9 Een taart bakken als attentie voor uw gastvrouw... Bed met (vele) mogelijkheden Baanbrekend oog-onderzoek in Brabant ext ra pittig 6.98 flonderxMuïzenden vrouwen betalen hun boodschappen op de handigste manier... posjoro Unogmet? Waarom eigenlijk niet? makkeluk! Albert's Corner /\krijgt graag mensen op de koffie (2e kopje gratis) die meteen maar blijven eten. /qc' Naast de bestaande Nescafé-mélanges is er nu een nieuwe Nescafé Extra Pittig. Speciaal bestemd vooralle mensen die van een zeer pittige kop koffie houden. Probeer 't. De introduktieprijs vraagt er om. Nescafé Extra Pittig ter introduktie 200 gram van J£övoor TAARTBODEMS TAARTBODEM VAN BISCUÏTBESLAG BISCUITTAART BANKETBAKKERSROOM CRÈME AU BEURRE APPELTAART RECORD OMZET BRONWATER OKTOBER ALLERHANDE B 10 MOE ER LIGT EEN KIP IN 'T WATER Als Uw zoon of dochter piano wil leren spelen en U weet nog niet of het doorzetters zijn. HUUR dan eerst een piano bij Verhoog in NIJKERK. Vanaf 40.— per maand (min. 6 mnd.). Ook alle typen orgels. Bij aan koop wordt de huur verrekend! Bel of schrijf: Verhoog, Nieuwstraat, Nijkerk. 03494 - 1321. H verhoog toonaangevend We merken het duide lijk: men heeft heront dekt hoe enig het is om zelf een taart te hakken. U gaat uit eten? Breng voor uw gastvrouw in plaats van een bloeme tje een zelf gebakken taart mee. U krijgt gas ten? Laat ze smullen van uw eigen baksels en laat ze genieten van uw kunstige en smakelijke decoraties. Een taart bakken is een spannend en creatief werk en juist dat zelf doen geeft een geweldige voldoening. En mocht er eens iets mislukken, wel dan is dat jammer maar men leert er van en de volgende keer zal het resultaat perfect zijn. Zelf bakken is ook een kwestie van experimenteren want u moet uw eigen oven door en door leren kennen; daarmee zullen de bezitsters van een electrische oven weinig last hebben en de eigenaressen van een gas- oven zullen er extra aan dacht aan moeten besteden. De electrische verwarmt zeer egaal, de gasoven is wat minder stabiel en men zal moeten uitkienen op welke'plaats de oven het warmst is, hoe ver van de zijkanten, boven- en onder kant men de vorm zal moe ten zetten om de beste re sultaten te bereiken. Men zal zich vertrouwd moeten maken met de werking van een thermostaat als deze aanwezig is en men zal er goed aan doen in het begin alle bijzonderheden te note ren. Immers ook de soort bloem, die men gebruikt speelt een rol evenals de eventuele andere ingrediën ten. Er zijn tal van bijzonder handige instrumenten in de handel, deegsnijders en uit steekvormpjes, spuitzakken, klutsers en kloppers, vor men die zeer aantrekkelijk zijn en niet te vergeten tal van receptenboeken met il lustraties die iemand laten watertanden! En daarom aan de slag, voeg u bij het legioen van de baksters die iedere keer weer bewonde ring oogsten voor hun knap pe prestaties! Natuurlijk, u kunt een taart bodem kant en klaar kopen en hem dan in een wip vullen en voor de druk bezette huisvrouw zijn. ze dikwijls een uitkomst. Even een tip voor de kant en klare: Strijk er een laagje abriko zenjam in, leg er een paar hal ve, goed uitgelekte peren uit blik op. Laat wat bittere choco lade op zacht vuur onder voortdurend roeren smelten, giet er een klein beetje room bij. roer goed door elkaar en giet deze saus over de peren. De room verhindert dat de cho colade bij het afkoelen weer hard als een reep wordt. In een wip gemaakt en zeer smakelijk bij een kopje thee of koffie, dan wel als toetje. Daarvoor gaat u uit van 100 g patentbloem, 100 g tarwe bloem, 2 maal 100 g suiker, 3 eierdooiers, 3 eiwitten en 50 g hete boter. U roert de eierdooiers met de eerste 100 gram suiker volko men glad en luchtig en u klopt de eiwitten met de andere 100 gram suiker zo luchtig en stijf dat een snede met een mes er in blijft staan. U zeeft de beide bloemsoorten met een snufje zout met elkaar en u spatelt de beide eiermassa's plus de bloem in een rap tempo zeer luchtig door elkaar. Tot slot spatelt u er de gesmolten (echter niet bruin geworden) boter zo heet mogelijk door. Hoe sneller en luchtiger u te werk gaat des te beter. Gebruik een kapselvorm en vul deze voor twee/derde met het beslag dat u vervolgens bij een oventemperatuur van ca 160 gr. C in ongeveer 30 a 40 minuten gaar en lichtbruin bakt. Open gedurende het eerste kwartier de ovendeur vooral niet daar anders uw fraaie, luchtige gebak dreigt neer te slaan. Gaar biscuitdeeg voelt veerkrachtig aan terwijl het In het kader van een door het Nationaal Jeugdfonds geor- ganiseerde wedstrijd om eigen tijdse speeldingente ontwer ven voerde de Amsterdamse kinderarts Dr. Ph. A. Fiedeldij Dop de deskundige jury aan. We pikten er een der vier win nende inzendingen uit: een speelbed ban Drs. J. Thieke uit Tilburg. De econoom (die graag zelf dingen maakt) vond de kamer van 4-jarige Joep „wat saai". Het 'bed' (geel en oranje ge verfd met kleurige plakkertjes erop) bestaat uit twee reuzen- blokken spaanplaat, die haaks op elkaar staan. Eronder is speelruimte, bereikbaar door ronde openingen (ook als 'deur' tussen de elementen) met een diameter van ca. 75 cm. Hierdoor kan de ruimte daarbinnen gebruikt worden om zich in te verstoppen of als opslagplaats voor speelgoed. Het linkerblok, bereikbaar"door een laddertje, heeft speelruimte bovenop en kan tevens als pop penkast dienst doen. Ook heeft het een losse aan- hechtbare glijbaan. „Die komt er alleen bij als ze erom vra gen" (Mevr. Thieke). Terwijl we ernaar staan te kijken pakt driejarige Thijs (het echtpaar heeft vier kinderen) de glijbaan en roetst eraf. Joep ligt in het Hij is degene die de glijbaan zelf verzonnen heeft. „Toen mijn man bezig was het speel bed te maken, zette hij er een plank tegenaan en gleed eraf. Toen heeft hij het er maar bij „gepland". schuilruimte onder de blokken ter grootte van piep kleine kamertjes is (vooral zo leuk omdat kinderen altijd be hoefte hebben zich ergens een eigen plaatsje te verwerven. In de huidige bouw is dit een vro me wens. Zolders, kelders, bij oude trappenhuizen zijn geen schuilhoekjes meer... bovendien aan alle kanten van de rand van de vorm loslaat. Als de bodem klaar is, zet eerst even de deur van de oven open, zonder het gebak eruit te nemen, daarna zet u het, nog in de vorm op een rek, laat het iets verder afkoelen en verwij dert dan pas de vorm, waarna de bodem op het rek helemaal kan afkoelen. Deze biscuitbodem zal het uitgangspunt zijn voor menige fraaie taart want u kunt er ve le heerlijke vullingen voor sa menstellen en prachtige garne ringen op spuiten. Snijd het biscuitkapsel hori zontaal doormidden en bestrijk de onderste plak met een laag banketbakkers (gele) room of met een laag crème au beurre. Dit laatste is machtiger dan het eerste. Gemeenlijk vult men dan ook met de gele room en bestrijkt de taart verder met de crème au beurre. Benodigdheden: 25 g bloem, het merg van een half stokje vanille of een pakje vanillesui ker, 2Va dl melk, 35 g suiker en 3 eierdooiers. Laat het vanillestokje in de melk trekken, krab er vervol gens het merg uit en roer dit door de melk die u aan de kook laat komen op een laag pitje. U roert de eierdooiers met de suiker zeer glad en luchtig en roert er daarna de bloem door, u zorgt dat het mengsel zonder klontjes is. Als de melk kookt voegt u ze onder voortdurend goed roeren bij de dooiers, u giet het geheel weer terug in de pan en laat de banketbak kersroom onder voortdurend stevig roeren gaar koken. Dat zal ca 10 minuten vergen. Laat de room daarna afkoelen, maar zorg door regelmatig roerén dat er zich geen vel op vormt. Is niet anders dan tot room geroerde boter waar gezeefde poedersuiker door geroerd wordt plus een smaak-element. Op 100 g boter rekent men van 50 tot 100 g poedersuiker, af hankelijk van de eigen behoef te aan zoet of minder zoet en de aard van het smaakje dat toegevoegd zal worden. U kunt er bijvoorbeeld ca- eao-poeder doorroeren, zeer sterk koffie-extract, rum, kirschwasser of een passende likeur, diverse vruchtenessen ces en indien nodig een enkel druppeltje kleurstof die spe ciaal voor de banketbakkers in de handel gebracht wordt. Met een mes strijkt u de crè me au beurre langs de zijkant en over de bovenkant van uw taart. Met een spuitzak met verschillende mondstukken kunt u fraaie motieven spuiten, u kunt garneren met geconfijte vruchten, met geschaafde, ge roosterde amandelen, met no ten, met poedersuiker, met ge malen hazelnoot, met, in andere gevallen, stijf geklopte slagroom, met verse vruchten, met verscheidene glazuren, kortom: laat uw fantasie wer ken en u zult weldra een ge weldige taarten-bakster zijn! Kneed een deegje van 250 g bloem, 2 eieren, 80 g suiker, een snufje zout en 175 g boter, maak er een stevige bal van en laat die op een koele plaats ge durende een paar uur rusten en opstijven. Bestuif het aanrecht of een tafel met bloem en rol het deeg uit tot een grote ronde lap waarmee u vervolgens een ingevette springvorm 'bekleedt. Doe dit zeer zorgvuldig zodat ook de opstaande rand geheel en al bedekt is, Het overgeble ven deeg rolt u weer tot een bal samen die wederom op een koele plaats gelegd wordt. In tussen schilt u appelen en wel ongeveer 750 gram. U verwij dert vooral de klokhuizen goed en snijdt de parten in dunne schijfjes. Vermeng deze met wat suiker, de geraspte schil van een citroen, 100 gram rozij nen die u hebt laten wellen in wat cognac en verder gesnip perde amandelen. Vul met dit mengsel de beklede vorm. Rol de rest van het deeg weer uit en snijd er repen van die u ruitvormig over de taart legt. Besluit met een bredere reep langs de rand, die houdt dan alles mooi vast en op zijn plaats en het ziet er bovendien goed uit. Besmeer het deeg met wat losgeklopt ei en bak de taart in een matig warme oven (ca 175 gr C.) goudbruin en gaar in ca 1 uur. Volgende keer geven we u een klassiek cake-recept. De Nederlander heeft zich op het mineraal- of bronwater gestort, niet meer en niet minder. Al leen al bij A H. is de om zet van bet mineraalwater de laatste maanden ver tienvoudigd Hoe komt dat? Antwoord geven op die vraag kan niet in één zin, want er blijken heel wat factoren mee te spelen in die geweldig verhoogde vraag naar bronwater. Om toch een antwoord op die vraag te krijgen hebben we ons gewend tot twee zeer neutrale „instanties". Daar is dan eerst het Voor lichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Daar meent men dat er een kleine serie oorzaken op te noemen is voor dat zo sterk gestegen bronwaterver- bruik. „De mensen zijn wellicht een beetje uitgekeken op de fris dranken en voor anderen speelt het probleem van de suiker in die frisdranken een rol", aldus het Voorlichtingsbureau. Maar de minder goede kwali teit van het drinkwater in een aantal streken van Nederland is ongetwijfeld ook een reden, waarom velen in steeds groter aantal de flessen bronwater in huis halen, zegt men in Den Haag. Wat het Voorlichtingsbureau beslist niet wil overslaan is het geconstateerde feit dat velen en vooral jongeren op feest jes bronwater mixen met si naasappel (uitgeperst) of sterke drank. „En ten slotte", zegt men daar, „is het aanschaffen van flessen bronwater natuurlijk ook wel een welvaartsverschijnsel, dat moet men niet vergeten". Er zijn mensen die dokter A. C. van Swol „de tv-arts" noe men. In elk geval: aan die dok ter Van Swol in Hilversum heb ben wij gevraagd wat hij als oorzaak van die gestegen mine- raalwateromzet ziet. „De mineralen, de zouten, die zijn natuurlijk gezond', aldus de arts. „Maar ik dacht ook ze ker dat de oorzaak bij de va kanties lag. Elk jaar gaan steeds meer Nederlanders met vakan tie naar het buitenland. Ze ko men in plaatsen, waar het wa ter letterlijk ondrinkbaar is en waar ook bij de kraan van de wasbak een briefje hangt: wa ter niet voor inwendig gebruik". „Dan lezen de mensen regel matig over het drinkwater in en rondom Rotterdam. Daarbij komen alle berichten over de milieuverontreiniging. Dan krijg je de volgende stap". „En die volgende stap Is, dat de mensen denken: Zou dat wa ter uit mijn kraan wel te ver trouwen zijn? Laat ik dan maar liever bronwater nemen, waar van ik weet dat het in elk ge val zuiver is en bovendien dat het nog goede mineralen be vat", aldus dokter Van Swol. Op die campings in het bui tenland, waar de vakantiegan ger dikwijls gewaarschuwd wordt het water alleen om te wassen en niet om te drinken te gebruiken, heeft tegelijk een brokje psychologie plaats. „Die mededelingen wer ken later, als de vakantie ganger al weer thuis is, door", zegt dokter Van Swol. „Dat is naar mijn mening in driekwart van de gevallen de oorzaak. Ik zie dat niet alleen bij mijn eigen patiënten, ik zie dat ook bij mijn vrouw die al leen nog maar bronwater drinkt". In september zal een gi gantisch project in Brabant beginnen door 36.000 kin deren te onderzoeken op een „lui" oog. Dit onder zoek is mogelijk omdat alle kinderen in deze provincie in 1970 op een computer zitten voor mechanische ent-administratie, zodat de ouders van alle kleintjes van 2 jaar en 9 maanden een ogentestkaart kunnen ontvangen, waarmee ze zelf hun kroost op oog afwijkingen kunnen onder zoeken. Twee weken daarna krijgen ze bezoek van een wijkverpleeg ster. die zonodig de kinderen doorstuurt naar een arts, con sultatiebureau of oogarts. De aktie staat onder leiding van de Tilburgse hygiënist Dr. A. J. Swaak. Het luie oog is een afwijking die op zeer jeugdige leeftijd moet worden geconstateerd, an ders is er niets meer aan te doen. Een der grote mogelijkhe den is dat het kind de beelden van het waar te nemen voor werp met een oog (dat de helft van het normale gezichtsver mogen heeft) niet krijgt door gestuurd naar de hersenen. Het kind heeft twee ogen maar gebruikt er maar één Deze reaktie heet ''suppressie" of onderdrukking van een beeld. Het niet laten funktione- ren van een lichaamsdeel heeft kwade gevolgen. Het verzwakt. Tenslotte wordt het oog door de suppressie lui; het spant zich niet meer in om mee te doen. Het wordt funktioneel blind. Op jeugdige leeftijd wan neer de ontwikkeling van de hersenbanen op gang komt, kan de oogarts door een goede the rapie de stoornis opheffen of verbeteren. Voor een kind van 6 a 7 jaar is de zaak ongenees lijk. Wanneer we bedenken dat de schoolartsen volgens onder zoekingen hebben vastgesteld dat 3 van de schoolkinderen lijdt aan een lui oog, dat na het derde jaar onherstelbaar is, blijkt dat dit experimenteel on derzoek, op touw gezet door de Brabantse Kruisverenigingen van groot belang is. Want men hoopt het, wanneer het alle maal lukt, landelijk voort te zetten. Hopelijk helpen alle ouders mee in de aktie tegen het luie oog, die op zichzelf doordat ze zo massaal wordt toegepast, uniek mag worden genoemd. Wist u d< t deeg en plastic elkaar afstoten? Wanneer u gaat kneden, doe dan alle ingrediën ten in een plastic zak en knoop deze dicht en kneed nu door de zak heen, geen kleefvingers en snel werk is het re sultaat. Als u op het deeg een lap plastic legt vóór het uitrollen, blijft ook uw deegrol brand schoon!

Allerhande | 1972 | | pagina 10