Opmars deodorantia is niet te stuiten Laat uw haar maar waaien De „natuur" boekt winst aan mode- en kosmetikafront In verwachting van het najaar De tweede jeugd van de vitamine het betere Franse wijngebeuren) iSasax vers bier Vakmanschap is Meesterschap Single- weekends AUGUSTUS ALLERHANDE 7 J^IJNA 80% van de vrouwen en meer dan 40% van de mannen gebruikt één of meerdere middelen om li chaamsgeuren tegen te gaan. Een recent marktonderzoek heeft voorts uitgewezen dat deze middelen, de zogenaam de deodorantia, meer door jongeren dan door ouderen worden gebruikt. Het is opvallend dat de pro testen tegen het gebruik van de deodorantia in de vorm van sprays, stiften en poeder voor namelijk vernomen worden binnen de grootste groep ver bruikers, de jongeren. In het kader van het streven naar grotere natuurlijkheid stellen zij dat het onzin is lichaams geuren. die als onaangenaam worden ervaren, te onderdruk ken. Het gebruik van een deo- doriserend middel zou de mens één van zijn meest karakteris tieke aspecten van zijn per soonlijkheid ontnemen, zijn geur. Over de juistheid van deze beweringen kan uitvoerig ge discussieerd worden, maar geen verschil van mening is moge lijk over het feit dat de vele dëbdorantia over één kam wor den geschoren, terwijl hun werking toch geheel verschil lend kan zijn. In een recente putolikatie vestigt Revlon er de aandacht op dat de Hi Dri ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen, karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. deodorant van dat merk niet alleen deodoriseert (dus de on aangename lichaamsgeur voor komt) maar tevens anti perspi rant is (dus de transpiratie controleert of zelfs tegengaat). De tweede functie van het middel oefent invloed uit op de lichaamshuishouding doordat het de werking van de zweet- klieren wijzigt. Met deodoran tia die op deze wijze werken en die men herkent aan de woor den anti perspirant, dient spaarzamer omgesprongen te worden dan met de „gewone" deodorants, die het zweet de vrije loop laten en het alleen de onaangename geur ontne men. Deze middelen kunnen vrijelijk worden gebruikt, ter wijl de anti-perspirants alleen op de kritieke plaatsen (oksels) met mate toegepast mogen worden. Transpiratievocht bestaat hoofdzakelijk uit water, een mespuntje zout, wat vetzuren en een minimale hoeveelheid lichaamsafval, dode cellen dus. Dit laatste „ingrediënt" veroor zaakt de te bestrijden geur als het zweet door de kleding wordt vastgehouden. Een een voudige deodorant is meer dan voldoende om deze onaangena me geur te bestrijden en tevens de transpiratie onaangetast te laten. Deze heeft immers een aantal belangrijke functies te verrichten, waarvan het regu- Van vrijdagavond 10 no vember t/m zondag 12 no vember en van vrijdag avond 1 december t/m zon dag 3 december organiseert Albert Heijn z.g. single weekends in het bungalow park Bos en Strand in de gemeente America, onder Horst. Zij zullen het ka rakter dragen van plezier, contact, dans en gezellig heid. Voor deze weekends zijn de 6-persoonsbunga- lows, die voorzien zijn van een ruime kamer, twee ge scheiden slaapkamers, bad kamer en keuken, ingedeeld voor max. 4 personen. Maxi- luxe voor een mini-prijs, want de kosten zijn 85 p.p. bij 4 personen per bun galow, f95 p.p. bij 3 per sonen en 110 p.p. bij 2 personen. Alle maaltijden op zater dag en het ontbijt op zon dag zijn bij de prijs inbe grepen. Voor deze bedragen krijgt men een bijzonder aantrek kelijk en kosteloos pro gramma aangeboden: op vrijdagavond een conferen cier om de kennismaking te vergemakkelijken, een cocktail drinken op de „hooizolder" van het res taurant, op zaterdag is er o.a. een botenwedstrijd en een diner-dansant. Met daarna een optreden van Veronica Drive-In show tot in de kleine uurtjes. Natuurlijk is er ook vol- op de mogelijkheid om heerlijk te relaxen. Ook de tv behoeft men niet te missenelke bungalow heeft een tv (6 stations), en tegen een extra vergoeding van 8,50 per weekend zelfs kleuren-tv. Telefonisch boeken of informatie bij 020-250801 of 241973. leren van de lichaamstempera tuur de belangrijkste is. Op sommige plaatsen van het li chaam is de temperatuur hoger (oksels) en zijn er klieren aan het werk, waarvan de cellen geheel in het afscheidingspro- dukt veranderen (holocriene klieren). In tegenstelling tot de overige plaatsen van het li chaam, waar de zogenaamde eccriene klieren een „schoon" afscheidingsprodukt afleveren, kan in. de lichaamsholten met de hogere temperatuur een zeer onaangename geur ontstaan die het gebruik van een middel dat ingrijpt op de transpiratie rechtvaardigt. Overigens zijn niet alle be schikbare middelen geschikt voor iedereen. Om de ideale deodorant of anti-perspirant te vinden is het verstandig ten minste 2 middelen enige tijd met elkaar te vergelijken. De maker van het zeer be kende deodorant Mum laat we ten dat aan een goede deodo rant de volgende eisen gesteld moeten worden: niet irritant voor de huid, Iranspiratie- geur onderdrukken, lekker rui ken, kleding niet beschadigen en langdurig werken. In ver band met de laatste voorwaar de wekt het enige verwonde ring dat de Mum-makers on langs met een mini-spray op de markt zijn gekomen. Deze kan worden bijgevuld uit de grote bus en kan makkelijk worden meegenomen. Het is inderdaad een ideaal „apparaatje" om in de loop van een drukke dag de lichaamsgeur in bedwang te houden. Maar is dat inderdaad nodig als gesteld wordt dat een goede deodorant goed moet zijn voor een dag lang geur-beheer- sing? XJOEWEL de propaganda voor betere voedingsgewoonten de meeste mensen vooral de laat ste jaren bewust heeft gemaakt van de waarde van vitaminen en ook de farmaceutische indus trie nog niet al te luid klaagt over de dalende omzetten van vitaminen-tabletten, is de be langstelling voor de natuurlijke voedingsmiddelen die vitaminen in feite zijn de laatste decennia ernstig getaand. Men is er aan gewend geraakt en is niet meer zo heilig overtuigd van de mys terieuze krachten die ooit aan de vitaminen werden toege schreven. Vele publikaties in buiten landse voornamelijk Ameri kaanse tijdschriften doen vermoeden dat de vitaminen op het punt staan aan hun tweede jeugd te beginnen. Een uitspraak van de Amerikaanse jeugdarts' Ivan Popov kan dui delijk maken hoe érnstig al thans hij de vitaminen inmid dels weer neemt: 'Wie onder spanning werkt heeft veel be hoefte aan vitaminen B, waar van er in de nabije toekomst zeker meer ontdekt zullen wor den. Ik heb ervarén dat alle hartklachten in meer of min dere mate afnemen na het toe dienen van vitamine E. Ter voorkoming van hartaanvallen en ter nabehandeling van hart patiënten heb ik veel succes gehad met het toedienen van 200.000 tot 500.000 eenheden per dag. Gevaar voor te grote doses bestaat nauwelijks; het lichaam stoot de overtollige vitaminen af. Alleen met de vitaminen A en D is het oppassen gebla zen. Vitamine C stimuleert de werking van bepaalde medicij nen, zelfs aspirine. Mijn ideale recept voor een gewone ver koudheid: honderden milligram men vitamine C, aspirine een warme grog. De resultaten zijn binnen enkele uren merk baar.' In het Nederlandse taalgebied werd de tweede jeugd van de vitaminen ingeluid door het maandblad Elegance (augustus) met een gedegen artikel waarin vooral de nadruk wordt gelegd op de positieve effecten van het vitaminen-gebruik bij bepaalde ziekte-verschijnselen. Het is duidelijk dat deze jonge dame zich verwondert. Geen twijfel mogelijk. Is het omdat da kosmetische industrie niet aflaat haar te konfronteren met nieuwe produkten, welke haar nog meer schoonheid beloven? Of is het alleen maar om het geslaagde resultaat dat haar eigen gezicht toont nadat zij door de specialis ten van Harriet Hubbard Ayer onder handen werd genomen. Eerst ging er Film Super Hydra- tant op haar gezicht om het noodzakelijke vocht vast te houden, vervolgens Base Ultra Fine (beige doré) voor de na tuurlijk ogende gouden glans, voorts een transparante blos (Cristal nr. 3), rose-beige lip stick. die glanst als ware het dauw en die als dauw zo 'super moisturizing' heet te zijn, ten slotte cypres-groene mascara en pastelkleurige oogschaduw. Subtiel, nietwaar. Maar er was dan ook een grondige reinigings beurt aan vooraf gegaan: crème- zeep (Aquafacial geheten), die met een kwastje wordt inge- masseerd en daarna nog een masker (Masque Fraicheur Flor ^yer). Het kost allemaal wat tijd,- maar het resultaat Is de moeite waard, zeker als men beschikt over de natuurlijke ge gevens van de jongedame over de foto. Waarom toch zou zij zich zo verwonderen? Zij wist toch reeds lang dat zij gezien mag worden? DE wederopstanding van de „natuurlijkheid" in het vrouwelijke uiterlijk heeft ook de kappers niet werkeloos doen toezien. Kapper Michael Collis deed de eerste stap. Hij zei Bri- gid Keenan van The Sun day Times onomwonden dat het maar eens afgelo pen moet zijn met al dat ge- frutsel aan het kapsel. La ten waaien, zo ongeveer luidde zijn advies. Haarlak en tegenkammen zijn volgens hem uit den boze. Zijn collega's zullen daar stellig van opkijken, maar Collins lijkt zeker van zijn zaak. Natuur lijkheid gaat volgens hem bo ven alles en als het resultaat van de los-waaiende (maar goed-geknipte) haren niet he lemaal mocht bevallen, heeft hij een fraaie kollektie haar kammen bij de hand. Met die kammen weet hij overigens aantrekkelijke resultaten te be reiken. Het verven van het haar is nog wel toegestaan, meent Col lins. Tenslotte zijn er grenzen aan de natuurlijkheid. Max Fac tor Nederland NV is gaarne be reid het met die laatste uitzon dering volkomen eens te zijn en haast zich de aandacht te vesti gen op Tried True kleur- shampoo, die het haar een blij vende en egale 'natuurlijke' kleur bezorgt en tegelijkertijd de konditie van het haar zou bevorderen. Elizabeth Arden wil niet ach terblijven en heeft ijlings haar gehele serie haarprodukten in een nieuw jasje gestoken. Voor droog haar de shampooiing Egg Fluff (anti-roos) en de Sham pooiing a l'huile (voor geverfd haar), de Shampooiing Vel va voor vet haar en de verzachten de Crème de Rincage, voorts de crème de huite heures, die in het kader van de algehele vereenvoudiging zowel voor het haar als de handen en het gezicht gebruikt kan worden en de nieuwe Hair Fix (verstevi ging). Of Max Factor en Arden he lemaal in kapper Collins lijn denken is moeilijk te achterha len, maar Collins zal nooit kun nen ontkennen dat de haarpro- blemen talrijk zijn en dat het onmogelijk is het haar een ge zonde natuurlijkheid te bezor gen. zonder de natuur af en toe eens een handje te helpen. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU De natuurlijkheid speelt dit seizoen een hoofdrol op het gebied van de mode en, de maquillage. De ideale make up dient zo aan gebracht te worden dat er, behalve het natuurlijk- ogende resultaat, in feite „geen barst van te zien valt". Maar de kosmetika-makers Helena Rubinstein en Max Factor hebben beiden be dacht, dat een mens ook weieens uit de band moet springen. Bijna tegelijkertijd raden zij ons aan af en toe eens een extra accent op het oog te leggen. Helena doet dat ter gelegenheid van de introduktie van de „minute shadowmatic", een vloeibare oogschaduw in een smal kokertje, waarmee de serie „Complete Waterproof Make- Up" werd uitgebreid. Een handig ding voor het en passant bijkleuren van de oogleden, maar ook wonderwel geschikt voor een bloemrijk oog tijdens gelegenheden die zich daartoe lenen. Max adviseert de schilderkunstige uit spattingen („Waag ook eens een hartje, vlin dertje of bloemetje", zegt hij uitbundig) bij de introduktie van zijn Line Shadow Pencil: één apparaatje voor zowel de donkere lijnen op wenkbrauw en rondom ogen als de lichte vlakken onder de wenkbrauwboog en op het ooglid. En natuurlijk voor de hartjes, de vlindertjes en de bloempjes. ^illllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH O In deze nadagen van de jaar lijkse zomervakantie-periode staat de natuurlijkheid hoog genoteerd bij de makers van mode en kosmetika. Bijna al lemaal berichten zij erin ge slaagd te zijn hun huidverzor- gings- en make up-produkten makkelijk toepasbaar te maken voor de vrouw die uit is op „na tuurlijke" effecten. Men krijgt bijna de indruk dat zij willen zeggen: Wij hebben nu lang genoeg onze afnemers voor de gek gehouden; van nu af aan zullen wij oprecht streven naar combinaties van twee of meer crèmes in één potje. Waarom drie potjes verkocht als met de inhoud van één potje hetzelfde (wonderschone) resultaat be reikt kan worden? In het zo merse Parijs kregen de bezoe kers van de shows der „hoge kleermakers" dit seizoen een soortgelijke indruk. Zo groot was de „natuurlijkheid" en de op de praktijk afgestemde bruikbaarheid der getoonde kledingstukken, dat de op nieuws beluste modejournalis ten zich vrijwel eensgezind te leurgesteld van de smalle stoel tjes verhieven en commentari eerden: „Maar dit hebben we tien jaar geleden al gezien. Dit is oud." Oud of niet, de toon aangevende Parijse kleerma kers blijken eindelijk te besef fen dat niemand zich meer op windt over de hoogte van een rokzoom of de vorm van een kraag. De lust tot het volgen van eike mode-rage is de wel denkende vrouw inmiddels vol ledig vergaan. Zij verlangt weer naar kleding die gemaakt is voor een normaal gepropor tioneerd lichaam; kleding die gemaakt werd om „nieuws te maken" heeft zij nu lang ge noeg gezien. Zwangerschap niet echt, enkel doen alsof is in de mode. In Londen, Parijs, Brus sel, zegt men, lopen tengere meisjes met een kussentje voor de buik gebonden om er toch maar zwanger uit te zien. Wijde hesjes, waar heel wat onder zou kunnen, en jurkjes met ruimte van voren, die inderdaad voor aanstaan de moeders waren bedoeld, maakten deel uit van de zo mercollectie van Peter van de Haar. Als er dus iemand is, die er het fijne van weet, dan moet hij dat zijn, de eigenaar van het fijne boetiekje tegen de muur van de Nieuwe Kerk te Amsterdam. siers met opvallende kragen en manchetten, daarentegen wor den bloezes met wijde cape mouwen gepresenteerd met een strak, langmouwig jumpertje eronder. Bij rokken, waarvan eventuele plooien alleen van voren zitten, horen cardigan- achtïge jasjes, vaak taan drie kwart lengte. Als er ceintuurs zijn, zijn ze smal. Pantalons kunnen worden gecombineerd met korte wijde jasjes of met driekwartjassen met bindcein- tuur. De mantelkragen zijn groot. Angorawol komt de mo de in, de kleur paars in al zijn nuances gaat eruit. Maar pas op, gooi uw paarse of lila trui tje niet weg, volgens de prog nose komt die kleur het vol gende najaar terug. Een jaartje wachten en uw jumper is weer in de mode. JEANETTE TEEN GS Advertentie Wijd vallende kieltjes op jeans met kleurige voering, uit de zomercollectie van Peter van de Haar. Kussentjeszegt Peter, „ik heb erover gelezen maar gezien heb ik ze nooit, in het buiten land zomin als hier. Maar het is een feit, dat meisjes dol zijn op modellen, die van voren bol vallen. Al die wijde hesjes en zelfs mijn zwangerschapsjurk jes heb ik verkocht aan gewo ne, ik bedoel niet-zwangere meisjes. Maar een vrouw met kinderen knapt er op af, die wil er alsjeblieft niet meer zwanger uitzien." Zou dat. een verklaring we zen voor het feit, dat we toch 20 ?r9 veel van die wijde gevalletjes op straat tegenko men? We krijgen tegenwoordig al heel vroeg onze kinderen, de groep, die er nog niet genoeg van heeft om er zwanger uit te zien, is daardoor vrij beperkt. Een jaar of 20 geleden heeft zich een soortgelijk verschijnsel voorgedaan. De pil was nog niet uitgevonden, geboortenbe- perking was in de Zuidelijke provincies nog zwaar taboe. De mode bracht wijde, tentvormige mantels, waaronder men een zeslmg zou kunnen verbergen. In Brabant en Limburg bleken die onverkoopbaar te zijn, men vond ze teveel op zwanger schapskledij lijken. Om nu even oiver te stappen van de schijn naar de werke lijkheid nu de kousen met jarretelles er steeds meer uit raken, is ook de aanstaande moeder niet meer gebaat met een voor kousen berekende speciale gordel. Ook voor haar zijn er tegenwoordig functione le panties. De beide modellen van Triumph International zijn berekend voor verschillende si tuaties. De heel soepele panty rechts is voor het heel jonge, sportieve moèdertje, dat slechts een minimum, aan steun nodig heeft. Het linker model is voor een rijper figuur bestemd, het heeft een steungevende ver sterking in de buikpartij, keu rig weggewerkt onder een rand van lycrakant. Men kan wel eens het ge\voel krijgen, dat de Nederlanders ontzettend lastige, ontevreden mensen zijn, want wat doen wij? Wij mopperen. We mopperen als het regent, als de zon schijnt, als het koud is, als het warm is. We hebben gemop perd omdat de zomer maar niet wilde komen en daarna, niet minder luid, omdat er toch een heel echte, heel warme zomer kwam. Straks gaan we weer in gemopper uitbarsten omdat de zomer, die we toch wel bemin nen, ten einde loopt en het na jaar onherroepelijk op komst is. O, o, wat is het moeilijk om het ons naar de zin te maken! En de najaarsmode, ontvangen we die tenminste met enige tevre denheid? Hier is wat de Ita liaanse topconfectie in petto heeft. Slipovers worden gedra gen op zeer vrouwelijke chemi- Panty's voor aanstaande moeders van Triumph Inter national. Tekeningen van de Italiaanse najaarsmode.

Allerhande | 1972 | | pagina 7