De thermostaat van uw lichaam EIGEN WEERSTATION De valwind die een ander mens van u maakt.... I hooggebergte AH neemt proef met kaartverkoop voor theatervoorstellingen f m in het oor gefluisterd Hebt u ook last van het iveer Astma vers bier Uakmanschap is Meesterschap 111 (het betere Franse wijngebeuren) OKTOBER ALLERHANDE 7 Wie het warm heeft grijpt naar een koele drank 0111 de dorst te lessen. Dat is een logi sche reactie, die even het ge wenste resultaat lijkt op te le veren. Maar na korte tijd blijkt de dorst nog altijd te bestaan en men vat het volgende glas met koude drank. Producenten van frisdranken, bieren en koelkas ten slaan dit proces met een blij de glimlach gade. Het gaat hen goed. zolang slechts weinigen beseffen dat dorst op een warme dag met warme dranken bestre den dient te worden. Deze paradoxale stelling wordt dui delijk als de werking van een kamer thermostaat van de centrale verwar ming wat nader wordt hekeken. Neem de proef op de som en koel die ther mostaat eens met een zeer koud voor werp. De thermostaat „denkt" dat de temperatuur in het gehele vertrek is gedaald. Weet zo'n ding veelHet geeft een seintje naar de c.v.-ketel, die prompt het water begint te verhitten en de temperatuur in de kamer nog verder doet stijgen. In de tussenhersenen bezit de mens ook een soort thermostaat, het zoge naamde warmtecentrum. Het is een zeer verfijnd-werkend „instrumentje" dat ervoor zorgt dat de lichaamstem peratuur constant blijft, hoe groot de temperatuurschommelingen erbuiten ook mogen zijn. Daalt de buitentempe ratuur, dan reageert de thermostaat terstondhet bloed stroomt trager, waardoor minder warmte kan worden afgegeven (bleek van de kou staat men erbij) en de warmteproduktie wordt opgevoerd door spiersamentrekkingen (kippevel), tenvijl tevens de algemene stofwisseling wordt verhoogd. Stijgt daarentegen de buitentemperatuur dan „beveelt" de thermostaat in de herse nen dat het tijd is om de bloedvaten te verwijdende warmteafgifte wordt groter en de zweetklieren worden ac tief. Zij produceren water dat door verdamping warmte aan het lichaam onttrekt. Terug naar het koele drankje tegen de dorst. De drank koelt de inwendige organen zo sterk af, dat de thermostaat „meent" dat er meer warmte geprodu ceerd moet worden. Hoe koeler men zich drinkt, hoe warmer men het krijgt. Een kopje warme thee zou de thermostaat juistere informatie heb ben gegeven over de toestand buiten het lichaam. De warmteproduktie zou zijn verminderd en de gewenste af koeling verkregen. Men mene niet dat de lichaamsther mostaat zich altijd zo makkelijk laat misleiden. De signalen die langs de gebruikelijke wegen, de huid en de bloedsomloop, het warmtecentrum be reiken, worden beter geïnterpreteerd. Een minimale afwijking van 0.01 gr. C. Hartklachten 16 20 23 27 25 20 17 14 12 10 8 12 11 14 17 22 17 15 13 10 Trombose 18 26 35 30 26 21 18 13 11 Maag en darmen 11 10 13 Angina pectoris Mild weer Zonnig weer Hittegolf Regen en kil Opklaringen Droog,zacht en windstil Zeer droog Zacht, nade ring lagedruk gebied Lagedruk gebied Hogedrukge bied nadert koud en droog De mens mag de natuur dan de rug hebben toegekeerd en er mogen kinderen zijn die geen boterbloem van een paardebloem kunnen onderscheiden, maar de natuur heeft de mens nog lang niet losgelaten. De invloed van het weer op de stemmingen van de mens is daarvan het spre kendste voorbeeld. Het pri- vé-weerstation dat ieder mens van huis uit heeft meegekregen, registreert feilloos elke verandering in het weertype. Dat gebeurt in de stofwisseling, door de bloedsomloop en de bloedva ten. Onder invloed van het weer kan het aantal witte bloedlichaampjes zich wijzi gen en kan er verandering komen in de biologische sa menstelling van het bloedse- rum. Bepaalde weersom standigheden kunnen de mens dorstig maken, waar door de weefselstructuur zich verdikt en het lichaamsge wicht soms zeer aanzienlijk toeneemt. Mocht de volgen de confrontatie met de cij fers van de weegschaal u een schok bezorgen, verT mijdt dan paniek. Misschien is het alleen maar uw 'weerstation' dat aan het werk is geslagen. De aard van de verande ringen is gelegen in het zo genaamd vegetatieve ze nuwstelsel. Dat dient om de functies van bloedsomloop, ademhaling, maag, darmen, lever, nieren etc. te regelen. Als tegenspeler wordt on derscheiden het sympathi sche en parasympathische zenuwstelsel. De betekenis van deze twee zenuwstelsels is, hoe onbekend ook, van groot gewicht. Het sympa thische exemplaar brengt de mens in spanning, bet para- sympathische daarentegen 'ontspant'. Het is de bedoe ling dat beide stelsels elkaar in bedwang houden, al kan men vrij gemakkelijk de mensen onderscheiden die meer van het ene dan van het andere hebben. Het wankele evenwicht kan verstoord worden door spanningen van nerveuze aard en storingen van orga nische soort, terwijl ook de gevoeligheid voor weersin vloeden kan toenemen. Er zit onweer in de lucht, zeggen lijders aan jicht en ge- wrichtsreumatiek. Vele uren, soms dagen, vantevoren voelen zij aan de pijn dat de barome ter daalt en de vochtigheids graad toeneemt. De weersin vloeden op ziekteverschijnselen van velerlei aard zijn door bio- meteorologen verzameld en in grafieken en tabellen vastge legd. De hierbij vertoonde cij ferreeks geeft een oppervlakki ge indruk van de inhoud van deze grafieken en tabellen. Naarmate het cijfer een hogere waarde heeft, zal de patiënt meer last van zijn ziekte on dervinden of zijn de risico's voor hem het grootst. Tevens verkrijgt men een indruk van de samenhang tussen kwaal en weertype. Bedacht dient te worden, dat het niet meer is dan een indruk en dat de we tenschap die zich ermee bezig houdt nog te jong is om reeds over een hanteerbaar inzicht te beschikken. De grens tussen in vloeden in gunstige en die in ongunstige zin ligt ongeveer bij het cijfer 14. Een lager cij fer betekent dat. de patiënt weinig .of geen last zal hebben van zijn kwaal tengevolge van het genoemde weertype. ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. Weer thuis BAS EN YVONNE MOERMAN zijn weer thuis, in Schiedam. Neen, niet gek als u even most bedenken of u die namen wel kent, want het zangersechtpaar Moerman is acht maanden bij ons „uit de roulatie" geweest, om dat het al die tijd een toernee maakte door Amerika. Bas en Yvonne zijn hun geza menlijke loopbaan gestart onder de naam „Duo Kol Simcha". een Israëlische naam, omdat ze veel Israëlische liedjes zongen in die tijd, maar dat niet alleen, volkslied jes in alle mogelijke talen eigen lijk. In Amerika brachten ze een acht-talig repertoire. Bas, hij eerst nog op kantoor, en Yvonne, zij eerst onderwijze res, veranderden hun artiesten naam onlangs in Duo Simcha", om iets korter te zijn. Toen ze naar Amerika gingen, werd het „het Moerman duo", omdat ze dachten dat zulks de Amerikanen begrijpelijker in de oren klonk Hun artiestennaam is nu wéér veranderd, want de Amerikanen hebben er „Barbra en Bas" van gemaakt en daar blijft het voor lopig bij. Weer Amerika Barbra en Bas dus. Allereerst twee erg aardige, hartelijke jonge mensen. Maar ook twee mensen, die zoveel in de mars hebben, dat ze werden gevraagd voor niet minder dan vijfhonderd maal op treden in Amerika, voornamelijk voor studenten en middelbare BARBRA EN BAS, ofwel Bas en Yvonne Moerman uit Schiedam: weer naar Amerika. scholieren. Hun liedjes zijn daar overigens zo ingeslagen, dat Bar bra en Bas eind vorige maand weer naar Amerika zijn gegaan, maar nu voor iets kortere tijd. Tegelijkertijd is een langspeel plaat van hen uitgekomen hier, in Nederland met twaalf liedjes, met teksten van Ernst van Altena. Nederland Hun eerste toernee door Ame rika noemen ze een heel interes- Mark naar het verre oosten. santé ervaring, ze hebben vrese lijk veel gezien, gereisd en op gestoken. vinden ze zelf. Maar ze zijn nu niet zo „ver-Amen- kaanst", dat wij in Nederland hen niet meer zullen zien. Ze willen, als ze voorlopig voorgoed hier terug zijn, veel in Nederland gaan optreden. „Want" vinden ze, „Nederland heeft zijn artiesten toch heel wat te bieden, al wordt dat noqal eens ontkend de laatste tijd." Even onthouden dus: Barbra en Bas. Veertien Beroemde fotomodellen zijn in Engeland „De Garnaal" geweest, een dun mooi meisje met heel lange benen en daarna kwam Twiggy, nog dunner dan „De Garnaal", om niet te zeggen vel over been. De ster onder de Britse foto modellen van dit moment is weer iets gevulder van vorm, lekker ge vuld mag u wel zeggen Maar het opvallendste is, dat ze pas veer tien jaar is en ze begon al als fotomodel toen ze dertien was. Boek Jules Farber heeft pas zijn tweede boek over „Nederland en de Nederlanders" geschreven en dat heet "D is for Dutch" Oud minister mr J M. A. H Luns schreef er het voorwoord voor. Zijn boek gaat over Rem brandt, maar net zo goed over de eerste provo, over Toon Hermans en de Friezen, maar net zo goed over Karei Appel en onze sex- spullen. Foto In het café-restaurant De Har monie, in de Rotterdamse Doelen, hangt een foto-portrettengalerij, met foto's van alle beroemdheden die De Harmonie hebben bezocht. Voor met zo beroemde bezoekers kennelijk een grote attractie, want onlangs was een aar.tal foto's, psst, weg. Een van do gestolen portretten was dat van MIREIL LE MATHIEU, de Franse Z?nge- Toen Mireille daar via via van hoorde, stuurde ze meteen een nieuwe foto, met opdracht Baard ■«S :r: "4 ';w JULES FARBER. met baard en met zoon Een enkele opmerking van vrouw of dochter is voor sommige mannen al genoeg, om in hun vakantie een baard of snor te laten staan. De in ons land wer kende Amerikaanse journalist JU LES FARBER had dit jaar een tijdje gedwongen vakantie, om dat zijn rug niet in orde was Toen hij hersteld weer tevoor schijn kwam. had hij ineens een enorme donkere baard, tot ver wondering (of een klein beetje schrik) van vrienden en kennis sen. Denise Yasmine Ze heet Denise Yasmine en iedereen vindt, dat ze het erg goed doet. Maar denkt u niet dat zij met haar veertien jaar wel kle ding zal tonen voor meisjes van haar leeftijd. Niets van dat al, ze is al gefotografeerd als volledige vamp. Leuk, als je veertien bent? Zij vindt natuurlijk van wél, maar och (voelt u het verschil?) resulteert al in een extra warmteafgifte door transpi ratie van 1 calorie per seconde. Talloos zijn de proeven die genomen zijn om de verfijnde thermostaat an ders dan door kille drankjes op war me dagen voor de gek te houden. Men heeft bijvoorbeeld de tussenhersenen van een proefpersoon afgekoeld en- diens lichaam tegelijkertijd verioarmd (warm bad). Daarbij werd duidelijk, clat de lichaamsthermostaat gevoed wordt door informatie uit vele ande re waarnemingsposten en dat het vrij wel onmogelijk is de warmteregulatie van een gezond mens in de war te brengen. Ook het. weer is daartoe niet in staat, althans niet voor langere tijd, tenzij de werking van het warmtecentrum in de tussenhersenen gestoord is. In dat geval treden er ziekteverschijnselen op die aan het weer worden geweten, maar die in feite alle onder de in vloed van het weer manifest zijn ge worden. Een mens is zo gezond als de snelheid waarmee zijn lichaam zich weet aan te passen bij veranderd weer. Zo luidt ongeveer het uit gangspunt van een betrekkelijk jonge i wetenschap die biome- teorologie wordt genoemd. Deze wetenschap onderzoekt de in vloeden van de weersomstan digheden op de gezondheid en betreedt daarmee de werkter reinen van zowel de medicus als de bioloog en de meteoro loog. Voor vele mensen staat het vast dat het weer ziek maakt. Koud winters weer dat gepaard gaat met weinig wind, droge lucht en een constante tempe ratuur lijkt menigeen een ver koudheid of influenza te bezor gen. Steekt de wind op en da len de temperaturen zeer sterk, dan worden de artsen gecon fronteerd met een sterk groeiend aantal hartklachten. Astma-klachten worden voor al genoteerd als het weer warm en vochtig is of als de tempera turen ibinnen korte tijd zeer sterk afnemen. Rheuma is een ziekte die gestimuleerd schijnt te worden door opstekende storm. Ondanks deze en vele andere onmiskenbare relaties tussen weertypen en ziekte, houden oe beoefenaren van de biometeo- rologie vol, clat het weer niet ziek maakt. Onder invloed van veranderende weersomstandig heden .blijkt alleen dat het ziekgeworden lichaam aanpas singsmoeilijkheden heeft en het in een of ander opzicht niet functioneert zoals dat van een gezond lichaam verwacht moet worden. Dat betekent niet dat gezon de mensen geen last van het weer hebben. Hun stemming kan er grondig door bedorven worden. Voorts als de verande ringen zeer sterk zijn, heeft ook een gezond lichaam enige tijd nodig om zich aan te pas sen. Tijdens die aanpassingspe riode voelt men zich korte of langere tijd prikkelbaar en is men geneigd zich ziek te voe len. Van een onvervalste ziekte is echter geen sprake; dat is alleen het geval indien een be paalde kwaal reeds in latente vorm aanwezig was. Met ande re woorden: het weer maakt niet ziek, maar het kan wel een nog niet geconstateerde kwaal stimuleren. DENISE YASMINE, veer tien jaar jong. In vrijwel alle bergachtige gebieden wordt de mens geconfronteerd met warme valwin den, die hem ziek lijken te maken of hem, in het beste geval, danig uit zijn humeur kun nen brengen. Van deze valwinden geniet de f h n, die optreedt in het Alpengebied van Midden- Europa, de grootste bekend heid. Toeristen die voor het eerst te maken krijgen met de gevolgen van de wind, zijn geneigd hun lichamelijke klachten en die van geestelij ke aard te wijten aan de an dere lucht, het andere voedsel en de reaktie op het inge spannen werken en autorijden dat aan de vakantieperiode voorafging. De bewoners van de valwind-streken zullen hen snel uit de droom helpen. Ook zij hebben er ieder jaar weer last van: de statistieken tonen dat tijdens het optreden van de valwind latente ziekte kiemen tot ontwikkeling ko men en dat vrijwel iedereen geneigd is af en toe eens lek ker ruzie te maken. Automobi listen raken van de kook, iedereen blijkt plotseling ver geetachtig geworden te zijn, kinderen worden baldadiger (hetgeen ook in Nederland een betrouwbare aanwijzing is voor een naderende storm) en de misdaad viert hoogtij. De biometeorologie leert dat niet het weertype de mens zo anders doet reage ren en het aantal zieken zo snel doet toenemen. De oor zaak werd gevonden in de snelle wijziging van het weer beeld Binnen een half uur o'oen zich extreme tempera tuurwisselingen voor en dit schijnt te veel gevraagd te zijn van het menselijke „warmte centrum" dat tot taak heeft de lichaamstemperatuur op peil te houden. Het centrum heeft enige tijd nodig en die tijd schijnt voldoende te zijn om zelfs de meest evenwichtige mensen volkomen uit balans te brengen. Men wordt prik kelbaar, nerveus, vaak zelfs agressief. Er ontstaan moei lijkheden met het slapen en duizeligheid en misselijkheid behoren tot de veelgehoorde klachten. OPERATIE UITSTELLEN Als ooit het nut van de bio meteorologie aangetoond wordt, dan is dat wel tijdens het optreden van. de valwin den. Zo opvallend is dan het verband tussen weer en ziek te, dat de artsen in die stre ken een voortdurende samen werking onderhouden met de meteorologische instituten. Niet alleen weten zij dan van tevoren welke patiënten zij te gemoet mogen zien, maar ook kunnen zij gunstiger tijdstip pen kiezen voor te verrichten operaties. Tijdens het passe ren van een kou- of warmte- front, worden bepaalde slui merende infectiehaarden ge stimuleerd Volgens biometeorologen behoeven asthma-patiën- ten niet per se langdurig in het hooggebergte te verblij ven om hun ademnood al thans enigszins te overwin nen. Dr. S. W. Tromp, die zich in Leiden bezig houdt met het be studeren der invloeden van weer en klimaat op mens, dier en plant en als enige Neder landse biometeoroloog regelma tig de lekenpers haalt, heeft aangetoond dat niet een lang durig verblijf in het hoogge bergte de astma-patiënt de gewenste verlichting brengt, maar dat die verlichting tot stand komt door de gewijzigde klimaatsomstandigheden. Zou het mogelijk zijn de patiënt re gelmatig de prikkel van het „hogere" klimaat toe te dienen, dan is een blijvend herstel van betreffende lichaamsfuncties niet uitgesloten. Deze conclusie werd getrok ken na behandelingen van pa tiënten in de zogenaamde „la- gedrukkamer", waarin de kli maatsomstandigheden van het hooggebergte zijn nagebootst. De patiënten verbleven gedu rende enkele maanden iper dag ongeveer een uur in de kamer. Wijzigingen in de luchtdruk waren evenzovele prikkels tot aanpassing. Bij jonge patiënten dwongen deze prikkels het warmtecentrum in de hersenen tot hervatting van zijn functie. Zoals bekend worden astmati sche verschijnselen begeleid door het onvermogen de li chaamstemperatuur constant te houden, tengevolge van een on voldoend functioneren van het „warmtecentrum"'. Ook de functie van de bijnier laat bij astmatici te wensen over. On der verlaagde luchtdruk verto nen sommige patiënten een verbeterde longfunctie en blij ken zij plotseling ook beter in staat te zijn de lichaamstempe ratuur aan de omgeving aan te oassen. Bij wijze van proef is Al- bert Heijn Supermarts N.V. gestart met de voorverkoop van toegangskaarten in een aantal filialen voor de suc cesvolle theaterproduktie Joop van den Ende „Twee op de Wip" met o.a. Wille- ke Alberti. De verkoop, die gezien moet worden als extra service voor de klanten, start in de filialen drie weken voor de opvoering in de betreffende plaats, waar bij A.H. bij aankoop van bood schappen een reduktie geeft van twee gulden op de toe gangsprijs. Vijf dagen vóór de voorstelling stopt de voorver koop en neemt het theater ter plaatse de verkoop over. De voorstellingen van „Twee op de Wip", waarmee A.H. de proef neemt zijn de volgende: Datum: plaats: 9 okt. Junushof, Wagen in gen 14 okt. Hubertushuis, Kerkrade 16 okt. Schouwburg „De Molenberg", Delfzijl 17 okt. Cultureel Centrum „De Tamboer" Hoogeveen 18 okt. Schouwburg Den Helder 21 okt. Parkgebouw Rijssen 22 okt. Schouwburg Maastricht 23 okt. Sociaal Cultureel Centrum „De Wipmolen" Alblasserdam 26 okt. Amphion Theater Doetinchem Supermart voor kaarten: Stadsbrink 375. Hertogenlaan 29. Kuilsburg 5. Hoofdstraat 110, De Wielewaal 24. Marsdiepstraat 445, Julianaplein 9. Haarstraat 3. Schamerweg 110. Makado Center 41. Dr. Hubernoodtstraat 2.

Allerhande | 1972 | | pagina 7