Uitslag jubileum- prijsvraag PMC couture haute Berksens favoriet is Verdi Veeleisende katten Cat's Pride Iak21/4ki,o2?5 Ölaiberfcheijn (SaSÏSX vers bier rVakmanschap is Meesterschap Het is maar J(m een weet Twee reacties van deelnemers aan de PMC-pri j svraag OKTOBER ALLERHANDE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. ADVERTENTIE De PMC jubileumprijsvraag, die in het meinummer werd aangekondigd, heeft veel deelnemers heel wat zweetdruppeltjes gekost. Soms letterlijk, want er viel heel wat te lopen op de 16 PMC tochten, en soms figuurlijk, want de bij de wet verplichte slotvraag was voor minder geroutineerde tekenaars een hele opgaaf. Bij de jury was overigens originaliteit een belangrijker criterium dan teken talent. Ondanks deze moeilijkheden was het aantak deelnemers aan de tochten en hun enthousiasme boven alle verwachtingen. 1 Strijkt u ook wel 1 eens een valse vouw in 1 uw pantalon. Dit over-1 komt u niet als u enige wasknijpers vastzet op 1 de vouw, op zodanige afstand, dat het ijzer er tussendoor kan, de vouw glijdt nu niet weg, I wanneer u met natte 1 lap en heet strijkijzer 1 de broek te lijf gaat. Na 1 het persen van de twee j vouwkanten, haalt u de f 1 knijpers eraf en perst I nog even krachtig na. Jan Derksen is niet ontevre den over zijn mogelijkheden nu in het eigen land. „Maar dit is geen vak waarmee je aan de weg kunt timmeren. Het is geen Ajax. Je werkt hard, zo'n Verdi-plaat nu zie ik als het resultaat van 20 jaar studie, van 20 jaar intensief bezig zijn met dit genre opera. En vooral als je wat ouder wordt, dan wil je graag de erkenning daarvan in je eigen land ontvangen. Maar Nederland is een moeilijk land voor ons, zangers. Het doet pijn, als je in een critiek over een opera-voorstel ling na allerlei hulde-betuigin- gen aan buitenlandse solisten, leest zoiets als „in dit interna tionale niveau weerden onze Nederlandse solisten zich dap per". Dat is afschuwelijk. Dat beleef je alleen in ons land. Toen ik in Duitsland de ra dio-opname van de Amster damse Tosca-opvoering liet ho ren, wilden ze niet geloven dat wij zoiets konden opbrengen. Zo voortreffelijk. Maar wij vinden alles wat onze mensen doen, doodgewoon. Dat geldt ook voor onze orkesten. Waar vind je op zo'n klein gebied zo veel eerste klas orkesten? Ons Omroepkoor is cén van de bes te ter wereld: die kunnen alles! Er moet veel meer aandacht aan de eigen mensen worden besteed. Natuurlijk is de opera, net als het ballet, een internationa le kunstvorm, de muziek ook, en natuurlijk ben ik niet teg®* buitenlanders en natuurlijk zing ik ook graag in het bui tenland, zoals dit voorjaar in de Scala. Maar we moeten ons eigen talent zo goed mogelijk begeleiden. Uit veel critieken spreekt het onvermogen om dat eigen talent zelfs te ontdek ken." Maar U kunt Jan Derksen dus dit seizoen, na zijn Russi sche tournee met het Amster dams Philharmonisch Orkest op de PMC-concerten horen. Een juweel van een stem, een voortreffelijk acteur. Inlichtingen over het bestel len van abonnementen voor Arnhem bij PMC, postbus 175, Zaandam (tel. 02980 - 92131). Inmiddels hebben alle prijswinnaars, zowel van le als 2e periode, persoonlyk bericht ontvangen voor wel ke prys (totaalwaarde ca. 40.000) zij in aanmerking komen. Publicatie van de volledige oplossingen is wegens plaats gebrek helaas niet mogelijk. Men kan deze echter aan de weet komen door een brief kaartje te sturen aan PMC, postbus 175, Zaandam met daarop het nummer van de tocht waarvan men de op lossing wil ontvangen b.v. „antwoorden tochten 1, 12, 16" enz. Deze worden dan gratis toegezonden. Het is voor de jury geen gemakkelijke taak geweest om de tekeningen en de ant woorden op de vragen te beoordelen. Immers, ook de deelnemer die niet alle vra gen goed beantwoord had, kon toch nog voor een prijs in aanmerking komen, om dat in eerste instantie de tekening werd beoordeeld. Winnaars van de hoofdprij zen 2e ronde zijn: WINNAARS Mevr. E. van Dijk, Maas tricht. 14-daagse vakantie reis voor 2 personen. L. Fransen, Amsterdam, wasautomaat Z10. K. Bijl, Heerenveen, diep- vrïeskist 280 ltr. S. P. Maas, Vlaardïngen, dicpvrieskïst 280 ltr. C. Font Freide. Maastricht, diepvrïeskist 280 ltr. G. J. La Grand, Uithoorn, diepvrieskist 280 ltr. Mevr. H. C. Meulendyk- Zuidgeest, Rotterdam, diep vrieskist 280 ltr. F. J. Derave, Terneuzen, diepvrieskist 280 ltr. Mevr. D. v. d. Berg, Hel- levoetsluis, dekenkist. W. v. d. Beek, 's-Graven- hage, weekendreis naar Lon den voor 2 personen. Speciale vermelding van hen die zeer veel tochten hebben volbracht: Mevr. E. van Dijk, Maas tricht (16), S. Dickersen, Groningen (16), J. B. Bïj- koops, Leiden (16), H. Vree, Amsterdam ((16), W. C. Hak, Rotterdam (14), mej. J. 31. v. Dijk, Oosterhout (13), J. Derave, Terneuzen (11), H. M. v. Nes Uyterïinde, Hil versum (11), E. H. Vosse- poel, Hilversum (11), H. v. Dam, Tiel (10), T. Nieuwen- hout, Oud-Beyerland (10), Mej. R. Groot, 's-Hertogen- bosch (10). De hoofdprijswinnaars van de le ronde zyn reeds in de landelijke pers bekendge maakt. Alle winnaars van de andere prijzen hebben reeds bericht ontvangen. Voor deelnemers die meer willen weten over de be zienswaardigheden die zij tijdens de tochten hebben ontdekt, bevelen wij de verenigingen en stichtingen die tot doel hebben educa tieve en historische objecten in ons land te steunen in hun aandacht aan. De adres sen staan op de routebe schrijvingen vermeld. Mevrouw Van Dijk uit Maastricht: „Ik. heb alle zestien toch ten gemaakt en kan niet anders zeggen dan dat het geweldig was. Toen ik er eenmaal aan begon, kreeg ik al gauw de smaak te pakken. Tja, en dan blijf je er mee doorgaan. Mijn man en twee kinderen zijn ook een paar keer meege- weest. Zij vonden de toch ten erg plezierig en bijzon der leerzaam. Het was wel eens jammer dat het je soins aan de nodige tijd ontbrak om alle beziens waardigheden goed te be kijken en om interessante zaken in je op te nemen. Wat die prijsvraag betreft, er zaten wel een paar moei lijke tussen. Je was dan ook soms zo blij als een kind als je het juiste antwoord op een vraag gevonden had." Mej. Groot uit 's Her togenbosch: „Ik had eigenlijk het plan om dit jaar met vakantie naar het buitenland te gaan. Maar ik had te weinig vrije dagen, dus besloten mijn verloofde en ik maar in Holland te blijven. Toen las mijn moeder over die PMC- tochten. Nou, daar hadden we wel zin in. We hebben toen zo'n Tiener Tourkaart van de spoorwegen geno men en bijna alle tochten meegemaakt. Ik vond het hartstikke goed. Vooral die wandeling door Hilversum., met al die verschillende boomsoorten was geweldig. In Zaandam zijn we in een molen geweest, waar toen net een molenaarsexamen werd afgenomen. Interessant hoor, als je dan zelf kunt zien hoe daar precies gewerkt wordt. We hadden die tochten beslist niet willen missen". DIOR, japon van wollen etamine met een rood-geel-bruin ruitjesdessin. Er wordt een kort jasje van geel double face laken op gedragen met stevig opgevulde schouders en een staand boordje. ten uit de USSR nu regelmatig optreden in ons land, is aan hen te danken. Dat Jan Derksen, onze bari ton van wereldniveau, pas zo'n 5, 6 jaar geleden in Nederland voor het eerst te horen was, danken we ook aan het A.Ph.O. Ja, nu ziet en hoort u hem ook in produkties van de Neder landse Opera Stichting. Maar dat is heel anders geweest. Jan Derksen is daar niet al te bitter meer over, al kan hij natuurlijk moeilijk vergeten dat hij maar heel langzaam en met veel moeite in zijn eigen land de naam kon veroveren, die hij met name in Duitsland al lang bezat. En hij is dan al even natuurlijk gelukkig met zijn jarenlange samenwerking met het A.Ph.O. „Het is altijd een groot ge noegen met Kersjes en zijn mensen te werken. We hebben net een Verdi-LP samen opge nomen, voor EMI-Bovema, 8 grote aria's in 8 uur naar aller tevredenheid op de plaat, dat is niet slecht. Ik zing heel graag met Kersjes en dat ik ook met hem en zijn orkest aan de Rus sische tournee deelneem, is een grote eer. Het Russische publiek heeft geestdriftig gereageerd. In Rus land zijn zulke enorme stem men, juist onder de bassen en baritons; het is lijkt me, een beetje uilen naar Athene dragen, maar het is een boeiende erva ring geworden". Jan Derksen is een zeer be weeglijke, intelligente man, die graag nog wat doorpraat over Verdi, van wie op die juist op genomen plaat bariton-aria's uit het hele oeuvre zijn geput, van Nabucco tot en met Fal- staff Verdi's laatste opera die deze zomer in het Holland Festival is opgevoerd met Jan Derksen als een prachtige Ford. „Ja, bij alle groten is Verdi voor mij toch wel de grootste. Ik vind in zijn werk mijn grootste voldoening. Verdi is zo eerlijk, zo oprecht. En „Simon Boccanegra" is dan misschien wel de grootste van al zijn opera's. Ik heb die nog niet op toneel gezongen. Het is een m.i. te weinig gewaardeerde opera van Verdi. Maar in al zijn werk zit een immense kracht en humaniteit." PATOU, twee japonnen van dubbele wollen crêpe, de een papaverrood, de andere appelgroen. Ze zijn heel ingewik keld gemaakt met stiksels, knoopsluitingen in de rug en hoge opgestikte ceintuurs met een strik in de rug. WALTER ALRINI (Milaan), herenkostuum in dertigerja- renstijl. Pantalon en vest zijn gemaakt van grijs met crème flanel twïll, het jasje van effen parelgrijs flanel. Voor de overjas met diepe stolpplooi is een antradetgrijze wollen arracliéstof gebruikt, die aan loden doet denken. Onconven tioneel zijn de hoed zonder deuk en de foulard om de hals onder het open overhemd. LAN VIN, een van de weinige broekpakken van dit sei zoen, gemaakt van wollen tricotine (de pantalon) en ratiné (het jasje). Dit alles is spierwit, evenals de jumper en de lange, gebreide handschoenen, die de aanvulling vormen van de korte mouwen. De kolossale bontkraag is van groen geverfde vos. -K- Heeft u een doffe of I bruine vlek in uw bad f of wastafel door een f 1 lekkende kraan? Voor-1 al in streken met sterk kalk- of ijzerhoudend water komt dit vaak voor. U zult bemerkt f J hebben, dat schuur- en f bleekmiddelen niet hel- jj pen. Weken met albi-1 tex kan wel eens goede 1 resultaten geven. Is de 1 plek dof en is het aan- 1 slag wit, dan neemt u f een schijf citroen, 1 waarmee u de plek be-1 1 werkt of een oplossing 1 van citroenzuur, dat bij de drogist verkrijgbaar is. Wanneer de vlek I bruin is door het ijzer- 0 houdende water, dan biedt een wolbleekmid- del uitkomst. Mocht u vragen hebben, schrijf dan 1 naar Redactie Aller Hande, Postbus 200 I te Zaandam. Het Amsterdams Phil harmonisch Orkest, dat ook het komende seizoen zijn concert-series voor PMC voortzet, zowel in Amster dam (Concertgebouw Grote Zaal geheel uit verkocht) als in Arnhem (Musis Sacrum nog een beperkt aantal plaatsen be schikbaar: hollen!), heeft in zijn 20 jonge jaren heel wat verdiensten gehad. Eén daarvan is het engageren van onbekende namen als solisten. Dat klinkt u wel licht vreemd in de oren, maar we willen u graag uit leggen, wat dit betekent. Het betekent, dat directeur Huckriede en dirigent Kersjes niet hebben geaarzeld om op grond van hün informatie en kennis solisten te engageren, wier namen bij het Nederland se publiek nog niet bekend wa ren, maar waarvan zij inzagen dat het de moeite waard was om ze naar Nederland te laten komen. Eigenlijk hebben de leiders van het A.Ph.O. nooit misgekleund! Dat tientallen volstrekt onbekende top-solis- en hun niet minder veeleisende eigenaars geven de voorkeur aan De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht direct en volkomen absorbeert. Dexe winter gaan we hele maal op de klassieke toer, met veel flanel, ratiné, kasj mier, wollen mousseline en soepele crêpes, alles ook soe pel verwerkt. De gewaagdhe den zijn de mode helemaal uit. Niet meer piepjonge leze ressen zullen telkens oude kennissen ontmoeten. Wijde, tentvormige man tels en korte wijde jasjes zijn al eerder in de mode geweest, rechte, ruime boxcoats ook. En de chemisierjapon was die bij mensenheugenis ooit uit de mode? In elk geval is hij er nu in, bloezend, en liefst met plooien in de rok. Er zijn trouwens ook erg bewerkelijke japonnen, met veel stiksels en noden. Men combineert een jurk graag met een kort recht jasje. Ook de tailleur jasje met rok en bloes behoort weer tot het modebeeld, terwijl het broekpak op de achtergrond raakt. Of wé het leuk vinden of niet, na een periode van hoofdzakelijk pantalons moet onvermijdelijk weer een tijd van voornamelijk rokken vol gen. Ook bij de heren vinden we dat hele fraaie klassieke te rug, compleet met vest, das en handschoenen en wijde pijpen met omslagen. Beige in allerlei nuances tussen ivoor en camel, grijs, zwart en wit worden gecom bineerd met roestig oranje, bordeaux, olijfgroen, koper kleur en hemelsblauw - naast elkaar en ook als double face. Effen is de hoofdzaak, maar allerlei soorten ruiten en pied de poules worden niet vergeten. NINA RICCI, japon van lichtgrijze wollen flanel met een plastronmotief en een diepe plooi middenvoor. Zwart leren ceintuurtje. PATOU, mantel van grijs wollen flanel, ongeveer in hel model van een ruim overhemd.

Allerhande | 1972 | | pagina 3