GROENTEN, basis van Nederlandse menu mm Achtste kookboek Collectie uitbundige recepten: Ton van Es wil naar Indonesië Ans Verheul weet alles van de tuinbouw Wijn van de maand bij AH: Herkomst Komkommer Witlof Tomaat Hoe onderhoud ik mijn huis tSXsax vers bier Uakmanschap is Meesterschap fa Met de hand fa Fluweel-zacht fa Herinnering fa Aanbevolen my lips love golden wonder chips BESTELBON OKTOBER ALLERHANDE 2 door Louis Sinner T>IJ de 85 verenigingen die ons dorp teltneemt de V.V.V. geen geringe plaats in. De Vrolijke Vrijetijds Visser kan met gerechtvaardigde trots te rugblikken op een roemrijk verleden. Goed, nog nooit is een van de Vrolijke Vrijetijds Vissers in het streekdagblad af gedrukt met een karper van drie meter zeven-en-tachtig, maar het gaat de Vrolijke Vrijetijds Vissers dan ook louter om de sport. Wie vis beschouwt als onder deel van het levensmiddelen pakket wordt gestreng naar de diepvriescel verwezen. De Vis Is Onze Beste Vriend, staat hoog in het vaandel van de V.V.V. geschreven: "en je vriend vreet je niet op" leggen de leden in hun wat robuuste taal aan de verbaasde buiten staander uit. l\[OU wordt er hier en daar wel eens gefluisterd dat er door de V.V.V. in feite hele maal niet wordt gevist. De on grijpbare achterklap meldt dat V.V.V.-ers alleen maar perio diek voor het gloren van de da geraad naar scharren en schor ren trekken om onbespied in kragen en krogten volstrekt werkeloos naar een niet te doorgronden einder te blikken, voor welke weinig slopende arbeid zij regelmatig kracht putten uit handige, platte fles jes. Dat zal wel grove roddel zijn. Immers, nog onlangs kozen de Vrolijke Vrijetijds Vissers in verenigingsverband het ruime sop om per kotter de vlakke polder te ruilen voor de woes te baren. 1V[U waren de baren op die grote dag inderdaad wat aan de rumoerige kant en nau welijks buitengaats werd het één van de leden te machtig. Dit droeve lot trof een van de leden die pas enkele jaren ge leden tot het gezelschap was toegetreden en de ervaren vis sers met 25 dienstjaren en meer zeiden dan ook: "We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn met het aannemen van nieuwe leden; je ziet maar wat er van kan komen!" Had de getroffene naar goede raad geluisterddan was er nog niks gebeurd, maar hij wilde zich groot houden en hij bleef hardnekkig over de re ling naar de voortrollende gol ven staan kijken. Daarop nam de harde natuur haar onbarm hartige loop; tijdens het schok kende proces wipte de bril van 's mans neus en verdween in de grauwe diepte. fXMDAT hij toen toch niet meer nauwkeurig de dei nende dobbers in de gaten kon houden, liet de lijder zich naar het vooronder leiden, waar zijn geteisterd gestel na een uurtje rust weer tot enigzins normaal functioneren bereid bleek. Nog wat pips klauterde hij op nieuw naar het dek en zijn me declubleden zagen hem reeds van verre naderen. A CH, u weet hoe zoiets gaat: mannen onder elkaar, een schuldeloos grapje! Het tweede brïldragende clublid zag zich met een rappe greep zijn hulp stuk ontnomen en dat werd aan een snoer vastgeknoopt, waar na de bril aan de hengel te water werd gelaten. De nauwelijks herstelde Vro lijke Vrijetijds Visser had hei zelf zonder bril nooit kunnen opmerkenmaar zodra hij de reling was genaderd, begon nen alle Vrolijke Vrijetijds Vis sers in koor ie brullen dat één van de dobbers in de peilloze diepte was verdwenen en nieuwsgierig kwam de voor malige lijder naderbij om te zien welke prooi de zee zou prijsgeven. In stomme verbazing zag hij met toegeknepen ogen dat aan het einde van het snoer een bril hing. Uitbundige blijdschap alom: "Kerel, hoe kan het zo treffen", werd er geroepen en geestdriftig werden zijn bei de schouders beslagen. TWAT onzeker nam hij de bril in ontvangst en zette hem op de neus. Voordat ech ter de overige Vrolijke Vrije tijds Vissers in onversneden hi lariteit konden losbreken, nam hij de bril van de neus. Met de verklarende woorden: "Dit is mijn bril niet", wierp hij d.e vangst weer overboord. De kotter kapseisde bijna van de orkaan, die zich in een flits verplaatste naar het tweede bijziende lid, dat zo bereidwil lig zijn bril voor het aardig heidje ter beschikking had ge steld. Over die bereidwilligheid ontstond nog enig verschil van mening, want naar eerst toer. bleek, was er van vrijwillig medewerken niet helemaal sprake geweest: "Hij griste dat ding van m'n hoofd", sprak de tweede bijziende bitter, "en ik was er op tegen, want ik vond het een geintje van niks". De voorzitter van de Vrolij ke Vrijetijds Visser, een wijs man, die in een zeer grijs verle den nog eens loco-burgemeester moet zijn geweest, overlegde echter even fluisterend met de penningmeester, waarop hij aankondigde dat er op kosten van de V.V.V. twee nieuwe brillen konden worden aange schaft. pculvru:: y^ls een man thuiskomt en vraagt „wat eten we van- daagdan noemt zijn vrouw de groente. In andere landen wordt in zo'n geval prompt vlees- of visgerecht genoemd, maar wij Nederlanders zien groenten nu een maal als het belangrijkste op het menu. Reden te meer om Het Volkomen Groenteboek uit te brengen. Met uitbundig veel door iedereen te maken recepten, ■met uiteraard een voedingswaardetabel en combinatie mogelijkheden met vlees en vis, met tips en allerhande lezenswaardige informatie over al die produkten die wij zo minnen. Het Volkomen Groenteboek is in eerste in stantie kookboek, maar in tweede instantie leesboek dat duidelijk en kompakt wegwijs maakt in groenteland. „Het is een uitstekend boek en dat zeg ik niet om dat ik er zelf aan gewerkt heb." Zo oordeelt Ton van Es over Het Volkomen Groenteboek. Hij is één van de beide samenstellers; de man die de veelheid aan in formatie over al die groen tesoorten verwerkte tot prettig leesbare verhaaltjes. Een werk dat hij met duide lijk plezier gedaan heeft. Ton van Es (35), woonach tig in Amsterdam, is free lance journalist, fotograaf en tekenaar op culinair ge bied. Lezers van Het Parool kennen hem van zijn twee wekelijkse graag gelezen bij drage op de zgn. Roos-pagi na, voor tal van bedrijven verzorgt hij advertenties en folders over de culinaire ge neugten des levens. Hij is gespecialiseerd in de Ooster se keuken, maar tevens he vig geïnteresseerd in alle andere (goede) keukens. „Dat komplete groente boek trok me erg aan", ver telt hij, „Ik vond het een geweldig initiatief om een totale vraagbaak te maken van één onderwerp, de meeste kookboeken missen dat. Saai werk was het be slist niet, integendeel, er zijn zoveel leuke anecdotes en saillante bijzonderheden over groenten, dat ik er graag mee bezig was". Of het moeilijk was? „Och nee, ik kreeg veel informatie, heb zelf wat research ge pleegd en vervolgens georo- beerd er prettige verhaaltjes van te maken". Het Volkomen Groente boek van AH is zijn eerste kookboek, maar eigen plan nen voor andere boeken zijn in vergevorderd stadiüm en ook dit zullen gespeciali seerde uitgaven zijn. Zoals een boek over de China- keuken, dat in Amerika ver schijnt en misschien later nog eens in ons land. Zoals een kompleet Indonesisch kookboek, maar dan in en cyclopedische vorm. „Dat is een oude wens van me", zegt Ton van Es, „maar zoiets kun je ook niet zo maar doen. Ik moet daar voor trouwens naar Indone- Een bloemlezing toont dat aan. Zesentwintig recepten gaan over kropsla met kom kommer en tomaat tot gevulde eiersalade, van kropsla met si naasappel en ananas tot krab- sla mousse. Suggesties te over om meer variatie te brengen aan die veel gegeten groente (vorig jaar ge noten we ieder zo'n 20 kropjes), die eeuwen geleden al in Egyp te en China werd gekweekt en in de middeleeuwen in onze streken geteeld werd. Historische gegevens ook over spinazie, de geliefde „gan- zevoetachtige" die geacht wordt uit Perzië afkomstig te zijn en samen met de Moren via Span je Europa binnenkwam. Toch wel merkwaardig, dat de meeste van die doodgewone en oer-Hollandse groenten van 9rigine uit verre, exotische lan den stammen. Vooral uit Zuid- Oost Azië, China en Zuid-Ame- rika. Het geldt ook voor andij vie, een bladgroente uit de fa milie der samengesteldbloemi- gen, die zowel rauw als ge kookt kan worden gegeten. Rabarber, zo leert het boek, groeit al sinds vele eeuwen in het wild in het kille Siberië, werd pas in 1570 door een Augsburgse arts in Duitsland geïntroduceerd en was in 1750 als curiositeit in de hortus van Leiden te zien. Dat er in Nederland veel komkommers worden geteeld is algemeen bekend. dat die groente vermoedelijk uit (al weer) Zuid-Azië komt en rond 600 jaar voor onze jaartelling zijn intrede deed in Grieken land zeker niet. Saillante gege vens ook over prei, die vroeger gold als een probaat hoestmid del (gekookte, tweemaal afge goten en in koud water gelegde prei). Diezelfde prei met wat olie vormde voor keizer Nero destijds een geliefd dieet. --.Gsês Over witlof (achttien verras sende recepten) meldt Het Vol komen Groenteboek. dat het één van de verschijningsvor men is van de cichorei, een plant met -een lange, dunne wortel en vele lange, smalle bladeren, die in het wild voor komt in Europa, Noord-Afrika en het Midden-Oosten en die als zovele andere groenten ook al bekend was bij de Oude Grieken en Romeinen. Dat de paprika niet alleen hoeft te dienen als garnering, bewijzen bijzonder aantrekke lijke recepten over deze toch volwaardige groente. Hetzelfde geldt voor champignons en niet te vergeten voor tomaten. Met Het Volkomen Groenteboek brengt Albert Heijn zijn achtste kook boek in successie. Ook dit is weer een uitgave van Meijer Pers N.V. te Am sterdam. En ook dit is weer in handzaam formaat (20,5 x 26,5 cm.) met een logisch opgebouwde inhoud en omdat kookboeken nu eenmaal in de keuken gebruikt plegen te worden in afwasbare band. De oplage is 40.000 stuks. De recepten en de gege vens over de produkten zijn van Ans Verheul, me dewerkster aan de afdeling publiciteit van het Cen traal Bureau voor Tuin bouwveilingen in Den Haag. De teksten werden geschreven door Ton van Es, culinair journalist hij Het Parool. De kleurenfo to's zijn van Henk van der Heijden, de tekeningen van Els Hogendoorn en de lay out lag in handen van Joop de Nijs. Overigensook de an dere kookboeken: Het Vol komen Vleesboek, Aller- Hande recepten, Sla slaat jes snacks, Feest, Die Bra ve Gehaktbal, Café Fanta sia en Alles kan in de Le pelstraat (een kookboek voor kinderen) kunt TJ nog bestellen via LIBRAH, waarvoor U een bestelbon aantreft op deze pagina van AlIerHande. In de Casa-reeks, een ge zamenlijke activiteit van het Bouwcentrum in Rotterdam en Kluwer Algemene L'itgaven in Wageningen is een nieuw deel tje verschenen: 'Hoe onderhoud ik mijn huis' Het uitgangspunt van dit boekje is, dat wil men langer plezier blijven hebben van zijn woning, het nodig is voortdu rend allerlei zaken goed en deugdelijk te onderhouden. Er moet geverfd en behangen wor den, houtwerk en bepleistering vragen de aandacht, vloerbe dekkingen moeten worden ver nieuwd, enz. De samensteller, Stef Lei dekker, medewerker van het Bouwcentrum, heeft voor be paalde terreinen een beroep kunnen doen op gespecialiseerde deskundigen van het Bouwcen trum. Daardoor is dit boekje ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. WIST U DAT: 43- de nerf van sla niet verwijderd behoeft te worden, omdat het de sla zijn frisse, knappige karakter verleent? 43- rabarber in 2700 voor Chr. van Siberië naar China werd ge bracht als medicijn? 43- er in Griekenland een hele stad naar de komkommer genoemd is, namelijk Sikyon? 43" jonge peulen al in de 13e eeuw populair geworden zijn? 43- de allereerste mens zijn allereerste honger stilde met het eet bare gedeelte van wilde planten of wel met groente? 43- het vetgehalte van alle groenten (uitgezonderd mais) onder de 1% ligt? 43- 60% van de aanvoer van onze groenten naar het buitenland verdwijnt? 43- er bij voorgekookte groente een verlies aan vitamine C op treedt? Dit en nog veel meer staat samen met 400 recepten allemaal in Het Volkomen Groenteboek. Aardig over de tomaat is, dat die ooit, lang gelegen, sierplant was in de tuinen van Spanjaar den. Totdat een Italiaanse kwe ker met wat zaden begon te experimenteren en daarmee de glorieuze culinaire carrière van de tomaat inluidde. Want nu is er geen onderdeel van het menu of de tomaat kan er een plaats in hebben; als hoofdingrediënt, als smaakver- hoger of als dekoratie. Niet minder populair is de prinsesseboon, vanuit Peru door de Spanjaarden naar Europa gebracht en de doperwt, die het Nabije Oosten vermoedelijk als stamvader heeft. De hier over slechts en kele groenten kort weer gegeven bijzonderheden dienen als achtergrond informatie in het kookboek. Omdat het interessant is te weten van hoe-ver die groenten wel komen en hoe oud ze wel zijn. Zonder meer nodig is het te weten hoe ze thans be waard en bewerkt dienen te worden en ook daarop wordt uitvoerig antwoord gegeven. Waarmee Het Volkomen Groenteboek als leesboek verklaard is; de verklaring van het boek als kookboek ligt in de vierhonderd re cepten. Ruim één per dag. Ruim voldoende voor een bonte, verrassende groente variatie. De receptuur en de in formatie over de produkten in Het Volkomen Groente boek zijn afkomstig van Ans Verheul, een vrouw die veel, zo niet alles af weet van tuinbouwproduk- ten. Zij heeft een opleiding in deze richting, jarenlange praktijkervaring in binnen- en buitenland en is de voorlichtingsfunctionaris van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen in Den Haag. Dat werk, het via o.a. folders en acties geven van voorlichting aan de consu ment over tuinbouwpro- dukten, is haar dagelijkse bezigheid. Het samenstellen van Het Volkomen Groen teboek was een hoofdstuk apart, een chapiter waar van ze zegt „het was een heel experiment" en „het was interessant en tegelijk leuk werk". En over het boek zoals het van de pers gekomen is: „Ik ben er erg gelukkig* mee, het is heel gezellig opgezet en iedere huisvrouw is in staat om de receptuur te maken, ter wijl ze ook de bijzonderhe den over die bepaalde groente kan naslaan." Ook het fotowerk is bijzonder geslaagd! Hoe mejuffrouw Verheul aan alle informatie en re cepten is gekomen, is moei lijk te omschrijven. Zelf zegt ze: „Ik zit al zolang in dit vak, heb in de loop der jaren zoveel opgedaan, het samenstellen was niet zo zeer het punt, het ging er mij vooral ook om een juis te keuze te maken en met de belangrijkheid van de produkten in het Neder landse gezin rekening te houden". Zij diende het voorstel in om het boek zo .in te richten, dat alle re cepten vrij eenvoudig te maken zijn. Het Volkomen Groente boek is af; mejuffrouw Verheul houdt zich weer uitsluitend bezig met de voorlichting over tuin- bouwprodukten. „Wat dat inhoudt? Acties opzetten, folders uitgeven. Ik reis veel, praat veel, schrijf veel, moet o'olc wel eens nadenken". Een enkel, maar dan wel erg aanspre kend en bekend voorbeeld van al die werkzaamheden is de actie „snoep verstan dig, eet een appel". Want zij zette deze op en bedacht er („een inval was het") ook de leuze voor. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA». fa U hoeft niet te zoeken naar uw handschoenen, als u ze opbergt in een kou- senrol, die u aan de kap stok hangt. beugeïfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. een complete gebruiksaanwij zing voor de woning geworcen, een handleiding voor de bewo ner, of hij nu eigenaar is of huurder. Prijs ƒ11,90. 1970 CROZES HERMITAGE HET drinken van een glas wijn op eert gezellig avondje met vrienden, is een bezigheid die in Nederland steeds populairder wordt. Het probleem is alleen, dat de prijzen die voor Bourgognes en grote Bordeaux ge vraagd worden, zachtjesaan zo'n avondje té veel in de papieren doen lopen. Niet alleen bij ons, ook in het wijn- land bij uitstek. Er zijn daar wijnen die op dit moment driehonderd procent duurder zijn dan een jaar geleden. Omdat de situatie zo ligt, heeft A.H. naar alternatieven gezocht en gevonden ook. Het resultaat is een Rhóne-wijn, een 1970 Crozes Hermitage, waar wij niet alleen wat de kwaliteit betreft volledig achter staan, maar die wij u kunnen aanbie den tegen een zeer redelijke prijs. Nu, in oktober, als „Wijn van de maand" bij A.H., de 1970 Crozes Hermitage, voor 5,75 gulden. yAN Yyon tot Avignon loopt het Rhóne-gebied, dat ongeveer geheel met wijnstok ken is beplant en een serie van Frankrijks volste en stevigste wijnen oplevert. En zo ongeveer precies in het midden van die twee plaatsen, daar vindt men Crozes, op de linkeroever van de Rhone, en daar begint het beroemde ge bied Hermitage. Een voortref felijke bodem vopr de wijnstok, die bijvoorbeeld een opbrengst Qeeil Steduld heeft die vier keer zo groot is /-"A o als in het gebied van Bordeaux. daar niet om, wetend dat „zijn" Rhöne-streek per jaar meer dan driehonderd miljoen liter vorstelijke wijn oplevert. „LJET drinken van een glas wijn op een avondje heef. het voordeel boven sterke dranken, dat men hiervan de hele avoM door kan blijven drinken, zonder dat men her de volgende ochtend moet bezu ren", heeft wijnkenner Allan Sichel eens heel nuchter en duidelijk neergeschreven. Wel, een Rhóne-wijn voor „een avondje" is een advies, dat elke wijnliefhebber zal kunnen onderschrijven. En neem nu die 1970 Crozes Her mitage: gegroeid op een bodem met graniet, die de warmte van de zon 's nachts weet vast te houden en daardoor geworden tot een volle rode wijn, met een fluweelzachte smaak. Veel wijngaarden tegen de steile hellingen van het Rhöne- dal; zo steil, dat de bewerking doorgaans alleen maar met de hand kan plaats hebben. Mam- de Franse wijngaardier maalt TAE 1970 Crozes Hermitage is het resultaat van de sy- rah-druif, de grootste vriend van de wijnboeren in het Rhö- ne-dal. Een stevige druif die een plezierige wijn met een zachte smaak voortbrengt en die al sinds mensenheugenis langs de Rhóne wordt ver bouwd. De wijn van deze druif oudert snel, zoals men dat noemt en dat betekent weer, dat ook een 1970 Crozes Hermi tage een snelle ontwikkeling doormaakt, zodat men niet het geduld hoeft op te brengen de wijn eerst een paar jaar op te slaan om wijzer te laten wor den. \WIE ooit per auto naar Zuid-Frankrijk of Spanje is gereden en hoeveel tiendui zenden Nederlanders zijn dat niet is dwars door dat Rhö- ne-dal gekomen toen hij bij Dijon de richting Lyon en ver der de Route Bleue naar het zuiden opzocht, de route die langs de grote autoweg loopt. In dat geval, wanneer u bij die velen bent, moet u er een glas wijn gedronken hebben en wie dan even tast in zijn herinne ring zal zich weer die zachte en volle smaak van de Rhóne-wij- nen voor de geest kunnen ha len. Naar onze mening typische wijnen om, wanneer het buiten killer wordt en de najaarswind de bladeren van de bomen waait, binnen te schenken en het hart te laten verwarmen. TVTU, in deze maand oktober dus, waarin we afscheid namen van een zomer die ons teleurstelde en waarin we niet meer bij elkaar op terrasje of balkon maar in de huiskamer op bezoek zijn, nu zoudt u be slist eens kennis moeten maken met die 1970 Crozes Hermitage.- Alleen in oktober als „Wijn van de maand" bij A.H. (niet in alle filialen) voor de prijs van vijf gulden en drie kwartjes. Een zachte kwaliteitswijn, die wij volkomen garanderen en kunnen aanbevelen. ADVERTENTIE fa Uw vette keuken ven tilator wordt sneller schoon met brandspiritus dan met sop. Uitknippen en in eenopën envelop gefrankeerd met 25 cent verzenden LIBRAH POSTBUS 7840 AMSTERDAM Ondergetekende bestelt hierbij ex. Sla, slaatjes, snacks _ex. Allerhande recepten _ex. Feest Set van 3 boeken Sla, All. ree.. Feest Het volkomen vleesboek Café fantasia Die brave gehaktbal —Alles kan in de lepelstraat —Naar het ziekenhuis Het verschuldigde bedrag zal door mij na ontvangst van mijn bestelling worden voldaan af11,50 f af11,50 f af 11,50 f a f28, f a f 15,50 f af 3,50 f. af 3,50 f. af 8,50 f af 13,90 f Totaal f Naam Adres Woonplaats *ln blokletters invullen s.v.p. Handtekening Betaal niet vooruit. Bij uw boekenzending wordteen reeds ingevulde girostortingskaart ingesloten, door middel waarvan u kunt betalen. Voor nadere informatie zie de Librah-bopken folder bij uw AH-filiaal.

Allerhande | 1972 | | pagina 2