PMC-catalogus met vele nieuwe artikelen (in NIET-ONTBEENDE VARKENSLAPPEN Tam konijn wijn) Bami Goreng Uókie? cRook^ Kapriool ijp4 ericHeleeJi ...envoor uwliefste kleding: Het trekken van groentebouillon Nu bij AH 's slagerij Basis recept voor vis bouillon Varkenslappen met gebakken appelen Tip Vakmanschap is Meesterschap vers bier Heerlijk, heerlijk Verstegen! Soepkip voor kippesoep AUGUSTUS ALLERHANDE 5 martfnec/. 0e.il/asstn druiven In alle Palthe-winkels, Palthenettes en bij de rijdende verkopers. van de pan weer aan de kook en leg op ieder stuk konijn een plak mooie bacon. Zet een dek sel op de pan en laat het ko nijn smoren tot het helemaal gaar is. Leg voor het serveren de stukken konijn in een diepe verwarmde schaal. Kook de saus nog even goed door, m.a.w. laat ze even bij open pan, wat inkoken en roer er dan van het Jolie Madame, het merk panties van AH, verschijnt in de loop van septem ber in een nieuwe verpakking. Een vrolijke, kleurige verpakking, die is aangepast aan deze tijd. AH heeft uitsluitend het eigen merk in het assortiment om de klant een uitstekende kwaliteit tegen zeer scherpe prijzen te kun nen waarborgen. Een kwaliteit die steeds uitvoerig wordt getest, o.a. door huisvrouwen die aan de hand van draagproeven hun bevindingen aan enquêteformulieren toever trouwen. Er zijn zeven soorten in het assor timent, waarvan vier gevormd (brede ver pakking) en drie ongevormd (smalle verpak king.) Kwalitatief zijn gevormde en ongevormde panties geheel gelijk; het voordeel van de ongevormde is dat zij een breder pasbereik hebben en dat ze goedkoper zijn. Op alle verpakkingen staan de confectiematen aan- (Advertentie) Hiervoor gebruikt u: preien, peterselie, groene selderijtak- ken, ui, verse jonge worteltjes of (in de winter) gesneden winterpeen, indien verkrijg baar: meiknolletjes of raapjes, een snuifje tijm, een blaadje laurier, een paar peperkorrels. Geen zout. dat kan er latei- beter bijgevoegd worden. Voor een liter water hebt u zeker 2 preien (klein gesne den) en 1 ferme gesnipperde ui nodig plus een kwart bos peterselie, evenveel selderij, een flinke hand worteltjes, gesneden en een bosje mei knolletjes, geschild en gesnip perd. Wilt u er kervel indoen dan krijgt de bouillon natuurlijk al een zeer gerichte smaak, maar lekker is het wel. Al deze groenten brengt u aan de kook en u laat de soep op heel laag vuur minstens een uur trekken. Giet de soep ver volgens door een zeef waarin een nat servet is gelegd en knijp na afkoeling, de in de doek achtergebleven groenten heel goed uit, zodat de groen- tensappen in de bouillon te rechtkomen. Deze groentebouillon kunt u gebruiken als basis voor soe pen, u kunt er vis in pocheren, sausen mee bereiden, kortom het is een plezierig hulpmiddel in de keuken. gegeven: tevens is vermeld hoe de panty behandeld moet worden om er het langste plezier aan te beleven. Het bestaande assortiment t.w. de panty met elastisch kruis van 2,en de panty met kruis van ƒ2,25 is aangevuld met een ladderbestendige van 1,75, een 30-denier van 1,75 (beide ongevormd) en een gevorm de panty zonder kruis van 1,75. Bovendien is de gevormde panty van ƒ2,25 in de maat 46-48 nu ook vei'krijgbaar in de maat 50-52. De goedkoopste panty, die van 1,25, is de vroegere van 1,50. Deze heeft nu in plaats van een genaaide teen een zgn. closed- toe ofwel een rozetsluiting, waardoor er geen zichtbare teennaad is en de kans van ladderen vanuit de teennaad dus ook niet bestaat. De ladderbestendige panty heeft een nieuwe breiconstructie, waardoor het hin derlijke ladderen tot het verleden behoort. Voor een panty-kous kan nu elke vrouw bij A.H. slagen. Gebakken Kippepoien met verschillende. Soorten fruit-: Nodig \roor één persoon: l pakje diepvries kippe- poéen. l citroen. 1 banaan. 2 peer. lsinaasappéL. zout, peper, het) margarine. kippepoien ontdooien^rgen, met peper en zout inwrijven, margarine smelten, scheidje ketjap er&j poten lichtbruin bakken. Citroen in plakjes snijden, bij deliïp doen Op een kleine vlam in 30 mingaar laten worden, af en toe* draaien. eruit citroen weg ooien. w Het in stukken j^&sneden fruit enkeie mmufcen in de overgebleven inaigarme bakken Stort het fruity en de ju^over de kïppepoten. Gekookte rijst: Nodig voorrpers. 1 kopje rust, Akopje£~wafcej; de njst even 1 vaèstn en opzetten! met het water zout erbij en vuur Beschuit^dniiven: I Nodig voor t persoon. I igfz beschuitenI citroensap, scheutje 1 sherry, schepje suiker, druiven. halveer dem laat- de rust met de deksSt op de pan Zo minuien, zachtjes pruttelen. I I lemend deSufkef I met citroensap en sherry. Haat1 IdedruiVen er I een h. uurtje J inaiVejnmeji. Ijs het zover, Mbeschuit op leen bordje, bedek ze jnetï I de sherry- I druiven. ï'l mJs er reden tctp lhuce? dan K I sldgvcnerover> kipbepoten zijn de I volgende dao, koud erg lekker. Met. 1 wat mayonaise en. I sla.ltè&mi.p.v rijst of aardappelen een Stokbrcodje erbij. Begin september komt de nieuwe PMC- catalogus in de filialen. Niet in het bekende pocket-formaat, maar ter grootte van een tijd schrift. Een nogal opval lende verandering. In het nieuwe boekwerkje zijn weer tal van nieuwe artikelen opgenomen, in soort en prijs sterk va riërend, maar toch steeds terug te brengen tot één van de vier PMC-gebie- den: smakelijk eten be reiden, stijlvol woning inrichten, rationeel huis houden en prettige vrije tijdsbesteding. Voorheen behelsde de catalogus plaatje-praatje bij elk afzonderlijk artikel. In de huidige opzet echter is het geheel duidelijk en op beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. speelse wijze gerubriceerd, waardoor een betere koop wijzer verkregen is. Toppers in dit 48 pagina's tellende, kleurige kijkboek zijn er te over. Bekende en nog on bekende. Tot de laatste behoren de voor Nederland geheel nieuwe aan de bovenkant te vullen wasmachine met aan gepaste droogautomaat in mini-formaat. Door de ge ringe hoogte (65 cm) lenen zij zich uitermate goed voor inbouw. Combinatieprijs: 1.350,Ten overvloede: de machine voldoet aan de Europese veiligheidsnormen. Diepvrieskasten heeft PMC al lang in de sortering, nu is er ook een diepvrieskist bij gekomen. De prijs van deze royale 280-liter-kist: 560, Enige kleinere nieuwe arti kelen: een elektrische fon- duepan voor 95,een tosti-apparaat voor 65, en een grote elektrische fri- teuse met filter (geen walm, werkt reukloos) voor 135. Eveneens er uit springend is de gloednieuwe elektrische portable schrijfmachine (Olivetti) voor ƒ525, Door het grote succes van de bankstellen is het assor timent uitgebreid met een „Amour"-bankstel. Ook weer in leer, ook weer Deens. De kosten (driezits bank, twee stoelen) zijn niet gering ƒ3.950,maar daar wordt dan ook wel iets voor geboden. Op het gebied van woning inrichting ook nog: drie mo derne staande lampen en op veler verzoek naald- vilttapijttegels in mozaïek dessins die per vierkante meter 28,kosten. ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen, karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||,|||||||llll,l,"lllllllllll,"lllll"l"l"l""l""""""""""""l"""l""l"""ll"""ll""l"ll""""l"= De fond of fumet van vis is heel eenvoudig te berei den en deze fond wordt ge bruikt voor iedere vissoep maar ook om er de vis die u wilt serveren in te poche ren, waarna u van het nat een verrukkelijke saus kunt maken. Vraag bij uw vishandelaar om koppen, graten en af snijdsels van tong, wijting e.d. naast de vis die u ter bereiding koopt. Als u ca. 500 g van deze vis-onderdelen hebt dan ge bruikt u 8 dl koud water en 2 dl droge witte wijn. Het fijn gesneden wit van 1 prei, een stukje laurierblad, 1 fijn gesneden uitje, een paar takjes peterselie, een paar takjes selderij (meer peter selie dan selderij), 10 g boter zijn de ingrediënten die er verder aan te pas komen. U smoort nl. al deze smaak- elementen in de boter, nadat u ook peterselie en selderij wat klein gesneden hebt. Als de uistukjes glazig zijn geworden dan voegt u er de vis-onderdelen bij plus het water en de wijn en u zout heel licht. Laat het geheel aan de kook komen en op laag vuur een minuut of 20 trekken. Vervolgens zeeft u dit alles door een doek en u hebt een perfecte fumet voor de ver dere bereiding van uw vis of vissoep. ?ililliiiiiiliiiiiiiiliiliiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiniliiliiiliiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiii»ii>iiiiiii»>i»»llllllllillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll,lllllll,llllillllllllll,llllln Iedere fijnproever (ster) zal u kunnen vertellen dat vlees „op het been" gebraden (wat is dat toch een mooie uitdrukking veel en veel lekkerder en intenser van smaak is dan zijn ontbeende evenknie. Een sprekend voor beeld daarvan is de ribcarbonade met been die veel beter is dan het ontbeende ribstuk. En wanneer u bijvoorbeeld een krachtige bouillon wilt trekken dan kunt u dat beter doen van een stuk schenkel met been dan alleen van schenkel vlees. Vele huisvrouwen zeggen echter: dat been weegt maar zwaar mee en bij de huidige vleesprijs is me dat te begrotelijk Nu weet u ook wel dat het zorgvuldig uitbenen en uit snijden van vlees een tijd rovend karwei is en tijd is geld. (We zijn overigens in ons land erg knap in genoemd ontkenen en uitsnijden). Nu brengt A.H. in de vlees afdelingen van de supermarts bijzonder mooi varkensvlees in de verkoop. Het zijn magere varkens lappen mét been en met aan de buitenkant de zwoerdrand, voor de fantastisch lage prijs van 6.50 per kg. terwijl de uitgebeende magere varkens lappen 10.50 per kg. kosten. En nu hoor ik u al mompelen: ja maar dat been gooi je weg, dat is verlies en datzelfde geldt 'voor de zwoerdrand! Wel het vlees met been is maar liefst 4.goedkoper en echt u gooit niet voor de waarde van ƒ4.aan been en zwoerd weg, 'u bent dus wel degelijk veel goedkoper uit voor sma kelijker vlees en voller sma kende jus. En dit komt alleen omdat de slager minder tijd kwijt is om het vlees te ontbenen. Een goede raad: ga snel naar de dichtstbijzijnde supermart en tracteer uw gezin en uzelf op dit werkelijk meer dan heer lijke vlees! Wrijf de magere varkenslap pen met been in met een klein beetje mosterd, u weet wel die goede Zaanse van de Huisman, en schroei ze in de gloeiende boter snel aan beide kanten dicht. Voorzie ze daarna van zout en vers gemalen peper naar smaak, giet er een goed glas (even verwarmde) droge witte wijn bij, desnoods ook nog een scheutje warm water en laat de lappen gaar smoren. Bind de jus even voor het serveren met wat beurre manié (zachte boter met bloem tot een gladde mas sa gewreven en bij kleine beet jes onder voortdurend roeren in de saus opgelost tot deze flu welig is geworden). Wat u over houdt van de beurre manié ver pakt u in folie en legt het in de koelkast, het is lang houdbaar en u kunt er ook soepen mee binden. Terwijl de aardappeltjes staan te koken, bakt u in de koekepan de benodigde, in vieren gesne den, geschilde en ontklokhuisde Granny Smith-appelen in boter bruin en gaar. Bestrooi ze daar na met een ietsje suiker, daar ze nogal zuur zijn. Een heerlijke combinatie die appelen met het pittige varkens vlees, maak er vooral niet te weinig vanHoudt u niet zo van zoet? Geef er dan verse dunne sperziebonen bij of tomaatjes uit de oven. Wat is er verlokkender dan de uitstalling van de groenten- en fruitafdelingen in de volle zomermaan- l den? Ogen en neus gaan te gast en men zou wel alles 't willen kopen wat men ziet! Daarom deze foto (helaas niet in kleur!) met boven l l rechts SPINAZIE-SOEP Was 500 g spinazie na ze goed uitgezocht te hebben, er zitten toch nog wel eens zaaddoosjes in, en hak ze rauw; tussen grof en fijn in. Zorg dat u 1 liter sterke bouillon gloeiend op het vuur hebt staan en laat daarin de fijngehakte spi nazie gedurende 5 minuten koken. U kunt de soep naar smaak binden met wat beurre manié (zie elders in dit blad) en er dan nog wat ongeklopte, ongezoete slag room doorroeren. Maak het soepje op smaak af met wat zout en vers gemalen witte peper. Garneer de soep met schijven hard ge kookt ei en serveer onmid dellijk. Overheerlijk is éen SAUS MET VERSE DILLE vooral bij aardappelen in de schil gekookt, die zich makkelijk laten pellen. Zoals u weet hebben die een heel speciale smaak, veel pittiger dan de gewone geschilde, gekookte aardap pel. De saus maakt u als volgt. Zorg voor 3 eetlepels fijn gehakte verse dille. Roer 30 g boter met 25 g bloem tot een glad papje en voeg er onder voortdurend roeren een halve liter melk bij. Laat de gebonden massa, wel blijven roeren, een mi nuut of wat doorkoken tot de saus gaar is. Klop 2 eierdooiers los met 4 eetle pels slagroom en roer eerst de gehakte dille door de saus en daarna van het vuur de eierdooiers met slagroom. Maak deze ver rukkelijke crème-saus af met zout naar smaak plus witte peper uit de molen. Hmmm.... Zeer smakelijk is de GEMENGDE SALADE Maak een slasaus van 3 eetlepels mais-olie, het sap van 1 citroen, vers gemalen witte peper, een lepeltje mosterd en wat 'zout. Maak de salade van 1 krop sla, 1 geschilde ge schaafde komkommer en 1 bos radijsjes, de radijsjes eveneens in plakjes gesne den. Meng alles luchtig dooreen met de dressing. Smaakt heel goed bij de aardappelen in schil met de dille-saus. Met een gebak- 1 ken visje of gepocheerde kabeljauw-filet dan wel 1 hard gekookte eieren. VLEES MET JONGE GROENTEN ALS RAGOUT Neem magere osselappen en snijd ze in grove dob belstenen. Bak ze in de gloeiende boter aan alle kanten bruin en voeg er een paar grof gehakte ui tjes bij plus een snufje tijm, een laurierblaadje en wat zout en vers gemalen peper naar smaak. Giet er ver volgens kokend water bij en laat het vlees heel zachtjes gaar sudderen. Dat geeft u alle tijd om meiknolletjes schoon te maken en klein te snijden (kunt u ze niet krijgen dan vervangt u ze door een stukje gewone koolraap), worteltjes (niet gekrabd, wel geborsteld) in stukjes te snijden, sperziebonen af te halen, aardappelen te schillen en in blokjes te snijden. Al deze groenten zet u met een stuk boter op en laat ze eveneens smoren op laag vuur. Het vlees vraagt natuur lijk veel meer tijd om gaar te worden dan de groenten. Zijn deze bijna gaar dan zet u ze -van het vuur tot een minuut of 10 voor het opdienen, dan mengt u ze door het vlees, u voegt er een snufje roosmarijn en wat basilicum bij plus zo u dat wilt, wat asperges uit blik en wat doperwtjes uit blik of diepvries. Laat alles gloeiend wor den en dien dit geurige ge recht terstond op. Heerlijk met knapperig stokbrood en een goed gekoeld glas bier! Het tamme, verse ko nijn kunt u nu bij A.H. in de Supermarts kopen. Keurig in stukken verdeeld, goed verpakt en zeer mals. Tam konijn, u weet het, heeft zeer blank vlees, het wordt wel eens vergeleken met kalfsvlees. Het laat zich op vele manieren be reiden, heel erg lekker is bijvoorbeeld: KONIJN IN WITTE WIJN U braadt de stukken konijn in boter aan alle kanten mooi goudbruin, u voorziet ze daar na van zout naar smaak en een betamelijke hoeveelheid vers gemalen witte pepsr. Voeg er vervolgens een geraspte ui bij plus een scheut warm water en een paar grote glazen droge witte wijn die u even hebt voorverwarmd. (Dit om te voorkomen dat het vlees van de plotselinge af koeling schrikt en daardoor taai wordt.) Voeg er nu ook nog een snufje tijm bij en een half pond verse, schoonge maakte en in plakken gesneden champignons. Breng de inhoud vuur zure room oftewel sour cream door. Zet de saus niet weer op het vuur, maar giet hem met alles wat er aan ba con en champignons inzit over de stukken konijn. Bestrooi het gerecht tenslotte met wat fijn gehakte peterselie en ser veer er gekookte aardappelen bii. Heerlijk met haricots verts of een gemengde salade. (Advertentie) J a, van Verstegen Erg gemakkelijk. Met zo'n blokje maakt U in een wip Bami Goreng. Vraag ernaar! Ook blokjes voor Nassi Goreng, Macaroni enz. U weet misschien wel dat velen toch liever verse kip of verse kalkoen eten en dat men bovendien maar node de echte ouderwetse soepkip waar men zulke heerlijke krachtige bouillon van kon trekken, uit het beeld heeft zien verdwijnen. De kip als zodanig kreeg door de hui dige fokmethoden, niet eens meer de tijd en de kans om ooit een ferme soepkip te worden, maar ze zijn er weer en u kunt ze per ge wicht kopen, prachtige, goed vlezige, flinke stukken soep kip voor een pittige kippe soep. Het vlees er daarna in klein snijden als garnituur. Echter niet denken: eerst trekken en daarna nog eens braden want dat is een zui nigheid die de wijsheid be driegt!!

Allerhande | 1972 | | pagina 5