be schreven in de nieuwe zomer- brochure, die binnenkort uit komt) hier wat punten: Een echte luxe vliegvakantie (10 of 13 dagen) wordt gebo den in het Zwitserse Davos (hotelreis). In Oostenrijk is het aantal bestemmingen aanzienlijk uitgebreid, zowel in Karin- thië als in Tirol. Gekozen kan worden uit vliegreizen en eigen- vervoersreizen en uit hotel- of appartements- reizen. -H- In Duitsland worden ei- gen-vervoersreizen geboden naar aantrekkelijke gebie den als de Harz, Sauerland en het Zwarte Woud. -)(- Voor het eerst is ook Joego slavië opgenomen (een vliegreis van 15 dagen naar Zadar). De Francofielen wordt een 10-daagse standplaatsreis naar Souillac in de Dordog ne aangeboden (per Tou ringcar en op heen- en te rugweg overnachten in Pa rijs). Het programma is rijk gelardeerd met interessante excursies (waarvan de prijs in de reissom is begrepen). Ligure aan de Italiaanse Bloemenrivièra (eigen-ver- voersreizen en vliegreizen naar het bungalowpark Mi- lanomare) en Rimini aan de Adriatische Rivièra (15- daagse vliegreizen) zijn hier de belangrijkste trek kers. Wat noordelijker in dit land zijn twee bestemmin gen aan het Gardameer op genomen: het appartemen tencomplex Ai Capuccini bij Peschiera (auto- en vliegrei zen) en het daar vlakbij ge legen Bardolino. Natuurlijk staat ook Spanje weer en ditmaal veel uit gebreider op het pro gramma. Vrijwel langs de hele kust zijn aantrekkelijke bestemmingen gevonden. Aan de (Costa del Sol kan men terecht in een apparte mentencomplex bij Fuengi- rola, aan de Costa Blanca in appartementen én hotels bij Benidorm en aan de Costa Brava bij Lloret dê Mar. De reizen kunnen zowel met eigen vervoer als per. vlieg tuig worden gemaakt. Wat Mallorca betreft: daar heeft AH beslag weten te leggen op enkele zeer goede hotels en appartementen bij El Arenal en Illetas. T ranstrekexpeditie Nieuw voor de Nederlandse jeugd! Avontuurlijke trektoch ten door Europa, Noord-Afrika of het Nabije Oosten met mini- busjes of Landrovers (voor moeilijk terrein en woestijn). Tochten van 2-3 of meer weken met een expeditïegroep van max. 10 personen in een Landrover of 14 in een mini bus. Het geheel onder leiding van een bekwame gids/chauf feur. Avontuur kamperen in tenten zelf koken. Kortom een „doe"-vakantie voor actie ve jeugd van 18 tot 35 jaar Wie van Albert Heijns nieuwe vakantietoppers meer wil weten (en daar zit ook de Safari-strand- reis naar Kenya bij) kan het beste in de Supermart (of bij het hoofdkantoor) het nieuwe programma vra gen. Over enkele weken is het klaar: een nieuwe kleurrijke brochure, die bedoeld is als een reiswij zer naar niet alleen een breed scala van voordelige, maar ook uitgelezen bestemmingen Men zou bijna concluderen: Zeker niet alleen natuur-, maar ook wijnliefhebbers. Want vlakbij die schitterende rivier de Dordogne ligt de plaats Saint Emilion. gebouwd op een heuvel en naamgever aan een vorstelijk wijngebied. En daar, aan de rand van de stad, vonden wij voor u een van de mooiste wijnen van de hele Saint Emi lion. Wij bedoelen: een 1967 Chateau Tertre Daugay, nu in november bij A.H. de „Wijn van de maand" voor 8,95. TAERTIG vierkante kilome- ter wijnstruiken telt het gebied van Saint Emilion, maar het Chateau Tertre Daugay behoort tot de oudste en meest gerenommeerde wijngaarden uit de buurt. De naam „Tertre Daugay" is eigenlijk een» verbastering. Want in vroeger tijden, wan neer men al of niet vermeende vijanden verwachtte, dan wer den de burgers van de stad naar de hoogste punt van de heuvel gestuurd om uit te kij ken. En daar zijn we, want „uitkijkpost" is „tertre du guet- teur" en dat werd dan later „Tertre Daugay". p ROEIEND op een onder- grond met leem brengen de druiven van Chateau Tertre Daugay een wijn voort met een hoog alcoholgehalte en een schitterende donkerrode kleur. En toen men in Saint Emilion in 1954, in navolging van de Mé- doc, ook klassificaties ging in voeren, toen kwam de Chateau Tertre Daugay onmiddellijk in aanmerking. En de 1967 Cha teau Tertre Daugay hoort uiteraard bij de „geklasseerde gewassen" en is een grand cru classé. TJET is voor niemand meer J--L een geheim dat een grand cru classé bij de wereld vermaarde wijnen hoort en steeds meer wordt gevraagd. En het is ook waar, dat een grand cru classé intussen be kend staat als een safe geldbe legger. TTEN bijzonderheid van de 1967 Chateau Tertre Daugay is ook nog, dat het een product is uit een van de bete re wijnjaren. En voor de echte wijnliefhebber en zeker voor degene die in kelder, op zolder of in een diepe kast een voor raadje heeft opgeslagen is het een leuke en dikwijls span nende bezigheid de wijnjaren eens te vergelijken. Daarom ge ven wij u hier dit staatje. Rode Rode Bor- Bour- Beau- deaux gogne jolais Elzas 1959 91/2 +9y2 8 61/2 1960 71/2 +5 5i/2 5 1961 10 9 9 8 1962 8 7 7'/2 7 1963 5 5'/2 6 8 1964 8 +9 9 7 1965 51/2 3 3 5 1966 8 +7 V2 9 9 1967 8 6 9 8 1968 5 3 6 4 1969 7 +7 7 I/2 1970 7 7 71/2 7i/2 1971 71/2 8 8 8 rijpen snel; wijnen ouder dan tien jaar opmaken rijpen langzaam. Van de niet gemerkte jaar gangen mag u een normale ont wikkeling verwachten. pN DIE grand cru classé, die 1967 Chateau Tertre Daugay, die „groeit" dus ten oosten van de stad Bordeaux, op de rechteroever van de Dor dogne, in een van de twee oudste wijnstreken van Frank rijk. De 1967 Chateau Tertre Dau gay heeft intussen de leeftijd van vijf jaar en al een behoor lijk ontwikkelingspunt bereikt. Dat wil niet zeggen, dat de wijn niet nog beter wordt wan neer hij de gelegenheid krijgt nog een paar jaar te worden opgeslagen. En tegen het opslaan kan de ze wijn! Het is bekend, dat de wijnen van Saint Emilion der tig tot veertig jaar kunnen worden, dus wie eens een paar flessen wil bewaren voor de trouwdag van zijn nu baby- dochter kan zijn gang gaan. 1967 Chateau Tertre Daugay, voor acht gulden en vijfenne gentig cent, deze maand no vember bij A H. (niet in alle filialen) als „De Wijn van de maand". Advertentie J an 1 tot 10 novem ber houdt AH een uotenweek. Ieder een weet uit ervaring hoe gezellig de avon den in november en. in december zijn. St. Ni- colaas dient zich aan. Kerst nadert. Zelfs de jaarwisseling is al niet ver meer. Al met al een tijd waarin noten tot de huiselijke gezel ligheid bijdragen. Dit en de introduktie van 3 nieuwe artikelen is voor ons aanleiding om u weer eens uitgebreid ken nis te laten maken met ons gevarieerd noten-as sortiment. Het huidige assortiment bestaande uit o.a. elite-ha- ver, amandelen, walnoten in dop, hazelnoten in dop, paprika pinda's, shanghai- nuts, king-size pinda's, candy-nuts, de nog altijd even heerlijke gezouten pinda's en de exclusief voor Albert Heijn geselec teerde Israël pinda's in dop, wordt in deze noten- week uitgebreid met AH gezouten cashewnoten, zakje 150 gram ter kennis making van 1,59 voor 1,39 en met AH gezou ten mixèd-nuts, zakje 150 gram ter kennismaking van 1,59 voor 1,39. Het derde nieuwe arti kel draagt de toepasselijke naam van AH borrelgar nituur. Dit artikel be staande uit een melange van verschillende Japanse crackers, zoals happa's, bi- mi's, kakidanes, alsmede ball-nuts, sazares gama- lencrackers, shanghai-nuts en kambinuts wordt u ter kennismaking aangeboden in een zakje van 125 gram van 1,39 voor 1,19. Eén van de redenen waarom wij u met genoe gen ons notenassortiment presenteren, is het feit dat de AH-artikelen die vers moeten zijn, een "vers tot" datum op de verpak king hebben. Dit geeft u als konsument de garan tie dat deze artikelen in derdaad vers zijn. Deze "vers-tot" datum vermelden wij o.a. op alle gezouten AH pinda's, de Israël pinda's in dop, de Shanghai-nuts, paprika- pinda's en candy-nuts. PINDA-SUPRISE Ook de nieuwe artikelen AH gezouten cashewnoten 150 gram en de AH gezou ten mixed-nuts 150 gram zijn voorzien van deze "vers-tot" datum. De on aangename verrassing dat u een zakje zou kopen uit een doos, die reeds enige weken in het magazijn stond, is op deze manier bij AH beslist een onmo gelijkheid. Het is onze ga rantie aan u, dat u een vers produkt koopt. Om deze noten week nog aan trekkelijker te maken, kunt u in deze week de AH kilobaai gezouten pin da's, die normaal 3,30 kost, al voor ƒ2,89 mee naar huis nemen. M, In 1969 kocht ik hij de A.H. Supermart in Valkenswaard een in bloei staande Bromelia (zwaardbloem). Na uitgebloeid te zijn heb ik ze nog gewoon verzorgd en tot mijn grote ver bazing kwam er in 1971, na herhaaldelijk kijken in de ko ker, (het leek er op dat er een knop in zat) een bloem in en kon ik op zekere dag trots mijn plant tonen met wederom een bloem. De bloem is weer ver welkt en tot mijn stomme ver bazing heb ik nu in 1972 er weer een knop in, die al boven de bladeren uitkomt. Waar de 2 andere bloemen hebben gezeten is nog steeds te zien. Omdat ik in alle boeken over planten heb gelezen dat een Bromelia slechts eenmaal bloeit en dan afsterft wou ik u dit toch even schrijven. Mevr. H. M.-v. E. te V. Hartelijk dank voor uw brief. Uw Bromelia behoort inder daad tot een zeer zeldzaam soort. Geen wonder want de plantenfamilie Bromeliaceae. de z.g. ananasgewassen, telt wel 50 geslachten en ruim 1000 soorten. Alle deskundigen die wij er over geraadpleegd heb ben zijn het er over eens dat deze soort zeer weinig voor komt, de naam zwaardbloem hebben zij in geen enkele offi ciële katalogus kunnen vinden en is waarschijnlijk een plaat selijke aanduiding. Misschien zijn er onder de lezers, die ook een dergelijke plant in hun be zit hebben en ons nadere in lichtingen zouden kunnen ge ven. Hierbij nog enkele bijzonder heden over deze plant, die op valt door de mooie tekening in de bladeren, terwijl elke soort een aparte bloeiwijze heeft. De Bromelia komt oorspronkelijk uit tropisch en subtropisch Zuid-Amerika, waar zij in wouden op boomstammen le ven, zij vragen dus een lichte poreuze grond met veel bladaarde, zo mogelijk wat ge sneden varenwortels en veen- mos erdoor. De Bromelia vangt in de natuur water en voedsel op in de koker, we kunnen dan ook rustig in de koker lauw water geven, met af en toe wat meststoffen er door, nodig is dit echter niet. Het is raadzaam het water in de koker eenmaal per 14 dagen te verversen. Meestal vormt de Bromelia aan <jle voet jonge scheuten. Wanneer de scheut 15 cm lang is wordt ze langs de moederplant loodrecht naar beneden afgesneden, zodat de wortels eraan blijven en daar na opgepot in bovengenoemd aardmengsel. De jonge planten bloeien ongeveer na 3 jaar. De moederplant sterft af. Soms zijn de scheuten al 15 cm, ter wijl de oude plant nog bloeit. Men kan de oude plant spa ren door er steeds een blad af te snijden, zodra de scheut het blad raakt. Het komt voor, dat op deze manier de oude planr, omringd door de jonge scheu ten nog geruime tijd doorbloeit. Wanneer dan tenslotte de moe derplant uitgebloeid is en gaat afsterven kan men voorzichtig de moederplant wegsnijden zonder de wortels van de jonge plant te beschadigen. Wanneer u vragen heeft wilt u dan schrijven naar: Aller- Hande, Postbus 200, Zaandam. U krijgt persoonlijk antwoord. Is uw brief van algemeen be lang, dan plaatsen we vraag en antwoord in deze rubriek. ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijkbrouw- en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. Advertentie

Allerhande | 1972 | | pagina 2