Zo maakt u een daverende mop Is sauna gezond? Chateau Yon La Tour Piöeae Grootmeester Max Tailleur vertelt hoe het moet Veeleisende katten Cat's Pride ,k2l/4kil,2.85 Cfl albert heijn Wijn van de maand HANDLEIDING <2%S8X vers bier Ko&J Vakmanschap is Meesterschap MS GEBROKEN IJS r my lips love golden wonder 40.000 WOESTIJN Wat doet Wetal®denkt GEINLIJN de sauna volgen van lichaam? soms droge- Heeft mak Kritische S„ longkanker Nederlands Haf„s bie0negn_d „HARTELIJK" ROBIJNEN GLOED AUGUSTUS ALLERHANDE 3 Hoe vervaardigen wij een mop? Want daar gaat het toch om hij het nieuwe winstgevende Appel-Ei Spel van Albert Heijn. Om een mop. Een Appel-Ei Mop die u zelf heeft verzonnen. Wist u overigens dal je helemaal geen lolbroek hoeft te zijn om een daverende mop te kunnen maken; dat het vervaardigen van een mop veel eenvoudiger is dan u denkt? Dit weten we van Max Tailleur: geestelijke va der van Bram, Sam en Moos, oeverloos producent van ■moppen in alle voorkomende gradaties van scheefheid, uitvinder van de Geinlijnauteur van talloze grammo foonplaten en boeken en speciaal voor u: voorzitter van de Appel-Ei Jury. Blijft de vraag hoe wij mensen met onze doorsnee ken nis in humorzaken een mop kunnen maken die voor be kroning in aanmerking komt. „Door nuchter na te denken, door elk woord te kauwen en te herkauwen." Een weinig vrolijke uitspraak van een man die zijn brood verdient met lachen en laten lachen, maar wie ooit mocht opstijgen naar de vijfde verdie ping van de Amsterdamse Dia mantbeurs. alwaar hij op ka mer 100 sober kantoor houdt, zal moeten toegeven dat de maestro inderdaad zijn dijen kletsers niet trappelend van plezier uit de pen knijpt. Inte gendeel. Max' moppen worden geboren in ernstige sfeer achter een humorloos stalen bureau na lange momenten van pijnlijke stilte die .alleen kunnen ont staan door diep nadenken. Kan de heer Tailleur ons een receptuur geven, een handlei ding? Gestencilde handleidingen zijn niet voorradig, wel wil hij ons enige hints verschaffen waarmee hijzelf altijd aardig uit de voeten is gekomen. „Het wezen van moppenma- ken is koncentratie, je vastbij ten in je onderwerp." Wat bedoelt ie daarmee? Wil je over een bepaalde si tuatie, over een bepaalde fi guur een mop maken dan moet je weten wat er mee aan de hand is. In ons geval de appel en het ei. Wat is een appel; een ei? Wat kun je ermee doen? In welke situaties komen appels en eieren voor? Waaruit be staat een appel en een ei? Stuk voor stuk vragen, die, als je ze beantwoordt, je al een heel eind opweg helpen. Bijvoorbeeld: waaruit bestaat een appel? Uit een schil, vruchtvlees .en een klokhuis. Klokhuis, dat is een woord waar je wat aan hebt. Vraagt het ei aan de appel: ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. Hoe laat is het. Zegt de appel: Drie minuten over half zes. Vraagt het ei: Hoe weet je dat zo precies? Zegt de appel: Je hebt een klokhuis of niet. Het ei heeft die mogelijkhe den ooft. Dan zijn er gezegden en spreekwoorden waar appels en eieren een rol in spelen. Zegt het ei tegen de appel: Wat loop jij er bloot bij. Zegt de appel: Ik kom net bij de belas ting vandaan, die hadden nog een appeltje met me te schillen. Woorden waar appel in voor komt. Je hoeft liet woorden boek maar open te slaan om er een hele reeks aan te treffen: appelflauwte, appelflap.... Vraagt de appel aan het ei: Weet je hoe ze een hele ouwe deftige vrouwtjesappel noe men? Een appeltaart. Neem het woord pijnappel, daar zit toch een mop in, net zo goed als in de uitdrukkingeen appeltje voor de dorst. Een ei, wat kun je ermee doen? Bakken, koken, klutsen. Wat gebeurt er als je een ei bakt? Dan verandert het. Zegt de appel tegen het ei: Man wat ben jij veranderd. Zegt het ei: Wat wil je, ik heb het hele weekend in de zon liggen bak ken. Of deze, ook naar aanleiding van een bekend gezegde: Vraagt het ei aan de appel: Welk geloof heb jij? Protestant, zegt de appel, en jij? Ik ben Joods. Ik ben het ei van Co lumbus. Of: vraagt het ei aan de ap pel: Waar kom jij vandaan? Uit Italië zegt de appel. Da's ver. Tja, bij ons in de familie vallen ze allemaal zo ver van de boom." Een mop is net als een detec- mop over zijn favoriete sport. Mensen durven niet goed meer te lachen. Zeker niet in hun werksituatie. Lachen doe je, lijkt het erop, alleen nog maar uit beleefdheid, om de flauwe grappen van je superieur en dat is jammer want daar is la chen niet voor. In de politiek is het helemaal bar en boos. De Tweede Kamer loopt over van de bittere ernst. Ik heb Van Thiel eens gevraagd hoe dat zit. Zegt ie dat de PvdA tegen lachen is, omdat lachen niet thuis hoort in de Kamer. Het merkwaardige is d^t niets tot zoveel moppen aanleiding geeft als ons politiek gebeuren. Ik ben bezig er een boek aan te wijden. „Geloof me", heet het, Van Thiel komt erin voor, Marcus Bakker... Marcus Bak ker is ziek. Hij heeft griep. Krijgt ie een telegram van de Tweede Kamer: met 94 stem men voor en 56 tegen wensen we u van harte beterschap." tiveverhaal. Met woorden leidt je iemands gedachten in een bepaalde richting, om hem plotseling te laten ontdekken dat hij op een volkomen fout spoor zit. Het gaat om het ver- rassingseffekt. In een mop ge beuren net als in detectivever halen altijd dingen die je niet verwacht. De humor van de mop schuilt dan ook in de ontknoping. Hoe later die plaats vindt hoe beter het is. De clou van de mop dus zo ver mogelijk naar achteren. De beste moppen zijn overigens die waarover je even moet na denken. Moppen dus die je net niet de hele oplossing geven. Zoals deze: Een grote super markt start met een grote bo- teraktie. Een pond boter voor slechts 1,50. Moos die een klein winkeltje aan de overkant heeft reageert prompt met: hier een pond boter voor 1,10. De su permarkt de volgende dag: 7,-. Moos volgt met 90 cent. De 'su permarkt met 80 cent. Moos weer: 70 cent. Komt de direc teur van de supermarkt naar Moos toe en zegt: Meneer Co- hen u kunt tegen ons toch niet opboksen. Zegt Moos: Weet ik toch, ik verkoop geen boter." „Ik denk in moppen. Als ik zo'n fotograaf bezig zie schiet me een mop te binnen. Bram is fotograaf. Komt er een deftige maar zeer lelijke dame binnen. Of Bram een foto van haar wil maken. Bram wijst haar een stoel en gaat aan de gang met lampen en camera. Na enige tijd zegt de dame: Kunt u me niet van m'n beste kant ne men? Zegt Bram: Daar zit u op." Nu de vakanties toch wel haast allemaal voorbij zijn en zachtjesaan weer aan het najaar moet wor den gedacht is het wel nuttig ook een paar tips te geven voor de bezitters van PMC-artikelen. TENT Controleer uw tent op eventueel tijdens de vakantie opgelopen gebreken. Reparatie kan beter in het najaar plaatsvinden dan straks in het drukke seizoen. Mankeert er niets aan, lucht dan de tent goed uit en berg hem op een koele droge plaats op. TUINMEUBELEN Is het mooie weer helemaal voorbij, geef dan de meubelen een sopje. Geef scharnierpunten een beetje vet en zet de meubelen weg in een droge bergplaats. GRASMAAIER Zorg ervoor dat na het schoonmaken de accu blijft aangesloten en dus ook in de winter op spanning blijft. CAMERA Heeft uw camera tijdens de vakantie schade opgelopen, zend hem dan nu ter reparatie. Als straks de sneeuw weer tot fotograferen roept is uw camera weer startklaar. Voor camera-service kunt u zich rechtstreeks wenden tot de fa. F. v. d. Voeren Co AM I. Postbus 33, De venf er. C «TT^RSCQRDER Blijft uw cassetterecorder nu een tijdje buiten gebruik, haal dan de batterijen er uit. Een lege battery gaat op den duur lekken en kan schade veroorzaken. WASAUTOMATEN Terug van vakantie is er veel te wassen. Dan wordt een T-r-coiitdubbel gewaardeerd. Maar a^s bij tiidens het wassen gaat lekken en u dus onmiddellijk moet stoppen is het minder plezierig. Rubberdelen slijten nu eenmaal. Voorkom plotseling ongerief door nu al aan de service afdeling in Amersfoort om monteursbezoek te vragen voor controle en zonodig vernieuwen van de rubber slangen. Afhankelijk van liet model zullen de kosten ongeveer 40. of ƒ50.bedragen. En u kent het advies: Bij gebruik van de machine 3 a 4 keer per week is vernieuwen van rubber om de twee jaar nodig. Voor afwasautomaten geldt praktisch dezelfde regel. ELEKTRISCHE VENTILATORKACHELS Misschien hebt u het al gedaan toen de kachel in het voorjaar werd opgeborgen. Zo niet, controleer dan nu nog even of er stof in zit. Blaas en zuig dit er met de stofzuiger uit voor u de kachel weer in gebruik neemt. KOFFIEZETAPPARAAT Nu u weer meer kopjes koffie thuis gaat drinken, vergeet niet het koffiezetapparaat op tijd door te spoelen met azijn. Regelmatig doorspoelen voorkomt kalkaanslag en daardoor verstopping. Moeilijk is te zeggen hoe vaak het moet gebeuren daar dit mede wordt bepaald door het gebruik en de waterhardheid in uw woonplaats. Het handigste is er een maandelijkse gewoonte van te maken. ADVERTENTIE Van wie zijn nou al die Sam- en-Moos-moppen? „Vrijwel allemaal van mij. Ik heb er zo'n 40.000 in een kaart systeem en nog dagelijks ko men erbij." Steeds weer nieuwe? „Soms. Oude moppen komen terug in een nieuwe gedaante. En waarom niet? Na zo'n zes jaar is een mop volkomen ver geten. Ken je die mop nog van Moos die terug komt van een Zuidzee-expeditie? Hij heeft een eiland ontdekt waar de vrouwen hun borsten niet van voren maar van achteren heb ben. Zo'n mop vraagt om aan passing. Nu gaat ie zo: Moos is teruggekeerd met een ruimte schip van de maan. Zegt ie te gen Bram: Weet je dat er op de achterkant van de maan man nen en vrouwen wonen? De mannen zijn gewoon, alleen de vrouwen hebben hun borsten op hun rug. Is dat niet vreemd?, vraagt Bram. Dat wel, zegt Moos, maar om mee te dansen is het wel plezierig." De Finnen zijn bezeten van hun sauna. Bij elke flat of nieuw huis wordt er een gebouwd. Van de 4.7 miljoen inwoners van het land neemt 3.5 miljoen wekelijks een saunabad. De invloed van het zweten door combinatie van ivater en vuur is voor hen een mystiek gebeuren. Een saunabad van 90 C schijnt hetzelfde effect te hebben als Vz km rennen. De Fin vindt het fijner relaxend aan de gezondheid te timmeren dan hollend „Mensen onderschatten de waarde van humor. Toch is er niets dat zo de kommunikatie tussen mensen helpt bevorde ren dan humor. Humor brengt ontspanning. Laat mensen la chen en waar gelachen wordt is het ijs gebroken. Ik heb eens een lezing voor vertegenwoor digers van een groot bedrijf moeten houden. Over de kom- munikatieve werking van hu mor en de plaats van de mop in het verkoopgesprek. Je kweekt als vertegenwoordiger toch een enorm stuk goodwill als je bij een bepaalde man binnenkomt en je vertelt hem op een gunstig moment een „Humor tiert het weligst in ellendige situaties. Dat gevoel voor humor bij Joden? Heeft te maken denk ik met die woes tijn waar ze ooit doorheen ge jaagd zijn. Die vlucht uit Egyp te, een erbarmelijke tocht. Met humor hielden ze zich op de been. Ligt eigenlijk voor de hand. Humor laat je het be trekkelijke van alle dingen zien." „Als onleefbare ellende tot iets betrekkelijks is terugge bracht is het plotseling weer leefbaar. Vandaar die humor- golf in de laatste oorlog. Het is een pracht van een bliksem afleider waar je je ellende aan kwijt kan." Max is uitvinder van de geinlijn, ofwel de telefoni sche leverantie van elke dag een verse mop. In de afgelopen zeven maanden verwerkte de speciale Geinlij ncentrale ruim 4 mil joen gesprekken. De 80 lij nen stonden roodgloeiend. Mocht ook u na uw zoveel ste eigen Appel en Ei Mop behoefte hebben aan een professioneel opgewekte en ontspannende lach, stelt u zich dan in verbinding met 020-211811. De maestro maakte ze stuk voor stuk zelf. En u weet nu ook hoe. men over de j medische ge- een regelma- VOOr n6t tig verblijf in een snikhete liwnddlll» kleine ruim te. Prof. Ha- rald Teir. pa tholoog ana toom van de universiteit in Hel sinki waarschuwt: „het sauna- vertrek moet ruim zijn; ver mijd zeer hoge temperaturen (ter hoogte van het hoofd 80° 90°); de vochtigheid in de lucht moet intens zijn. Wat doet de hitte? Prof Teir (zelf verwoed saunafan: „de hoge tempera turen beïnvloeden het mense lijk organisme via impulsen door de hersenen. Door de hy pofyse (hersenaanhangsel met inwendige afscheiding) Ko men bepaalde hormonen vrij-, die een stimulerende invloed hebben op de hormonenhuis houding in het lichaam. De warmte stimuleert de chemi sche reactie van de stofwisse ling, de bloedvaten verwijden zich, zodat alle organen een be tere doorbloeding krijgen. Het belangrijkste: kwade stoffen verlaten het lichaam door over matig transpireren. Men kan rekenen op een grondige schoonmaak van slakken. In sommige gevallen wordt het cholestorol gehalte en het sui kergehalte in het bloed hoger, evenals het zuurgehalte. proefschriften nOTltieS gepubliceerd over de sau na. Ze be spreken de verschillende sau natypen in medisch opzicht en de gevolgen, die het saunabad heeft op de bloedcirculatie en het hart. Want de polsslag wordt bij zeer hoge tempera turen verdubbeld i.de Finnen halen soms 110° C) en komt van 6080 slagen per minuut op 160 slagen. Prof. Teir ver telde ons dat het saunabad het hart opwekt; hartfrequentie en systolische bloeddruk (alles wat betrekking heeft op de perio- dieke samentrekking van de hartspier) gaan stijgen. Bloed circulatie wordt geactiveerd. „Daarom horen zieke mensen in de sauna niet thuis". Contra indicaties zijn zware organische hartziektes en hoge bloeddruk. Oudere mensen moeten voor zichtig baden en niet ineens in het ijskoude water springen, maar zich kalmpjes met de „kippo" (een soort uitgerekte soeplepel) overgieten. Veel drinken van sapjes (nooit alco hol) is noodzaak. Na de sauna heeft de bader soms een pond aan gewicht verloren. Niet te snel juichen! Het zit er na een paar bekers vocht in een mum van tijd weer op. Finland heeft SaUfSd een lelijke be- schuldiging S8IS 19 naar het hoofd gekregen. SR mSt Omdat hei -t tweede land waar het meeste long kanker voor komt vroeg men zich in bui tenlandse medische kringen af of de sauna hiermee iets te maken kon hebben? Prof. Ten- liet het er niet bij zitten. "Sinds 1969 onderzoeken wij in het pathologisch instituut van de universiteit de invloed van vel schillende saunatypen op 400 ratten", vertelt hij. hout-rook, electrïsche dampsauna, electri- sche sauna zonder damp en sau na met hoge vochtigheids graad). In de longen van de saunaratten werden weinig ver anderingen geconstateerd. Wel kwamen ontstekingen in de luchtpijp en de luchtpijpvertak kingen voor. Maar men ontdek te in het bronchiale epitheel (eellaag) geen orgaan-weef selvergrotingen (hyperplasie) of overgang van weefsels tot een andere bouw (metaplasie), veranderingen die plaatsvin den als de longkanker van bui tenaf veroorzaakt wordt. In de hele groep kwam maar één kwaadaardige longtumor voor. Wel werden vijfmaal tumoren van kwaadaardige aard gecon stateerd in andere organen. Alleen in de groep waarbij de vochtigheid in de lucht hoog was kwamen geen tumoren voor. arts tekent Standpunt hierbij aan: "het verkeren in ruimten met hoge tempera turen en hoge vochtigheids graad kan leiden tot irritatie van het slijmvlies en de lucht wegen door de optredende uit droging. Bij lang voortgezette of frequent onphysiologische omstandigheden kan zelfs een cronische ontsteking optreden. Het is een bekendheid uit de algemene ziekteleer dat in chronisch ontstoken weefsel vaker kwaadaardige weefsel- groei optreedt dan in normaal weefsel." Men kan echter volgens deze arts stellen dat gezonde per sonen er waarschijnlijk geen schade van ondervinden bij no- dige en verstandige toepassing". Maar in wezen betekent het verblijf in een sauna onder ex- - treme climatologische omstan digheden, waarvoor de mens van nature niet is toegerust. De aanbeveling van de sauna ver dient in elk geval een kritische benadering." Meningen tegenover elkaar. Maar overeenkomst op één punt: de gezonde mens mag erin, mits hij zijn verstand ge bruikt en niet gaat overdrijven om stoer te doen. TINY FRIZNEIS Advertentie en hun niet minder veeleisende eigenaars geven de voorkeur aan De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht direct en volkomen absorbeert. Het initiatief van Albert Heijn's wijnkopers om iede re maand extra aandacht te besteden aan één wijn soort geniet opvallend veel aandacht in de kringen van wijnimporteurs en ervaren wijndrinkers. Niet alleen omdat de wijnen zich on derscheiden door hun kwa liteit en ongewoon lage prijzen, maar vooral omdat de grote verscheidenheid van de elkaar opvolgende wijnen de beginnende wijn drinkers in staat stelt zich binnen korte tijd een vrij wel volledig beeld van de zeer uiteenlopende wijn smaken te vormen. De groeiende belangstelling voor de wijnen van de maand zal volgens AH's wijnkopers in de toekomst stellig leiden tot grotere selectiviteit in de wijn kopen. Doordat de regelmatige afnemers geconfronteerd wer den met vele uiteenlopende mo gelijkheden, kregen zij de kans de eigen voorkeur te bepalen en bovendien de smaak te ontwik kelen. Een logisch gevolg daar van zal zijn dat men vroeg of laat alleen die wijnen zal kopen die harmoniëren met de eigen smaak. De wijn van de maand sep tember sluit volledig aan op deze ontwikkeling. Het ia een rode wijn uit St. Emilion, één van de belangrijkste wijnbouw- gebieden rondom de Franse stad Bordeaux. Het is voorts een wijn van meer dan middelma tige kwaliteit die, geboren in het overvloedige en zeer hoog genoteerde wijnjaar 1970, alle eigenschappen bezit om de ont wikkelde smaak te bevredigen. Liefhebbers van de volle, rondborstige en „hartelijke" smaak en de makkelijk her kenbare, snel tot ontwikkeling komende geur van de goede (zijn er ook slechte?) St. Emi- lions, zullen de „september- wijn", Chateau Yon La Tour Figeac wellicht te jong vinden om nu reeds te drinken. In vele opzichten hebben zij gelijk: de wijn is bij uitstek geschikt om gedurende de komende jaren nog meer geur en smaak te ver zamelen. Heeft men de gelegenheid om enkele flessen een rustige laatste rustplaats te bieden een don kere plaats, waarbij het vooral van belang is dat er geen al te grote temperatuursverschillen optreden dan is de Yon La Tour Figeac een boeiend begin (of aanvulling) van de eigen wijnkelder. Ook biedt hij tegen een al leszins redelijke prijs 6.75) een aardige gelegenheid om te con troleren wat er waar is van de beweringen dat een wijn zich op fles ontwikkelt. Wie zich een half dozijn flessen aanschatl en gedurende de komende zes ja ren jaarlijks één van de flessen aanspreekt, kan ervaren in hoe verre de Yon La Tour Figeac met het klimmen van de jaren wijzer en rijper zal worden. De eerste van het zestal te drinken in het najaar, zal reeds duidelijk maken dat de Yon La Tour Figeac 1970 weliswaar jong is, maar niet tè jong. In- tegenstelling tot kwaliteitswij nen uit andere wijndistricten, die in hun jeugd een paarse gloed en een nogal wrange „paarse" smaak bezitten, heeft de Yon La Tour Figeac reeds nu een bezonken robijnën gloed, zoals dat een oprechte St. Emi lion betaamt. Ook zijn smaak is lang niet zo eigenzinnig „hard" als die van de wijn-jeugd uit de andere streken. Het devies van de St. Emilion wijnen luidt: „Qui mc goiite m,aime et ne veut que mol". >♦♦««♦♦44 Het devies betekent zoveel als: „Wie mij proeft is meteen ver liefd en blijft me eeuwig trouw." Deze woorden gelden voor vele wijnen die in smaak on geur ty pisch St. Emiion zijn. Zij mis sen de hooghartige trots van sommige befaamde Médocs, die zich alleen op de smaakpupillen van zeer ontwikkelde wijn proeverstongen wensen te ont plooien. De St. Emilions gaan minder prat op hun hoge komaf; zij zijn hartelijk voor eenieder die be reid is wat aandachtiger te proeven dan bij een frisdrank het geval is. En wat méér zegt: zij blijven hartelijk van geu7- en gul van smaak. Dat zijn de eigenschappen die de wijndrin ker verheugd herkend. Die wijndrinker mag dan, samen met de wijnen van de maand, de gehele wijnwereld rondrei zen en af en toe zal hij een wijn ontmoeten die hem bijzonder aanspreekt, maar steeds zal hij willen terugkeren naar de gast- vrije St. Emilion. De St. Emilion, „thuishaven van vele wijndrinkers", past bij de naderende herfst, bij een avond als het nog net niet kil genoeg is om de haard te ont steken, bij een feestelijke maal tijd met een mooi stuk vlees en een pittige sails. Want daar kan hij tegen, die St. Emilio- naise Yon La Tour Figeac. An dere wijnen barsten van de pretenties bij het kiezen van de maaltijden die bij hen past, de St. Emilion niet. Die is van huisuit robuust genoeg om le gen een kruidenstootje le kunnen. 1970 Chateau Yon La Tour Fi- geac-Appellation Saint-Emilli- on Controlêe 6.75. (Niet in alle AH winkels).

Allerhande | 1972 | | pagina 3