SAFARI DOOR KENYA: AH'S ZONNIGE WINTERTOPPER Wereld Natuur Fonds Geen olé voor reeks Spaanse maatregelen Zestien dagen vakantie vieren rond de equator Maar... Nederlander grootste sherry drinker ter wereld... Welkome steun Fascinerend Afwisselend Acclimatiseren Oase Wild bij de deur Luieren Flippen metKlopKlop Strand Souvenirs tips Vakmanschap is Meesterschap vers bier AUGUSTUS - r ALLERHANDE Ik heb veel waardering voor liet initiatief van Albert Heijn N.V. om de reissom van iedere zes tiende deelnemer aan de Kenya-reizen voor het Wereld Natuur Fonds (Nederland) te bestemmen. De Prins der Nederlanden President World Wildlife Fund Naast de wintersportbe stemmingen en de Europe se zuidelijke overwinte ringsdorado's brengt AH nu ook de wildsafari binnen bereik van de Nederlandse toerist. En om die reuzen sprong over de Méditerra- née maar meteen goed te vieren, wordt behalve de toerist zelf ook het World Wildlife Fund (Het We reld Natuur Fonds) bij het feest betrokken: van elke zestiende toerist stort AH de hele reissom (1800 gul den) in de kas van het fonds, waarvan Zijne Ko ninklijke Hoogheid, de Prins der Nederlanden, internationaal president is. Bij de reisafdeling in Zaan damverwacht men veel van het nieuwe initiatief. De AH-ver- kenners, die weken lang Ke nya doorkruisten om een ex clusief programma op te stel len, zijn helemaal lyrisch te ruggekeerd. Met een berg her inneringen aan romantische barbecue-feesten, fascinerende tochten in busjes door de wil dernis, waar olifanten, leeuwen, giraffen, zebra's en rhinoceros- sen soms de weg versperden, en heerlijk luieren aan de brede witte stranden bij Mombasa, waarop het blauw van de In dische Oceaan traag breekt. Als blijk van waardering voor het werk van het World Wildlife Fund stort Albert Heijn samen met African Tours and Hotel ltd. de volledige reissom (1800 gulden) van ie dere zestiende deelnemer aan de nieuwe Kenya-reizen in de fondskas. Wat doet het fonds en waar wordt het geld voor gebruikt? Kort gezegd, komt het hier op neer: het fonds zorgt voor de financiën om internationale na tuurbeschermingsprojecten te kunnen laten uitvoeren. Dat be tekent, dat alle door akties ver worven gelden worden gebruikt om natuurgebieden in natuurlij ke staat te houden en de daar in levende planten en dieren tegen uitsterven te beschermen. Ruim 900 projecten zijn dankzij deze steun in de loop der jaren ter hand genomen. De meeste daarvan worden uit gevoerd in Azië, Afrika en Zuid-Amerika, waar de landen over te weinig geld beschikken om die projecten zélf te finan cieren. EUROPA Maar ook dichter bij huls, in Europa, is het fonds met enke le tientallen projecten actief. Bekende daaronder zijn het moerasgebied van de Coto Do- nana in zuidwest-Spanje, waar zeldzame vogels en de lynx voor uitsterven worden be hoed: een project in het Duitse Sieeswijk Holstein, waar de in Europa nog maar zelden voor komende zee-arend wordt be schermd en het gebied rond de Oostenrijkse Neusiedler See, een bekend reservaat voor waad- en zwemvogels. WADDENZEE En als de plannen doorgaan, zal daar straks voor het eerst ook een Nederlands gebied aan worden toegevoegd: de vooral de laatste tijd veel be sproken Waddenzee. Ook vol gens het Wereld Natuurfonds (dat haar kantoor in Austerlitz, bij Zeist heeft) is actie voor dit unieke natuurgebied brood nodig. Als we niet oppas sen, wordt dit straks een dode zee. Door de steeds toenemende vervuiling stijgt de sterfte onder de zee honden ieder jaar. En ook de honderdduizenden trek vogels die hier hun pleister en voedingsplaatsen vinden, gaan ernstig gevaar lopen ais we niet tijdig ingrijpen. ACTIE Hopelijk zal volgend jaar daarvoor door het Wereld Na tuur Fonds een geldinzame lingsactie kunnen worden ge voerd in samenwerking met de landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee Het Wereld Natuur Fonds meent dat het initiatief van Albert Heijn daarbij heel goed van pas komt. Dat alles is nu in de reis op genomen, inclusief dat strand aan de oceaan. Manager vakan tiereizen C. H. M. de Bruin: „we hebben het programma zo afwisselend mogelijk gemaakt. Dat betekent: drie dagen Nai- robi, vijf dagen safari en zes da- ^aicHl gen strand. Als je dat allemaal achter de rug hebt, kun je echt wel zeggen, dat je het belang rijkste van Kenya hebt gezien". verwerken, kan de volgende dag gewoon lekker luieren en eens goed rondkijken in het informa tiecentrum van de „Lodge", waar als speciale service voor de gasten voorlichting in woord, schrift en beeld wordt gegeven over het land: over de geschie denis, de cultuur, de taal, de be volking, kortom: over alles waarmee de toerist tijdens zijn verblijf te maken krijgt. De reis begint (ha een vlieg tocht van'Rotterdam of Amster dam haar Londen, waar een comfortabele jet van British Caledonian Airways voor verder vervoer naar Afrika zorgt) met een dag Nairobi om alvast te acclimatiseren. In de prettige, op loopafstand van het centrum gelegen, Colle ge Inn worden de mensen onder gebracht (natuurlijk: elke ka mer mèt douche of bad en te lefoon). De volgende dag of, afhan kelijk van de vertrekdatum, di rect na aankomst gaat het dan met busjes en gidsen een goede 160 kilometer zuidelijker: naar Hunter's Lodge bij Kiboko, mid den in een oase, waar 's avonds het wild komt drinken. Daar is het, dat de toerist meteen góed kennis maakt met het Afrikaanse buitenleven en het heerlijke klimaat van Kenya. Onder de acaciabomen worden barbecues gehouden, 's avonds presenteren de Wakamba's wer velende oude stamdansen en wie er al meteen op uit wil, kan met een gids de omgeving in om de exotische vogels te bekijken (voor de kenners: ook de secre tarisvogel is er te vinden!) Een verkoeling brengende duik in het water behoort er even eens tot de mogelijkheden, want het hotel beschikt over een zwembad, waar liefhebbers gra tis instructie kunnen krijgen in het gebruik van het snorkelap paraat (als voorbereiding voor de dagen aan het strand). De volgende stop wordt dan de 70 km verder gelegen Kila- guni Lodge, een modern en- comfortabel, geheel aan de om geving aangepast hotel, dat midden in het Tsavo nationale park ligt. Met een oppervlakte van 8000 vierkante mijl is dat het grootste wildreservaat van Kenya. Een gebied, waar het wild nog volkomen natuurlijk leeft en waar het dus raadzaam is bij elk uitstapje dicht in de buurt van de gids te blijven: onverwachte ontmoetingen met groot wild hóren er namelijk bij Eén van de excursies van hieruit is een trip naar de be kende Mzimabronnen, waar men (op afstand) kan kennis ma ken met de nijlpaarden en kro kodillen. Trouwens, wild krijgt men ook dichter bij huis al te zien. Omdat de drinkplaatsen vlak bij het hotel liggen, komen tiental len dieren 's avonds tot vlak bij de deur. En waar die hele strook voor het hotel dan in floodlight staat, heeft men er vanaf zijn waranda (voor elke kamer één) en vanuit restau rant en terras een prachtig zicht op. Overdag is dat wild vaak in de wildernis verdwenen, maar daarvoor in de plaats krijgt men dan een ander, even interessant uitzicht: op de besneeuwde top pen van de Kilimanjaro, met 5800 meter Afrika's hoogste en tevens meest bezongen berg (niet ver ten zuiden van de evenaar!) Wie dat allemaal die typi sche tropische sfeer, dat zo héél andere leven niet gelijk kan ADVERTENTIE Velen zullen met een zekere weemoed afscheid nemen van dit brokje wildernis-in-onge- repte-staai, van die zoele tro pische avonden rond de bar becue en van die tochten door de wildernis, waarop de objec ten voor foto- en filmshots vergeet vooral camera en ver rekijker niet!) zich bij tiental len aandienen. Maar even attractief is wat daarop volgt: het witte fijne strand van Mombasa, dat nog geen 200 km daar vandaan vrij uitzicht geeft op de einders van de Indische Oceaan. En niet te vergeten Mombasa zelf, Afri kaanse smeltkroes van culturen, rassen en godsdiensten. Een rommelige, drukke, maar voor al ook interessante Afrikaanse havenstad. Weliswaar ligt het bungalow hotel (midden op het strand) er een goede 30 km vandaan, maar dat hoeft geen bezwaar te zijn. De busjes en de gidsen bi ij ven gedurende het hele ver blijf ter beschikking van de gasten. Zes dagen lang kan men hier aan de warme tropische kusten van Kenya bruinen, luieren en zwemmen. Dan de terugweg: op nieuw door het Tsavo Park, maar nu door het oostelijk deel. De overnachting is weer in Hun ter's Lodge, 'n vertrouwd adres! De volgende dag rijdt men dan naar Nairobi. Daar, in Kenya's drukke hoofdstad, waar nog een paar dagen worden doorgebracht (met. een bezoek aan het natio nale park vlak bij de stad, waar tevens het dierenweeshuis te vinden is, waarvoor door Ne derlandse kinderen geld is Voor hen, die zo'n be levenis niet willen mis sen, hier nog wat korte informatie (de uitvoeri ge krijgt men na boe king of op telefonische aanvraag 020 - 250801 of 241973 schriftelijk thuis) van de AH-reis- experts: Er worden in totaal 12 reizen gemaakt. De eerste begint op 7 november, de laatste op 10 april 1973. De pr«s (1800 gulden) ïs volledig „all in". Dat wil zeggen: inclusief de reis vanaf Rotterdam of Am sterdam, de luchthavenbe lasting, het logies, alle maaltijden, de bustocht on derweg, de gids en de ex cursies plus alle verzeke ringen (zowel reis- en ba gageverzekering, de annu leringsverzekering, een W.A.-verzekering als een dekking voor eventuele ju ridische bijstand). Een geldig paspoort (geldend voor alle wereld delen) met daarin een vi sum voor Kenya en een be wijs van inenting tegen pokken en gele koorts is verplicht; dat tegen cholera en tyfus wordt aanbevo len. Hoewel Swahili de natio nale taal is, spreekt vrijwel iedereen met wie men te maken krygt, ook Engels. De uitstekende keuken in de hotels is internatio naal, zodat men daarover ook niet hoeft in te zitten. beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. JEREZ DE LA FRONTERA/ZAANDAM Laten we maar meteen met de deur in huis vallen: sherry wordt niet goedkoper (zoals diverse dagbladen heb ben gemeld), maar duurder. De belangrijkste reden daarvan is dat de Spaanse regering beeft besloten de minimumprijs per 1 juli jl. aanzienlijk te verhogen. Maar dat is niet alles. De Spaanse overheid heeft bo vendien besloten een bete re controle op de voorraden en de export van sherry uit te oefenen. Dat wordt bereikt door de in voering van een zgn. „carta de exportador sectorial", een soort exportvergunning, waaraan als belangrijkste voorwaarden ver bonden zijn dat a. ten hoogste 40 procent van de voorraad naar het buitenland mag worden uit gevoerd, tenzij er een afzonder lijke vergunning voor wordt verkregen en b. een bepaald ge deelte van de exportwinst wordt gestort in een speciaal fonds, dat zal worden aangewend voor de financiering van aktiviteiten ter bescherming van en de pro paganda voor sherry-wijnen. (Bij niet voldoen aan deze en andere voorwaarden kan de „carta de exportador" gemakke lijk worden ingetrokken). Door al deze maatregelen is het onvermijdelijk dat de ver koopprijzen van sherry in alle uit Spanje importerende landen zullen stijgen. De berichten over een te ver wachten prijsdaling sproten voort uit de beslissing van de EEG, dat importeurs van sherry onder bepaalde voorwaarden in aanmerking kunnen komen voor een korting op het zgn. buiten tarief voor sherry (invoerrech ten ingesteld ter bescherming van de wijnprijzen binnen de EEG). Een eventueel prijsverlagend effect daarvan is echter intussen teniet gedaan door een tegen- besluit van de Spaanse autori teiten, namelijk het invoeren van een uitvoerheffing van 4.50 tot 6.50 peseta's per liter, waardoor de genoemde kortin gen in feite niet zoals be doeld ten goede komen van de importeurs in de EEG-lan- den (en daarmee van de con sument), maar van de Spaanse exporteurs. Verwacht mag worden dat door al deze ontwikkelingen de sherry-prijzen in ons land tus sen 10 en 20 procent zullen stijgen. Albert Heijn heeft in middels moeten besluiten de prijs van de 3/4 ltr. Pale Sherry 887 zeer binnenkort te verhogen van 3.98 tot ƒ4.35 per fles en de literfles van 5,25 naar 5,75. En dat geldt uiteraard ook voor andere sherry-soorten, waarvan de prijzen in dezelfde verhoging helaas aangepast moeten wor den. De Spaanse maatregelen zijn vooral in hoge mate ingrijpend voor de Nederlandse consument, die wist u dat? de laatste jaren de grootste sherry drinker ter wereld is geworden met ca. 2.5 liter per hoofd der bevolking; dwz dat bijna de helft van alle in ons land genuttigde wijnsoor ten voor rekening van sherry komt. (Verwacht wordt dat er dit jaar niet minder dan zo'n 30 miljoen liter sherry zal worden ingevoerd!). Sherry is dus een erg popu laire drank geworden. Dat is voor een belangrijk deel ver oorzaakt (zoals ook gebleken is uit een recent onderzoek van de Consumentenbond) door het feit dat de grote levensmiddelencon cerns kans hebben gezien kwa litatief uitstekende sherry's te gen uiterst populaire prijzen op de markt te brengen. Anderzijds ook door de image een in ver gelijking met vele andere alco holhoudende dranken) gezonde en afslankende lekkernij te zijn. Het is dan ook niet te verwachten dat de sherry z'n populariteit door de in grijpende Spaanse maatre gelen in belangrijke mate zal verliezen. Maar dat de prijsverhoging niet iets is om olé over te roepen, dat is wel zeker. ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. De absolute zonnige wintertopper in Albert Heijn's nieuwe reispro gramma: zestien dagen vakantie vieren rond de equator, in exotisch Ke nya. waar men behalve door de zou aan tie strakblauwe Afrikaanse be ntel gewekt kan worden door het tetteren van de olifant op de savanne onder het hotelraam. ADVERTENTIE Door wat te slenteren langs de talloze winkeltjes, door een verfrissend drank je te nemen in een van die typisch Britse pubs of om souvenirs, in te slaan (veel houtsnijwerk en lederwa ren als herinneringen voor thuis aan een ervaring, waarmee men ook in deze tijd nog exclusief kan zijn. bijeengebracht) krijgt men ge legenheid de sfeer van de afge- gelopen dagen nog even vast te houden.

Allerhande | 1972 | | pagina 2