Naar sneeuw en zon en op safari in Afrika I AH-reizen regen van klant een EXOTISCH FENOMEEN royale voldoende Voorproefje op Duinrell N DE DUINEN: In de winter met AH alle kanten uit: Tips wintersport vers bier Vakmanschap is Meesterschap Sneeuwreizen Gevarieerd Sp aanse zon Binnenland Groen Habitué V eiligheid Banken Met veel zorg Techniek Conditie Gezellig B 11 OKTOBER ALLERHANDE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijkbrouw- en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. bengelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. ADVERTENTIE gramma'sdie uitgebreider en nóg beter zullen worden dan de eerste". LONDEN-IN-BLIK Een opvallend succes noemt hij vooral het weekend Londen, waarmee AH midden in de roos blijkt te hebben geschoten. „Er is vrijwel geen week geweest, dat we niet voor honderd procent waren volgeboekt. De belangstelling ervoor was overweldigend. Vandaar, dat we het eve nement ook in ons winter- programma hebben opgeno men. Voor 1973 komen wij met een uitgebreider pro gramma op de markt." Ande re toppers uit het program ma: Mallorca en Torremoli- nos, die als zonbestemmin- gen duidelijk blijken te zijn aangeslagen. HOGE NORMEN Ondanks de positieve beoordeling, zoals die uit de enquêtes naar voren kwam, blijft men echter in Zaan dam met beide benen op de grond en er wordt graag toegegeven, dat het in dit eerste seizoen niet steeds is meegevallen. De heer Pieters: „Het is geen gemakkelijke opgave gebleken in één seizoen in een totaal nieuwe branche dezelfde perfektie te berei ken als bij de levensmidde lendistributie. Eerlijk gezegd was de klant veel meer tevreden dan wij, omdat wij onze nor men gewoon veel hoger leg gen. Van een klacht liggen we echt wakker". •OBERS Dat niet alles is verlopen zoals men zich dat had voorgesteld, wijt men in Zaandam vooral daaraan, dat men niet alle faktoren zélf in handen heeft. „De praktijk heeft geleerd, dat je obers niet kunt dwingen optimale service te verlenen. Bovendien blijkt het, vooral in de zuidelijke lan den, moeilijk waterdichte afspraken te maken. Die af spraken waren er natuurlijk wel, maar ze zijn niet overal voor honderd procent nage komen". ZWEMBAD In dit verband noemt men op de reisafdeling onder Wintersporters kunnen er zich van tevoren verzekerd van weten, dat zij in Zeil am Ziller met speciale AH-kor- ting skicursussen kunnen volgen en tevens ski's, stokken en schoenen kunnen huren mits in Nederland bij A.H. geboekt. De prijs van een driedaagse cursus varieert (afhankelijk van de tijd; rond de Kerst is alles het duurst) van 37 tot 39 gul den; die van een zesdaagse cursus van 39 tot 44 gulden. Het huren van ski's kost (inclusief stokken) 4,35 per dag en van schoenen 1,74 tot 2,18 per dag. Er wordt alleen van eer ste klas materiaal gebruik gemaakt. Voor de kwaliteit van de accommodatie, zijn de prijzen van de sneeuwreizen laag. Wie voor Zapfenhof kiest en met eigen vervoer reist, betaalt 160,tot 201,per week (vol pension). Een twaalfdaagse vliegreis naar het apparte mentencomplex Regina kost rond de Kerst per persoon 389,de tiendaagse vliegreizen buiten het hoofdseizoen 290,exclusief verzekering en eventuele luchthavenbe lasting. Met eigen vervoer kunt u al naar Regina met Kerst mis voor 335,per 4-persoons appartement en 385, per 6-persoons appartement. Voor de Londen-weekenders: met ingang van 1 oktober wordt de prijs weer gewoon 187,(inclusief twee over nachtingen met ontbijt, de vliegreis, transferkosten en luchthavenbelasting). Het kopen van waardebonnen is dan niet meer nodig. meer de klachten over het appartementencomplex Mi- lanomare aan de Italiaanse bloemen-Rivièra, waar on danks alle toezeggingen het zwembad niet op tijd klaar bleek te zijn. Op Mallorca kampte men met een gelijksoortig pro bleem: toen de reizen be gonnen, was zelfs het hotel (Ambos Mundos) niet ge reed. Pas na veel moeite slaagde men erin vervan gende accommodatie te vin den. ZORGVULDIG AH's manager vakantie reizen C. H. M. de Bruin: „Zo hebben we natuurlijk, evenals elk ander reisbu reau, meer klachten gekre gen. In de meeste gevallen betroffen die de apparte menten, waar soms geen volledige inventaris aanwe zig bleek te zijn. Vaak ging dat alleen maar om een koffiepot of zoiets, maar dat zijn toch missers, die lastig kunnen zijn. Van zulke aanmerkingen leer je enorm. In ieder geval weten we nu, dat we met nieuwe programma's nóg zorgvuldi ger te werk moeten gaan". ZEKERHEID In de nieuwe programma's zal geen enkel arrangement worden opgenomen, dat op het moment van de samen stelling geen volledige ze kerheid biedt. De heer De Bruin daar over: „Als we bij het opstel len van het programma te horen krijgen, dat een hotel of appartementencomplex nog in aanbouw is, zoeken we andere accommodatie. We willen niet hét risico lopen, dat de bouwtijd uit- ioopt en de vakantieganger én wij voor onaangename verrassingen worden ge plaatst. We willen gewoon voor honderd procent zeker en duidelijkheid". VOORLICHTING De voorlichting moet in overeenstemming zijn met de werkelijkheid: dat geldt voor de reisorganisatoren óók ten aanzien van het reisprogramma. Daarin wordt niets aantrekkelijker voorgeschoteld dan het in werkelijkheid is. Als bijvoorbeeld wordt gezegd, dat het hotel vijf minuten van het strand af ligt, staat er ook bij ver meld of dat lopen, fietsen of autorijden betekent. Met die zorgvuldigheid wil men zelfs zover gaan, dat ervoor gewaarschuwd wordt, dat een hotel dan wel een lift heeft, maar dat het vooral in het zuiden best eens kan gebeuren, dat het ding het niet doet. KWALITEIT De heer Pieters: „We wil len gewoon juiste voorlich ting. Wat beloofd is, moet waargemaakt worden. Als je kwaliteit wilt verkopen, moet je er ook voor zorgen kwaliteit te bieden. We hadden best om maar één voorbeeld te noemen nog meer passagiers kun nen boeken voor onze Lon- den-weekends als we bed den in goedkopere hotels hadden gereserveerd. Dat hebben we niet gedaan om dat we vonden dat de kwaliteit van die hotels niet helemaal aan onze eisen voldeed. Zo ligt dat over de hele linie: wij wil len kwaliteit. C. H. M. de Bruin door Mr. Frans Dony. Door een toeval is de ontdekking gedaan dat het moge lijk is op dennenaalden te skiën. In 1930 ging de Rotter damse familie Van Tongeren een oefenmiddag houden in de Biltse duinen. Dat bestond toen (nog) in wandelen met ski's aan de voeten. Nederlanders moeten nu eenmaal oefenen voor ze naar de wintersport gaan, omdat ze anders veel te stijf aankomen en licht iets breken. Dat wist men veertig jaar geleden ook al. Ik hoorde dat voor deze Kerstspoedcursus ook kandida ten zich hebben ingeschreven, die dit als hun eigenlijke ski- vacantie beschouwen. De cur sussen hebben reeds zo'n re- nommé van gezelligheid met après-ski in de Schaapskooi dat meerdere leerlingen het skiën in de duinen als een ski- vacantie 'an sich' zijn gaan zien. Speciale AH-attractie voor beginnende wintersporters is, dat zp niet zomaar op de sneeuw en de ski's worden los gelaten. Op de kunstskibaan (piassave-vezel) van de Stich ting ter Bevordering van de Skisport kunnen zp op het Wassenaarse Duinrell een voorproef krjjgen van een win- tervakantie in echte sneeuw: door middel van elf anderhalf uur durende lessen, gegeven door ervaren skileraren (onder wie enkele Oostenrijkse). Ook met Albert Heijn komende winter naar sneeuw én zon. Wie een verkwikkend tussendoortjewil, kan beide kanten uit, want AH's nieinve, pas uitgekomen reisprogramma biedt zowel ivintersportarrcmgementen als overwinteringsreizen naar zuidelijk Spanje. Zelfs een zonnige en luxe safari in Kenya ontbreekt niet! Toegegeven; wellicht is het scala van mogelijkhe den wat beperkter dan dat van andere reisbrochures. „Maar", zegt reisspecialist C. H. M. de Bruin, „wat we brengen, is kwaliteit en van tevoren grondig ge controleerd door onze ex perts. We brengen vrijwel alleen reisdoelen, die we bok al in ons zomerpro- gramma hadden. Reizen, waarmee we ervaring heb ben opgedaan en waarvan we weten, dat ze aan hoge eisen voldoen". Belangrijke trekkers in het wintersportprogramma zijn de bestemmingen in Zeil am Zil ler. AH biedt daar twee logies- mogelijkheden: het Ponderosa- achtige Gasthof Zapfenhof en het appartementencomplex Re gina. Het eerste (voorzien van spe ciale "slaaphuizen") is alleen voor hen, die op eigen gelegen heid reizen (zo'n 1.000 km of een dikke dag autorijden); het tweede een bestemming voor zowel zelfrijders als voor hen, die de voorkeur geven aan een georganiseerde vliegreis. Hoewel Zeil am Ziller zelf maar ruim 500 meter hoog ligt en dus niet altijd sneeuwzeker is, hoeft dit de skiërs niet te benauwen. Op een kwartier bussen (en die rijden vele ma len per dag heen en weer) lig gen de sleepliften naar de veel hogere Gerlosstein-berg, die met ruim 1.000 meter vrijwel de hele winter door met een dik sneeuwtapijt is bedekt. après-ski is er bepaald geen onbekend begrip! Naast die beide groepsbe- stemmingen biedt AH ook in Oostenrijk en vlak in de buurt nog privévakantiemogelijk- heden: in Zeil am See, Weid- ring, Furth en Almau. Uiter aard eveneens met dezelfde ga rantie, dat de accommodatie degelijk is gecontroleerd; doch zonder speciale ski-afspraken en hostess. De aard van de hellingen is daar zo gevarieerd, dat zowel beginners als gevorderden er royaal aan hun trekken komen. Vlak bij het hotel Zapfenhof is een gemakkelijk te nemen oef en weide. Evenals men trou wens vlak bij de hotels het avondvermaak vindt. Het Wie zon boven sneeuw prefe reert, kan komende winter naar de Spaanse Costa del Sol, waar in het appartementen complex La Colina bij Torre- milinos wordt overwinterd. Men kan gaan van 8 tot zelfs 106 dagen toe. Er zijn arrange menten voor zowel toeristen, die op eigen gelegenheid reizen als voor hen, die liever vliegen. Daarnaast zijn er dan ook nog 8-, 15- en 22-daagse reizen (ook hier: voor zowel automobi listen als vliegtoeristen) naar hotel Pontinental, eveneens in Torremolinos. En wie het nog zuidelijker wil zoeken, kan boeken voor een 16-daagse foto-safari- en strandreis naar Kenya, die (Al ler Hande schreef er al uitvoe rig over) de absolute topper in het winterprogramma belooft te worden. Wat het binnenlands toeris me betreft: dat de populaire dichtbij-bestemmingen ook van de winter op het programma gehandhaafd zouden worden, kon gezien de zomersucces- sen worden verwacht. Jawel, Swinging Singles zijn er, gezel lige, compleet met cocktails en. dinei-s-dansants „aangeklede", weekends voor vrijgezellen in Zoon Van Tongeren bemerkte plotseling dat hij begon ie glijden toen hij (per ongeluk) op dennenaalden terecht kwam. Evenals zovele uitvindingen die door een toeval ontstaan, werd deze vondst snel geëxploiteerd. De toen malige eigenaar van Duinrell in de Wassenaarse duinen bood de gelegenheid. Om een lang verhaal kort te maken: gedurende vier jaar be staat nu de Stichting tot Bevor dering van de Skisport in Ne derland. Voor* die stichting runt momenteel de zoon van toen en de vader van nu: Joop (ieder een noemt me Pa) van Tonge ren een skibaan van 206 meter lengte van een totale opper vlakte van 3000 vierkante me ter. Het vorig jaar waren er on geveer 1450 inschrijvingen. De kosten bedragen 77,- per 11 lessen. En 8 skileraren, waar van twee Oostenrijkse, assiste ren 'Pa' Van Tongeren bij dit rekreatieve onderwijs. Zijn zoon Joop zit ook in de onder neming. Met zeer veel enthousiasme heb ik steeds het skiën in de duinen gepropageerd om twee zeer uiteenlopende redenen. Eerste reden: niemand weet als hij voor de eerste maal in de bergen gaat skiën dat hij 'skihaas' is. Hij komt in de laagste klas en hij oefent op een heuvel die in het Duits: Tdiotenhügel' heet en in het Engels iets vriendelijker 'nursery slope'. In de ogen van andere skiërs doet hij of zij alles verkeerd, al is de skihaas nog zo mooi uit gedost of nog zo knap. Net als in andere gesloten gemeen schappen is hij nog 'groen'. Hij moet zich nog waar maken in de ogen van de gevorderden. U kunt waarschijnlijk al ge noeg om met de tweede klas de lift te nemen na een paar da gen oefenen om een tochtje te gaan maken. En dat is iets waar iedere aspirant-skiër ver langend naar uitziet. Menige leerling bereikt dit pas het tweede jaar. De tweede reden die pleit voor het oefenen op vaderland se bodem is de veiligheid. Mijn theorie is dat niemand die z'n eigen veïligheidsbinding zelf het Limburgse bungalowpark Bos en Strand. De belangstelling voor de 5 sterren Rekreatiecentra van Sporthuis Centrum is nu zelfs zo groot, dat ze al tot eind ok tober en tijdens de Kerst bijna zijn volgeboekt. Trouwens, ook voor de andere weekends en week-arrangementen wordt al flink geboekt. Verwachtingen voor dit pro gramma in het komende sei zoen? De heer De Bruin: „We verwachten er veel van. Op grond van onze ervaringen in de afgelopen eerste zomer, dur ven we dat zo wel te stellen. Ons uitgangspunt in de eerste plaats kwaliteit te brengen, blijkt te zijn aangeslagen. En omdat we dat princi pe ook deze winter niet willen loslaten, zien we de toekomst zonnig tegemoet. Het programma mag dan weliswaar nog bescheiden zijn, de bestemmingen zijn met zeer veel zorg uitgeko zen". Die lessen (11 stuks) kosten inclusief ongevallenverzeke ring en skihuur (exclusief het tientje voor de schoenenhuur) 77 gulden, maar wie daarna voor een AH-winterreis boekt, krijgt daarvan 25 gulden van Albert Heijn terug. Ook losse lessen zpn verkrijgbaar a 7, per les. Bp boeking van een reis is de AH-bpdrage dan 2,Er gelden speciale prij zen en bijdragen voor kinderen (6 t.m. 11 jaar) en jeugd (12 t.m. 16 jaar). De heer De Bruin daarover: „Voor wie alvast wat ervaring wil opdoen en dat is voor elke beginnende wintersporter cigenlpk een noodzaak is dat een koopje. Vooral als men bedenkt, dat die ervaring zieh op Duinrell niet hoeft te be perken tot het losmaken van de spieren alleen. Après-ski is er ook: in de Schaapskooi en, jawel, mét Oostenrpkse mu ziek, wpn en een gezellige open haard". „We hebben ontzaglijk veel geleerd deze zomer", zegt general manager reizen C. Pieters. En al die erva ringen gaan we nu verwer ken in onze volgende pro- Door hier een dennenaalden- cursus te volgen, slaat men die eerste klas daar over. Men komt in de Alpen aan als habi tué, al heeft men nog nooit sneeuw gezien. Niemand merkt dat U nieuweling bent want U hebt alle knepen geleerd. U bent gewend met ski's om te gaan en U kunt al skiën al bent U nog geen crack. Nog iets tot slot: we spraken steeds van dennenaalden, het zijn intussen piasavenaalden geworden, een Afrikaanse ve zel, die in de borstelindustrie gebruikt wordt. In de praktijk bleek dit produkt efficiënter. Na één seizoen erva ring op de reismarkt is bij het opmaken van de balans op de reisafde ling van AH's Zaandam- se hoofdkantoor een in het oog vallend gunstig saldo gebleken: door de bank genomen kregen reizen én programma van de klant een royale voldoende: deskundig afstelt, gevaar loopt een been te breken. Dat wordt U geleerd op de Van Tongeren- cursus. Zowel de leraren als de leer lingen willen tegenwoordig op de sneeuw in zo kort mogelijke tijd succes boeken. Ik zou zo graag zien dat in de winter sport de eerste les in een klas lokaal zou plaatsvinden. Nie mand zou met ski's op de sneeuw mogen worden losgela ten voordat hij een paar uur theorie had verwerkt. Men zou hem precies alles over de veiligheidsbinding moeten uitleggen, hij zou moe ten worden gewaarschuwd voor de gevaarlijke sneeuwsoorten, hij zou moeten weten wat föhn is en wanneer er lawinegevaar kan optreden. Ik heb mij pas door de heer Van Tongeren laten vertellen dat hij zijn leerlingen speciaal onderricht om hen voor de ge varen in de besneeuwde bergen te behoeden. Hij leert U alles over de techniek van de veilig heidsbinding. Na de les treft men elkaar in de Schaapskooi, het geheel gerestaureerde re creatiegebouw van Duinrell. Daar antwoordt Van Tonge ren op alle vragen. Geneer U niet en vraag, laat U inlichten door deze expert, die tegen dat de meeste leerlingen weer te rug zijn uit de Alpen, zelf gaat skiën en speuren naar mogelij ke nieuwe ontwikkelingen. Skiën is alleen iets voor ge trainde sportieve mensen met nadruk op beide woorden. Voor men gaat moeten de spieren los zijn en het uithoudingsvermo gen opgevoerd. Men moet niet vergeten dat we hier gewend zijn te werken en te slapen in hel lage land aan de zee dat niet ver boven Amsterdams Peil ligt. Als we naar de bergen gaan, worden we plotseling dik wijls zonder normale overgang per vliegtuig verplaatst in een gebied dat minstens dui zend meter hoger ligt, er ge beurt dan wel iets met ons li chaam. Men moet daarop zijn voorbereid. Hoe kan men zich daarop beter voorbereiden dan door oefenen in de buitenlucht. De skicursussen van de S.B.S.N. worden gehouden op zaterdag en zondag 's morgens en 's middags vanaf 23 septem ber. Er is ook een Kerstspoed cursus ingesteld: 23, 24, 25, 26, 30 en eventueel 31 december. Deze cursus bestaat uit 10 of 12 lessen van lVa uur. Maar u skiet wel tussen dennebomen en het is er zo mooi en er komen zoveel toeschouwers dat de huidi ge eigenaar van Duinrell. Hugo van Zuylen van Nye- velt, overweegt banken aan de rand van de skibaan te doen construeren voor het publiek dat tijdens de weekenden dit nog altijd exotische fenomeen: .skiën in de duinen' met plezier komt gadeslaan.

Allerhande | 1972 | | pagina 11